Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
m_alina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


m_alina's Content

There have been 16 items by m_alina (Search limited from 15-December 07)


Sort by                Order  

#101121 Transfer al angajatului

Postat de m_alina on 19 September 2006 - 12:16 PM in Arhiva

Vezi postareaSimona C., la Sep 19 2006, 11:30 AM, a spus:

Imi puteti spune daca v-ati confruntat cu vreun transfer al angajatului de la o firma la alta? Stiti cumva demersul necesar?
Multumesc anticipat
Nu se mai practica transferul intre firme.Se intocmeste lichidarea, cu decizia de incetare a contractului de munca. In rest contract de munca si spor la treaba



#100263 Contracte comision

Postat de m_alina on 11 September 2006 - 10:39 AM in Arhiva

Mai exista si varianta de PFA dar, nu cred ca este acceptat la finante .Parerea mea ca salariul il poti sa doar dupa achitarea contributiilor.



#100254 Contracte comision

Postat de m_alina on 11 September 2006 - 09:54 AM in Arhiva

.... :angry2:
Ca tip de activitate asemanatoare este activtatea de asigurari. Contractul civil nu se inregoistreaza la ITM, pe ie nu ii intereseaza. Se cumuleaza salariul cu procentul din comision si de platesc toate contributiile legate de saalrii



#85941 model de raport de productie URGENT

Postat de m_alina on 31 May 2006 - 10:21 AM in Arhiva

Va rog ajutati-ma cu un raport de productie la agricultura, pentru cultura de porumb si un model de raport pentru cresterea animalelor.
Va multumesc mult
Adresa de mail este alinabelea@yahoo.com



#85334 raport de productie: agricultura, cresterea porcilor

Postat de m_alina on 26 May 2006 - 01:58 PM in PRODUCTIE

Va rog ajutati-ma cu cu model de raport de productie la agricultura- cultura grau, porumb si un model pentru creserea animalelor la alinabelea@yahoo.com
Multumesc anticipat,



#82994 Campanie de promovare conta.ro

Postat de m_alina on 10 May 2006 - 03:48 PM in Arhiva

Voluntar:

Alina Belea
-Timisoara
alinabelea@yahoo.com



#81617 registru de casa in valuta

Postat de m_alina on 28 April 2006 - 01:42 PM in Arhiva

o societate de transport marfa( casa de expeditii ) poate tine registru de casa in valuta pentru incasarile in numerar pentru transport extern ,respectiv plati numerar in valuta pentru furnizorii facturati in euro?
Multumesc



#35725 Registru Inventar

Postat de m_alina on 02 September 2005 - 10:02 AM in Arhiva

In registru inventar se trec toate conturile care prezinta sold ,inclusiv stocurile.



#20923 infiintare firma

Postat de m_alina on 20 May 2005 - 02:19 PM in Arhiva

Pentru infiintare srl cu obiect de activitste medical este necesar ca asociatul sa aiba competenta necesara: medic radiolog, medic medicina fenerala cu competenta in EKO.
Este necesara autorizatia de libera practica emisa de Directia sanitara
In rest se parcurg etapele clasice de infiintare srl



#20692 utilaj adus ca aport

Postat de m_alina on 19 May 2005 - 11:01 AM in Arhiva

Scuze, exprimarea a fost gresita. Voiam sa spun scoaterea lui din inventarul socitatii, fie prin inlocuire cu numerar fie scoatere prin reducerea capitalului



#20519 utilaj adus ca aport

Postat de m_alina on 18 May 2005 - 10:00 AM in Arhiva

Capitalul social in 1012 ramane acelasi doar ca structura lui se modifica.
Adica asociatul care vrea sa iasa din societate va semna un contract de cesiune si va primi contravaloarea partilor sociale subscrise si nu utulajul in sine.
Utilajul poate fi retras din societate numai cu scaderea acestuia din capital , cu anuntarea ORC, act aditional , etc ... si numai dupa trecerea a trei luni de la publicarea actului in Monitorul Oficial .



#18913 Certificat de inregistrare fiscala

Postat de m_alina on 04 May 2005 - 02:28 PM in Arhiva

Certificatul de atestare fiscala se obtine de la Primarie si reprezinta plata impozitului auto pentru persoane fizice .



#16444 OBLIGATIILE SALARIALE ALE ANGAJATULUI SI ANGAJATORULUI

Postat de m_alina on 11 April 2005 - 10:27 AM in Arhiva

Comisionul la camera de munca este de 0.75 % in cazulin care cartile se munca se pastreaza la ITM si 0.25% daca raman la angajator



#16104 O problema legata de bar...

Postat de m_alina on 07 April 2005 - 02:52 PM in Arhiva

Documentele contabile aparute pana la eliberarea certificatului pot fi inregistrate daca pe document se mentioneaza de ex: Popescu I pentru SC X srl societate in curs de constituire. Se intocmestte decont de cheltuieli si se deconteaza odata cu primele incasari.



#13526 MONOGRAFIE TAMPLARIE ALUMINIU/PVC

Postat de m_alina on 16 March 2005 - 03:30 PM in Arhiva

Inregistrarea nu este corecta din moment ce nu sunteti platitor TVA.
Este normal sa aveti fise de magazie pt. fiecare produs.
In rest se parcurg etapele productiei



#13047 contabilitate de gestiune

Postat de m_alina on 11 March 2005 - 05:41 PM in Arhiva

Contabilitatea de gestiune este obligatorie pentru orice tip activitate fie productie, fie servcii, sau comert.




Cometa SQL