Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cetina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cetina's Content

There have been 22 items by cetina (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#251490 conventie civila administrator

Postat de cetina on 21 December 2012 - 10:32 PM in Contabilitate AP

Poate va ajuta.

Fisiere atasate




#251430 declaratii pt. contracte de mandat la AP

Postat de cetina on 17 December 2012 - 10:14 PM in Declaratii si alte raportari

Fisier atasat  asoc proprietari - obligatii_07131345.pdf   133.1K   87 downloads



#251097 declaratii pt. contracte de mandat la AP

Postat de cetina on 21 November 2012 - 12:10 AM in Declaratii si alte raportari

Va rog sa-mi spuneti daca pentru Presedinte,Cenzor si Administrator la asoc de prop se pot intocmi contracte civile.Mentionez ca presedintele si administratorul sunt pensionari si nu sunt interesati de recalcularea pensiilor.Cenzorul nu are momentan un servici cum ar trebui angajat?Vreau sa stiu si daca trebuie sa depun decl.112.
De la Admin.Fin. am inteles ca Presedintele si Cenzorul sunt asimilati salariatilor iar Administratorul nu.El poate fi angajat cu conventie civila.La ITM insa, mi s-a spus ca pentru Presedinte si Cenzor pot face conventie civila si pt Admin trebuie sa fac CIM.In legea 230/2007 am citit altceva.Concluzia: sunt in ceata. Va rog din nou sa ma jutati daca puteti pentru ca nu as vrea sa treaca data depunerii declaratiilor.Va multumesc anticipat si daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze.Am sa invat.



#202573 Lichidare srl

Postat de cetina on 26 May 2009 - 09:13 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,
Va multumesc frumos pentru informatiile din topicurile anterioare! Pana aici toate bune si frumoase; ceea ce nu stiu eu?
inchiderea conturilor 117, 1012, 455,etc
in final toate conturile trebuie sa aiba sold 0 ,pt.a face bilantul pe 0 ,.......ei bine, nu stiu cum sa le inchid .Stiti unde pot gasi partea asta cumva?
P.S.
am citit si M.O. 1012bis/2004
Va multumes si raman in asteptarea raspunsului vostru.



#170589 Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !,

Postat de cetina on 22 April 2008 - 05:58 PM in Arhiva

Vot 1640. Imi pare rau ca am votat abia acum, dar am intrat intamplator pe acest topic.



#143450 contul 461

Postat de cetina on 12 September 2007 - 01:12 PM in Arhiva

inca putina intelegere va rog foarte mult! ce trec la rubrica ,,reprezentand'' de pe CH si DP? :notworthy:



#143403 reducere comerciala

Postat de cetina on 12 September 2007 - 10:53 AM in Arhiva

Sa traiti! :notworthy:

Am factura cu minus pe care furnizorul a trecut ,,reducere comerciala''.Este gresit daca fac urmatoarele inregistrari?
%=401 -223,84
371 -188,10
4426 - 35,74

371=767 188,10

:pullhair:



#143394 contul 461

Postat de cetina on 12 September 2007 - 10:21 AM in Arhiva

Buna :biggrin:
Va multumesc foarte mult!



#143392 Taxa prima inmatriculare

Postat de cetina on 12 September 2007 - 10:09 AM in Arhiva

buna :biggrin:
unde as putea sa citesc despre taxa asta de prima inmatriculare?ma puteti ajuta,varog?



#143111 contul 461

Postat de cetina on 10 September 2007 - 03:22 PM in Arhiva

Buna ziua si multumesc pentru opinii.Soldul contului, provine asa cum a banuit si SARINA, dintr-o datorie a asociatului unic catre societate.Impozitul pentru dividende l-am virat dar trebuie sa-l intreb si pe asociat daca este de acord.Va multumesc inca o data.



#143106 calcul salarii 2007

Postat de cetina on 10 September 2007 - 03:02 PM in Arhiva

Buna ziua tuturor,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru copilul aflat in intretinere mai aplic deducerea suplimentara in cazul in care acesta a implinit 18 ani si a fost admis la facultate privata,la zi.



#141558 contul 461

Postat de cetina on 31 August 2007 - 03:51 PM in Arhiva

Bine v-am gasit!
Nu m-am familiarizat cu modul de functionare al forumului dar ma straduiesc cat pot.
Am urmatoarea situatie: sold debitor cont 461, sold creditor cont 457.Pot sa sting cumva 461 folosindu-ma de dividendele neridicate de actionar?
Va multumesc anticipat.



#130661 achizitii din statele UE

Postat de cetina on 08 May 2007 - 10:52 PM in Arhiva

,

Vezi postareaMadalira, la May 8 2007, 02:07 PM, a spus:

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:
:tongue: dupa ce am scris mi-am dat seama de greseala.Corect este 4427=4426 si atunci nu mai este nico problema legata de TVA-ul colectat.
Va multumesc oricum pentru ca daca nu v-as fi scris nu as fi inteles unde este greseala.
Sa aveti o zi buna in continuare!
Gresit...la AIC faci 4426=4427.Iar la vanzare calculezi tva 19%.
Multumesc, Madalira.Asa am facut:4426=4427
Ce nu inteleg, cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?Adica 4111=%
707
4427



#130591 achizitii din statele UE

Postat de cetina on 08 May 2007 - 11:22 AM in Arhiva

Vezi postareacetinaturism, la May 8 2007, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:
:tongue: dupa ce am scris mi-am dat seama de greseala.Corect este 4427=4426 si atunci nu mai este nico problema legata de TVA-ul colectat.
Va multumesc oricum pentru ca daca nu v-as fi scris nu as fi inteles unde este greseala.
Sa aveti o zi buna in continuare!



#130586 achizitii din statele UE

Postat de cetina on 08 May 2007 - 10:45 AM in Arhiva

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum vine cu TVA-ul pt achizitii intracomunitare.Inteleg ca trebuie sa fac inregistrarea 4426=4427,dar cand vand marfa achizitionata nu-i calculez iarasi TVA?In cazul acesta nu ma incarc gresit cu TVA colectat?
:smile:



#103258 scoatere din uz autoturism leasing avariat

Postat de cetina on 09 October 2006 - 11:03 PM in Arhiva

Tocmai am preluat contabilitatea unei firme care se ocupa cu inchirierea de atv-uri.Acestea au fost achizitionate printr-un ctr de leasing fin.Au asig CASCO.Unul dintre atv-uri a fost avariat complet(dauna totala) si soc de asig a acordat un procent de 80% din val asigurata.Din acest ctr s-au platit 3 rate.Din adresa pe care cei de la asig au trimis-o celor de la leasing am retinut urm:
-despagubire 80% din val asig (val asig=5272euro;despagubire=4217.60euro)
-din 4217.60 asiguratorul deduce rata2 de asig in intregime (475euro) si ratele 3+4 de asig pt atv-ul avariat (130.37euro)
-diferenta este virata in contul soc de leasing.
Contractul continua cu rata 4(o factura cu valoare mult mai mare decat r2 si r3).Nu sunt sigura ce reprezinta.De asemenea nu-mi dau seama cum inregistrez plata daunei de la asigurator la leasing.Nici prin contul meu nu a trecut vreun leu.
V-as fi reconoscatoare daca m-ati scoate putin din ceata (ce inregistrari trebuie sa fac in continuare). :wacko:
Va multumesc anticipat.



#103256 scoatere din uz autoturism leasing avariat

Postat de cetina on 09 October 2006 - 10:37 PM in Arhiva

Vezi postareaandra9_80, la Oct 4 2006, 12:57 PM, a spus:

Vezi postarealarolandgrup, la Aug 7 2006, 01:47 PM, a spus:

am urmatoarea situatie:

am un autoturim cumparat in leasing financiar, la care am apucat sa platesc vreo 3 rate, dupa care auto a fost facut praf.Firma de leasing mi-a dat o masina noua, la care s-a deschis un alt contract de leasing, pentru care a emis factura de avans.Totodata mi-a emis factura pentru inchiderea vechiului contract de leasing.Asiguratorul a facut plata direct catre firma de leasing, de unde eu am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta acest lucru si faptul ca din respectiva suma au fost platite factura finala la leasing-ul vechi cat si factura de avans ptr.noul leasing.
Acum eu am urmatoarele nelamuriri: cum fac eu scoaterea din uz a autoturismului vechi (epava) si cum pac plata (practic compensarea platilor catre firma de leasing),in conditiile in care prin conturile mele nu a trecut nici un leu de la asigurator?

Cred ca-mi scapa ceva!!! :angry2:


Ma poate scoate cineva din ceata?!
Multumesc anticipat!

scumpa mea nu-ti scapa tie nimic...ei sunt niste imbecili ca sa nu le spun altfel
am cazuri asemanatoare la greu cu firmele de leasing si cu firmele de asigurare
:ninja: eu ii dau in judecata...simplu ca buna ziua ..
si daca vorbesti despre raiffeisen leasing sau bcr leasing..atunci aliniaza-te pentru darea in judecatata
:angry: uffffffff

Buna seara!
Ceva asemanator am si eu.societatea de leasing este alpha leasing.dar te rog frumos sa-mi explici ce ai vrut sa spui cu ,,...ei sunt niste imbecili ca sa nu le spun altfel ''



#95331 asociati

Postat de cetina on 26 July 2006 - 08:58 PM in Arhiva

Vezi postarearamona.gabriela, la Jul 24 2006, 10:50 PM, a spus:

din cate imi amintesc...doar daca ai functie de administrator sau studii de specialitate
Multumesc frumos :)



#95070 casa de marcat

Postat de cetina on 24 July 2006 - 08:44 PM in Arhiva

multumesc mult!



#95069 asociati

Postat de cetina on 24 July 2006 - 08:41 PM in Arhiva

Daca am calitatea de asociat intr-o soc.com. pot sa tin evidenta contabila a acestei societati?



#95058 casa de marcat

Postat de cetina on 24 July 2006 - 07:32 PM in Arhiva

Pentru inchirieri daca eliberez factura si chitanta mai trebuie sa eliberez si bon fiscal?



#94266 taxe mediu

Postat de cetina on 18 July 2006 - 10:31 PM in Arhiva

buna seara!
va rog sa-mi spuneti si mie de unde pot descarca programul de declaratie pt mediu.multumesc!




Cometa SQL