Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nicoleta pascal's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nicoleta pascal's Content

There have been 37 items by nicoleta pascal (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#148411 fisa postului - CONSTRUCTII SI INSTALATII

Postat de nicoleta pascal on 19 October 2007 - 01:48 PM in FISA POSTULUI

daca mai sunt interesati va postez si fisa maistru/inginer instalatii. Poate fi usor adaptata pt constructii.

Fisiere atasate




#148409 fisa postului - CONSTRUCTII SI INSTALATII

Postat de nicoleta pascal on 19 October 2007 - 01:38 PM in FISA POSTULUI

[quote name='Welcome' date='Oct 11 2007, 09:23 PM' post='147546']
Uite un exemplu cat de cat complet pentru electrician in constructii.

Fisiere atasate




#148407 fisa postului - CERERI

Postat de nicoleta pascal on 19 October 2007 - 01:31 PM in Arhiva

Vezi postareaWelcome, la Oct 11 2007, 09:23 PM, a spus:

Nu am prea multe cunostinte in constructii, dar sper sa va ajute aceste fise... Va alegeti voi . Spor la treaba!problema e urmatoarea: nu am spatiu suficient, si va trebui sa postez pe mai multe postari...hm.... :smile: fisele sunt "mari" cica.. si voi incerca sa vi le trimit prin mail... Sorryyyyy
Nu am avut timp sa citesc decat fisa electrician trimisa de tine, nu te supara dar cred ca nu stii care sunt atributiile complete ale unui electrician. In fisa, din cate stiu eu, ar trebui trecute toate cerintele postului.



#97718 arhivare

Postat de nicoleta pascal on 22 August 2006 - 12:29 PM in Arhiva

Salut! Ma poate ajuta cineva cu coninutul integral al legii arhivarii. Sau cum s-o mai numi, stiu ca e ceva mai veche, dar poate totusi ma ajuta si pe mine cineva.
Multumesc anticipat! :excl:



#97337 securitate si sanatate la locul de munca

Postat de nicoleta pascal on 15 August 2006 - 11:22 AM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Aug 14 2006, 04:22 PM, a spus:

am trimis, gata :D

Daca nu va suparati, unde gasesc postat textul integral?



#93150 agentie imobiliara

Postat de nicoleta pascal on 12 July 2006 - 09:50 AM in Arhiva

Imi puteii spune care este legea in care se reglementeaza comisioanele pentru agentii imobiliare? Si daca o aveti pe la indemana, o puteti posta, va rog!!!



#60883 CM

Postat de nicoleta pascal on 18 January 2006 - 08:12 PM in Arhiva

In cazul unui angajat care nu a mai lucrat pana in sept.2005 cand l-am incadrat la firma si mi-a adus acum concediu medical pe ianuarie, ii dau sau nu banii? Cum ar trebui sa procedez?



#52931 contabilizare bonuri fiscal

Postat de nicoleta pascal on 25 November 2005 - 02:12 PM in Arhiva

Multumesc frumos!! :D



#52901 contabilizare bonuri fiscal

Postat de nicoleta pascal on 25 November 2005 - 12:47 PM in Arhiva

Puteti sa postati ord. nr 1714 din 14.11.2005?
Ce ne facem?
Nu am citit textul acestui ordin dar conform lui de la 1 ian 2006 nu se mai deconteaza bonurile fiscale neinsotite de factura cu exceptia celor pentru combustibili.



#51343 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de nicoleta pascal on 16 November 2005 - 01:33 PM in Arhiva

Am uitat sa-ti spun ca la data controlului de la GF eram asociat unic, administrator dar nu si salariata in cadrul acestei firme. Am intrat in CIC de la o alta firma unde aveam CIM de 8h/zi. Incurcata situatia, nu :smt021



#51307 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de nicoleta pascal on 16 November 2005 - 12:14 PM in Arhiva

skyman a spus:

Ce fel de acte ai semnat? Scuze daca sunt indiscret...
Revin cu intrebarea mea: daca administratorul nu e nevoie sa fie angajat al societatii, atunci care e problema?
Am sa vorbesc si cu persoana care a facut asta sa vad daca a avut dificultati.
Nu vad de ce nu s-ar putea, ce lege interzice asta?

Ca sa ne lamurim: sunt asociat unic si administrator, am fost in CIC din iulie 2004 pana in ianuarie 2005, a trebuit sa renunt la CIC pt ca in ianuarie 2005 am control de la GF si mi-a gasit balantele august - decembrie 2004 semnate atat de economist cat si de mine in calitate de administrator. Nu era normal sa le semnez si eu? Au mai gasit semnatura mea pe inventar decembrie 2004 si pe cateva instiintari catre partenerii de afaceri. Au sesizat CAS si ITM care mi-au dat (in martie) la un loc cam 48 milioane amenda pentru ca am semnat aceste documente. Pasul urmator: i-am dat in judecata pentru ca am avut nelamuriri, crede-ma am trecut prin prea multe si stiu despre ce vorbesc. In octombrie 2005 mi s-a dat castig de cauza, nici pana acum nu mi-am recuperat banii de pe amenda, am cheltuit o caruta de bani pe avocati pentru ca stiam ca am dreptate, nu mai spun amenintari care mai de care, si tot asa,.............. am ajuns la concluzia ca mai bine ma intorc la munca, am renuntat la CIC care oricum are o valoare de 0 taiat in patru raportat la ce cheltuieli sunt cu un nou-nascut. Iar mi-am adus aminte si iar m-am enervat asa incat daca mai vrei detalii scrie-mi la nicoletapascal@yahoo.com, crede-ma sunt unele lucruri care ar fi mai bine sa nu apara pe site.



#51145 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de nicoleta pascal on 15 November 2005 - 04:15 PM in Arhiva

"herra a spus:

si actele nu pot fi aduse acasa la semnat? :shock:
Ti-am spus, am trecut prin asa ceva, sa nu crezi ca nu am incercat si varianta asta. Crede-ma ca am platit o amenda maricica pentru ca mi-am pus semnatura pe niste documente in timp ce eram in CIC



#51064 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de nicoleta pascal on 15 November 2005 - 10:03 AM in Arhiva

skyman a spus:

Sotia mea ar trebui sa nasca la sfarsitul lui dec 2005. Ea nu indeplineste stagiul de cotizare, in schimb eu am 11 luni lucrate in ultimele 12.
2) Eu sunt administratorul unei firme. Mai pot semna acte samd, in caz ca intru in CIC?
Am fost in aceasta situatie, adica administratorul firmei in timp ce eram si in CIC, am fost nevoita sa renunt la CIC pt. ca e o intrega poveste cu semnaturile, cu alte cuvinte nu mai poti semna pt ca se presupune ca stai acasa cu bebe. Chiar vei sta acasa cu bebe? #-o Ai grija, daca iti iei CIC si mergi in continuare la serviciu e foarte riscant, daca te-au prins e jale, sunt niste amenzi de nici nu-ti vine sa crezi. :smt115
In ceea ce priveste cezariana programata mai devreme de cat ar trebui nu te sfatuiesc, din motive de sanatate pt. bebe, nu de alta. Sotia ta ce spune? Parerea mea e ca ar trebui sa va ganditi mai intai la bebe, sa fie el/ea sanato(a)s(a) si apoi sa va ganditi la banii de pe CIC. Crezi ca merita sa dai salariul pe care il ai acum pe ce ai lua pe CIC?



#50955 fise pontaj

Postat de nicoleta pascal on 14 November 2005 - 01:58 PM in Arhiva

coconut a spus:

ªi uite aºa ne-ntoarcem noi la condicuþa de prezenþã, atât de hulitã ºi de-nfieratã ca fiind invenþie comunistã! :P
Ai alta solutie? :-k Eu merg in paralel cu pontajul si cond. de prezenta si nu vad nici un salariat stresat pe treaba asta. Daca accesul in unitate s-ar face pe baza de cartela electronica (cum se procedeaza mai peste tot in occident ) nu ar fi acelasi lucru? Nu stiu daca e o inventie de-a comunistilor, dar daca e atunci bravo lor =D>



#50951 am nevoie de ajutor sunt noua!!!!!!!!!

Postat de nicoleta pascal on 14 November 2005 - 01:39 PM in Arhiva

Contacteaza rapid un medic de medicina muncii pentru a nu avea probleme, vezi ca amenzile sunt destul de mari. Daca nu cunosti nici un medic atunci mergi la casa de asig. de sanatate si vezi ca ei au liste cu toti medicii avizati pt. med. muncii. Ca si angajator trebuie sa-i pui la dispozitie viitorului angajat un dosar medical, fisa de aptitudine, solicitare pentru ex. medical de angajare si fisa de expunere la riscuri. Contacteaza un astfel de medic pt. ca el trebuie sa-si puna parafa si pe Fisa de PM si PSI daca este cazul. Nu uita sa contactezi si persoana autorizata pe PM si PSI.
Daca salariatul este casatorit atunci iti trebuie declaratie de la sotie precum ca nu are nici un venit sau daca lucreaza tb. adeverinta de la locul de munca pt. deduceri suplimentare. Daca are si copii vezi care sunt in intretinerea sotiei si care sunt in intretinerea lui, tb. adev. de la scoala.
Daca nu are pe nimeni in intretinere pune-l sa-ti dea o declaratie pe propria raspundere.
Te mai pot ajuta cu ceva?



#50506 salarii in general

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 02:41 PM in Arhiva

nu prea mi-a iesit cum am vrut eu, reiau
nr., nume si prenume, salar CIM, timp( normat efectiv CO ),salar realizat, CAS, Somaj, ...........................



#50503 salarii in general

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 02:36 PM in Arhiva

ana80 a spus:

ma poti ajuta cu un model??????de lista de avans :oops:
LISTÃ AVANS ............ 2005
....data....

TOTAL ORE LUCRÃTOARE=.... (PERIOADA 01.LL.2005 – 15.LL.2005)
Nr. Nume ºi prenume Nr.ore lucrate Salar CIM Avans Semnãturã
1. .................. .................... ........ ........
2 ................... .................... ........ ........
3. .................. .................... ........ ........
4. .................. .................... ........ ........
5.
...
...

TOTAL AVANS LUNA......... 2005:.................RON



Intocmit Aprobat
………………………….. …………………..



Ceva de genul asta :wink:

In privinta CO, ele trebuie trecute in state iti faci de exemplu urmatoarele rubrici:
nr. nume si prenume salar timp salar CAS Som
CIM normat efectiv CO realizat


si contiunui cu rubricile statului de plata. Te ajuta cu ceva :?:



#50498 ZILE LIBERE PLATITE

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 02:09 PM in Arhiva

Pontezi salariatul ca si cum ar fi prezent.



#50496 fondul de salarii

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 02:03 PM in Arhiva

Voi incercati cu 20% dar nu obtineti mai mult de 15%, asta asa din experienta. Oricum daca e sa fiu rea :twisted: cred ca exagerati un pic. Nu credeti?



#50493 Lista inventar???

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 01:51 PM in Arhiva

Nu stiu ce profil are firma si nici de ce valoare a produselor este vorba. Daca e o valoare de bun simt si profilul firmei permite de ce nu le introduci in gesiune cu unul sau mai multe "borderouri de achizitie de la producatori individuali"? Daca firma comercializeaza salamuri, de exemplu, atunci nu merge, dar daca firma comercializeaza robineti iti spun sigur ca e OK.



#50481 fise pontaj

Postat de nicoleta pascal on 10 November 2005 - 01:25 PM in Arhiva

ana80 a spus:

Spuneti-mi va rog dc aceasta foaie colectiva de prezenta este buna pentru pontaj.
La noi toti angajati au cm cu 8 ore si nu se fac ore suplimentare deci....
am nevoie de aceasta foaie colectiva de prezenta sau de altceva pentru a face prezenta oamenilor la locul de munca?

Multumesc,
Cu stima,
Pontajul se face pe foaie colectiva de prezenta, adica e acelasi lucru, dar daca ti s-a solicitat si semnatura fiecarui angajat pe zile atunci poti achizitiona o condica de prezenta in care ai rubrica pentru semnatura angajatului atat la intrarea in unitate cat si la plecare. ITM-ul de cate ori mi-a venit in control mi-a solicitat pontajele nu si condica de prezenta, dar nu se stie niciodata. Oricum salariatul iti semneaza pe statul de plata in care ai rubrica cu nr. total de ore lucrate de el.



#50242 Locul de munca dorit

Postat de nicoleta pascal on 09 November 2005 - 06:14 PM in Arhiva

florina m a spus:

Eu zic asa: 20.000.000 lei pe luna pentru un serviciu stresant si peste program si 10.000.000 lei pentru un job in care te faci ca muncesti.
Depinde ce intelegi tu prin "peste program" pentru ca daca asta ar insemna inca 1-2 ore/zi atunci eu una nici nu m-as mai deranja sa ies din casa pentru un astfel de job. In prezent job-ul meu presupune undeva la 9-10 ore pe zi iar salariul este cel putin la dublu fata de cel propus de tine. Am uitat sa mentionez ca sunt casatorita si am si o fetita de 1 an si 4 luni si niciodata nu mi-am neglijat copilul si.......nici nu sunt stresata de nimeni. In ceea ce priveste cea de-a doua varianta propusa de tine cred ca nu merita in primul rand iti pierzi timpul aiurea, nu inveti nimic nou, nu ai satisfactie financiara si nu cred ca exista in Romania job cu doar 8ore/zi deci nu se merita.



#50043 FISA POSTULUI INGINER

Postat de nicoleta pascal on 09 November 2005 - 09:16 AM in Arhiva

FIªA POST NR………./……………….

1. Postul: inginer devize;
2. Numele titularului: ..........................................
3. Studii: tehnice superioare;
4. Se subordoneaza:
 Director general ................................;
 Director adjunct ..................................;
 Director tehnic .....................................;
 Responsabil managementul calitatii .................................;
:!: DACA ESTE CAZUL ATUNCI SI DIRECTORULUI ECONOMIC............;
5. Inlocuieste pe: ................................;
6. Este înlocuit de: ..................................;
7. Limbi strãine: francezã/engleza;
8. Responsabilitãþi ºi sarcini specifice postului:
• Introducerea rapida si corectã in calculator a diverselor date;
• ÃŽntocmirea corectã a devizelor si situatiilor de lucrari;
• Planifica realizarea optima a devizelor;
• Urmãreste si tine evidenþa la zi a datelor ;
• Ajuta pe responsabilul documentatiilor tehnico-economice pentru licitatii la intocmirea corecta a acestora;
• Respecta prevederile normativelor in vigoare si sarcinile din documentatia SMC;
• Se informeazã ºi aplicã în permanenþã noile reglementãri în instalaþiile tehnico-sanitare;
• Þine legãtura în permanenþã cu responsabilii de executia lucrarilor din teritoriu;
• Solicita de la responsabilul de depozit cantitatile de materiale folosite la fiecare lucrare (bonurile de consum);
• Corelarea facuta intre bonurile de consum si devize trebuie sa fie reala si justa;
• Rãspunde de calitatea ºi termenele de execuþie a devizelor;

• Solicita de la departamentul contabil preturile de achizitie ale materialelor;
• Isi creeaza si intretine propria baza de date pentru a avea o evidenta clara a preturilor pentru fiecare material in parte pe furnizori;
• Se informeaza in permanenta asupra cotelor de TVA, CAS, somaj, etc. pentru ca recapitulatia finala a devizelor/ situatiilor de lucrari sa fie corecta;
• Are grija ca toate devizele si situatiile de lucrari sa fie semnate de beneficiari;
• Are drept de semnatura ca sef departament devize. :!: DACA ESTE CAZUL :idea:
9. Alte responsabilitãþi ºi sarcini:
• Rãspunde de organizarea ºi desfãºurarea activiþii la locul de muncã;
• Rãspunde de luarea mãsurilor de evitare a întreruperilor ºi stagnãrilor în activitatea pe care o desfãºoarã;
• Sã îºi însuºeascã întocmai normele de PM, PSI ºi SSM conform instructajului fãcut în fiºele de PM ºi PSI;
• Sã respecte întocmai normele de PM, PSI ºi SSM specifice funcþiei;
• ÃŽn caz de accident la locul de muncã trebuie sã informeze imediat conducerea unitãþii;
• Sã nu permitã accesul persoanelor strãine care nu se legitimeazã în perimetrul firmei;
• Sã nu pãrãseascã locul de muncã fãrã aprobarea ºefului ierarhic;
• Se interzice parasirea locului de munca fãrã a verifica in prealabil ca echipamentele tehnologice (PC, calculator de birou, xerox, fax, centrala termica din sediu, etc) precum si sa fie scoase de sub tensiune;
• Sã nu se prezinte în stare de ebrietate si sa nu consume bauturi alcoolice la locul de munca;
• Va pune la dispoziþia conducerii toate numerele de telefon ºi adresele la care angajatul poate fi contactat pentru ca acesta sã poatã fi chemat imediat în caz de avarie, neîncadrare în graficul de execuþie sau în situaþiile când apar diferse dificultãþi si în care prezenþa angajatului este necesarã;
• Creºterea numãrului de devize de la o lunã la alta;
• Realizarea unor costuri optime;
• ÃŽntocmirea 90% contracte de execuþie (devize) pentru proiectele realizate în cadrul compartimentului;
• Cât mai multe contracte de execuþie pentru proiecte realizate de alte firme;
• Prezintã conducerii societãþii informþii ºi rapoarte cu privire la situaþia ºi eventualele deficienþe constatate;
• ÃŽndeplineºte orice alte atribuþii stabilite în sarcina compartimentului sãu ºi cele date de cãtre directorul general;
• Planificarea ºi organizarea activitãþii de birou, operare calculator, protocol;
• ÃŽnregistrare, distribuþie ºi elaborarea corespondenþei;
• Prelucrarea ºi distribuirea apelurilor telefonice;
• Gestionarea bazei de date a clienþilor ºi a agendei de birou;
• Recepþionarea ºi predarea actelor primare de la ºi cãtre clienþi;
• Alte sarcini de secretariat ºi protocol;
• ÃŽnregistrarea fax-urilor, aplicarea ºtampilei de intrãri/ieºiri documentelor ce intrã ºi ies din firmã;
• Raspunde de manipularea corecta a fax-ului, telefoanelor fixe si mobile, a copiatorului, a filtrului de cafea, a centralei termice, a PC-ului.

10. Criterii de performanta:
• Cantitativi:
 Alegerea unor solutii tehnice corecte respectand normativele in vigoare;
 Cresterea numarului de devize de la o luna la alta;
 Realizarea unor costuri optime;
• Calitativi:
 Promptitudine in rezolvarea cerintelor clientilor;
 Tact, precizie, acuratete in rezolvarea sarcinilor ce-i revin;
 Corectitudine, perseverenta, sociabilitate;
 Spirit de initiativa, creativitate, simt de raspundere;
 Temperament echilibrat;
 Dispus la program prelungit;
 Sistem eficient de relationare;
 Mobilitate.




Notã: 1. Prezenta fisa a fost intocmita in 3 exemplare: ex1 pentru ITM Iasi, ex2 pentru angajat si ex3 pentru angajator.
2. Prezenta fisa este o anexa a Contractului Individual de Munca nr.................. din data .................. si ca atare neîndeplinirea cerinþelor specificate atrage dupã sine: mustrare, avertisment, sancþionarea cu diminuarea din salariu sau desfacerea contractului individual de muncã.







Director general, Am luat la cunoºtinþã,
................................. . .......................................



#49765 FISA POSTULUI INGINER

Postat de nicoleta pascal on 08 November 2005 - 09:58 AM in Arhiva

Pentru a fi mai explicita, lucrez la o firma de instalatii pentru constructii, deci te pot ajuta cu fisele urmatoarelor posturi: inginer proiectare, inginer in executie, inginer devize si cu alte posturi care tin de instalatii, asa incat spune-mi exact ce iti trebuie pentru a te ajuta, OK?



#49602 FISA POSTULUI INGINER

Postat de nicoleta pascal on 07 November 2005 - 04:30 PM in Arhiva

Daca te ajuta cu ceva pot sa-ti trimit pentru inginer proiectare instalatii in constructii :D




Cometa SQL