Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
geambazumariana's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


geambazumariana's Content

There have been 442 items by geambazumariana (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#272873 Drepturi salariale si documente de facut pentru angajat in Romania cu activit...

Postat de geambazumariana on 26 February 2016 - 10:17 AM in SALARII

Si eu am o astfel de situatie. Diurna acordata pentru perioada lucrata pe Germania este considerata ca facand parte din cei 8.5 euro pe ora. Pe mine ma framanta calculul corect al acordarii drepturilor salariale cuvenite soferului pe teritoriul Germaniei. Cand sta o zi intreaga e simplu...dar cand am fractiune de zi?...Diurna o impart la 8 ore de lucru..sau la 12 . aceasta fiind conditia de baza ca ea sa fie acordata.



#239512 Dividende

Postat de geambazumariana on 18 March 2011 - 01:36 PM in Arhiva

Sumele stabilite cu titlu suplimentar se inscriu in fisa platitorului prin decizie de impunere intocmita in urma controlului fiscal de catre inspectorii fiscali, astfel ca, nu se evidentiaza in declaratia 100 impozitul pe dividende stabilit ptr luna 09, respectiv a 10 a, deoarece dublati suma datorata in evidentele fiscale ale MFP.



#172118 aptitudini 2008

Postat de geambazumariana on 12 May 2008 - 01:19 PM in Arhiva

Si eu doresc sa intru in grup.Adresa mea este mariana_g_cl@yahoo.com.



#132291 Dictionarul conta.ro

Postat de geambazumariana on 27 May 2007 - 10:23 PM in Arhiva

puteti conta si pe mine, o fac cu mare placere



#124822 Incasari cu chitanta

Postat de geambazumariana on 11 March 2007 - 05:24 PM in Arhiva

conform ordonantei 28/1999 privind utilizarea caselor de marcat
art 1, aliniat1,
Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie, sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

art 2, litera s:
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.

deci nu inregistrezi incasarea facturii in casa de marcat, iar cind o vei incasa tai chitanta si vei stinge obligatia evidentiata cu factura in contul de clienti.



#123860 contabilitate constructii

Postat de geambazumariana on 04 March 2007 - 01:03 AM in Arhiva

Problema constructiilor este fff frumoasa!As putea spune chiar interesanta!
Lucrez la o firma care printre multele obiecte de activitate are si constructii civile si industrial.
Gestiunea este organizata foarte bine, gestionarii au decizii de gestionare, nu se elibereaza marfa pentru vinzare decit in baza dispozitiei de livrare iar pentru lucrarile executate decit in baza bonului de consum
Pentru lucrarile de constructii documentele sunt semnate de seful de santier, gestionar si cel care le ridica de la magazie.
Bonurile de consum contin un cod al obiectivului construit pentru care se consuma materialele, bonuri care se vor identifica pe fiecare obiectiv.Astfel ca la terminarea lucrarii voi sti care sunt costurile cu materialele pe lucrarea respectiva, ba mai mult ce cantitati s-au folosit si pot face comparativa cu situatia de lucrari emisa de compartimentul tehnic.

La fel procedez cu subantreprenorii,cu prestatiile de utilaje proprii sau inchiriate cheltuiala se inregistreaza in contabilitate tot insotita de codul obiectivului.

La sfirsitul lunii stiu cheltuielile reale ale fiecarui obiectiv construit.

Lucrez cu productie neterminata,pentru ca am lucrari care se executa de-a lungul a doua, trei, patru luni.

Nu este complicat, ba chiar as putea spune ca este o provocare!

Depistez multe erori de ofertare, de raportare a productiei neterminate de compartimentul tehnic si multe altele.

Interesant si placut !



#108715 IMPOZIT PROFIT URGENT

Postat de geambazumariana on 21 November 2006 - 08:33 PM in Arhiva

am avut si eu aceeasi problema si cind am cerut lamuriri la adminstratie mi-au spus ca acel nr. de evidenta a fost generat de un program intr-o versiune anterioara decit cea pe care o folosim noi acum.Am generat nr de evidenta corect si am ignorat nr din decizia de impunere.



#108714 monografie firma taximetrie

Postat de geambazumariana on 21 November 2006 - 08:27 PM in Arhiva

treaba e putin analitica,pentru detalii te pot ajuta mai usor pe mess.Eu sunt si administrator(asociat unic) si economist la o firma de taxi asa ca apeleaza cu incredere.



#108540 diurna legal admisa?

Postat de geambazumariana on 21 November 2006 - 12:09 AM in Arhiva

pai poate sa le dea mai mult dar va fi cheltuiala nedeductibila tot ceea ce depaseste 2.5*nivelul diurnei la inst publice.



#108526 camera consultantilor fiscali

Postat de geambazumariana on 20 November 2006 - 09:21 PM in Arhiva

dar un hotel mai aproape?



#108323 LA MULTI ANI - 8 nov. 2006

Postat de geambazumariana on 18 November 2006 - 10:42 PM in Arhiva

Multi ani sa fiti sanatosi!Tot binele din lume in casa voastra fie!
La multi ani Alex! La multi ani Mihaela!



#108317 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de geambazumariana on 18 November 2006 - 10:18 PM in Arhiva

Iti vine sa te duci ...... in tara asta de tot ........ Cum adica circula grilele care pot fi subiecte?S-ar putea la un moment dat sa aud ca circula si lista cu cei admisi! Dumnezeule, Doamne!



#108215 garantii de buna executie

Postat de geambazumariana on 18 November 2006 - 12:00 AM in Arhiva

Provizioane pentru garantii de buna executie
Codul fiscal:
b) provizioanele pentru garantii de buna executie acordate clientilor;

Norme metodologice:
52. Provizioanele pentru garantii de buna executie acordate clientilor se constituie trimestrial numai pentru bunurile livrate, lucrarile executate si serviciile prestate in cursul trimestrului respectiv pentru care se acorda garantie in perioadele urmatoare, la nivelul cotelor prevazute in contractele incheiate sau la nivelul procentelor de garantare prevazut in tariful lucrarilor executate ori serviciilor prestate.
Pentru lucrarile de constructii care necesita garantii de buna executie, conform prevederilor din contractele incheiate, astfel de provizioane se constituie trimestrial, in limita cotelor prevazute in contracte, cu conditia reflectarii integrale la venituri a valorii lucrarilor executate si confirmate de beneficiar pe baza situatiilor de lucrari.
Inregistrarea la venituri a provizioanelor constituite pentru garantiile de buna executie se face pe masura efectuarii cheltuielilor cu remedierile sau la expirarea perioadei de garantie inscrise in contract.
Aceleasi prevederi se aplica si in cazul provizioanelor pentru garantii de buna executie a contractelor externe, acordate in conditiile legii producatorilor si prestatorilor de servicii, in cazul exporturilor complexe, proportional cu cota de participare la realizarea acestora, cu conditia ca acestea sa se regaseasca distinct in contractele incheiate sau in tariful lucrarilor executate si in facturile emise.

Tva
Faptul generator si exigibilitatea - cazuri speciale
ART. 135
(6) Exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata aferenta sumelor constituite drept garantie pentru acoperirea eventualelor reclamatii privind calitatea lucrarilor de constructii-montaj ia nastere la data incheierii procesului-verbal de receptie definitiva sau, dupa caz, la data incasarii sumelor, daca incasarea este anterioara acestuia.



#105932 Incheiere leasing operational

Postat de geambazumariana on 03 November 2006 - 08:25 PM in Arhiva

Amortizarea lunara a mijl fix s-a facturat lunar prin acea redeventa,nu mai poti primi o alta factura cu amortizarea.
Am avut un contract de leasing operational pentru o cladire comerciala care s-a finalizat cu un contract de vinzare cumparare notarial + factura cu valoare reziduala.
In contractul de vinzare cumparare s-a mentionat valoarea amortizata a cladirii la momentul vinzarii asa ca am inregistrat 212=2812 exact cu acea valoare amortizata inscrisa.



#105918 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de geambazumariana on 03 November 2006 - 05:08 PM in Arhiva

Si juristii ce sa mai caute si ei in treaba asta?Asta mai lipseste sa ma trezesc ca vine juristul si imi spune ca nu am calculat bine impozitul pe profit ca ies cu el prin geamuri!!
Atunci ne apucam si noi de avocatura pe baza dreptului comercial!
TRAIM in ROMANIA!



#105917 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de geambazumariana on 03 November 2006 - 04:57 PM in Arhiva

Din cei peste 10000 inscrisi la examen 70% sunt functionari publici ai Ministerului de Finante,vin si ma intreb "vor avea dreptul sa semneze si ei declaratiile fiscale"?,
CECCAR-ul nostru ce face?doarme ca de obicei si nu face nimic pentru noi!
Detest meseria pe care mi-am ales-o :angry:



#89711 angajare

Postat de geambazumariana on 22 June 2006 - 03:44 PM in Arhiva

concediul medical se plateste de toate societatile unde esti angajat, indiferent daca esti full-time sau part-time.



#88519 proiect finantat Phare si activitate economica

Postat de geambazumariana on 16 June 2006 - 09:34 AM in Arhiva

culmea e ca se deconteaza 30% din valoarea totala a facturii,pede alta parte
art 147, cod fiscal precizeaza
Pro-rata se determină ca raport între: veniturile obținute din operațiuni care dau drept de deducere, inclusiv subvențiile legate direct de prețul acestora, la numărător, iar la numitor veniturile de la numărător plus veniturile obținute din operațiuni care nu dau drept de deducere. în calculul pro-rata, la numitor se adaugă alocațiile, subvențiile sau alte sume primite de la bugetul de stat sau bugetele locale, în scopul finanțării de activități scutite fără drept de deducere sau care nu intră în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată.

si atunci deduc tva-ul aferent celor 30% si la sfirsitul calculez pro-rata.
Aceasta activitate nu este o activitate scutita fara drept de deducere?



#88506 proiect finantat Phare si activitate economica

Postat de geambazumariana on 16 June 2006 - 09:00 AM in Arhiva

O societate comerciala obtine finantare Phare pentru proiectul "Dezvoltarea resurselor umane" din societate.Bugetul proiectului prevede ca din utilitatile societatii se va suporta din banii proiectului 30 %.
Concret: factura de energie de 100 mil va fi achitata 70 % din activitatea economica 30% din banii proiectului.
Am o nelamurire vizind TVA-ul partii de 30 % suportat de PHARE,pe care eu am considerat ca nu il pot deduce sau folosesc pro-rata?

Am procedat astfel:
1)primirea fondului 5121=4458
2)inreg constituirii subventiei 4458=472
3)inregistrarea fact de energie
%=401-100mil
4426 11.17
605 58.83
605.10 30mil
4)472=7416 30mil

S-a mai intilnit cineva cu situatia aceasta? si daca da, cum a procedat
Astept pareri si idei
Multumesc anticipat.



#87097 punctul de lucru

Postat de geambazumariana on 07 June 2006 - 06:15 PM in Arhiva

pai nu putea fi declarat la administratie fara sa fie intai inregistrat la reg comertului



#85335 facturi catre pers.fiz la en gros?

Postat de geambazumariana on 26 May 2006 - 02:03 PM in Arhiva

varianta 1
-organizarea a doua gestiuni si atunci din:
1)gestiunea cu ridicata vinzi persoanelor juridice =chitanta+fact
2)gestiunea cu amanuntul vinzi pers fizice=bonfiscal+ fact
varianta 2
-existenta unei singure gestiuni , cu amanuntul unde esti obligat sa ai casa de marcat



#85281 atentie - marfa adusa din china

Postat de geambazumariana on 26 May 2006 - 10:46 AM in Arhiva

pentru un import din china, vama Constanta mie mi-au solicitat certificat fiscal(import din 20.04.2006)



#85242 Declaratii casa OPSNAJ

Postat de geambazumariana on 26 May 2006 - 08:52 AM in Arhiva

mie mi-au solicitat,drept pentru care am trimis si ca sa ma conving am sunat acum din nou si la fel mi-au spus"trimit pe mail anexele si op scanat"



#85232 Declaratii casa OPSNAJ

Postat de geambazumariana on 26 May 2006 - 08:34 AM in Arhiva

nu uitati de ordinul de plata scanat



#85226 grad de indatorare

Postat de geambazumariana on 26 May 2006 - 07:56 AM in Arhiva

PARTEA 44: Codul fiscal:
Art. 23: Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar

În cazul în care capitalul propriu are o valoare negativă sau gradul de îndatorare este mai mare decât 3, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile art. 23 alin. (1) din Codul fiscal, până la deductibilitatea integrală a acestora.




Cometa SQL