Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Septimiu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Septimiu's Content

There have been 1000 items by Septimiu (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#236630 decl. 205 - topic 2011

Postat de Septimiu on 04 February 2011 - 04:38 PM in Arhiva

da, a aparut, acum fix un an :thumbup:



#235167 declaratia 112 / 2011

Postat de Septimiu on 11 January 2011 - 05:08 PM in Arhiva

citeste OUG 117/2010



#235166 revenirea la impozit venit micro de 3%

Postat de Septimiu on 11 January 2011 - 05:08 PM in Arhiva

daca ai activitatea suspendata de ce vrei sa treci la microintreprinderi? :cool:



#234826 Tva Google Adwords

Postat de Septimiu on 06 January 2011 - 12:27 PM in Arhiva

4. trebuie sa plateasca amenda ca a facut achizitii intracomunitare fara sa fie inscrisa in registru



#234680 revenirea la impozit venit micro de 3%

Postat de Septimiu on 04 January 2011 - 03:35 PM in Arhiva

eu cred ca nu se incadreaza nimeni la "potrivit prevederilor prezentului titlu"
titlul asta a aparut incepand cu 2011, e impozibil ca o firma sa fi aplicat acest titlu in 2010 :thumbup:



#228929 impozitare videochat

Postat de Septimiu on 27 July 2010 - 12:14 PM in Arhiva

nu exista videochat legal in romania



#228753 cum tin contabilitatea primara la o croitorie in serie

Postat de Septimiu on 22 July 2010 - 01:07 PM in Arhiva

sa intelegem ca dna contabil a tinut pana acum contabilitate la productie, in paralel? :lnr (1):



#228688 decl. 394 / 2010

Postat de Septimiu on 21 July 2010 - 05:17 PM in Arhiva

sau schimba imprimanta :lnr (1):



#228312 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 13 July 2010 - 01:45 PM in Arhiva

stateam si ma gandeam,
am fost zilele trecute la o intalnire cu un client in celalalt capat al orasului, la intoarcere am bagat benzina in masina firmei si pe langa benzina am luat o apa si un "sanvis"; am platit cu cardul firmei
intrebare: ajung la facultate ca am prejudiciat firma cu 10 lei cat a facut apa si mancarea? :lnr (1):



#227943 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 06 July 2010 - 07:34 PM in Arhiva

mutual, tu ai inteles ce ai scris, inafara de ultima fraza? :lnr (1):

poate ti se pare tie ca nu sunt din viata reala dar eu stiu cel putin 1 persoana care a ajuns in alta tara in baza unei discutii telefonice :cool:



#227922 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 06 July 2010 - 03:02 PM in Arhiva

n-ai inteles ideea, daca ma freaca fiscul, il frec si eu pe el
explicatii exista cu zecile, trebuie doar sa te gandesti la ele :lnr (1):



#227915 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 06 July 2010 - 02:47 PM in Arhiva

imi dau lacrimile :laugh:
daca gheorghe din olanda ma suna de cateva ori si imi spune ca vrea sa se intalneasca cu mine pt un "biznis", ii zic ok, iau bilet de avion sau ma duc de nebun cu masina, stau la hotel, ma intalnesc cu omu', nu imi spune de la ce firma e, sincer nici nu ma intereseaza la prima discutie; intr-un final nu ajungem la nici o concluzie, ne dam mana si plec
pe cine verifica fiscul si interpolu'? :ohmy: pe "receptionistul" de la hotel?
aveti impresia ca prin ue exista stampile sa fie puse pe deplasari? aia din principiu nu au stampile
asa ca pot sa ma duc in ue sa ma intalnesc cu o persoana fizica care nu are firma, ma duc, poate iese ceva :lnr (1):

sa nu mai zic ca pot sa ma duc la fel de frumos in bulgaria la o "intalnire de afaceri" si fac o ora dus, o ora intors, stau 10 ore; s-au facut minim 12 ore pentru a lua diurna :ohmy:
sau firmele care sunt langa vama cu ungaria :ohmy:

apropo, minuta asta in ce act normativ este reglementata ca vreau sa ma duc prin ue cu actu' sa imi faca nemtii minuta :angry: , partea nasoala ca nu o sa aiba stampila, se va supara fiscul?



#227876 impozitul minim

Postat de Septimiu on 06 July 2010 - 11:00 AM in Arhiva

:lnr (1):
1. ai pierdere punct, nu mai exista micro.
2. platesti impozitul minim fara indice de inflatie, s-a amanat :laugh:

hai ca mergem in directia buna, ca promovabilitatea de la bac



#227875 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 06 July 2010 - 10:57 AM in Arhiva

otilia cand am vorbit de afaceri la telefon m-am referit ca omul suna, stabileste o intalnire si gata
ne vedem la amsterdam, ce mail-uri, ce hartii oficiale, ce minute :lnr (1): ?



#227827 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 05 July 2010 - 12:31 PM in Arhiva

Otilia, ai ramane surprinsa sa vezi cate intalniri de afaceti se fac la telefon :lnr (1):
Sa nu mai zic cat de repede "desenezi" un mail de la un olandez :laugh:
Si treaba cu minuta incheia in urma afaceriii :ohmy: :ohmy: :ohmy: ...am murit de ras
E simplu: te duci, discuti, pleci.



#227801 cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

Postat de Septimiu on 04 July 2010 - 07:15 PM in Arhiva

depinde si de firma
daca plec la amsterdam si il conving pe inspectorul fiscal ca am fost sa ma intalnesc cu un potential client, se trece totul pe deplasare
partea proasta e ca nu a mers afacerea cu olandezu' asa ca am fost degeaba :laugh:
fricosilor :lnr (1):



#227468 modificari legislatie

Postat de Septimiu on 28 June 2010 - 09:08 PM in Arhiva

daca tot suntem pe un forum de contabilitate sa ne spuneti si noua ce tarife practicati pentru servicii contabile in situatia in care nu stiti cotele contributiilor sociale



#227456 modificari legislatie

Postat de Septimiu on 28 June 2010 - 05:30 PM in Arhiva

asa da experti, nu stiu cotele la contributii pentru ei dar calculeaza pentru altii :lnr (1):



#227425 Bilant 30.06.2010

Postat de Septimiu on 28 June 2010 - 12:06 PM in Arhiva

trebuia sa le ceri baza legala,
daca nu va "bateti" cu ei o sa ajunga sa va scoata doar pentru simplul motiv ca pot :ohmy:
revin, credeti ca celor de la ford le-au scazut cheltuielile un an de zile de cand au cumparat la craiova pana in momentul cand au vandut prima masina?

si ca argument, uitati-va in legislatia care spune ca pentru a obtine derogare de a nu depune declaratii trebuie ca firma sa nu aiba venituri de orice fel si sa nu aiba salariati, ceea ce inseamna ca daca nu vrei sa ai revin derogatoriu, poti avea venituri, care nu sunt din exploatare si poti avea salariati, adica ai cheltuieli :laugh:

cititi romani, cititi :lnr (1):



#227377 Bilant 30.06.2010

Postat de Septimiu on 27 June 2010 - 05:01 PM in Arhiva

:ohmy: se pare ca nu intelegeti ideea de suspendare a activitatii
suspendarea activitatii presupune incetarea obtinerii veniturilor din exploatare
in rest contabilitatea continua, nu se trec cheltuielile pe nedeductibile doar ca nu am venituri din exploatare, probabil nu aveti notiuni de investitii cand se fac cheltuieli 2-3 ani fara sa se obtina venituri, veniturile aparand dupa perioada de investitie :lnr (1):
pot exista salariati tesa care sa gandeasca mai departe inceperea activitatii, pot exista depozite la banca, pentru care se inregistreaza dobanda, pot exista abonamente de telecomunicatii, pot exista leasinguri pentru care se plateste rata... etc

ma apuca tristetea cand ma gandesc la ce contabilitate se face in Romania :laugh:



#227144 Fond mediu - AMBALAJE

Postat de Septimiu on 21 June 2010 - 04:20 PM in Arhiva

mi se pare normal, daca e doar o greunata inseamna ca nu exista ambalaj :frusty:



#226228 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Septimiu on 27 May 2010 - 11:24 AM in Important in meseria de contabil

1500lei+tva



#226210 decl. SOMAJ - 2010

Postat de Septimiu on 26 May 2010 - 11:33 PM in Arhiva

nu e mais implu sa iei legatura cu cei de la somaj? :frusty:



#226025 Preturi de dumping in contabilitate

Postat de Septimiu on 19 May 2010 - 10:50 AM in Arhiva

AMIN! :frusty:



#225613 Preturi de dumping in contabilitate

Postat de Septimiu on 10 May 2010 - 10:56 PM in Arhiva

sa practici preturi mai mici :laugh:
daca isi permit sa incasase mai putin decat tine si traiesc din asta inseamna ca tu ai pretul prea mare si nejustificat :frusty:




Cometa SQL