Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
xint's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


xint's Content

There have been 27 items by xint (Search limited from 20-November 07)



Sort by                Order  

#187320 incetare/desfacere CIM

Postat de xint on 14 November 2008 - 01:43 PM in Arhiva

Intr-adevar problema este intre angajator si angajat... intre ei s-a semnat un contract cu drepturi si obligatii de fiecare parte. Nimeni nu poate fi fortat sa munceasca la un angajator, dar plecarea se va face in termenii legali sau se vor suporta rigorile legii.
Ce ai de facut ca simplu executant? te acoperi de hartii, respectand prevederile Codului Muncii art. 263-268. In primul rand convoci angajatul la o intalnire cu o comisie de cercetare disciplinara, la o anumita data, ora. Soliciti motivarea absentelor, explicarea motivelor abaterilor conform cu fisa postului, regulamentului intern, contract colectiv de munca etc. In cadrul intalnirii se redacteaza un proces verbal. Pe baza constatarilor se emite decizia de desfacere disciplinara. Toate documentele i se aduc la cunostinta salariatului, daca nu semneaza de luat la cunostinta - i se trimite scrisoare cu confirmare de primire. Toate documentele sunt datate, stampilate, inregistrate...
Sper ca am fost de ajutor...



#181480 se poate lucra in timpul concediului ingrijire copil

Postat de xint on 05 September 2008 - 02:34 PM in Arhiva

angajata iti aduce o copie a CM prenatal si il calculezi intocmai ca la un contract de 8 ore. ca sa-l poti deconta cu casa de asigurari, cere o copie legalizata a CM.



#181479 mai multe CIM pt. o singura pers.

Postat de xint on 05 September 2008 - 02:25 PM in Arhiva

Codul muncii
Art. 131 "(1) Salariatii au dreptul intre doua zile de munca la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin exceptie, in cazul muncii in schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore intre schimburi"
apoi se explica ce inseamna munca in schimburi...

Desi, nici de aici nu se deduce clar interdictia de a avea 2 contracte de munca cu 8 ore, avand 2 contracte cu 8 ore/zi nu poti respecta repausul intre doua zile lucratoare de 12 ore...
In ceea ce priveste multitudinea de contracte, cum s-a mai zis, timpul de munca al contractelor partiale nu mai e limitat de lege... aduni unul de 8 ore cu alte 4 de 1 ora sau 8 de 0.5ore ... sa fim seriosi cine lucreaza exact 2 ore/zi la un contract de munca partial.

referitor la inregistrarea in cartea de munca, pe baza adeverintei de la angajator, se inregistreaza si contractele de munca in afara functiei de baza, atat cat mai tine cartea de munca... in orice caz contributiile vor conta la stabilirea pensiei...



#181474 se poate lucra in timpul concediului ingrijire copil

Postat de xint on 05 September 2008 - 01:10 PM in Arhiva

logic, suspendare - pentru contractul de munca cu 2 ore se aplica aceeasi termeni ca si pentru contractul de 8 ore de la functia de baza.



#177806 recapitulare concediu maternitate

Postat de xint on 10 July 2008 - 01:55 PM in Arhiva

Vezi postareamonellu, la Jul 3 2008, 11:27 AM, a spus:

Eu am alt caz: salariata gravida a luat 13 zile de concediu de odihna (din totalul de 21 de zile) si incepand cu luna mai este in concediu medical, apoi din iulie a intrat in prenatal, urmand sa nasca in septembrie, dupa care va intra in cresterea si ingrijirea copilului.
Pe perioada in care este in concediu medical are dreptul la zile de concediu de odihna?

Pe perioada concediului medical, concediului de sarcina si lauzie, CIC contractul de munca este suspendat, iar in raport cu perioada de suspendare scade si numarul de zile de concediul de odihna la care are dreptul persoana respectiva. In practica, pentru un concediu medical de pana in 2 sapt (sa nu depaseasca jumatate din nr de zile lucratoare ale lunii) nu se scad zilele de concediu cuvenite (drepturile se calculeaza in favoarea angajatului, dar depinde si de angajator si de prevederile ccm la nivel de unitate).
Concediul de sarcina si lauzie este pe o perioada mai lunga, asa ca pentru aceasta perioada angajatei nu i se cuvin zile de CO.
In cazul tau, salariata a efectuat cu 6 zile de CO mai mult decat i se cuvenea pe anul in curs (21/12x4luni=7). Ramane sa stabiliti la nivel de firma ce veti face in continuare.



#177801 recapitulare concediu maternitate

Postat de xint on 10 July 2008 - 01:39 PM in Arhiva

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 12 2008, 11:42 AM, a spus:

de la.... pana la .... a avut calitatea de salariat; acolo scrii pana la ultima zi in care a avut calitatea de salariat cu contract de munca; deci se ia in calcul doar perioada pana la intrarea in concediu de sarcina si lauzie. undeva la inceptulu adeverintei, este loc si pentru a scrie perioada in care a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie.

Persoana care intra in concediu de sarcina si lauzie sau chiar in CIC, nu-si pierde calitatea de salariat cu contract de munca, ba chiar are nevoie sa i se treaca pe adeverinta un stagiu de cotizare complet de 12 luni pana la data de nastere a copilului. de la ... (cu exact un an inainte de data de nastere a copilului) pana la ... (data de nastere din certificatul de nastere)



#177799 recapitulare concediu maternitate

Postat de xint on 10 July 2008 - 01:34 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Jun 17 2008, 03:33 PM, a spus:

Mai exact CO neefectuat se plateste odata cu ultimele venituri, inainte ca angajata sa intre in Creste copil. eu cred ca la asta se referea de fapt.
Daca nu il platesti incalci alt articol:
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Referitor la aceasta situatie ni -sa explicat intr-un curs de Resurse Umane de catre o persoana angajata la ITM ca in cazul intrarii in CIC zilele de CO neefectuate se reporteaza peste doi ani, la intoarcerea angajatei din CIC.
Nu mi-am notat daca e un caz expres prevazut de lege, insa mi se pare logic, din moment ce poti plati zilele de CO neefectuate doar la incetarea contractului individual de munca. Cred ca daca i se explica angajatei ca nu va pierde acele zile de concediu, nu va mai merge la ITM cu reclamatii.



#162299 muncitor necalificat sau muncitor calificat ?

Postat de xint on 12 February 2008 - 01:02 PM in Arhiva

cod COR 932005 - muncitor necalificat la ambalarea produselor solide si semisolide



#141421 salarii

Postat de xint on 30 August 2007 - 02:53 PM in Arhiva

Orice modificare de salariu, deci si scaderea, se face prin act aditional semnat de ambele parti.
Fiind gravida, colega ta este protejata de OUG 148/2005.



#140135 concediu neefectuat

Postat de xint on 18 August 2007 - 08:39 AM in Arhiva

In cazul salariatei care intra in concediu de maternitate si apoi ingrijire copil, concediu de odihna neefectuat se reporteaza pentru anul in care se va intoarce la serviciu (peste 2 ani). CIC nu este incetare de contract de munca, deci nu poti sa platesti conform Codului muncii zilele de concediu neefectuate.



#134708 Concediere la terminarea perioadei de preaviz

Postat de xint on 18 June 2007 - 02:20 PM in Arhiva

Vezi postareaLili Pet, la Jun 9 2007, 11:32 AM, a spus:

Perioada de proba de 90 zile expira pe 10 iunie. Este normal sa te anunte vineri la 18 cand programul oficial de lucru se terminase la 17. Nu am acceptat hartiile vor fi trimise prin posta.

Nu stiu ce motive ar putea invoca dar in caz de necorespunzator profesional pot ataca decizia in instanta? Documentele procesate de mine ca contabil pot dovedi ca sunt corespunzator. Ma deranjeaza modul abuziv fara sa fiu intrebata, odata ce feed-back-ul era pozitiv. Prezenta unei oportuniste a schimbat viziunea unui manager. Corect ar fi fost dialogul si ar fi fost mai avantajos cu acordul partilor.

Multumesc

Perioada de proba 90 de zile se aplica doar pentru functiile de conducere conform Codului Muncii.
Daca functia dvs. a fost de conducere, conform art. 31, al. 4 Codul Muncii "Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba cim poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oriareia dintre parti".
Pt. functiile de executie perioada de proba e de 30 de zile, deci art. 31 nu se mai aplica.
E urat ce vi s-a intamplat, dar cred ca va trebui sa ne obisnuim cu aceasta abordare, dar si angajatul poate renunta in acelasi fel la cim



#131954 PROTECTIA MUNCII

Postat de xint on 23 May 2007 - 01:43 PM in Arhiva

Pentru protectia muncii va trebui sa incheiati contract de prestari servicii cu o firma in domeniu, care va tine toate instruirile si dosarele de PM.
Acest lucru poate fi facut si de cineva din interiorul companiei, cu conditia sa aiba un curs de inspector protectia muncii absolvit.
legislatia care se aplica: lg 319/2006 + norme de aplicare.

Succes!



#131621 Data incetare CIM prin demisie

Postat de xint on 18 May 2007 - 03:38 PM in Arhiva

Curs de inspector RU. Ni s-a spus ceva de genul:
"in legislatia muncii perioadele se calculeaza in zile libere, adica in cazul preavizului in ziua x se inregistreaza demisia, in ziua x+1 incepe preavizul, se numara 15 zile. Cu data de x+16 i se desface contractul de munca, acea sat data e trecuta in decizie." :smile:

Din cate stiu in codul muncii nu se precizeaza clar acest lucru. Imi dai te rog baza legala pentru afirmatia ta?



#90802 salarii

Postat de xint on 27 June 2006 - 01:52 PM in Arhiva

Va rog lamuriti - ma si pe mine. Da, s-a abrogat al. 4 de la art 140, insa a ramas al. 2 art. 140 "durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic".

Ii voi acorda 20 de zile CO salariatului cu 2h/zi?



#52445 stiu ca s-a mai discutat despre acest lucru dar ..e urgent

Postat de xint on 22 November 2005 - 05:32 PM in Arhiva

inca ceva... nu exista concediere fara motiv, angajatorul trebuie sa motiveze concedierea (motive ce tin de salariat sau motive ce nu tin de persoana salariatului, ci de problemele societatii)

in cazul demisiei aceasta nu trebuie motivata, salariatul are dreptul de a pleca fara a spune de ce... e obligat doar la acel preaviz de 15 zile calendaristice (conform C.I.M. semnat de el)



#51146 Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica

Postat de xint on 15 November 2005 - 04:16 PM in Arhiva

Ronaldo a spus:

si inca ceva. vad ca in urma chestionarului, doar 11% din 85 au sal. de 310 ron. m-am mai linistit. se pare totusi ca nu-s 75% cu salariul asta pe cartea de munca.

cei care intra pe acest site sunt angajati in birouri... la administrativ... insa marea majoritate a angajatilor din Romania sunt simpli muncitori si aici e buba ca ei au 310 pe contractele de munca... si ei ingroasa procentul pana la 75%.
nu sunt motive de "linistire" in tara noastra



#51096 Registru nominal de evidenta a salariatilor

Postat de xint on 15 November 2005 - 12:39 PM in Arhiva

Nu, doar din ianuarie 2007 se completeaza toate rubricile.
Pana atunci treci nr de inregistrare a contractului de munca, nume angajatului, datele personale, data de incheiere a contracului si data de primire la lucru.
Atentie contractul se incheie inainte sau cel putin in aceeasi zi in care iti vine omul la lucru.
se mai completeaza locul de munca.
Inca ceva, trebuie sa ai deja registrul inregistrat la ITM la data primului contract de munca.

sper ca ti-am fost de ajutor. succes



#51092 ZILE LIBERE PLATITE

Postat de xint on 15 November 2005 - 12:26 PM in Arhiva

Eu trec in foaia de prezenta colectiva IP = invoire cu plata pentru zilele libere platite, iar in statul de plata apare pontat full time.



#44636 cerere

Postat de xint on 13 October 2005 - 12:39 PM in Arhiva

Ariana a spus:

iar prin noul cod al muncii nu mai ai voie sa compensezi in bani concediul de odihna neefectuat. fiecare angajat este obligat sa-si efectueze concediu.

:oops: da, si daca nu vrea ii faci decizie de plecare in concediu. pentru orice situatie trebuie sa fi blindat cu hartii, vorba ceea: "verba volant scripta manent"



#44635 planificare concediu

Postat de xint on 13 October 2005 - 12:34 PM in Arhiva

Ariana a spus:

planificare de concediu reprezinta un tabel cu toti angajatii frmei si perioada pe care o alege fiecare pentru efectuarea concediului de odihna pe anul urmator (se face in decembrie pentru anul urmator) si ii poti stabili concediu integral sau pe 2 perioade, dar prima perioada sa nu fie mai mica de 12 zile (parca; sper sa nu gresesc)

15 zile... chiar se cere asa ceva? si daca nu se respecta, atat din partea angajatului (care poate nu vrea sa plece in perioada respectiva) cat si din partea angajatorului?



#39702 concediu salariati cu timp partial

Postat de xint on 21 September 2005 - 02:22 PM in Arhiva

george75 a spus:

Scuze ! Marieta ai dreptate despre art 140 este vorba . Cu plata e clar , dar repet ce nu inteleg e faptul daca art respectiv a fost abrogat si nu a fost adaugat nimic in legatura cu CO acordat salariatilor cu timp partial , care va fi durata acestuia incepand cu 01.07.2005 data intrarii in vigoare a respectivei ordonante ?

din articolul 140 a fost abrogat alineatul (4), insa a ramas in vigoare alineatul (2)
"Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contracul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic"

cred ca au scos al. 4 pentru ca era redundant.... nu ca sa modifice ceva



#39697 contract de munca ptr tineri sub 18 ani

Postat de xint on 21 September 2005 - 02:07 PM in Arhiva

doar copiii cu varsta intre 15 si 16 ani au nevoie de acordul scris al parintilor pentru a munci.



#33209 CONCEDIUL DE ODIHNA NEEFECTUAT

Postat de xint on 18 August 2005 - 01:51 PM in Arhiva

dorumocanu a spus:

Daca pleaca cu transfer, face dovada cu nu le-a luat si le va lua.... :smt119

nu mai exista transfer... doar lichidare si angajare.



#32614 clauza de mobilitate

Postat de xint on 15 August 2005 - 12:32 PM in Arhiva

"D.2. În lipsa unui loc de muncĂŁ fix salariatul va desfĂŁÂșura activitatea astfel:
ACTIVITATEA SE DESFASOARA LA DOMICILIUL/SEDIUL BENEFICIARULUI"

Nu stiu sigur, nu am avut cazuri de mobilitate, insa eu asa as face...



#31023 ore suplimentare?

Postat de xint on 05 August 2005 - 01:20 PM in Arhiva

Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (2), urmatoarele:

a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;

B) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;

c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

Din cate inteleg eu din textul Codului Muncii, la 2/4/6 ore pe zi (adica timp partial) nu se pune problema de ore suplimentare...sunt interzise. In cazul in care apar se mareste norma de lucru.




Cometa SQL