Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cornell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cornell's Content

There have been 215 items by cornell (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#254373 Monografie depasire diurna

Postat de cornell on 19 April 2013 - 09:58 AM in MONOGRAFII CONTABILE

pt aceasta depasire si cheltuielile aferente, trebuie act aditional la CIM - ca sa fie deductibile?
in situatia data cheltuielile sunt nedeductibile? si vor fi avute in vedere la impozitarea profitului...



#249860 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de cornell on 10 August 2012 - 09:50 AM in Arhiva

vezi butonul INSTRUCTIUNI unde se specifica Pentru raportarile semestriale legea nu prevede atasarea altor documente (arhiva ZIP)



#249859 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de cornell on 10 August 2012 - 09:41 AM in Arhiva

Vezi postareacosmin0304, la 07 August 2012 - 01:34 PM, a spus:

sa nu sariti peste randul 170 din formularul 30 - detinere capital social - persoane fizce - sau alta situatie de acolo

O lamurire va rog... cum trecem capitalul subscris si varsat:
- odata la defalcarea ceruta de randul 159, respectiv in cazul meu Parti sociale si capital subscris vãrsat de nerezidenti
- a doua oara la defalcarea randului 164, respectiv persoane fizice - cazul meu. Adica vrea sa se cunoasca tote aceste date, sau e suficient numai intr-una din defalcari... pentru ca randul 159 nu se completeaza de la sine prin aditionarea ciferlor defalcate, pe cand randul 164 da!?



#248696 microintreprindere srl-d

Postat de cornell on 04 April 2012 - 11:29 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

daca transportul e pentru bunuri din obectul de activitate nu trebuie; altfel ar trebui si pentru imprimarea unui obiect, activitati de tiparire, sau pentru a scoate un cui activitati de servicii!!




#247620 Declaratii 2012 - termene de depunere

Postat de cornell on 01 February 2012 - 01:49 PM in Arhiva

101 la 26/03/2012, 25 fiind Duminica (Bunavestire...)



#246798 laptop<1800 direct pe cheltuieli? Va rog, e urgeeeeeeeent!

Postat de cornell on 29 December 2011 - 01:00 PM in Arhiva

se trece initial cu NIR in cont 303. Apoi se da in folosinta cu BC si formula contabila 603=303 - concomitent D ct 8035

daca politica firmei este de includere treptata pe costuri atunci la 471=303 ;i lunar (alt termen) 603=471

La casare dupa cel putin 2 ani (daca asimilam cu durata imobilizarilor corporale de aceeasi natura) PV de casare si C 8035



#245801 S-a relansat www.Conta.ro! Iti place?

Postat de cornell on 09 November 2011 - 10:49 AM in Arhiva

da nu mai ratacim in cautari; acces din prima... felicitari



#244894 active fixe de natura obiectelor de inventar

Postat de cornell on 03 October 2011 - 11:16 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Exista si mijl.fixe de natura ob.de inv. si e cazul imobilizarilor care sunt declarate mijloace fixe dupa legea din data in care sunt inregistrate, dar dupa schimbarea plafonului sau dupa o reevaluare ele nu mai indeplinesc conditia legala de mijl.fix.
De exemplu pana in 15 febr. cele cu val.intre 1500 si 1800 lei erau mijl.fixe, dar ulterior nu mai indeplineau conditia de plafon. Ele nu sunt trecute automat la obiecte de inventar. Atat timp cat mai au valoare neamortizata se numesc "mijl.fixe de natura ob.de inventar". Legea nu permitea intotdeauna la marirea plafonului ca amortizarea ramasa la mijl.fixe de natura ob.de inv.sa fie trecuta pe cheltuieli. La ultima marire a plafonului de la 1500 la 1800 lei legea permitea una din optiunile:
- treacerea amortizarea ramasa pe chelt. si trecerea mijl.fix la ob.de inventar; sau
- continuarea amortizarii, caz in care acele mijl.fixe se numesc "mijl.fixe de natura ob.de inv."; in acest caz se foloseste tot cont de imobilizare, eventual analitic distinct.

sursa: http://www.conta.ro/...ar/page__st__80



#241087 sold mare in contul 581, ce-i de facut ?

Postat de cornell on 09 May 2011 - 11:17 AM in Arhiva

dacă nu e depus bilanț pe 2010 fă operaținile în 2010 pe baza înscrisurilor din extrasele de cont și a unui proces verbal al asociaților (patronilor) privind identitatea beneficiarilor sumelor respective, cu semnături de recunoaștere ale celor în cauză. Eventual stingi cu sume datorate de firmă din creditări (ct. 461, 4551, 167)restul trebuind contați în 461/analitic și comunicat că se percepe impozit 16% dacă nu se restituie. Dacă nu prin 473 cum zice Otilia.



#240576 calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011

Postat de cornell on 20 April 2011 - 03:41 PM in Arhiva

daca ai pierdere fiscala vezi 101 tr IV rd. 39

Vezi postareacornell, la Apr 20 2011, 04:39 PM, a spus:

daca ai pierdere fiscala vezi 101 tr IV rd. 39


atunci o scazi inaintea imp pe tr. I 2011!!!



#240570 calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011

Postat de cornell on 20 April 2011 - 01:22 PM in Arhiva

incearca prin posta



#240226 Diferente curs imprumut compania mama

Postat de cornell on 08 April 2011 - 02:33 PM in Arhiva

Randul 15 - se completeaza cu suma reprezentand cheltuielile cu dobanzile si diferentele de curs valutar, care sunt reportate din anii fiscali anteriori, conform prevederilor art.23 alin.(2) din Legea nr.571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare. Aceste sume vor fi preluate de la randul 32 din Declaratia privind impozitul pe profit depusa pentru anii anteriori
----- tinand cont de gradul de indatorare--------------



#240217 calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011

Postat de cornell on 08 April 2011 - 10:51 AM in Arhiva

se compenseaza automat, e acelasi cont la trezo, dupa cate stiu



#240216 Diferente curs imprumut compania mama

Postat de cornell on 08 April 2011 - 10:09 AM in Arhiva

se poate incerca varianta de a reconsidera imprumutul in valuta "ingehetat" la cursul ultimului bilant, ulterior la achitare in EURO pierderea din dif de curs fiind nedeductibila



#240215 Diferente curs imprumut compania mama

Postat de cornell on 08 April 2011 - 10:00 AM in Arhiva

CF art 20 ----->2010c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, precum și veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile; (text în vigoare până la 1 ianuarie 2010)
2010----> c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile, precum și veniturile din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere pentru care nu s-a acordat deducere; (literă modificată prin art. I pct. 14 din O.U.G. nr. 109/2009 (publicată la 13 octombrie 2009), în vigoare de la 1 ianuarie 2010)
d) veniturile neimpozabile, prevăzute expres în acorduri și memorandumuri aprobate prin acte normative.


HG 44 la cod fiscal art 20 c) Norme metodologice:
20. Sunt considerate venituri neimpozabile veniturile prin care se recuperează cheltuielile pentru care nu s-a acordat deducere la momentul efectuării lor, cum sunt: rambursările de impozit pe profit plătit în perioadele anterioare, restituirea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere, veniturile din anularea unor provizioane care au fost considerate cheltuieli nedeductibile la data constituirii lor și altele asemenea.
(punct modificat prin art. I lit. B pct. 4 din H.G. nr. 1579/2007, în vigoare de la 28 decembrie 2007)
********************
deoarece enumerarea din norme nu este exhaustiva ar merge, pe logica cu atat mai mult, aplicarea 20/c la speta data....
Dar cel mai bine intrebati la metodologie in scris! (puteti aborda si direct, pentru o lamurire mai rapida - oricum depuneti si solicitare scrisa)



#239936 Editare PDF

Postat de cornell on 30 March 2011 - 02:42 PM in Arhiva

http://en.pdf24.org/...r-download.html



#239044 decl. 100 / topic 2011

Postat de cornell on 04 March 2011 - 09:22 AM in Arhiva

incearca cu D710 pe tr. IV si rectificativa la D101. De fapt ce notificare ai? Ca nu ai declarat suma din tr III, sau?



#239014 verificare bilant finante

Postat de cornell on 03 March 2011 - 11:24 AM in Arhiva

si mai ales ne asiguram ca nu cade guvernul!!! glumesc...

eu daca as fi la MFP as tine neaparat contul 542 in raportare, chiar distict la Date informative, pt ca aici este si numerar luat fara impozitare...



#239009 HG 150/2011- modificarea Normelor de aplicare a L. 571/2003

Postat de cornell on 03 March 2011 - 10:18 AM in Noutati legislatie

Da!



#238981 decl mediu / topic 2011

Postat de cornell on 02 March 2011 - 04:24 PM in Arhiva

Raportari fac numai producatorii sau importatorii. Aveti totusi obligatia de a gestiona deseurile rezultate cfm. HG 856/2002

ANEXA Nr. 1
EVIDENTA GESTIUNII DESEURILOR

si de a le preda firmelor ce le colecteaza




Raportari fac numai producatorii sau importatorii. Aveti totusi obligatia de a gestiona deseurile rezultate cfm. HG 856/2002

ANEXA Nr. 1
EVIDENTA GESTIUNII DESEURILOR

si de a le preda firmelor ce le colecteaza



#238977 calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011

Postat de cornell on 02 March 2011 - 03:50 PM in Arhiva

Insumarea este TVA aferenta protocolului nedeductibil (pentru care s-a dedus TVA) din cele doua perioade. Raportarea se face in decontul din luna depunerii bilantului pe baza de AUTOFACTURA, la regularizari.


HG 44/2004

Norme metodologice:
Art 6. (14) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II din Codul fiscal. Aceleași prevederi se aplică și în cazul microîntreprinderilor;
b) bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinată potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal;
c) prin bunuri acordate în mod gratuit potrivit destinațiilor prevăzute de lege se înțelege bunurile pe care persoana impozabilă este obligată prin lege să le acorde gratuit angajaților săi și care sunt legate de desfășurarea în condiții optime a activității economice, cum sunt, de exemplu: masa caldă pentru mineri, echipamentul de protecție, materiale igienico - sanitare în vederea prevenirii îmbolnăvirilor. Plafonul până la care nu sunt considerate livrări de bunuri cu plată este cel prevăzut prin actele normative care instituie acordarea acestor bunuri, dacă este cazul. Nu se încadrează în prevederile art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal orice gratuități acordate propriilor angajați sau altor persoane, prin lege sau prin hotărâri ale consiliilor locale, dacă nu există nicio legătură cu desfășurarea în condiții optime a activității economice, cum sunt: cotele gratuite de energie electrică acordate persoanelor pensionate din sectorul energiei electrice, abonamentele de transport acordate gratuit pentru diverse categorii de persoane și altele de aceeași natură.
(15) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (14) lit. a) și b) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar, precum și bunurile pentru care taxa nu a fost dedusă. Depășirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată și se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizițiilor care depășesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale, respectiv în anul următor celui în care au fost efectuate cheltuielile.



#238933 achizitii intracomunitare / topic 2011

Postat de cornell on 02 March 2011 - 10:07 AM in Arhiva

NU



#238928 decl. 101 / depunere 2011

Postat de cornell on 02 March 2011 - 09:48 AM in Arhiva

e intocmita pe formular pt transmitere online?

- 101 - versiunea 6 - Declarație privind impozitul pe profit,conform OP ANAF nr. 2689/16.11.2010 - pentru declararea obligatiilor anuale aferente anului fiscal 2010 - actualizata în data de 14.01.2011

http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!...kwMTAwUzI!/



#238859 decl. 101 / depunere 2011

Postat de cornell on 01 March 2011 - 02:25 PM in Arhiva

in D100 pe tr IV trebuia trecut imp din tr. III, respectiv 0 în cazul dat atunci D.101 se depune până la 25/04/anul următor. Daca nu s-a depus D100 pentru IP atunci se depune D101 până la 25/02 anul următor



#238857 Neplatitor TVA

Postat de cornell on 01 March 2011 - 02:20 PM in Arhiva

Orice întrerupere a taxarii încarcă prețul final, pierde consumatorul - câștigă statul! În general neplătitor de TVA este bine să fie cel care vinde consumatorului final, sau neplătirorii de TVA să vândă tot unui neplătitor - cât îngăduie baremul!




Cometa SQL