Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
danyR's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


danyR's Content

There have been 38 items by danyR (Search limited from 21-November 07)



Sort by                Order  

#240001 bilant la 31.12.2010

Postat de danyR on 01 April 2011 - 09:35 AM in Arhiva

Florin iti multumesc pentru raspuns. nu stiu exact sa iti spun de ce au ajuns inactivi, prima mea banuiala a fost ca nu au depus bilantul...deocamdata stiu numai varianta lor, am sa merg la finantele locale sa intreb exact ce nu au depus.



#239987 bilant la 31.12.2010

Postat de danyR on 31 March 2011 - 05:16 PM in Arhiva

Am si eu o situatie pe care nu am mai intalnit-o si va rog sa ma ajutati...daca nu am postat unde trebuie va rog sa ma scuzati.
Am o societate care are activitatea suspendata pe 3 ani si nu a depus bilant pe anul 2009, asta trebuia depus la Registrul Comertului, din motivul ca asociatii au plecat din tara si s-au intors anul acesta...acum cand au revenit au aflat ca au societatea decalarata inactiva...mai pot sa depun bilantul pe 2009? oricum cred ca vor lua si o amenda frumoasa. dar na...macar sa depuna actele si sa se invete minte :thumbup:



#239614 Intreprindere Individuala. Titular si angajat in acelasi timp

Postat de danyR on 21 March 2011 - 02:23 PM in Legislatie specifica I.I.

asta cu "nu se poate" am auzit si eu dar as fi interesata in baza a ce articol de lege nu se poate?totul trebuie sa aiba o logica nu?imi pot plati contributiile la pensii si sanatate, dar as dori de exemplu sa ma angajez pe meseria pe care o am. Am si eu cazuri de intreprindere individuala la care titularul lucreaza cot la cot cu angajatii si nu inteleg de ce nu il pot angaja. Nici pe mine ITM-ul nu m-a lamurit, nici ei cred ca nu stiu vreo lege care sa interzica acest lucru. Este cineva pe forum care ne poate clarifica acest aspect, va rugam sa ne raspundeti. :wink:



#230926 Examen acces stagiu Experti contabili 2010

Postat de danyR on 07 September 2010 - 03:59 PM in Arhiva

Si eu sunt interesata de aceste materiale de anul acesta de la examenul de acces...imi doresc si eu tare mult sa ma inscriu la anul si sa pot si sustine examenul. Va rog mult daca se poate sa mi le trimiteti pe adresa de email: danyella09@gmail.com

Multumesc. :wink:



#230925 Examen acces contabil autorizat

Postat de danyR on 07 September 2010 - 03:56 PM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

[quote name='michi dtru' date='Jan 15 2010, 05:58 PM' post='216816']




michi dtru' Te rog trimite si mie cartea pe adresa de email: danyella09@gmail.com :wink:



#228417 contabilitate I.I. - magazin alimentar

Postat de danyR on 15 July 2010 - 11:45 AM in Arhiva

Buna,

Va rog sa nu aruncati cu pietre in mine...e prima data cand am primit pe mana o Intreprindere Individuala si e si platitoare de TVA. Este vorba despre un magazin alimentar la tara si nu stiu cum sa inregistrez urmatoarele:
1. in RJIP inregistrez la plati in numerar chitante, bonuri fara TVA?
2. in RJIP inregistrez la venituri valoarea monetarelor si rapoartelor Z de la casa cu TVA sau fara TVA?
3. In jurnalul de cumparaturi e clar ce trebuie sa trec, dar in jurnalul de vanzari nu trec nimic? intreprinderea nu emite facturi, isi vinde produsele doar pe baza bonului fiscal de la casa de marcat....nu stiu ce sa fac, nu cred ca trebuie inregistrate rapoartele Z in jurnalul de vanzari. Va rog sa ma lamuriti.

Am adresat aceasta intrebare aici pentru ca stiu ca Intrep. individ. conduc contabilitatea in partida simpla ca si PFA-urile.
Va rog mult sa imi raspundeti. Sa nu ma intrebati de ce si-a ales sa fie platitor de TVA ca nici eu nu am inteles, imi e de ajuns ca titularul intreprinderii nu are habar nimic de contabilitate si finante.

Va multumesc anticipat. :lnr (1):



#228388 Completare RJIP

Postat de danyR on 14 July 2010 - 05:03 PM in Contabilitate PFA

Buna,

Va rog sa nu aruncati cu pietre in mine...e prima data cand am primit pe mana o Intreprindere Individuala si e si platitoare de TVA. Este vorba despre un magazin alimentar la tara si nu stiu cum sa inregistrez urmatoarele:
1. in RJIP inregistrez la plati in numerar chitante, bonuri fara TVA?
2. in RJIP inregistrez la venituri valoarea monetarelor si rapoartelor Z de la casa cu TVA sau fara TVA?
3. In jurnalul de cumparaturi e clar ce trebuie sa trec, dar in jurnalul de vanzari nu trec nimic? intreprinderea nu emite facturi, isi vinde produsele doar pe baza bonului fiscal de la casa de marcat....nu stiu ce sa fac, nu cred ca trebuie inregistrate rapoartele Z in jurnalul de vanzari. Va rog sa ma lamuriti.

Am adresat aceasta intrebare aici pentru ca stiu ca Intrep. individ. conduc contabilitatea in partida simpla ca si PFA-urile.
Va rog mult sa imi raspundeti. Sa nu ma intrebati de ce si-a ales sa fie platitor de TVA ca nici eu nu am inteles, imi e de ajuns ca titularul intreprinderii nu are habar nimic de contabilitate si finante.

Va multumesc anticipat. :wink:



#223347 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de danyR on 25 March 2010 - 04:18 PM in Arhiva

Sunt alaturi de voi si ma bucur pt infiintarea acestei asociatii. Am votat infiintarea ei si chiar as dori "adeziunea" pe mail daca se poate (danyella09@gmail.com)

Va multumesc.



#221194 balanta/bilant de lichidare

Postat de danyR on 06 March 2010 - 05:36 PM in Bilanturi

laura revin ca acum am inchis toate conturile si in balanta finala am:

106 {pe credit} 197,53
117 {pe debit} 31.567,65
121 {pe debit} 7163,89
4424 {pe debit} 1752,82
462 {pe credit} 40.286,83

te rog scoate-ma din dilema.



#221132 balanta/bilant de lichidare

Postat de danyR on 05 March 2010 - 09:09 PM in Bilanturi

ma confrunt si eu cu o situatie poate nu e dificila pe cat e de noua pt mine si nu stiu cum sa procedez. am o societate in procedura de lichidare si trebuie sa ii intocmesc balanta de lichidare si nu stiu cum sa inchid anumite conturi. va rog sa ma ajutati, recunosc ca sunt incepatoare si nu am la cine sa apelez. am in ultima balanta urmatoarele conturi:
1012 {sold creditor} 300 lei
117 {sold debitor} 31.567 lei
121 {sold debitor} 4003 lei
462 {sold creditor} 39.055 lei \{asta reprezinta creditarea firmei de catre asociat}
4424 - 1.900 lei
5121- 0 lei
5311 - 0 lei

va rog ajutati-ma chiar nu stiu cum sa procedez, firma e infiintat din 2008, pana in febr 2009 a avut un magazin...a inregistrat pierdere. acum asociatii vor sa o lichideze si eu ma bat cu capul de balanta... :smile:



#221070 balanta/bilant de lichidare

Postat de danyR on 05 March 2010 - 10:11 AM in Bilanturi

simo spune-ne te rog ce ai mai facut cu inchiderea conturilor....am si eu o situatie asemanatoare si imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu stiu ce sa fac. te rog...



#214883 expert contabil persana fizica

Postat de danyR on 04 December 2009 - 12:31 PM in Arhiva

Nu-mi vine sa cred ca un expert contabil, poate sa formuleze o asemenea intrebare.
[/quote]

andra nu e nici primul si nici ultimul expert care nu stie ce are de facut...din pacate eu nu sunt expert, inca...dar am intalnit experti care nu au stiut sa imi explice o inregistrare contabila, care doar stampilau si luau banu...se pare ca asta e rezultatul examenului exigent de la CECAR sau al invatarii pe de rost.



#214846 Examen acces contabil autorizat

Postat de danyR on 03 December 2009 - 03:55 PM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

as dori si eu raspunsurile la intrebari si la studii de caz...va rog mult...adresa la care le puteti trimite e danielle09@hotmail.com

Mii de multumiri :pullhair:



#208903 Contabilite la AF

Postat de danyR on 10 August 2009 - 10:53 AM in Arhiva

Din ce stiu eu la intreprinderea individuala tu ca titular al intreprinderii nu te poti angaja, dar poti avea alti angajati cu carte de munca inregistrati la ITM. legat de contabilitatea in partida simpla si eu sunt interesata cum se tine....se fac inregistrari contabile? sau doar se completeaza formularele necesare si atat? poate cineva care stie sa ne lamureasca va rugam....



#207233 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de danyR on 15 July 2009 - 07:15 PM in Arhiva

Vezi postareakatinca, la Jul 15 2009, 08:07 PM, a spus:

Firmele infiintate in 2009 nu intra sub incidenta impozitului forfetar.

HG 488/2009

116. Contribuabilii infiintati in cursul anului nu intra sub incidenta prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul in care se inregistreaza la oficiul registrului comertului, insa acestia sunt obligati la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II «Impozitul pe profit» din Codul fiscal


Multumesc mult katinca...esti o draguta...pupici



#207228 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de danyR on 15 July 2009 - 06:39 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare fetelor legat de impozitu asta forfetar...am o firma nou infiintata adica in ianuarie 2009...intra si ea la plata pt impozitul forfetar? va rog sa ma lamuriti si pe mine....va multumesc.



#201979 Pensionare de boala

Postat de danyR on 18 May 2009 - 04:20 PM in PENSIONARE

va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema...am un angajat care a primit decizie de pensionare in martie anul acesta, eu am facut adresa la ITM si am desfacut contractu de munca...acum nu stiu daca am procedat corect doar cu atat...trebuia sa fac o adresa si catre Casa judeteana de pensii? v-ati mai confruntat cu o asemenea situatie? va rog sa imi spuneti cum ati procedat....multumesc.



#201521 Deducere TVA aferenta achizitii autovehicule in leasing

Postat de danyR on 12 May 2009 - 06:19 PM in Arhiva

Totusi eu nu inteleg ce se intampla cu leasingurile care sunt in desfasurare, eu am un contract inceput in februarie 2008, pana acum am dedus TVA-ul de acum nu mai deduc? cum fac? de leasingurile in desfasurare nu se spune nimic concret...stie cineva mai multe? va rog sa adaugati si aici un raspuns poate asa ma lamuresc si eu :sad:



#198639 contract de munca cu timp partial

Postat de danyR on 06 April 2009 - 02:42 PM in Arhiva

Multumesc Dana, esti o draguta :wink:



#198594 contract de munca cu timp partial

Postat de danyR on 06 April 2009 - 12:12 PM in Arhiva

am si o mica intrebare la un astfel de contract de munca se mai depun declaratii lunare (la ITM, la CASS, CAS, Somaj, Admin. Finantelor publice)? care sutn cotizatiile? aceleasi sau se micsoareaza avand in vedere ca e un contract de munca cu timp partial....va rog sa ma lamuriti daca stiti, daca aveti un astfel de contract.
Are cineva un model, ma poate ajuta?

Va multumesc.



#198138 cum sa obtin diploma de contabil autorizat ?

Postat de danyR on 31 March 2009 - 03:35 PM in Arhiva

CITAT(palika @ Mar 31 2009, 01:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu te descuraja ! la topicul : Examen de acces 2008-2009, cereri materiale de studii, mda2008 are informatii de ultima ora. :sad:




multumesc palika...imediat dau si eu o raita pe acolo....am lipsit putin pt pauza de masa... :smile:



#198106 cum sa obtin diploma de contabil autorizat ?

Postat de danyR on 31 March 2009 - 12:20 PM in Arhiva

CITAT(marra_2000 @ Mar 31 2009, 12:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(danyR @ Mar 31 2009, 12:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mai conteaza vechimea pentrui expert contabil sau nu?

mai oameni buni, voi chiar nu cititi nimic din ce se scrie pe forum? s-a discutat si s-a raspuns pan'la nemurire despre acesta intrebare......citeste Ordonanta 65 din 1994 Republicata pt a te convinge ( o gasesti pe www.ceccar.ro , fie pe site-ul oricarei filiale sau pe forum) sau daca nu, da o cautare pe forum...




imi cer scuze marra pentru neatentia mea....



#198105 factura mai veche adusa tarziu contabilului

Postat de danyR on 31 March 2009 - 12:15 PM in Arhiva

Multumesc Dana, suntem platitori de impozit pe venit, e o microintreprindere...inca nu am depus bilantul, dar o vom face saptamana asta...tocmai de asta si intrebam ca nu stiu cand sa inregistrez aceasta factura...si nu sunt implicate nici stocuri, nici livrari de marfa...e o factura pentru prestari servicii..suntem constructori..construim, demolam, reamenajam...reparam, etc



#198104 cereri materiale de studiu examen de acces 2008-2009

Postat de danyR on 31 March 2009 - 12:12 PM in Arhiva

As dori si eu cartea pe mail poate cineva ma ajuta, macar sa imi fac o idee desi nu se mai dau grile...rotaru_daniela2004@yahoo.com.....va multumesc anticipat.



#198094 cum sa obtin diploma de contabil autorizat ?

Postat de danyR on 31 March 2009 - 11:33 AM in Arhiva

CITAT(negocont @ Nov 23 2007, 11:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(JPA @ Nov 23 2007, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Ionut_bumbu @ Oct 9 2007, 02:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna....am si eu cateva indtrebari care m-ar ajuta foarte mult
Sunt in anul 2 de facultate ( profil economic ) am teminat liceul de contabilitate si in prezent lucrez la o firma de contabilitate si tin contabiliatea unei firme mijlocii cu o cifra de afacere destul de mare si cateva mai mici....Intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa-mi deschid propria firma de contabiliate ( sau makar persoana fizica autorizata) si dupa cat timp pot sa fac acest lucru

Daca ai studii medii iti trebuie vechime in contabilitate de 5 ani ,pentru a da examen de acces la contabili autorizati cu studii medii, dupa care urmeaza o perioada de 3 ani de stagiatura ,apoi se da examenul de aptitudini , dupa care iti poti deschide propria firma de contabilitate sau profesa ca persoana fizica autorizata,dar atentie nu poti inticmi si semna bilanturile , dar pararea mea este sa astepti sa termini facultatea , si poti da examen de acces la prof. de expert contabil (pt asta iti trebuie 3 ani vechime in conta) ,dupa care urmeaza perioada de stagiatura ,si examenul de aptitudini (drumul este lung si anevoios, dar dupa aceea ai toate drepturile).


Nu mai este valabila chestia cu vechimea.




Chiar nu mai este valabila vechimea?cine ma poate lamuri si pe mine...va rog...as fi vrut sa ma inscriu la stagiu sunt ablsoventa CIG de 2 ani, dar nu am experienta...abia de 6 luni sunt angajata...va rog spuneti-mi daca stiti, mai conteaza vechimea pentrui expert contabil sau nu?

multumesc :sad:




Cometa SQL