Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zadana's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zadana's Content

There have been 15 items by zadana (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#236961 noua declaratie inventar sanatate / 2011

Postat de zadana on 08 February 2011 - 12:34 PM in Arhiva

Vezi postareamih@, la Feb 8 2011, 12:21 PM, a spus:

la casa dolj se vehiculeaza prelungirea termenului de depunere a declaratiei,dar tot cu certificat fiscal

NU MAI ESTE NECESAR CERTIFICATUL FISCAL LA NICI O CASA DE SANATATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VEDETI ASTA SI NU MAI SOLICITATI ELIBERARE CERTIFICAT FISCAL

http://www.casan.ro/mass-media/comunicate-...-februarie-2011


SUNT NISTE TAMPITI CA PE SITE-URILE MAJORITATII CASELOR DE SANATATE NU APARE ORDINUL SUS-MENTIONAT.............NICI MACAR PE CASMB



#232396 pot factura cu cota tva 9%?

Postat de zadana on 25 October 2010 - 06:41 PM in Arhiva

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Asa am sa fac.
O zi buna!



#232264 pot factura cu cota tva 9%?

Postat de zadana on 21 October 2010 - 01:19 PM in Arhiva

Buna ziua,

Va cer ajutorul in ceea ce priveste facturarea unor servicii de tiparire carti. O societate A care are ca obiect de activitate secundar serviciile de tiparire carti, ziare etc tipareste un numar de carti la o tipografie B ( furnizor care emite factura catre A cu tva 9% ), pe care le factureaza mai departe sub forma de ''servicii tiparire '' catre un client C. Ce cota de tva trebuie sa aplice societatea A in momentul in care factureaza clientului C '' servicii tiparire ''?
Va multumesc anitcipat.



#163472 TVA ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

Postat de zadana on 20 February 2008 - 08:25 PM in Arhiva

BUNA SEARA, AS DORI SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS REFERITOR LA O ACHZITIE DE APARATURA TEHNICA EFECTUATA DE O INSTITUTIE PUBLICA DIN ROMANIA, NEPLATITOARE DE TVA, PENTRU UZ INTERN, DINTR-O TARA UE. TREBUIE PLATIT TVA LA ACHIZITIONAREA APARATURII, DACA ACESTEA SUNT PENTRU NEVOILE INSTITUTULUI SI NU IN VEDEREA REVANZARII?
VA MULTUMESC ANTICIPAT



#134637 consultant fiscal - examen iunie 2007

Postat de zadana on 17 June 2007 - 09:02 PM in Arhiva

Multumesc tuturor pentru rezolvarea intrebarilor.
Am luat 100 puncte.



#127842 Examen diferenta CASS-EXPERT 31 martie 2007

Postat de zadana on 04 April 2007 - 08:14 AM in Arhiva

la sfarsitul examenului ni s-a spus ca se vor afisa la filiala si pe site-ul filialei (ceccarbuc.ro) in termen de 5 zile.
Pana acum nimic, dar asteptam.
Poate ne fac o bucurie de Pasti.
Oricum, sper ca babele alea care au copiat, sa nu fi transpirat degeaba, dar totusi sa nu ia examenul, ca daca tot se mai da odata..........sunt prea rea????????, dar m-a intrigat prea tare ce am vazut. Si ce mi s-a parut revoltator, in momentul in care predam lucrarile, s-a trezit o tanti, careia i se luasera copiutele ( Vali de la ceccar a fost foarte vigilent) sa se certe cu Vali pentru ca a fost prea rau si nu le-a lasat sa copieze, ca sunt si ele in varsta si nu mai pot invata, dar vor sa fie experti...............



#127462 Examen diferenta CASS-EXPERT 31 martie 2007

Postat de zadana on 01 April 2007 - 11:42 AM in Arhiva

A fost bine, subiectele nu au fost grele, s-a dat cam ceea ce ne asteptam, dar cel mai urat mi s-a parut faptul ca au copiat babele pe rupte, cu copiute la portjartier, sub fuste, in buzunare, pe unde au putut, f.f.f. urat...........................



#79211 cumparare auto cu ajutorul unui imprumut

Postat de zadana on 08 April 2006 - 09:13 PM in Arhiva

am urmatoarea situatie si nu stiu cum sa o contabilizez, va rog, daca puteti, sa ma ajutati: o societate trebuie sa achizitioneze un autoturism, dar nu dispune de mijloacele financiare necesare, astfel contracteaza un imprumut la o banca:
* factura cu auto emisa de fz y catre cumparator sc x = 27635.4 ron
* sc x achita un avans catre fz y in suma de 5000 ron din contul curent
* restul de 22635.4 ron este achitat de catre banca de la care a contractat creditul
* sc x depune la banca creditoare un avans de 7728.5 ron
* desfasuratorul de rate de la banca contine capital in suma de 15300 ron si dobanda in suma de 4980.47 ron = total imprumut 20280.47 ron

CUM CONTEZ IMPRUMUTUL LUAT DE LA BANCA SI ACHITAREA RESTULUI DATORAT FURNIZORULUI DE CATRE IMPRUMUTATOR? VA MULTUMESC!



#64775 saga

Postat de zadana on 06 February 2006 - 12:17 PM in Arhiva

va rog frumos, daca imi poate spune cineva cum pot introduce in programul saga c, la importuri, o alta valuta decat euro, si cum pot introduce dvi. Situatia mea este ca firma care plateste tva-ul in vama pt importator emite factura doar cu tva-ul ( normal) si eu nu stiu unde sa introduc aceasta factura a.i. sa imi apara tva-ul acesta in jurnalul de cumparari. Multumesc!



#62402 imprumut patron

Postat de zadana on 27 January 2006 - 11:08 AM in Arhiva

doream sa stiu daca 455 se poate inchide prin altceva decat 5311 sau 5121



#62340 imprumut patron

Postat de zadana on 26 January 2006 - 10:17 PM in Arhiva

cum pot inchide contul 455( imprumutul acordat societatii de catre patron), altfel decat prin 5311( restituire patron )?



#51735 patronul renunta la imprumut

Postat de zadana on 18 November 2005 - 10:58 AM in Arhiva

multumesc



#51365 patronul renunta la imprumut

Postat de zadana on 16 November 2005 - 02:49 PM in Arhiva

buna ziua, va rog frumos, am si eu o intrebare : asociatul unei firme a imprumutat societatea cu o anumita suma print contract de imprumut, dupa o perioada asociatul renunta la aceasta suma in favoarea societatii, si eu cred ca as putea inregistra aceasta suma pe venituri pentru societate, dar nu stiu pe ce cont de venit si daca este corect rationamentul? Va multumesc!



#38727 deducere 20% valoare mijloc fix la achizitie

Postat de zadana on 16 September 2005 - 09:22 AM in Arhiva

multumesc mult



#37302 deducere 20% valoare mijloc fix la achizitie

Postat de zadana on 12 September 2005 - 02:04 PM in Arhiva

va rog sa-mi dati, daca se poate, legea in care se prevede ca nu se mai deduce 20% din valoarea de inventar a unui mijloc fix la achizitia acestuia dupa 30.04.2005. Va multumesc!




Cometa SQL