Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
x's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


x's Content

There have been 4 items by x (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#167107 Impozit nerezidenti

Postat de x on 25 March 2008 - 11:41 AM in Arhiva

Intrebare: O firma din Romania are contract pentru servicii de management cu o firma din Estonia. Serviciile se defasoara in Romania, in concluzie contractul trebuie declarat la administratia financiara conform Ordinului 2310. Firma din Estonia are certificatul de rezidenta fiscala (precum ca plateste taxe in Estonia). In aceasta situatie pentru impozitul care se retine la sursa trebuie sa aplic convetia dintre Romania si Estonia.

Problema este urmatoarea: avem pareri diferite vis-a-vis de articolul din conventie pe care trebuie sa-l aplicam. Am colegi care sustin ca trebuie aplicat art. 12 Comisioane si sa retinem in Romania 2%, iar alti colegi sustin ca trebuie aplicat art. 23 - Alte venituri si sa nu retinem nimic in Romania urmand ca firma estoniana sa plateasca impozitul in Estonia.

La art. 12 Comisioane in conventie scrie astfel:
ART. 12

Comisioane

1. Comisioanele provenind dintr-un stat contractant și plătite unui rezident al celuilalt stat contractant pot fi impuse în celălalt stat.

2. Totuși, aceste comisioane pot fi, de asemenea, impuse în statul contractant din care provin, potrivit legislației acestuia, dar, dacă beneficiarul efectiv al comisioanelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depăși 2% din suma brută a comisioanelor.

3. Termenul comisioane folosit în prezentul articol înseamnă plăți făcute către un broker, agent comisionar general sau oricărei alte persoane asimilate unui broker ori unui agent de către legislația fiscală a statului contractant din care provin asemenea plăți.

4. Prevederile paragrafelor 1 și 2 nu se aplică dacă beneficiarul efectiv al comisioanelor, fiind un rezident al unui stat contractant, desfășoară o activitate de afaceri în celălalt stat contractant din care provin comisioanele, printr-un sediu permanent situat acolo, sau prestează în celălalt stat profesii independente, printr-o bază fixă situată acolo, iar activitățile pentru care se plătesc comisioanele sunt efectiv legate de un asemenea sediu permanent sau bază fixă. În această situație se aplică prevederile art. 7 sau ale art. 15, după caz.

5. Comisioanele se consideră că provin dintr-un stat contractant când plătitorul este un rezident al acestuia. Totuși, când plătitorul comisioanelor, fie că este sau nu este rezident al unui stat contractant, are într-un stat contractant un sediu permanent sau o bază fixă de care sunt legate activitățile care generează obligația de a plăti comisioanele și aceste comisioane se suportă de acest sediu permanent ori bază fixă, atunci aceste comisioane se consideră că provin din statul contractant în care este situat sediul permanent sau baza fixă.

6. Când, datorită relațiilor speciale existente între plătitor și beneficiarul efectiv sau între ambii și o altă persoană, suma comisioanelor, ținându-se seama de activitățile pentru care sunt plătite, depășește suma care s-ar fi convenit între plătitor și beneficiarul efectiv în lipsa unor astfel de relații, prevederile prezentului articol se aplică numai la această ultimă sumă menționată. În acest caz, partea excedentară a plăților este impozabilă potrivit legislației fiecărui stat contractant, ținându-se seama de celelalte prevederi ale prezentei convenții.

IAR LA ART 23 -24

ART. 23

Alte venituri

1. Elementele de venit ale unui rezident al unui stat contractant, indiferent de unde provin, care nu sunt tratate la articolele precedente ale prezentei convenții sunt impozabile numai în acel stat.

2. Prevederile paragrafului 1 nu se vor aplica veniturilor, altele decât veniturile provenind din proprietățile imobiliare, așa cum sunt definite în paragraful 2 al art. 6, dacă primitorul unor astfel de venituri, fiind rezident al unui stat contractant, desfășoară activitate de afaceri în celălalt stat contractant, printr-un sediu permanent situat acolo, sau exercită în celălalt stat profesii independente, printr-o bază fixă situată acolo, și dreptul sau proprietatea în legătură cu care veniturile sunt plătite este efectiv legată de un asemenea sediu permanent sau bază fixă. În această situație se aplică prevederile art. 7 sau ale art. 15, după caz.


Ce parere aveti?

Multumesc anticipat.

Revin cu intrebarea pentru ca este urgent. ma puteti ajuta cu parerile voastre? Multumesc mult.



#37363 contributii salarii pt angajat care nu a mai venit la servic

Postat de x on 12 September 2005 - 06:36 PM in Arhiva

Cred ca am uitat sa va multumesc pentru raspunsuri: Multumesc foarte mult!

X



#37362 contributii salarii pt angajat care nu a mai venit la servic

Postat de x on 12 September 2005 - 06:32 PM in Arhiva

Salariatul nu s-a mai prezentat la serviciu pur si simplu. I-am trimis scrisoarea prin care l-am invitat la discutii si nu s-a prezentat. O sa facem si decizia de concediere fara cercetare prealabila pentru ca nu s-a prezentat la data la care l-am invitat.

Intrebarea mea se referea la modul de calcul al contributiilor pentru zilele lucrate in august - vroiam sa verific programul de salarii Ciel sau daca s-a modificat ceva intre timp in legislatie.

Din cercetarile mele de pana acum rezulta ca toate contributiile se calculeaza la salariul realizat cu exceptia ajutorului de somaj de 1% care se aplica la salariul de baza lunar brut. Este corect?

X



#37299 contributii salarii pt angajat care nu a mai venit la servic

Postat de x on 12 September 2005 - 01:46 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributiile pentru un angajat care nu s-a mai prezentat la serviciu incepand cu 19 august (ma refer la contributiile pentru luna august). Se calculeaza corespunzator zilelor lucrate sau sunt contributii care se platesc pe luna intreaga - si care sunt acelea?

Multumesc!




Cometa SQL