Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tzontonel's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tzontonel's Content

There have been 24 items by Tzontonel (Search limited from 20-November 07)


Sort by                Order  

#285369 Intrebare contabilitate start-up din fonduri UE

Postat de Tzontonel on 11 October 2018 - 11:40 AM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Buna ziua,

Doresc sa aplic pentru o finantare de tipul start-up prin fonduri UE (nerambursabile). Apelez la amabilitatea si cunostintele utilizatorilor de pe forum, stie cineva cum inregistrez in contabilitate 'timpul'? Il inregistrez ca servicii de inchiriere? Doresc sa amenajez un spatiu unde este taxa/ora. Serviciile din interiorul hub-ului/cafenelei/etc. sunt: internet, cafea, si alte servicii/activitati puse la dispozitia clientilor, acestea fiind incluse in acea taxa/ora. Cum se inregistreaza acest lucru in contabilitate? Care e mecanismul? (Bineinteles ca o sa apelez la serviciile unui contabil, insa doresc sa inteleg contabilitatea din spate).

Multumesc anticipat.
Cu stima,
Andrei Ionut Apopei



#269811 PFA traducator - suspendare sau inchidere? retragere autorizatie traducator?

Postat de Tzontonel on 11 August 2015 - 04:19 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Va multumesc mult pentru ajutor. Multa sanatate va doresc.



#269795 PFA traducator - suspendare sau inchidere? retragere autorizatie traducator?

Postat de Tzontonel on 10 August 2015 - 03:27 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Stimata doamna Otilia Alupei,

Va multumesc pentru acest pasaj din legislatie si pentru raspunsul foarte prompt. Din cate stiu eu, in procedura de suspendare / inchidere PFA, nu presupune depunerea unui document la tribunal. In consecinta, se autosesizeaza cei de la ANAF pentru a-mi anula autorizatia de traducator?
Am recitit acel articol 6 din nr. 178/1997, si nu inteleg ori poate nu am experienta suficienta in interpretarea legilor.

Deci strict referitor la autorizatia de traducator, singura posibilitate este de incetarea a calitatii de traducător si interpret autorizat - nefiind stipulat suspendarea. Bine, insa; in contextul in care eu doresc sa-mi suspend / inchid activitatea de PFA (traducator), cei de la ANAF au dreptul legal sa-mi inceteze calitatea de traducator? Adica eu doar incetez activitatea de PFA. Poate peste 2 ani cad sub incidenta literei e) din art. 6 nr. 178/1997 fiind solicitat de un tribunal pentru a presta servicii de traducere.

Din experienta dumneavoastra ce parere aveti?



#269769 PFA traducator - suspendare sau inchidere? retragere autorizatie traducator?

Postat de Tzontonel on 10 August 2015 - 10:15 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Buna ziua,

Sunt PFA - traducator autorizat din anul 2013.

As dori putin ajutor in ceea ce priveste suspendarea sau inchiderea activitatii. Este adevarat ca la inchiderea activitatii se retrage si autorizatia de traducator? Singura solutie pentru a pastra autorizatia fiind cea de suspendare? Este stipulat in legislatie asa ceva (am cautat, insa in afara de forumuri si site-ri nu gasesc nicaieri).

De 1 an de zile nu mai desfasor nicio activitate de traducator, prin urmare doresc sa suspend sau sa inchid acest PFA. Bineinteles, urmaresc sa nu mi se retraga aceasta autorizatie.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.



#254819 PFA platitor de TVA

Postat de Tzontonel on 03 May 2013 - 10:48 AM in Legislatie specifica PFA

Multumesc pentru ajutor, problema e putin mai complicata.

Trebuie sa emit factura zilele astea (deci sa ma schimb ca neplatitor de TVA nu am timp). Contractul in baza caruia emit factura, speciifica ca per pagina primesc 10 RON, daca am un total de (sa zicem) 100 pagini:

Cantitate .................Pret unitar (fara TVA) ....................... Valoare ...................Valoare TVA (24%)
100 ........................... 10,00 ............................................ 1000,00 ..................... 240 RON

Total de plata: 1240 RON


Problema este ca nu poate sa-mi dea mai mult de 1000 RON (sa-mi plateasca TVA-ul), iar daca trec mai putin la pret unitar (pt a acoperi TVA-ul) ar insemna sa nu respect contractul (10 RON per pagina). Ma gandesc ca trebuie sa astept pana ma schimb ca neplatitor de TVA, nu?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi!



#254813 PFA platitor de TVA

Postat de Tzontonel on 02 May 2013 - 07:38 PM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua,

Sunt PFA (traducator) si am optat pentru plata TVA-ului (16%), pentru ca atunci cand mi-am facut PFA-ul nu am stiut ca am si optiunea sa nu fiu platitor (If{venituri mai mici de 38.000 euro}).

1) Se poate modifica acest lucru (sa nu fiu platitor de TVA)? In cat timp si cand se poate face modificarea? (luna/trimestru/an?)

2) Acum trebuie sa emit o factura si vreau sa stiu daca imi trebuie neaparat factura cu TVA. Va intreb, pentru ca am mai vazut la unii ca au emis factura (fara coloana de TVA) desi ei au spus ca au optat ca platitor de TVA (chiar daca nu au venituri anuale foarte mari).

Va rog frumos sa ma sfatuiasca cineva, am folosit functia search a forumului, insa nu am gasit raspunsuri la intrebarile mele.

Multumesc anticipat,
Andrei



#48397 De unde sunteti?

Postat de Tzontonel on 02 November 2005 - 04:58 PM in Arhiva

Moldovean ,nascut in Iasi ... locuiesc in Pascani...



P.S-> Am fost la atatea olimpiade de Geografie... :D( nu ma laud) si din cate stiu eu Muntenia cuprinde si Judetul Ilfov - Bucuresti , pe langa alte 9 adica un total de 10 judete ... deci ... La chestionar la variante de raspuns MUNTENIA + Bucuresti = Muntenia propriu-zisa :P . E o precizare :P



#48389 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de Tzontonel on 02 November 2005 - 04:40 PM in Arhiva

banuiesc defapt sunt sigur ca la unora le pot zice "mama" sau "tata" de ce nu "bunica" sau "bunicu/tatae" am 17 ani si 11 luni :D , in Dec fac 18 ... deci nu ma incadrez in nici o varianta ... pacat :| :smt017 ... :-k is cel mai mic de pe aici ? sper sa nu fie un raspuns pozitiv :smt017 :smt090



#48383 Puteti sa ajutati un n00b`z

Postat de Tzontonel on 02 November 2005 - 04:32 PM in Arhiva

Multumesc ! ▲ lilianarodica ▲ :smt006



#48374 Web

Postat de Tzontonel on 02 November 2005 - 04:22 PM in Arhiva

am rascolit... mai toate forumurile.. da nu am dat de raspuns :(



#48128 Ce muzik` ascultati ?!

Postat de Tzontonel on 01 November 2005 - 04:59 PM in Arhiva

Pentru cei interesati :

Trupa Green Day a scos un nou album Jesus of Suburbia ... initial am crezut ca e un film asta dupa ce am vazut ca ocupa 130 mb ;;) , dupa ce l-am vazut mi-a parut rau ... era doar de 6.37 min oricum e cel mai reusit clip al lor si va recomand sa`l vedeti !


P.S. - > Pana acum nu am dat de nimeni care sa asculte Green Day .. sau ma rog .. ceva in genu lor :D



#48126 Web

Postat de Tzontonel on 01 November 2005 - 04:52 PM in Arhiva

Care se pricepe la php ... Mysql ... si altele... pentru inceput am o intrebare... pentrut cei care stiu , desigur :


♦ Am o problema la forumu meu... si anume cand postez ceva ma duce la www.clasa12-e.go.ro/posting.php , forumu e www.clasa12e.srv.ro si nu stiu ce ar putea fi.. din cate am inteles multi patesc ca si mine... ma poate ajuta cineva ?



#48120 Puteti sa ajutati un n00b`z

Postat de Tzontonel on 01 November 2005 - 04:20 PM in Arhiva

Cer si eu ajutoru si anume :


☼ Cum inregistrez obligatiile patronale aferente salariilor stiind ca tariful de risc este de 0,662 %



Multumesc . Rog Moderatori sa nu stearga Subiectu` hmm asta daca nu am gresit cu ceva :D



#41673 Ce muzik` ascultati ?!

Postat de Tzontonel on 28 September 2005 - 08:10 PM in Arhiva

coconut a spus:

V-aþi dat cu Þoþonel? Dimineaþã parcã se discuta pe alt ton?! :cry:  
Eu vã propun: www.radio3net.ro :)


asta nu inseaman , ca nu ascult muzika de calitate... dar Green Day se detaseaza... pe langa ei ascult Beatal`si ... Rolling ` cate putin din Queen ... iar de cand ma stiu imi inec amaru cu clasica.. :D de la Franz schubert ... strauss dvorjak mozart paganini schumann tchaikov.` ... pana la handrix ... in ultima vreme ... hard rock ... si putintel soft :D punk ... deci... cam cuprinzator.. dar... NU MANELE sau House !!!!


P.S. ... parerea mea



#41579 ... Profil

Postat de Tzontonel on 28 September 2005 - 02:53 PM in Arhiva

... cer` scuze ... :roll: :smt090



#41572 sa mai radem

Postat de Tzontonel on 28 September 2005 - 02:41 PM in Arhiva

Care v-ati mai dat cu browseru sau cu pantofu prin gandurile si atitudinile exilatilor de romanica trebe ca sunteti familiarizati cu nesuferitele vaicareli ale fartatzilor nostrii de departe. Fara caterinca, trancanelile sfasietoare ale multor conationali pe tema vitregiei instrainarii si datul de ceasul mortii pe teme de dor de tara si patriotism bine temperat ma gasesc undeva intre amuzament si durere in cot dar nu pot sa nu identific cliseele bine gravate pe cortexul oricarui scolar care se respecta de sistemul nostru minunat de invatamant, acelasi care da mii si mii de olimpici internationali supradotati si in general neobisnuite si mantuitoare genii. Trebe ca undeva in metamorfoza pionier-om responsabil se petrece un clic radical care modeleaza ireversibil instrainarea ca cea mai infioratoare soarta a omului, de la toma alimos incoace. Ca urmare, binemeritatul somn al romanului printre straini se imbunatateste considerabil la capitolele calitate si adancime cu contributia linistituare a datului de ceasu mortii si batutul pe piept cu dorul de mamaliga cu telemea si feteasca de jidvei intre barfe de mare calitate si ring-tonuri cu desteapta-te romane si maria opreste-mi hemoragia, totul bine organizat in comunitati inchise si cercuri entuziaste de fosti oseni ardeleni bucuresteni olteni, vecini de bloc si colegi destoinici de serviciu [...]


:smt024 :smt043



#41569 ... Profil

Postat de Tzontonel on 28 September 2005 - 02:34 PM in Arhiva

aha vad ca in sfarsit dupa ceva` posticele` am primit si raspunsu ... mdeah ce sa zik ... ma bagasi in ceata ... oricum ... este o faza recenta .. la scoala.... o colega in loc sa zika `Ordin de plata.. a zis `oficiu postal` =)) tare de tot ...



P.S> si voi vb cika e chat... poi vad ca dati in diferite subiecte... oricum in final am primit un raspuns ironic la intrebarea mea ... nevermind :-j a si apropo ... e topic cu numele Diverse subiecte... oriunde pe orice forum gasesti asa ceva si mi se pare normal sa poti vb despre orice.. chiar si un fel de chat` ceea ce cu toti facem :P .. oricum "daca nu ar` fi nu s`ar povesti" asa ca .. :D nu vad unde e greseala



#41568 Ce muzik` ascultati ?!

Postat de Tzontonel on 28 September 2005 - 02:24 PM in Arhiva

ascultati macar o piesa.. si o sa vedeti.. bine asta daca nu sunteti cu `manetele` ... dooooooooh :roll:



#41304 ... Profil

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 09:11 PM in Arhiva

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) oare ? DA! hmm ora 22:00 ... poi e "dimineata" nitel ca acus vine "amiaza" pi la ora 0:00



#41302 ... Profil

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 09:06 PM in Arhiva

nema =)) cu toate ca maine am 2 ore de conta :))) eeh eu sa fiu sanatos .. :P a apropo ... seara e ora copiilor ... pe net ma refer ;) .. cel putin la mine :D



#41299 ... Profil

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 09:02 PM in Arhiva

ma bate un gand si anume "Ce o sa ajung?" poate voi gasi raspunsu cine stie cat de curand... fiecare in viata isi doreste sa ajunga ceva dar de cele mai multe ori , ajunge ceva de la care se astepta cel mai putin ... cer parerea "greilor din domeniu" sa faca un profil al unui contabil plzzz :roll:


spre ex profilu unui afacerist e urmatoru: .. barbat ... 30 -35 ani de religie protestanta.. singur la parinti... etc etc... al unui contabil care o fi oare.. cine stie.. :D :?:

Asta` maniana si Multami frumos !



#41295 sa mai radem

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 08:51 PM in Arhiva

De mai bine de un an marc acilea cate o vrajeala de cate ori imi amintesc si desi bilantu nu ma intereseaza le multzumesc sincer celor aproximativ 16 cititori si cititoare care au buchisit regulat sau mai pe sarite maruntele mele sudalme si ieshiri paranoide.
Am militat si continui sa militez sa dau si sa lupt pentru dreptul omului la a chibitza in pace si am militat si voi continua sa militez sa dau si sa lupt pentru reabilitarea chibitzului ca institutzie serioasa, respecbila, sociala si mai ales fina.
Sa va spun insa adevarul: sunt un incorigibil vagabont si am o singura vocatie - hoinareala. Dorul de duca ma chinuie necontenit infigandu-mi cuie ruginite in pancreas si picandu-ma cu pungi de-un leu topite pe bataturi. Desradacinarea mi s-a strecurat de cam multisor pe sub piele in linfa in sange in inima si-n suflet si nu mai pot trai fara ea, ca de cele mai multe ori cand s-apuca sa-mi cante n-am frate nici un catarg prin preajma sa ma leg fedeles cu urechile astupate, asa ca nu-mi ramane decat fatalitatea: o urmez ca un catzelus si nu ma opresc decat sa ma holbez tamp, cam tot asa cum altfel agilul soricel priveste ca un idiot in ochii sarpelui, uitand cu totul de agilitate bun simt instincte si alte alea bazaconii.
Mai pe romaneste, intr-un viitor foarte apropiat imi voi lua catzelu si purcelu si ma vai aseza pentru o vreme in poate ultimul loc cu adevarat salbatic dupe fatza pamantului. Ma voi intinde, nadajduiesc, la ceaiuri interminabile cu oameni deosebitzi si analfabatzi voi da la peste in ape necunoscute si voi manca diverse bunatatzi care inca imi par respingatoare. Imi voi acoperi ranile cu cenusa sa nu se infecteze in aerul umed si plin de viatza si voi dormi acoperit doar cu sudoare si cu diverse pomezi menite sa sperie milioanele de insecte pofticioase care neavand incotrio vor incerca sa-mi puna gand rau mai ales noaptea. Ma voi afunda pe poteci putin batute si voi evita sa calc pe vietuitoare periculoase sau pe pericole neinsufletite, pe mine de camp sau pe campuri de flori inselatoare.
Cum planuiesc sa-mi las in urma tzeava optica si obiceiurile foarte moderne, si cum ispitele tehnice si tehnologice vor fi si ele mai putzintele, nu-mi ramane decat sa va transmit de pe acuma caldele si sincerele mele plecaciuni si sa nu-l mai vad pe primaru daca nu m-as bucura sa mai primesc cate o injuratura-doua pa meil, ca sa imi amintesc de nemuritoarea cauza chibizteasca.
Hasta la chibitzareala siempre


tare nu ? =)) eu is pe jos ;) ...de ras



#41294 super faza

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 08:46 PM in Arhiva

Septimiu ... tare rau ... e dura faza.... :) :)



#41292 Ce muzik` ascultati ?!

Postat de Tzontonel on 27 September 2005 - 08:38 PM in Arhiva

is n00b` pe ici .. asa ca incep si eu de "jos" :D si cu ce sa incep decat cu o intrebare super` cunoscuta "Ce muzik` ascultati?!" eu is disperat dupa Green Day :D .. am mai taota discografia... daca vrea cineva.. dau pe mail :P ( aveti cumva albumu de la Green Dat- She ? )




Cometa SQL