Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cristinuta's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cristinuta's Content

There have been 6 items by cristinuta (Search limited from 14-November 07)


Sort by                Order  

#278159 servicii de work and travel

Postat de cristinuta on 06 April 2017 - 10:17 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,


Va rog mult ma puteti ajuta cu o monografie contabila pentru o firma care presteaza servicii de work and travel?
Incaseaza sume in dolari de la studenti romani pentru a ii trimite la munca pe timpul verii in SUA.
INcaseaza sumele integral, o taxa de inscriere in lei si o suma in dolari. Ulterior, dupa ce studentii pleaca in SUA va primi o factura de la firma cu care colaboreaza in SUA si va plati suma, mai putin un comision. Nu se stie de acum care va fi comisionul, fiind in functie de numarul de studenti care pleaca efectiv (unii dintre ei ori se retrag pe parcurs, ori nu sunt acceptati la viza, ori nu se inteleg cu nici un angajator american din lista propusa).
Firma este platitoare de TVA si impozit pe venit. Sumele in dolari le incaseaza in contul de dolari al societatii. Pentru ce ii calculez impozit pe venit pana cand vom stii care este comisionul firmei? La incasare dolari le emite ceva studentilor romani? Cand primeste factura in USD de la firma din SUA plateste TVA in Romania?

Ca sa fie si mai complicat doreste ca pentru studentii inscrisi in program sa organizeze cursuri de limba engleza care sa fie gratis daca vin la toate orele sau contra cost daca lipsesc. Adica acestia platesc o taxa de curs care se returneaza la final daca nu au absente.
Cum facturez? Ce impozit plateste?
La fel vrea sa cumpere pentru ei biletele de avion de la o firma din UE.


Multumesc foarte mult



#277931 Punct de lucru in strainatate

Postat de cristinuta on 14 March 2017 - 07:50 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna ziua,

Firma contractează o lucrare in Libia, pentru 3 luni, cu speranța prelungirii. Vrea sa închirieze acolo un birou, mașina cu șofer si traducător, toate asigurate de o firma agreata pe santierul respectiv. Trebuie sa declare punct de lucru? Are alte obligatii de indeplinit? Din partea firmei vor merge sa lucreze 2 salariati, cu schimbul, câte o luna fiecare.

Mulțumesc



#268735 monografie firma plasare forta de munca in SUA

Postat de cristinuta on 25 May 2015 - 06:54 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna

As dori sa intreb daca stie cineva daca sunt diferente de inregistrare sau un specific anume pentru o societate care trimite in USA studenti pentru munca in timpul vacantei.


Multumesc



#182753 imprumut patron

Postat de cristinuta on 24 September 2008 - 09:17 AM in Arhiva

Vezi postareaevelina26m, la May 15 2008, 10:19 AM, a spus:

Buna ziua.
Am o firma care este pe pierdere. Avem nevoie la 2007 ca firma sa fie pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca asociatul sa renunte la banii cu care a creditat firma (adica suma din sold creditor 4551) si in felul acesta firma va avea profit. Ce inregistrare contabila se face? Exista baza legala care sa reglementeze acest aspect?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

buna

am si eu aceeasi intrebare

am o firma cu pierdere in anii precedenti si imprumut de la asociat , cam in aceeasi proportie
pot face astfel incat daca renuta la imprumut sa nu mai aiba pierdere ; trebuie s astept pana la repartizarea profitului sau pot face in luna in care renunta, fiind vorba de o pierdere din anii precedenti?

Va multumesc



#181202 Casa marcat

Postat de cristinuta on 02 September 2008 - 10:40 AM in Arhiva

Buna ziua!
Tin contabilitatea unui cabinet veterinar care dispune de o casa de marcat, pe care poate bate 3 tipuri de coduri: pentru pet shop, cu tva 19%, medicamente cu tva 9% consultatii cu tva 0%; poate primi amenda pentru ca nu apare pe bon fiecare produs vandut sau consumat, ci doar grupa din care face parte?
Multumesc!



#41878 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de cristinuta on 29 September 2005 - 02:17 PM in Arhiva

va rog foarte mult, cineva care a dat examen anul trecut sa-mi scrie si mie pe crisdenisa@yahoo.com si sa-mi dea mai multe amanunte!
Il rog f. mult sa-mi spuna daca anul trecut, la experti s-au dat grile din carte de la sectiunea pt contabil cu studii medii si daca problemele au fost doar cele din carte sau si in plus; daca s-au schimbat cifrele sau nu




Cometa SQL