Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dinu George's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dinu George's Content

There have been 316 items by Dinu George (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#291075 Calcul contributii CIM partial august 2022

Postat de Dinu George on 27 July 2022 - 01:33 PM in SALARII

Da este cazul si daca cineva se angajeaza in timpul lunii sau este in CFS.



#291072 Contributii salariati timp partial din august 2022

Postat de Dinu George on 26 July 2022 - 11:24 AM in SALARII

Ce se intampla daca angajatul cu timp partial si salariul sub cel minim, are concediu medical ? Se aduna cele doua contributii cea de la zile lucrate si cea de la zile CM si se compara cu cea pt. salariul minim ? Dar pentru sanatate CASS nu se datoreaza contributia la CM ! Sau neglijez zilele CM si contributiile pt.salariul minim il calculez doar corespunzator zilelor lucrate. (Daca toata luna este in CM contributia pt. salariul minim este 0 si angajtorul nu plateste nimic pt.angajat ) ?



#291064 Contributii salariati timp partial din august 2022

Postat de Dinu George on 25 July 2022 - 09:43 AM in SALARII

Multumesc pt toate. Din viteza si nebagare de seama mosul mai greseste :biggrin: .



#291061 Contributii salariati timp partial din august 2022

Postat de Dinu George on 22 July 2022 - 07:48 AM in SALARII

Conform OG16/2022 contributiile salariatilor cu timp partial al caror salariu este sub salariul minim se vor calcula la nivelul salariului minim (exceptand exceptiile). Dar aceasta diferenta nu influenteaza salariul angajatului deoarece va fi platita de angajator. De_asemenea, nu influenteaza nici calculul impozitului.
Am inteles corect ?


Contributii salariati timp partial din august 2022 (mi-a scapat un u in loc de i)



#288811 Somaj tehnic 2020

Postat de Dinu George on 06 May 2020 - 05:20 PM in SALARII

Partea cu 2 state am inteles (mi se pare ca este aiurea dar se poate deduce din legi) dar partea cu D112 de unde o stiti ? Exista undeva un comunicat ca va fi o D112 noua dar nu scrie ca nu se declara in luna curenta somajul tehnic. (daca cineva este toata luna in somaj nu va mai apare la CAS si CASS).



#288808 Somaj tehnic 2020

Postat de Dinu George on 06 May 2020 - 02:58 PM in SALARII

Am o nelamurire asupra calculului impozitului pentru somajul tehnic.
Conform OUG 30 ART XI (6) scrie:
-Pentru calculul impozitului pe venit prevăzut la alin. (5) se aplică prevederile art. 78 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
-In Legea 227 spune ca baza de calcul pt.impozit in acest caz este brut minus contributii sociale fara sa pomeneasca de deduceri.
Ce se intampla daca am 10 zile lucrate si 10 zile somaj tehnic. Calculez CAS si CASS la veniturile adunate scad deducerea (calculata doar la venitul din zile lucrate) si aplic 10% ?
Sincer mi se pare aiurea deoarece deducerea in acest caz (adica nu tin cont de suma de la somaj) este mai mare decat in mod normal (daca as calcula la venitul total) si implicit impozitul mai mic.
Pe de alta parte daca nu are decat somaj tehnic inseamna ca nu tin cont de deducere ceea ce insemna ca impozitul e mai mare.
Daca insa are o zi lucrata ii dau deducerea maxima si impozitul final o sa fie mai mic.
Adica diferenta intre 1 zi lucrata si nici o zi luicrata la impozit este foarte mare.
Exista si varianta sa calculez cele doua venituri separat pe doua state si apoi sa adun sumele dar si atunci cum calculez deducerea la zilele lucrate (se calculeaza in functie de venit si nu de cate zile a lucrat).



#288369 Salarii 2020 (modificari fata de 2019)

Postat de Dinu George on 15 January 2020 - 06:26 PM in SALARII

Este foarte bine sa fie totul la Legislatie. Cred insa ca este util si sa fie si lamuriri la topicuri specifice (munca f.multa la care cred ca trebuie sa contrinuie si utilizatorii obisnuiti). Daca un act cuprinde referiri la multe topicuri este destul de complicat sa vezi la ce se refera. (Ex. daca in titlul actului scrie Salar minim iti dai seama la ce se refera dar daca scrie Modificari la Codul fiscal si in interior scrie de ex. articolul x se abroga nu sti la ce se refera acel articol decat daca te uiti in Codul fiscal. Daca sunt referiri la multe aricole pierzi f.mult timp sa vezi despre ce este vorba) :rolleyes:



#288353 Salarii 2020 (modificari fata de 2019)

Postat de Dinu George on 08 January 2020 - 02:29 PM in SALARII

E mai simplu daca totul se gaseste la un loc (am vazut ca este la legislatie si cine vrea detalii poate sa caute acolo). :biggrin:



#288342 Salarii 2020 (modificari fata de 2019)

Postat de Dinu George on 08 January 2020 - 12:10 PM in SALARII

Incepind din ianuarie 2020 se modifica salarul minim la 2.230 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună exceptand pe cei cu studii superioare la care salarul minim se pastreaza la 2.350 lei lunar (HG 935/2019).
Deasemena Legea nr. 263/2019 pentru modificarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal prevede eliminarea obligatiei de a retine contributiile celor cu contract partial care au salar sub cel minim la nivelul celui minim.

Deocamdata atat mai vedem ce se modifica.



#286733 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de Dinu George on 21 February 2019 - 09:03 AM in Arhiva

Vezi postareacarolina3, la 20 February 2019 - 03:10 PM, a spus:

"am incercat sa simulez in D112 varianta pdf , o firma cu un angajat in constructii si NU imi permite sa pun la CASS zero"

Nu se scrie 0. Se scrie suma CASS pe care salariatul ar datora-o daca nu ar fi scutit. La fel la imp. pe venit.

Adica sa completez la CASS baza si suma normal calculata desi in salarii (stat plata, fluturas) nu ii trec aceste sume ?
Mie mi se pare cam ciudat . De ce nu au introdus o noua rubrica gen CASS constructii scutit ?

Si daca nu vreau sa beneficiez de scutire pot opta pentru calcul normal ????



#286715 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de Dinu George on 20 February 2019 - 02:53 PM in Arhiva

Ca deobicei inceputul anului cu actualii guvernanti (unde sunt ministrii PSD de acum 10-15 ani) aduce buimaceala pentru cei care lucreaza in conta.
Am in acest moment doua intrebari ref la salarii cu scutiri pentri firmele de constructii:
- daca o fima care s-ar incadra in conditiile pentru scutiri poate sa renunte la ele (adica sa calculeze si vireze darile pt. salarii ca si pina acum)
- am incercat sa simulez in D112 varianta pdf , o firma cu un angajat in constructii si NU imi permite sa pun la CASS zero (pe CD-ul de la R@S apare exemplu cu un angajat la care nu are CASS). Gresesc undeva (am bifat tot ce presupune firma constructii inclusiv angajat 25). In anexa cu validari pt. D112 nu apare nici unde ca procentul la CASS angajat este 0
La CASS asig sunt inclusi inclisiv angajatii tip 25 , apare doar o noua pozitie de scutire CASS pt. angajati 25. Adica la angajat ii iau sanatatea si apoi nu o mai virez mai departe ?



#286591 Concediu medical

Postat de Dinu George on 13 February 2019 - 11:06 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Eu am inteles aceasta dar la CASS cel care preia CM pt decontare poate vedea (din D112 si din CM) numai datele pentru acea luna si datele despre media zilnica a CM. Ca urmare omul a fost intors ca nu a calculat bine CM (adica nu trebuia sa plateasca un CM normal deoarece nu are suficiente zile lucrate)
Evident ca angajatul CASS putea (zic eu) sa se uite la ei in sistemul lor informatic si sa vada daca angajatul cu CM are zile necesare pe ultimele 12 (nu numai pe CM unde s-au completat rubricile cu sume,zile si media zilnica evident din CM initial unde ii lipseau cateva zile si care se referea la 6 luni ale acelui CM) Nici pe CM nici i n D112 nu apar zile de stagiu pe ultimele 12 luni de unde provine si problema.
O sa revina la CASS cu acte doveditoare referitor la stagiu si sa vada ce o sa i se spuna.
:angry2:



#286587 Concediu medical

Postat de Dinu George on 12 February 2019 - 05:05 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

AM intalnit o situatie f.ciudata. Un angajat are in decembrie 16 zile lucrate si 3 concediu medical.
In ultimele 12 luni are doar 115 zile lucrate dar fiind urgenta (cod 06) programul ii calculeaza CM folosind sumele din ultimele 6 luni si zilele aferente.
In ianuarie primeste CM normal (cod 01) continuarea celui din decembrie.
Acum apare problema daca se considera ca baza de calcul zilnica suma CM initial (cu sumele si zilele acelui CM) nu are dreptul la CM platit (nu are zile suficiente).
Dar angajatul are dreptul la CM platit, deorece cu zilele pina in decembrie plus cele din decebrie are suficiente zile iucrate in ultimele 12 dar daca folosesti sumele si zilele noi nu este corect deorece baza trebuie preluata de la CM initial.
O solutie simpla ar fi sa mearga la medic si sa-i modifice CM continuare in CM initial dar din punctul de vedere legal medicul nu a gresit cu nimic (a dat un CM in continuarea altui CM cu acelasi cod de boala)



#285073 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 10 September 2018 - 08:10 AM in Arhiva

Mersi. Asa am facut si eu doar ca logic nu este .(baza de calcul pentru ceva presupune ca acel ceva se calculeaza dupa acea baza ca de aceea ii spune baza, altfel ii putea zice castig sau brut sau oricum altfel dar nu baza :wacko: )



#285065 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 06 September 2018 - 08:28 AM in Arhiva

Recitind OMFP_1931_1615_598/2018 parca varianta 2 ar fi cea corecta la pct 8 si varianta 1 la punctul 9 ?

"Rândul 8 "Bază contribuție de asigurări sociale" - se înscrie câștigul brut realizat de asigurat, în
vederea calculării contribuțiilor de asigurări sociale. Nu se includ indemnizațiile de asigurări
sociale, precum și totalul veniturilor alese în cazul persoanelor care realizează venituri din drepturi
de proprietate intelectuală sau în baza unor contracte de activitate sportivă.
- Rândul 9 "Bază contribuție de asigurări sociale de sănătate" - se înscrie venitul bază de calcul
pentru contribuția de asigurări de sănătate datorată de asigurat și reținută de angajator, potrivit
legii."



#285063 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 06 September 2018 - 08:15 AM in Arhiva

Cum este corect sa completam in D112 Baza CAS respectiv Baza CASS in urmatorul caz: angajat cu 4 ore cu un brut de 1000 lei si plateste contributii la nivelul salarului minim (neexceptat). Exista doua variante:
1. Baza CAS=1000
CAS=475
Baza CASS=1000
CASS=190

2. Baza CAS=1900
CAS=475
Baza CASS=1900
CASS=190

Decaratia accepta ambele variante ca fiind corecte.
Daca ne gandim strict dupa denumire corect ar fi varianta 2. Daca ne gandim ca si brut real corect ar fi varianta 1.
(La Baza CAM si la date pentru impozit evident ca este brutul realizat 1000).



#284121 Salariul de baza minim brut pe tara

Postat de Dinu George on 13 June 2018 - 06:24 PM in SALARII

Nu cred ca este corect. Nu poti sa dai un salar negociat mai mic decat cel minim si cu prima sa ajungi la el. Prima este prima iar salarul este salar. Prima poti sa o compari cu un spor nepermanent (gen cel de noapte de ex.) si poti sa o acorzi sau nu pe cand salarul minim trebuie acordat tot timpul.



#283919 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 26 May 2018 - 11:19 AM in Arhiva

D112 varianta noua de la Dukintegrator, a fost o bataie de joc a celor de la Anaf.
Nu vorbesc de faptul ca daca ai trimis D112 de exemplu marti era totul Ok iar daca ai vrut sa trimiti aceasi declaratie miercuri sau mai tarziu dadea eroare (au introdus 2 pozitii noi la impozit si anume cu deducerea si cu de plata). Tinand cont ca era cu cateva zile inainte de 25 pina, cand trebuie raportat, insemna ca cei care fac softuri pentru salarii trebuiau sa faca urgent modificarile de rigoare iar utilizatporii sa-si actualizeze aplicatiile de asemnea la limita. Dar cum am zis sa neglijam acest lucru.
Pe langa eroare cu F1 (partea cu impozit) care s-a rezolvat,in unele cazuri de Concedii medicale imi dadea eroare la CAS (diferenta de 1 leu). Am incercat sa vad cum au calculat si nu m-am prins (se pare ca era datorita rotunjirilor). Asa ca am modificat manual suma de la B4_8 (Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE) cu 1 leu sa pic pe suma lor. Evident ca asa a mers declaratia.
Vineri a aparut o alta varinta de D112 pt Dukuintegrator. De curiozitate am incercat declaratia trimisa si s-a validat fara probleme. De curiozitate deasemena am incercat si fisierul rezultat direct din salarii (care joi darea eroare cum am zis dif. de 1 leu) , CULMEA si acesta declaratie a fost valida. Deci desi am doua sume diferite la CAS la ambele programul spune ca este OK (nu apare nici macar Atentionare)
FARA CUVINTE.



#283903 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 23 May 2018 - 12:47 PM in Arhiva

Vezi postareaforbidden, la 23 May 2018 - 10:22 AM, a spus:

Buna ziua! A aparut azi o noua versiune a declaratiei. Eu am validat declaratia fara acea eroare. Spor!!!
Forma veche nu se valideaza . Adica daca ai un xml care alaltaieri mergea si se valida prin Dukintegrator, astazi inca da eroare.



#283875 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 22 May 2018 - 09:02 AM in Arhiva

Stie cineva cum vad cei de la banci veniturile angajatilor (sau ce campuri din D112 vad) ?
Am probleme cu angajatii scutiti de impozit si vor credite. Cei de la banca nu le vad veniturile.

La Anaf nu apare nici o eroare (am completat D112 si manual si cu xml, din programul de salarii si apoi Dukintergartor, toate fara erori) !



#283845 Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED !

Postat de Dinu George on 19 May 2018 - 08:55 AM in Impozitare - VENIT

Tot revin cu aceasi intrebare daca (citez mai jos de ex din ce au scris cei de la anaf brasov) :

Impozitul - este final : 10% x venit net (Venit net = Venit brut – cheltuieli forfetare (40% x venit brut), - se retine la sursa de catre platitorul veniturilor la momentul platii acestora, se declara în D112 si se plateste la bugetul de stat pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei în care a fost retinut

unde si cum declar in D112 ?

Varianta pe sit-ul Anaf este din martie nemodificata.



#283453 Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED !

Postat de Dinu George on 16 April 2018 - 08:12 AM in Impozitare - VENIT

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 March 2018 - 06:07 PM, a spus:


Dupa parerea mea, declararea in D112 se face numai daca se retin si ctr. sociale.
....

Problema este in D112 cum introduc DA deorece in varianta din 2018 s-a scos DA.



#283337 Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED !

Postat de Dinu George on 30 March 2018 - 05:40 PM in Impozitare - VENIT

Poate sunt informatii prea multe sau eu nu vad situatia in ansamblu dar sunt cel putin nedumerit pentru DDA:
- cu impozitul am inteles. Retin 10% din venitul net si raportez in D112 cand are DDA.
- cu CAS si CASS daca este salariat sau pensionar nu ii retin
- daca nu este daca venitul estimativ este sub 12 sal.min nu trebuie sa ii retin CAS si CASS
- daca venitul e mai mare ii retin CAS si CASS dar la ce suma ? La suma estimata de autor sau la suma reala care ii dau lunar. Daca ii retin la suma lunara o declar in D112, daca ii retin pe un an intreg in ce luna ii retin si declar in D112 ?
- ce se face cu lunile deja inchise este o problema. Daca autorul nu mai are alt DDA de unde ii retin CASS si CAS daca trebuie ?

Mersi antcipat pentru raspunsuri.



#283223 D112 - topic 2018

Postat de Dinu George on 24 March 2018 - 11:14 AM in Arhiva

Programul de preluare declaratii face mai multe verificari atat fata de forma pdf a lui D112 cat si fata de Dukintegrator. Pentru a vedea unde e problema (daca este) trebuie mai multe date (cel putin pt un CM).



#283079 Modificari la concedii medicale 2018

Postat de Dinu George on 14 March 2018 - 04:40 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

B3_7 este baza CAS.
Din pacate cei cu D112 au gandit astfel:
-baza pentru CAS este indemnizatia aferenta CM
-CAS angajat insa este calculat diferit. Se compara pensia calculata la indemnizatie cu 25% (varianta initiala 2018) cu pensia calculata conform decembrie 2017 (35% x 3131 x10,5% x nr.zile CM/nr.zile lucr.luna), si se foloseste suma mai mica.

Este ciudat deorece baza nu va corespunde (decat foarte rar) cu CAS-ul calculat.




Cometa SQL