Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gigi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gigi's Content

There have been 143 items by gigi (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#255541 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 June 2013 - 10:58 PM in Arhiva

smecheria a fost cat se poate de simpla... stiau soldurile furnizorilor la 31.12.2012, din bilanturi, de exemplu...

ce si-au zis... e, heee, pana platesc astia ce e acolo (eu ma refer la puzderia (cele mai multe) de imm in relatie directa cu consumatorul, cu "plata pe loc"), ei tot colecteaza si platesc la buget tot tva-u' aferent vanzarilor (ca e "tva la incasare" :laugh: ) fara sa poata deduce nimic, ia sa le bagam noi, obligatoriu, "facilitatea" asta...

pana la urma, e o smecherie (ESCROCHERIE) de doi bani... s-o gasi cineva sa-i dea in judecata pentru returnarea banilor.

ca evidenta e varza si necontrolabila (pentru ca e imposibil) la detaliu, nici nu-i intereseaza...

obiectivul (jecmanirea imm) indeplinit!



#255477 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 04 June 2013 - 04:21 PM in Arhiva

parerea mea e ca tva la incasare a fost cerut de o parte (aia de factureaza cu plata "la termen", corecti la plata furnizorilor, cu probleme la incasare) a mediului de afaceri.

parte aia va ramane, probabil, la optiune, in sistem. - 1-2%, cum e mai peste tot in ue

dezastrul s-a produs prin impunerea prin lege (e vina, exclusiva, a legiuitorului) a sistemului la toate imm-urile.

p-aia cu vanzari direct catre populatie (cu "incasarea pe loc") si plata furnizorilor "la termen" i-a terminat... legea!

nu asa ceva s-a cerut de mediul de afaceri.

raman la parerea ca toata treaba a fost facuta premeditat (stiau (n-aveau cum sa nu stie!) ca vor nenoroci majoritatea imm-urilor cu vanzari directe catre populatie) de guvern... sa se mai ia ceva la buget, sub propaganda de "facilitati".



#255457 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 04 June 2013 - 06:15 AM in Arhiva

asta (chitoiu) recunoaste ca ne-a luat banii... dar ia uitati cum o spune...

cica ne-a "produs".... "distorsiune în ceea ce privește cashflow-ul" :laugh:

si, gata, cica, se renunta (adica se baga optional) de la 01.07.2013

Sistemul de plată a TVA la încasarea facturii ar putea deveni opțional din a doua jumătate a acestui an, potrivit ministrului Finanțelor Publice, Daniel Chițoiu.

http://www.agerpres....a-semestru.html



#254541 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 22 April 2013 - 06:52 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 29 January 2013 - 02:38 PM, a spus:

Vezi postareagigi, la 28 January 2013 - 11:28 PM, a spus:

nu e in fisa sintetica nimic. nu s-a declarat impozitul pe dividende in decembrie 2011, in D100.
Atunci ai o problema, deoarece va trebui sa depui D100 (cu amenda) cu impozitul pe dividende pentru decembrie 2011, apoi D710 rectificativa pentru aceeasi perioada -asta in cazul in care nu ai depusa nicio D100 pentru perioada respectiva –
sau D710 rectificativa cu impozitul pe dividende in caz contrar-caz in care scapi de amenda si iar D710 rectificativa cu impozitul pe dividende anulat;
accesoriile se vor calcula si raman acolo pana le achiti
Daca nu depui declaratiile acum, o vei face cu siguranta la un eventual control- ai in Bilantul 2011 dividende repartizate fara impozitul pe dividende evidentiat, declarat si platit, iar accesoriile vor fi mai mari.
In contabilitate inregistrezi si impozitul pe dividende pe care il declari; poti face si stornarea inregistrarilor initiale la data AGA de revenire si Balanta si Bilantul pe 2012 vor fi curate, fara dividende repartizate si impozit pe dividende de plata.
Mai bine lasai profitul net nerepartizat in 117, iar cand se dorea acest lucru se facea o Hotarare AGA de repartizare.

Codul fiscal 2011
ART. 36 Declararea, retinerea si plata impozitului pe dividende
(3) Impozitul pe dividende se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se distribuie/plateste dividendul. In cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 25 ianuarie a anului urmator.
Norme CF
100^2. In aplicarea prevederilor art. 36 alin. (3) din Codul fiscal, pentru dividendele distribuite si neplatite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 25 ianuarie a anului urmator. Pentru dividendele distribuite si platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul.

inteleg de aici ca daca s-a depus D100 pe decembrie 2011 cu alte obligatii (fara impozit pe dividende, nu e nimic declarat initial impozit dividende), merge acum o rectificativa D710 cu impozitul pe dividende, fara amenda.

nu gasesc baza legala ca ar fi fara amenda.



#254223 Termen prescriptie declaratii

Postat de gigi on 14 April 2013 - 08:52 AM in Arhiva

cred ca e lamuritor aici... se cam bazeaza fiscu', de data asta, pe ceva...

...Asadar, oricat de mare ar fi intervalul de timp scurs de la data la care societatea avea obligatia de a depune o declaratie, atat timp cat obligatia declarativa nu a fost indeplinita, exista posibilitatea angajarii raspunderii contraventionale. Numai din momentul incetarii caracterului continuu (de la data depunerii declaratiei sau efectuarea procedurii) va incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului organelor de control de a constata contraventia...


Termene multiple de prescriptie in materie contraventionala

http://e-juridic.man...onala-5463.html



#253979 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 07 April 2013 - 09:10 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 21 February 2013 - 06:09 PM, a spus:

Oficial MFP: Eventuale corectii ale sistemului de TVA la incasare s-ar putea aplica de la 1 aprilie

http://www.agerpres....-1-aprilie.html

"de la 1 aprilie" a fost ... pacaleala :laugh:

de la anu', din 2014!!!
http://contabilul.ma...e-optional.html



#252837 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 27 February 2013 - 12:11 PM in Arhiva

poate e o sansa sa ne recuperam banii...


Pledoarie pentru sesizarea Curtii Constitutionale -TVA la incasare

http://ioanacarp.wor...va-la-incasare/



#252731 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 22 February 2013 - 07:35 AM in Arhiva

isi fac plinu' (tzepuiesc) de 3 ori de la imm-urile cu tva lunar si o data de la alea cu tva trimestrial si renunta (adica baga optional).

e ce au avut in cap de la inceputul inceputului, de cand s-a anuntat "facilitatea" :laugh:



#252322 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 06 February 2013 - 02:16 PM in Arhiva

eu am convingerea mea ca astea nu sunt legi romanesti.

e imposibil ca sutelea alea de pagini de lege, ghiduri, suporturi de curs... sa se faca de capete de romani in cateva zile, inca din vara anului trecut...

alea erau pregatite undeva, de candva.



#252311 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 06 February 2013 - 10:42 AM in Arhiva

in statele ue unde mai exista sistemu' pentru unele categorii (nu neaparat functie de cifra de afaceri, ci si functie de obiect de activitate) de imm-uri... "optiunea" si-o exprima 1-2 % din ele...

asta cu ce-au bagat astia cu "obligatoriu" pt 470.000 imm-uri (majoritatea nici nu emit facturi pentru marfa neincasata, vand pe bon fiscal) e nemaintanlit.

mare foame de bani la buget. a parut o treaba zbarcita (tzeapa la imm-uri) de cand si-a dat "acordul" fmi-ul pt asa ceva. :laugh:

era "clar".



#252300 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 February 2013 - 09:21 PM in Arhiva

GA-RAN-TAT va fI OPTIONAL... pentru ca asa e si legislatia (directiva) europeana... (guvernele pot viza anumite categorii de imm-uri ca fiind eligibile in sistem "la incasare", iar imm-urile opteza daca intra in sistem...)

s-a stiut asta si in romania, cu siguranta, de la bun inceput...

isi fac (guvernatii) plinu' cateva luni cu chestia cu obligatoriu "la incasare" (ca toata lumea plateste in draci furnizorii in sold de la 31.12.2012, nici vorba de deductibil cateva luni in 2013)... si se renunta, se baga "optional", ca n-are cum sa se continue asa

e cea mai marea escrocherie care am vazut-o, in materie fiscala, dupa '90.

premeditata!



#252297 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 February 2013 - 08:13 PM in Arhiva

Vezi postareagigi, la 02 February 2013 - 06:52 AM, a spus:

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:

haaa.. ce penibili... trag tzeapa cu sumele care le incaseaza cateva luni absolut aiurea... siiii...

Ministerul Finantelor Publice (MFP) va analiza mai multe variante de modificare a sistemului de plata a TVA la incasarea facturii, introdus din ianuarie 2013, dupa semnalele primite de la mediul de afaceri :laugh:...


sunt in analiza doua variante de lucru - sistemul de TVA la incasare sa fie optional nu obligatoriu ....

http://economie.hotn...va-incasare.htm


am convingerea ca toata treaba a fost premeditata.



#252225 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 02 February 2013 - 06:52 AM in Arhiva

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:



#252204 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 01 February 2013 - 11:00 AM in Arhiva

desi exista opinia asta, de avocat, ca ar fi totusi o disputa se datoreaza/nu se datoreaza majorari...

Pentru dividendele la care actionarii renunta in 2009 (e vorba de dividendele din profitul anului 2007 repartizate in 2008) este evident ca, pe fond, nu se va mai datora impozitul pe dividende. Probleme pot aparea insa asupra calcularii de majorari intre data de 01.01.2009 si data la care actionarii renuntatori vor adopta hotararea respectiva; in acest caz, Fiscul va incerca sa calculeze majorari, iar societatile comerciale vor invoca disparitia bazei, a debitului, pentru a incerca sa impiedice calcularea de majorari (accesorium sequitur principalem).
http://fiscalitatea....i-de-criza-402/



ma las, ca nu gasesc precedent ...

multumesc.



#252181 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 31 January 2013 - 06:59 AM in Arhiva

in speta de pe ANAF se revine in cursul anul 2006 asupra dividendelor de plata din bilantul 2005 (anul in care s-a facut distribuirea dividendelor anilor anteriori...si nu s-a declarat niciun fel de impozit pe dividende).

(la mine se revine in cursul anului 2012 la repartizarea de dividende (ale anului 2010) care apare in bilantul 2011)

... sigur, sunt ceva acrobatii in speta ANAF (uite hotararea, nu e hotararea), dar probabil ca se merita... depinde si de sume... si, probabil, si de "organe" :wink2:



#252172 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 30 January 2013 - 05:46 PM in Arhiva

la contestatia asta admisa, organul de solutionare (fiscul) nici macar nu pune problema publicarii la registrul comertului a hotararii de revenire la repartizarea initiala a dividendelor (o vrea numai inregistrata in registrul de corespondenta al firmei), iar noi, vrem noi, ca sa fie valabila, chiar hotarare judecatoreasca de desfiintare... :rolleyes:

http://chat.mfinante...zia.28-2007.pdf



#252170 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 30 January 2013 - 02:23 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 January 2013 - 11:32 AM, a spus:

... iar ei tocmai asta spun : ca exista baza de impunere in per. dintre scadenta la impozit si rectificativa. fiindca, spre deosebire de cazurile uzuale cand simpla depunere a rectificativei reprez, un docum opozabil tertilor anuland si baza si accesoriile incepand cu per. la care se refera rectificativa (nu cea la care a fost depusa), in acest caz special cu modif. repartizarii profitului, rectificativa se bazeaza pe un docum. obligatoriu (ref. reg. comertului) care e opozabil tertilor - nu este ea singura opozabila tertilor - astfel incat pt. per. mentionata mai sus raman valabile accesoriile - obligatia si aceste accesorii stingandu-se de la data la care s-a depus rectificativa de DUPA publicarea hot AGA in MO.

eu asta cred ca e logica lor ... ce tine mai mult de avocatura decat de conta/fiscalitate.

asta spune avocatu' si in cazu' revenirii prin hotarare aga la repartizarea initiala...

Pentru dividendele la care actionarii renunta in anul... este evident ca, pe fond, nu se va mai datora impozitul pe dividende. Probleme pot aparea insa asupra calcularii de majorari intre data de 01.01.2009 si data la care actionarii renuntatori vor adopta hotararea respectiva; in acest caz, Fiscul va incerca sa calculeze majorari, iar societatile comerciale vor invoca disparitia bazei, a debitului, pentru a incerca sa impiedice calcularea de majorari...

http://fiscalitatea....i-de-criza-402/

cum se vede fiecare trage cum ii convine...

fiscul "incearca", pe de-o parte, sa calculeze majorari (cum s-a vazut in speta de mai sus), contribuabilul, pe de alta parte, zice ca a disparut baza prin anularea ei (chiar acolo, la origine, cand s-a constituit initial) indiferent din ce motiv si cand a depus rectificativa de anulare...

si eu zic ca are dreptate (contribuabilul) :smile:



#252162 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 30 January 2013 - 12:31 PM in Arhiva

dreptul de a solicita plata dividendelor neridicate de 3 ani se prescrie, cf.decret nr.167/1958.



#252156 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 30 January 2013 - 11:15 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 29 January 2013 - 02:38 PM, a spus:

Vezi postareagigi, la 28 January 2013 - 11:28 PM, a spus:

nu e in fisa sintetica nimic. nu s-a declarat impozitul pe dividende in decembrie 2011, in D100.
Atunci ai o problema, deoarece va trebui sa depui D100 (cu amenda) cu impozitul pe dividende pentru decembrie 2011, apoi D710 rectificativa pentru aceeasi perioada -asta in cazul in care nu ai depusa nicio D100 pentru perioada respectiva –
sau D710 rectificativa cu impozitul pe dividende in caz contrar-caz in care scapi de amenda si iar D710 rectificativa cu impozitul pe dividende anulat;
accesoriile se vor calcula si raman acolo pana le achiti

in cazul anularii dividendelor (prin rectificativa) nu se mai achita accesorii (chaiar daca fiscul o sa calculeze) pentru ca nu se datoreaza...

"dreptul de creanta fiscala si obligatiile corelative iau nastere numai in momentul in care exista o baza de impunere"

http://chat.mfinante...$FILE/17-07.pdf



#252143 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 29 January 2013 - 10:02 PM in Arhiva

cum se poate "da peste cap" un asemenea raport de inspectie fiscala...

I. Prin Raportul de inspectie fiscala înregistrat sub nr.1095/23.03.2007 (filele 11-
22) care a stat la baza emiterii deciziei de impunere contestate, organele Activitatii de

control fiscal Bistrita Nasaud au stabilit suplimentar în sarcina petentei pentru perioada
01.01.2004-31.01.2007, obligatii fiscale în cuantum de S lei, reprezentând impozit pe
veniturile din dividende distribuite persoanelor fizice (S1 lei) si dobânzi de întârziere
(S2 lei).
În cuprinsul Raportului de inspectiei fiscala se face trimitere la Procesul verbal din
data de 29.03.2006 prin care actionarii societatii petente au hotarat ca profitul net al
anului 2005 în suma de S3 lei, precum si profitul nerepartizat din anii precedenti in
suma de S4 lei sa fie repartizat la dividende. Organele de inspectie constata ca pâna la
data efectuarii controlului dividendele în cuantum de S5 lei sunt înregistrate în balantele
de verificare lunare începând cu 31.12.2005, societatea neînregistrând si nedeclarând
pâna la data de 31.12.2006 obligatia de plata a impozitului pe dividende si de asemenea
nu a achitat pâna la data controlului obligatia de plata a impozitului în cuantum de S1 lei
(S5 x 16 % ). Prin neînregistrarea în evidenta contabila si nedeclararea obligatiei de
plata la impozitul pe dividende au fost încalcate prevederile art.60 alin.(1) din Legea
nr.82/1991 – republicata-, în realitate este vorba de art.6 alin.(1)] si art 79 alin.(1) din
O.G. nr.92/2003 –republicata.
Din nota explicativa luata reprezentantului legal al societatii rezulta ca nu se
datoreaza impozit pe dividende, ( acestea nefiind ridicate de actionari), întrucât urmeaza
a fi stornate si repartizate catre alte fonduri. Având în vedere ca repartizarea profitului la
dividende a fost înregistrata în evidenta contabila a lunii decembrie 2005, în bilantul
contabil încheiat la 31.12.2005 si în raportarea semestriala la 30.06.2006, organele de
inspectie conchid “ ca nu este posibila din punct de vedere legal stornarea repartizarii
.




http://chat.mfinante...zia.28-2007.pdf



#252133 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 29 January 2013 - 05:08 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 29 January 2013 - 02:38 PM, a spus:

Vezi postareagigi, la 28 January 2013 - 11:28 PM, a spus:

nu e in fisa sintetica nimic. nu s-a declarat impozitul pe dividende in decembrie 2011, in D100.
Atunci ai o problema, deoarece ...


sigur ca e o problema...

ma intereseaza o solutie (fara plata impozit, accesorii... amenda :rolleyes: ), chiar exotica, chiar usor riscanta, a problemei... am, asa, un fiiilin' ca exista...
multumesc, oricum :smile:



#252103 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 29 January 2013 - 10:44 AM in Arhiva

eu, unu', nu vad de ce s-ar calcula si datora accesorii la ceva care s-a anulat (retroactiv)...

intr-o speta...

http://chat.mfinante.../$FILE/D255.pdf

Cauza supusa solutionarii a fost daca petenta datoreaza accesorii aferente TVA si impozit pe venituri microintreprindere , in situatia in care Tribunalul Arbitral a hotarat rezolutiunea contractului de vanzare cumparare .
Pentru lamurirea spetei DGF a solicitat precizari de la Ministerul Finantelor Publice , punctul de vedere al Ministerului exprimat prin adresa fiind urmatorul:

“Efectul rezolutiunii contractului de vanzare cumparare este desfiintarea retroactiva a contractului si repunerea partilor in situatia anterioara."

In consecinta, intrucat aceste debite principale nu mai sunt datorate, nici debitele accesorii nu mai sunt datorate,
conform principiului de drept “ accesorium sequitur principale.” :cool:



#252092 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 28 January 2013 - 11:28 PM in Arhiva

nu e in fisa sintetica nimic. nu s-a declarat impozitul pe dividende in decembrie 2011, in D100.



#252085 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 28 January 2013 - 09:35 PM in Arhiva

cu formalitatile la registrul comertului facute, nu inteleg ce impozit pe dividende si accesorii de la 25.01.2012 pana la data publicarii hotararii aga de anulare a repartizarii initiale din 2011 se mai datoreaza.

pentru ca e disparuta baza, debitul.



#252081 Dividende / topic 2013

Postat de gigi on 28 January 2013 - 07:32 PM in Arhiva

acelasi motiv (celebrul pct.222 alin.4 din O.M.F.P.nr.1752/2005) de respingere a unei hotarari aga de revocare aici:

Se reține că, organele de inspecție fiscală în mod legal au stabilit că societatea contestatoare nu avea dreptul să mai revină asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului, pe motiv că au încălcat prevederile pct.222 alin.4 din O.M.F.P.nr.1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene astfel cum a fost modificat de pct.17 din O.M.F.P. nr. 2374/12.12.2007 privind modificarea și completarea O.M.F.P.nr.1752/2005.
Potrivit acestui text de lege: „(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 "Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve". Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații legale.
Evidențierea în contabilitate a destinațiilor profitului contabil se efectueazădupă adunarea generală a acționarilor sau asociaților care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acționarilor sau asociaților, rezerve și alte destinații, potrivit legii. Entitățile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.

De asemenea, la art.V din același act normativ se stipulează:
Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu situațiile financiare ale exercițiului financiar 2007.

Din textele de lege enunțate mai sus se reține că, organele de inspecție fiscală nu au ținut cont de Hotărârea A.G.A. din 28.08.2008 întrucât au considerat că societatea contestatoare a încălcat prevederile pct.222 alin.4 din O.M.F.P.nr.1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene astfel cum a fost modificat de pct.17 din O.M.F.P. nr. 2374/12.12.2007 privind modificarea și completarea O.M.F.P.nr.1752/2005, pe considerentul că nu avea dreptul să mai revină asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului aferent exercițului financiar al anului 2007.
Raportat la Legea nr.31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, la care face trimitere societatea contestatoare și care constituie dreptul comun, se reține că O.M.F.P. nr.1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene constituie act normativ special, dispozițiile acestuia aplicându-se cu prioritate față de cele ale legii care constituie cadrul comun.
Argumentul societății referitor la faptul că a schimbat repartizarea profitului net prin diminuarea sumei repartizate pentru plata dividendelor și creșterea altor rezerve cu suma de .X. lei în scopul acoperirii necesarului de fond de rulment, asigurării fluxului de lichidități necesar desfășurării normale a activității în anul 2008, 2009 și în viitor, nu poate fi reținut în soluționarea favorabilă a cauzei, întrucât actele normative menționate nu disting cu privire la acest aspect. Potrivit principiului de drept consacrat acolo unde legea nu distinge, nici interpretul nu poate să o facă.25/27
Pe cale de consecință, având în vedere cele reținute mai sus și prevederile legale în vigoare, contestația formulată pentru acest capăt de cerere va fi respinsă ca neîntemeiată...



http://chat.mfinante...5%20%202010.pdf




asa fiind, eu zic ca orice hotarare aga de repartizare a profitului la dividende de dupa 01.01.2010 poate fi revocata (anulata), modificata oricand printr-o alta hotarare aga, fara probleme. :cool:




Cometa SQL