Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
christa_anda's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


christa_anda's Content

There have been 208 items by christa_anda (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#291258 monografie fonduri UE

Postat de christa_anda on 18 September 2022 - 09:10 AM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Buna ziua

Este cineva dornic sa ajute un incepator pe partea de monografii contabile specifice fondurilor europene?

Cum se contabilizeaza facturile de mijloace fixe achizitionate in cadrul unui proiect cu multiple surse de finantare?


Pt ct din clasa 2 se fac tot atatea analitice cate surse de finantare sunt in contract + un analitic pt neeligibile sau nu sunt necesare, evidenta analitica putandu-se realiza doar in evidenta extracontabila a proiectului ? Aceleasi analitice se creaza si pt contul 404 + inca unul pt tva ? Nu prea am reusit sa inteleg cerinta de evidenta analitica pe proiect si surse de finantare.
Se fac tot atatea analitice pt ct 281 si 681?

Poate cineva a trecut deja cu brio prin faza cerererilor de rambursare si ma poate ajuta cu niste sfaturi


Multumesc anticipat



#291150 Imobilizare necorporala sau serviciu

Postat de christa_anda on 14 August 2022 - 08:03 AM in IMOBILIZARI

Buna ziua

Cum incadrati un abonament facturat pentru acces online la un program care genereaza devize si o licenta achizitionata pentru alt program de devize?

Ambele softuri genereaza aceleasi beneficii

Care e de fapt diferenta intre abonament si licenta daca finalitatea e aceeasi?



#290924 spor CFP

Postat de christa_anda on 06 June 2022 - 08:22 PM in DIVERSE SALARIALE

Buna

S-a confruntat cineva cu urmatoarea situatie ?

S-a dat decizie pt desemnare responsabil CFP ( angajat relativ nou in companie - 6 luni) dar salariul a ramas acelasi ( in decizie nu se specifica nimic legat de salar)

Se precizeaza verbal ca sporul CFP ar fi fost inclus cu ani in urma in salariul de baza si ca nu se mai acorda alte drepturi chiar daca LG 153/2017 parca precizeaza altceva...


Art. 15. - Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv Referinţe (2), Doctrină (1)

Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.



#290511 retineri pt km personali

Postat de christa_anda on 08 December 2021 - 09:14 AM in DIVERSE SALARIALE

https://home.kpmg/ro...lui-fiscal.html


Se precizează că angajații microîntreprinderilor care utilizează autoturismele societății și în scop personal nu pot fi impozitați pentru acest avantaj, așa cum se specifica deja pentru angajații companiilor plătitoare de impozit de profit.


ț) avantajele sub forma utilizării în scop personal a vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l) și art. 68 alin. (7) lit. k).
ț1) avantajele sub forma utilizării în scop personal a vehiculelor prevăzute la art. 25 alin. (3) lit. l) care nu sunt utilizate exclusiv în scopul activității economice, aflate în proprietatea sau folosința persoanelor juridice ce aplică regimul de impozitare al microîntreprinderilor sau impozitul specific unor activități.



#290510 retineri pt km personali

Postat de christa_anda on 08 December 2021 - 08:58 AM in DIVERSE SALARIALE

Eu nu inteleg de ce se sutine ca formularea de mai jos ar face referire doar la partea deductibila

Legea zice foarte clar ca utilizarea in scop personal a vehiculelor cu deductibilitate limitata NU este venit impozabil

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
ț) avantajele sub forma utilizării în scop personal a vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l) și art. 68 alin. (7) lit. k).




Plus ca exceptiile de la alin 4( mai sus) sunt eliminate la alin 3

(3) Avantajele, în bani sau în natură, primite în legătură cu o activitate menționată la alin. (1) și (2), precum și cele primite de la terți ca urmare a unei relații contractuale între părți, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), includ, însă nu sunt limitate la:



#290496 retineri pt km personali

Postat de christa_anda on 06 December 2021 - 03:46 PM in DIVERSE SALARIALE

Avantaje nu pot fi considerate :

ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

ț) avantajele sub forma utilizării în scop personal a vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l.



#290492 retineri pt km personali

Postat de christa_anda on 06 December 2021 - 01:00 PM in DIVERSE SALARIALE

Buna

Cum ati vedea lucrurile in speta de mai jos : societate care deduce doar 50% din cheltuielile autovehiculelor pt ca au folosinta mixta si nici nu se intocmesc foi de parcurs ?
Se decide limitarea km personali si impunerea ( retinerea / facturarea) km in plus

Cf art 169 din codul muncii eu inteleg ca retinerile nu se pot face decat in baza unei hot judecatoresti insa multe articole pe site-uri de specialiatate dau ca solutie retinerea directa 428 = 758; 421=428

Eu consider ca mai bine s-ar factura catre angajati km in plus fata de nivelul maxim admis si achitarea acestor fc prin virament bancar


Aveti astfel de cazuri ? Cum ati procedat ?

Multumesc in avans



#290410 Formular A15/A16 OMFP583/2016

Postat de christa_anda on 31 October 2021 - 10:03 AM in ALTE DOCUMENTE

Buna ziua

A completat cineva formularul A15 si poate sa ofere mai multe detalii in legatura cu modul de completare si scopul acestui formular ? Trebuie depus la Anaf ...doar se pastreaza in firma...? Se completeaza la fiecare plata ? Se completeaza anual ?

Daca aveti materiale pentru tot ce inseamna tranzactiile cu nerezidentii ( Anaf, cursuri etc) m-ar ajuta

Multumesc anticipat



#290152 provizion insolventa

Postat de christa_anda on 05 July 2021 - 03:39 PM in Impozitare - PROFIT

Buna


Voi cum procedati in cazul clientilor ( PJ) aflati in insolventa ?

Cf codului fiscal , daca fc sunt mai vechi de 270 de zile se poate constituit prov deductibil de 30%
Pt diferenta , provizionul este nedeductibil - 70%


Ce se intampla la momentul in care acelasi client intra in faliment? Deductibilttaea poate fi reconsiderata la 100%?



#290084 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 07 June 2021 - 02:31 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna


Ce loc de munca trebuie specificat in CIM al unei persoane care va avea functia de director de vanzari si care va lucra :

- cateva zile de acasa
- cateva zile pe teren , la clienti
- cateva zila la sediul angajataorului ( alt judet decat domiciliul salariatului)


Cand va putea beneficia de diurna ? Care va fi considerat lucul de munca permanent?
Multumesc



#290061 cazare, chirie, diurna, transport administrator nerezident

Postat de christa_anda on 28 May 2021 - 02:54 PM in Impozitare - PROFIT

Buna


Care este regimul unor sume achitate pentru un administrator nerezident ( nu este salariat) - calitate care reiese din actul constitutiv?

Sunt deductibile? sunt neimpozabile? exista ceva obligatii de retinere la sursa? alte obligatii?

Multumesc



#290052 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 26 May 2021 - 11:57 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Plus ca am gasit si acest paragraf in normele CF art 25


b) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate și pentru alte persoane fizice în condițiile în care cheltuielile respective sunt efectuate în legătură cu lucrări executate sau servicii prestate de acestea în scopul desfășurării activității economice a contribuabilului;


Mi se pare destul de ciudat sa se poate deconta cazarea unor alte persoane fizice ( nu prea imi dau seama care ar putea fi acelea..alte) , iar cazarea angajatului tau plecat de acasa pt 3 zile ( de ex ),nu; ce facem? ii obligam sa se intoarca acasa in fiecare zi? nu e mai obositor asa pt ei? nu le este afectata performanta ?



#290047 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 26 May 2021 - 09:36 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Da, am adus in discutie si alt caz

Avem si un alt agent, tot din Arad cu CIM in care se specifica munca la sediul din Timisoara si acasa(tot telemunca). A iesit scandal pentru diurna in cazul deplasarilor la Cluj ( unul primeste, altul nu primeste)

Chiar nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga de ce nu primeste....si de ce unul are dreptul sa se cazeze la hotel si celalat nu

Ca s-ai impac ma gandeam sa trec si la primul Timisoara loc permanent...si poate vor avea aceleasi drepturi...Bineinteles ca doar conatbilul este vinovat....ce conteaza ce scrie in contract, conteaza ca ei fac fix aceleasi lucruri si nu inteleg de ce diferentierea ( si parca au dreptate)

Contractul de munca s-a intocmit la HR



#290045 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 25 May 2021 - 03:53 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 May 2021 - 11:24 AM, a spus:

Dupa parerea mea, nu - findca salariatul se deplaseaza la firma (face naveta, ca sa zic asa), nu la un tert in delegatie.
Se poate deconta transportul, nu si diurna.

Aici deja lucrurile se complica un pic....sper ca nu doar deplasarile la terti se justifica pt acordarea diurnei
Adica, daca un angajat care si desfasoara in mod normal activitatea la sediu si este delegat pt cateva zile la un punct de lucru( cateva sute de KM) nu vad de ce nu ar avea dreptul la diurna

Plus ca in HG 714/2018 scrie

(1) Persoana delegată într-o localitate situată la o distanță cuprinsă între 5 Č™i 50 km de localitatea în care îČ™i are locul permanent de muncă beneficiază de o indemnizaČ›ie de delegare, în cuantum de 20 lei/zi, indiferent de funcČ›ia pe care o îndeplineČ™te Č™i de autoritatea sau instituČ›ia publică în care îČ™i desfășoară activitatea.

Pai daca in CIM se specifica un sg loc permanent, orice deplasare la alt pct de lucru sau terti, la mai mult de 5 km pt minim 12 h poate beneficia de diurna

Interpretez gresit ?



#290039 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 24 May 2021 - 11:55 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Cazarea ( factura de hotel), daca ramane peste noapte la Cluj, se poate deconta?



#290035 Diurna interna, contract telemunca

Postat de christa_anda on 24 May 2021 - 10:01 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna

Am o speta mai ciudata

Un agent de vanzari cu domiciliul in Arad se angajeaza la o companie cu sediul in Timisoara si pct de lucru la Cluj. in CIM ( telemunca ) se precizeza ca activitatea se va desfasura 2 zile la Timisoara, 1 zi la Cluj si 2 acasa ( la domiciuliul din Arad )

In zilele cand se deplaseaza la Timisora si Cluj solicita diurna
Se poate acorda?

Multumesc



#289973 livrare intracomunitara cu masini proprii

Postat de christa_anda on 05 May 2021 - 10:50 AM in Impozitare - TVA

buna

care sunt doc justificative pt scutire TVA in cazul livrarilor intracomunitare cu mijloace proprii?

oare e sufiecienta declaratia scrisa din partea cumparatorului?

multumesc



#289952 prestari servicii monitorizare gps

Postat de christa_anda on 22 April 2021 - 04:14 PM in Impozitare - TVA

buna

care este regimul de tva aplicabil pentru servicii de monitorizare gps catre partneri UE si non EU?
care articol din Directiva 2006/112 ar trebui mentionat pe facturile emise pentru astfel de servicii?
nu prea reusesc sa imi dau seama nici care articol din legislatia romaneasca reglementeaza acest tip de servicii

multumesc anticipat



#289951 Ajustare TVA / trecere pe cheltuieli clienti incerti

Postat de christa_anda on 22 April 2021 - 04:06 PM in Impozitare - TVA

buna

intrucat exista doar hotarare de intrare in falimnt( nu de inchidere faliment), cheltuiala este NEdeductibila

daca insa exista provizion constituit 100%, chelt poate deveni deductibila in baza art de mai jos:

h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26, precum și cele înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
1. punerea în aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentință judecătorească, în conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătorești;
3. debitorul a decedat și creanța nu poate fi recuperată de la moștenitori;
4. debitorul este dizolvat, în cazul societății cu răspundere limitată cu asociat unic, sau lichidat, fără succesor;
5. debitorul înregistrează dificultăți financiare majore care îi afectează întreg patrimoniul; Norme metodologice
6. au fost încheiate contracte de asigurare;



#289429 Creante scoase din evidenta - ajustare TVA

Postat de christa_anda on 27 October 2020 - 04:06 PM in Impozitare - TVA

Am luat ad litteram ... nu se aplica in cazul clientului meu

Ce sa-i faci? Unii vad doar negru sau alb....griul se distinge mai greu

Dar, mai am o problema : contabila dinaintea mea a scos clientul din evidenta, pe cheltuieli, fara ajustare de TVA si suma la TVA e cam mare...
Nicaieri nu scrie ca nu ar fi permisa ajustarea in astfel de cazuri ..dar e ok?

Nici nu stiu ce note contabile sa fac in acest caz ...ca difera mult de procedura standard


sa zicem ca factura neincasata era de 100+24 =124 lei
s-a trecut pe chelt 654=4111 124 lei


eu, acum , la ajustarea tva-ului ce nota sa fac ?
4111=4427 -24 lei
4111=7814 24 lei ar fi ok ?



#289421 Creante scoase din evidenta - ajustare TVA

Postat de christa_anda on 27 October 2020 - 11:32 AM in Impozitare - TVA

Multumesc pentru aprecieri dar eu tot nu inteleg de ce in cazul meu nu ar fi permisa ajustarea : "In cazul acestui client, as putea spune ca ajustarea nu este permisa"



In codul fiscal scrie : . În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019

Falimentul s-a pronuntat in 2014 ( inainte de 01.01.2019); procedura de faliment nu este inchisa, deci ajustraea se poate face in 5 ani de la 01.01.2019, nu ? Adica sunt in termen pana in 31.12.2023
Eu asa inteleg



#289410 Creante scoase din evidenta - ajustare TVA

Postat de christa_anda on 22 October 2020 - 03:46 PM in Impozitare - TVA

. În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019.
Eu consider ca ma incadrez aici : intrarea in faliment s-a produs inainte de 1 ian 2019; nu exista hot jud definitiva de inchidere a falimentului pana la aceasta data ( aici nu stiu la care data se refera 01.01.2019 sau la zi?- pana la urma nu conteaza intrucat chair nu s-a pronuntat inchiderea falimentului )astfel ca ajustarea se poate face in 5 ani de la 01.01.2019. Inteleg ca ajustarea se poate face in perioada 01.01.2019 31.12.2023. Imi scapa ceva ?



#289408 Creante scoase din evidenta - ajustare TVA

Postat de christa_anda on 22 October 2020 - 09:36 AM in Impozitare - TVA

In ce priveste ajustarea TVA -ului ... daca s-a trecut pe cheltuieli suma neincasata ( facturi din 2012) , fara factura de stornare pt ajustare , se mai poate face ulterior ( acum) aceasta ajustare la TVA?
Falimentul acelui partner nu e inchis ...inca se judeca din 2012 pana in prezent

Codul fiscal conditioneaza doar perioada ...




Ajustarea este permisă , în cazul falimentului beneficiarului, începând cu data sentinței sau, după caz, a încheierii, prin care s-a decis intrarea în faliment, conform legislației privind insolvența. Ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a decis, prin sentință sau, după caz, prin încheiere, intrarea în faliment. În cazul în care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019



#289407 Creante scoase din evidenta - cheltuieli deductibile/nedeductibile

Postat de christa_anda on 21 October 2020 - 03:54 PM in Impozitare - PROFIT

Multumesc

Asa m-am gandit si eu doar ca de la ANAF raspunsul a venit ca un copy paste din Codul Fiscal cu "pentru partea neacoperită de provizion" - scris cu bold



#289388 Creante scoase din evidenta - cheltuieli deductibile/nedeductibile

Postat de christa_anda on 21 October 2020 - 09:41 AM in Impozitare - PROFIT

Buna

Din nou o problema de semantica in codul fiscal; voi cum interpretati formularea :
ART. 25 - Cheltuieli
4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26, precum și cele înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
2. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătorești;


In cazul unui client incert cu faliment inchis pe baza hot judecatoresti dar pentru care nu s-a creat provizion in prealabil, chelt cu scaoterea din evidenta este deductibila sau nu ?

Multumesc




Cometa SQL