Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rook's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rook's Content

There have been 5 items by rook (Search limited from 14-November 07)


Sort by                Order  

#178621 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de rook on 18 July 2008 - 02:57 PM in Arhiva

O nelamurire am si eu, cum sunt considerate datorii si restante la bugetul statului, adica in conditiile in care eu am inregistrat in contabilitate contributii mai mare decat cele declarate in Declaratia 100 si 102, in fisa de la finante nu apar cu restante, este corect ca pentru o restanta de cativa lei sa nu mai poti deduce cheltuieli cu tichete restaurant, de exemplu am o restanta la fondul de mediu de 45 lei si cativa lei restante la contributii la salarii in balantele lunare, in conditiile in care eu platesc lunar 30000 leisa nu pot deduce de la impozit 100.000 lei
Ca sa nu ai nici un fel de restanta niciodata, nu trebuie sa gresesti niciodata, ceea ce mie unul mi se pare imposibil
Asta cred ca pune o presiune enorma pe contabili, sa nu gresesti niciodata... si daca gresesti se imputa, mai bine ne lasam de meserie...



#156198 Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic

Postat de rook on 18 December 2007 - 03:56 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Am si eu o nelamurire , si anume cand se inregistreaza cupoanele agricole ca venit in 741 si cand nu si daca se inregistreaza ca venituri sunt aceste sume deductibile la calculul impozitului pe profit, si cum se inregistreaza cheltuiala drepturile asociatilor.
Lucrez la o asociatie agricola si am inregistrat 5328=4551 primirea cupoanelor
si drepturile asociatilor 4551=%345,5311. Multumesc



#135724 Ordin nr. 702

Postat de rook on 29 June 2007 - 08:15 AM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaLucianVH, la Jun 28 2007, 02:35 PM, a spus:

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Pe cat punem pariu ca nu o sa fie nici o firma in regula, cu toate incrucisarile astea?
Si atunci ce facem daca nu e nimeni in regula, oricum traisca contabilul ingropat in acte damn:lostit (13):



#135280 Ordin nr. 702

Postat de rook on 24 June 2007 - 11:39 AM in Arhiva

View Postcristina5859, on Jun 23 2007, 04:31 PM, said:

View PostSeptimiu, on Jun 23 2007, 12:36 AM, said:

daca in jurnalul de vanzari ii apare clientul "Diversi" la fiecare pozitie ce culege?

atunci insemna ca nu a inregistrat corect in jurnale ! este perfect adevarat ca, achizitiile si livrarile se pot lua din jurnale, binenteles daca sunt inregistrate corect !
Decat sa refac mii de facturi mai bine imi dau demisia...
In conditiile in care am enorm de multe persoane fizice care le fac facturi, va dati seama ce inseamna cateva sute de clienti diferiti pe zi??
Asta cu cei platitori de TVA, e aiurea, aveti dreptate, dar cu refacerea facturilor e o nebunie.
Si cum sa dea o lege care sa aplica de la 1 Ian si ei o emit in Iunie??



#135162 Ordin nr. 702

Postat de rook on 22 June 2007 - 10:17 AM in Arhiva

Am si eu o problema cu Declaratia 394, avand facturi emise pe un client generic 4111.Diversi, acesta incluzand si pe cei platitori de TVA, ce fac, ma apuc sa refac in jur de 6000 de facturi aferente in programul lor. Mie unu mi se pare o tampenie aceasta declaratie, adica bine o faci, dar da actul care o reglementeaza inainte sa poti pune la punct detaliile, nu imi dai actul la mijlocul semestrului si esti ca mine, sa refaci cateva mii de facturi mai bine te spanzuri.




Cometa SQL