Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
violeta enescu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


violeta enescu's Content

There have been 7 items by violeta enescu (Search limited from 01-December 07)


Sort by                Order  

#166228 administrator si salariat

Postat de violeta enescu on 17 March 2008 - 12:28 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareaeugen ursache, la Nov 1 2007, 06:06 PM, a spus:

1. Administratorul SRL care NU este asociat poate fi angajat cu contract de munca?
2. Care ar fi codul din COR daca vreau sa scrie pe el administrator?

Eu si sotul meu ne-am deschis de curand o mica firma (macrointreprindere) fara angajati pana in momentul de fata. Eu sunt trecuta ca si administrator in acte, iar sotul ca asociat. Eu vreau sa ma angajez ca si economis pt a-mi semna actele contabile dar nu stiu daca il pot angaja si pe sotul meu.(in alta functie).
Cineva mi-a spus ca dc sunt 2 asociati doar unul se poate angaja. Va rog ma puteti ajuta cu un raspuns ? Zilele astea ma duc la ITM si vrea sa stiu din-nainte dc ii pregatesc si lui dosarul.
Va multumesc!



#151471 Factura cu un produs primit cadou -discount 100%

Postat de violeta enescu on 23 November 2007 - 10:06 AM in Arhiva

Vezi postareamonellu, la Nov 23 2007, 10:39 AM, a spus:

Pret de intrare "o" si pret de vanzare 100 lei (daca vrei tu) sau pretul pietii. Ai adaos comercial 100 %

Adica pot baga la pret de intrare "0"? Chiar nu stiam.Mersi mult.



#151455 Factura cu un produs primit cadou -discount 100%

Postat de violeta enescu on 22 November 2007 - 09:57 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare cu privire la un NIR.In urma unei facturi mari am primit ca si discount un produs cadou.Acest produs a fost trecut pe o factura separata cu pretul unitar in linia 1 si in linia 2 este trecut discountul cu valorile pe minus si totalul este 0.Cum pot face NIR-ul pt acest produs pt a-l putea vinde ?
Va multumesc.



#148162 Taxa publicitate

Postat de violeta enescu on 17 October 2007 - 08:00 PM in Arhiva

Buna,
In momentul de fata ma zbat si astept autorizatia de functionare din partea Primarie Sector 6 pt deschiderea unui Pet Shop. Am vb cu ei si pt a-mi pune un autocolant sus ,deasupra magazinului cu "Pet Shop " se pare ca imi tb certificat de urbanism si de aici o mare mare durere de cap :sad: :smile: :sad: . Intrebarea mea este : stiti cumva si cat datorez ca si reclama? Pe metru patrat ? Ei nu stiu sa-mi spuna (cica ) , ca tine de Administratia Financiara unde am sediul social ( eu il am pe Ilfov ).
Va multumesc mult!


PS Chiar tb neaparat acest certificat pt un amarat de autocolant ?



#144605 Inregistrare punct de lucru ?

Postat de violeta enescu on 22 September 2007 - 01:11 PM in Arhiva

Firma este noua de abia de luna viitoare isi incepe activitatea.Este un magazin Pet Shop micutz.Angajati pt inceput nu avem ,sunt doar eu si sotul. V-am intrebat deoarece contabila se va ocupa de partea finala a contabilitatii - bilanturi, etc. Eu ma voi ocupa de tot ce inseamna registre - contabilitate primara. Drumurile cu declaratiile eu le voi face si atunci cand voi angaja pe cineva as vrea tot eu sa ma ocup. ( poate mai invat si eu ceva :) )

Multumesc mult pentru ajutor "bibilica" si "nopris"! O sa incep sa dau telefoane la Biroul Unic sa vad ce trebuie sa fac cu inregistrarea punctului de lucru.
Va pup ! :biggrin:



#144521 Inregistrare punct de lucru ?

Postat de violeta enescu on 21 September 2007 - 01:49 PM in Arhiva

Buna,

Mi-am infiintat de curand o firma noua si as vrea sa stiu care sunt pasii pt a inregistra punctul de lucru (magazin) din sectorul 6 avand sediul in Ilfov.Avocatul meu mi-a spus ca tin tot de Ilfov dar din cate stiu eu tine de teritoriul pe care iti desfasori activitatea.Din pacate suma pe care mi-o cere acesta pt a se ocupa el si de acest punct este mult prea mare si chiar nu mi-o permit.
As mai avea o intrebare: cu cat se plateste un contabil ?Adica ma voi ocupa eu de contabilitatea primara si mai departe contabila.Nu as vrea sa o jignesc cand ii voi propune cat ii dau sau cumva sa ii dau mult prea mult.Ma puteti ajuta macar cu niste valori medii ?

Va multumesc mult! :notworthy:



#111780 Grile licenta ani anteriori la MPE ASE

Postat de violeta enescu on 12 December 2006 - 12:21 AM in Arhiva

Buna ,

Stiu ca nu sunt la Conta insa va rog sa ma ajutati dc aveti cumva grilele care s-au dat la Manag Economic - Firma la Ase anii anteriori .

Va multumesc mult .


Ps Adresa mea este violetaenescu@yahoo.com




Cometa SQL