Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
(anisoara bobi)'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


(anisoara bobi)'s Content

There have been 70 items by (anisoara bobi) (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#226310 noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare

Postat de (anisoara bobi) on 28 May 2010 - 06:49 PM in Arhiva

tu treci facturile furnizorului pe spatele ordinului de compensare iar furnizorul va trece facturile societatii tale



#225165 PFA - venituri in perioada concediului de crestere a copilului

Postat de (anisoara bobi) on 04 May 2010 - 06:11 PM in Arhiva

nu, cand ai facut dosarul pt obtinerea indemnizatiei de crestere copil ai declarat ca nu obtii nici un venit



#223733 TVA se va plati in momentul incasarii facturii

Postat de (anisoara bobi) on 01 April 2010 - 12:12 PM in Arhiva

Senatorii au aprobat, in sedinta de plen, modificarea Codului Fiscal in sensul introducerii datei de incasare a facturii ca moment al exigibilitatii taxei pe valoarea adaugata (TVA) datorata bugetului de stat.

Potrivit propunerii legislative, cuantumul taxei urmeaza a fi stabilit proportional cu valoarea incasarilor efective din totalul facturilor emise.

In favoarea modificarii Codului Fiscal au votat 49 de senatori, 29 votand impotriva, iar noua senatori abtinandu-se. Legea este una ordinara.

„Credem ca, asa cum in multe tari ale Uniunii Europene plata TVA se face la momentul incasarii sumei facturate, acesta este un stimulent pentru societati. Prin initiativa noastra ajutam sute de mii de firme, ajutam in mod direct bugetul central, pentru ca, daca TVA ar trebui sa se plateasca in momentul emiterii facturii, foarte multe societati nu au posibilitatea de a plati sumele respective. Foarte multe societati vor ajunge in stare de faliment. Daca schimbam mecanismul si facem statul sa fie interesat sa ajute societatea sa-si incaseze suma facturata si TVA se plateste in momentul incasarii sumei, ceea ce ar asigura un echilibru, o egalitate intre stat si persoana juridica platitoare de TVA, este in favoarea statului", a declarat Gyorgy Frunda, unul dintre initiatorii proiectului de lege, citat de Mediafax. Totodata, parlamentarul le-a cerut colegilor sai sa voteze favorabil initiativa legislativa.

Senatorul PNL Varujan Vosganian a mentionat ca majoritatea statelor europene si-au asumat "o astfel de mutatie" si ca inclusiv directorul FMI, Dominique Strauss-Kahn, incurajeaza stimulentele fiscale.

Secretarul de stat in Ministerul Finantelor Gratiela Iordache a anuntat ca Guvernul nu sustine aceasta initiativa deorece ar genera un impact bugetar negativ si dificultati administrative pentru aplicarea ei.

„Cu toata opozitia Guvernului, care nu intelege ca prin aceasta va castiga bani si va avea mai multui bani la buget, insistam, convinsi fiind de dreptatea noastra, va rog sa votati in favoarea acestui proiect, care va fi un instrument in mana statului de a-si recupera banii, un instrument de a avea mai multi bani la bugetul central si va fi o gura de aer pentru societatile comerciale, care nu vor trebui sa plateasca banii in momentul emiterii facturii, ci atunci cand ele isi vor primi onorariul, salariul, suma care trebuie sa intre in bugetul societatii respective. Prin asta statul va strange mai multi bani, decat printr-un sistem demodat, ineficient, care si-a dovedit ineficienta in ultimii ani si care trebuie modificat", a adaugat Frunda.


Comisia pentru buget din Senat a elaborat un raport de respingere, motivand ca "regula generala" prevede ca obligatia de plata a TVA ia nastere la data livrarii bunurilor, la data prestarii serviciilor sau la data incasarii de avansuri inaintea livrarii bunurilor sau prestarii serviciilor.

Propunerea legislativa a fost initiata de senatori din toate grupurile parlamentare - Sorin Fodoreanu (PD-L), Emilian Francu (PNL), Puiu Hasotti (PNL), Gyorgy Frunda (UDMR), Sorin Lazar (PSD), Ion Rotaru (PSD).

In urma cu o saptamana, senatorii au aprobat o propunere legislativa, a senatorilor PD-L, care stabilea plata TVA intr-un termen de 30 de zile de la momentul incasarii facturilor.



#223326 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de (anisoara bobi) on 25 March 2010 - 01:16 PM in Arhiva

la randul 2 cheltuieli de exploatare il cuprinzi si pe acest impozit minim care este tot impozit pe profit;la C II randul 1=0, rd 4=550, rd 5=917, rd 9=550; deci ai gandit corect mai putin includerea impozitului minim in chelt de exploatare



#222070 balanta/bilant de lichidare

Postat de (anisoara bobi) on 12 March 2010 - 12:16 PM in Bilanturi

am si eu o lichidare in curs dar am facut bilant de lichidare la data in care expirau cele 30 zile de la publicare in MO;
inchizi conul la banca, platsti toate datoriile la salarii si catre salariat, incerrci sa soldezi conturile; formularul de bilant de lichidare l-am facut pe formularul de bilant pt 2009 si am prezentat la orc numai formularul 10; conturile din clasa 1 le soldezi prin 456; te astept cu informatii despre cum te descurci



#221473 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de (anisoara bobi) on 09 March 2010 - 11:03 AM in Arhiva

votat si eu...mai degraba platesc cotizatia de la CECCAR catre aceasta asociatie :biggrin: multa bafta in ceea ce intreprindeti; sunt alaturi de voi zilnic :smile:



#216963 Reglare furnizori

Postat de (anisoara bobi) on 18 January 2010 - 01:07 PM in Arhiva

verifici daca intr-adevar ai platit in plus acelui furnizor ii trimit un extras de cont pt confirmare sold; daca ai operat gresit pe analitic furnizor faci reglare dar nicidecum cum spui tu; ii poti cere banii inapoi dupa confirmarea soldului debitor



#213984 intrare in pensie

Postat de (anisoara bobi) on 17 November 2009 - 01:43 PM in PENSIONARE

mama mea este nascuta in 06.02.1955; am depus cerere pt pensie anticipata in iulie anul acesta si a primit raspuns in octombrie ca desi are anii de munca nu are varsta minima pt pensie anticipata adica 50 ani; deci dupa data de 06.02.2010 va depune iar ceerea de pensionare si de data aceasta i se va acorda

pasi de urmat: depui la serviciul personal al angajatorului cererea de pensie anticipata semnata si datata; de la serviciul personal o vor inainta catre directia muncii cu adresa de inaintare; raspunsul la aceasta cerere o veti primi prin posta



#212775 Este sau nu deductibil TVA

Postat de (anisoara bobi) on 24 October 2009 - 11:26 AM in Arhiva

Draga AFES nu te poti apuca asa dintr-o data chiar cu studii esconomice superioare sa tii contabilitatea sotului; deja ridici intrebari...poate ar fi mai bine sa apelezi la un profesionist :pullhair:



#212774 Ce face angajatorul pt CCC?

Postat de (anisoara bobi) on 24 October 2009 - 11:23 AM in Arhiva

Cred ca intrebarile pe care vi le puneti va poate raspunde si contabila dvs. :pullhair:



#211541 subventie angajare proaspat absolvent

Postat de (anisoara bobi) on 06 October 2009 - 08:34 AM in Arhiva

Vezi postareaprisecaru iulia, la Oct 6 2009, 09:28 AM, a spus:

buna! firma se ocupa de colectarea deseurilor reciclabile. momentan nu facem angajari . nici macar eu nu mi-am mai depus dosarul pentru ca nu mai sunt bani pt subventii.

Asa rapsuns am primit si eu la depunerea dosarului pt un proaspat absolvent; dar nu tb sa te angajezi din somaj ca sa beneficiezi de subventie - societate; actele necesare sunt :Prin prezenta va inaintam dosarul cu actele necesare obtinerii de subventii conform art 80 din Legea 76/2002 actualizata, dosar ce contine:
1. Conventia in 2 exemplare;
2. Tabel nominal cu absolventii angajati;
3. Declaratie tip formular;
4. Copie comunicare loc munca vacant;
5. Copie repartitie eliberata de AJOFM Braila;
6. Copie instiintare privind incadrarea in munca cu data angajarii;
7. Copie contract de munca vizat la ITM Braila;
8. Copie dupa diploma la care se anexeaza foaia matricola;
9. Copie act identitate absolvent;
10. Copie certificat nastere absolvent;
11. Copie certificat casatorie absolvent;
12. Copie carnet de munca absolvent si declaratia pe propria raspundere a absolventului in conformitate cu prevederile art 292 Codul Penal;
13. Copie document infiintare societate;
14. Copie codul unic de inregistrare;
15. Ultimul bilant;
16. Contul bancar al societatii
17. Certificat de atestare fiscala.



#210218 pot tine contabilitatea ?

Postat de (anisoara bobi) on 06 September 2009 - 04:30 AM in Cum poti deveni contabil

cred ca este vorba de tine butelie; altminteri nu ai face rectificari la TVA; daca ai avea un control de audit de la contabili ai fi mancat de mult :lostit (13):



#209228 descarcarea gestiunii formula de calcul coeficient K

Postat de (anisoara bobi) on 15 August 2009 - 07:44 AM in CONTABILITATE STOCURI

Cum adica? soldurile initiale cu cele din luna; descarcarea gestiunii prin coeficientul k se afla astfel: dispui de urmatoarele date:TOTAL SUME PRECED DEBIT 371
TOTAL RULAJ PRECED CREDIT 371 (TRPC371)

TOTAL SUME PRECED DEBIT 378 (TSPD378)
TOTAL SUME PRECED CREDIT 378 (TSPC378)

TOTAL RULAJ PRECED DEBIT 4428(TRPD4428
TOTAL SUME PRECED CREDIT 4428(TSPC4428)

RULAJ LUNA CURENTA DEBIT 371(RD371)
RULAJ LUNA CURENTA CREDIT 378(RC378)
RULAJ LUNA CURENTA CREDIT 4428(RC4428)
RULAJ LUNA CURENTA CREDIT 707
RULAJ LUNA CURENTA CREDIT 4427
K=(TSPC378+RC378)/(TSPD371-TSPC4428+RD371-RC4428)
ADAOS = K*(TRPC371-TSPC4428+RD371-RC4428)-TSPD378



#206754 sold la 4427 la sarsitul lunii

Postat de (anisoara bobi) on 10 July 2009 - 11:58 AM in Arhiva

mie mi se pare cererea cam aiurea "cum sa reglez 4427?", chiar daca programul este setat la luna sau trim cred ca tb sa-si dea seama; poate asa ai preluat din balanta cu sold; eu am vazut o asemenea balanta chiar la luna a 6!!!!!



#206753 Corectie nota contabila - incasare clienti

Postat de (anisoara bobi) on 10 July 2009 - 11:46 AM in MONOGRAFII CONTABILE

daca nu ai "batut in cuie" luna mai poti corecta chiar in luna cu listarea inca o data a registrului de casa, registrul jurnal, balanta



#206680 impozitul minim

Postat de (anisoara bobi) on 09 July 2009 - 06:23 PM in Arhiva

cred ca se refera la compensarea impozit profit cu impozit minim intrucat am certitudinea ca in fisa pe platitor vor aparea ca debite distincte la bugetul de stat

si o cerere de compensare eu folosesc cam asa:
SC ___________________ SRL
Sediu social: ___________
C.U.I.: ________________
Nr

Catre,
Administratia Finantelor Publice a Municipiului ______
CERERE DE COMPENSARE
Prin prezenta va rugam sa procedati la compesarea urmatoarelor obligatii fiscale aferente lunii iunie 2009 in conformitate cu prevederile art. 111 din Ordonanta Guvernului nr 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata:
1. Veniturile din care se compenseaza alte obligatii:
Impozit profit - suma xxlei;
2. Obligatii fiscale care se vor stinge prin compensare:
Impozit minim– suma xxlei;

Total obligatii fiscal de compensate – suma xxxlei.

Administrator,
yyy



#205933 calcul concediu medical

Postat de (anisoara bobi) on 01 July 2009 - 01:40 PM in Arhiva

Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005-actualizata-
ART. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) (ART. 2
(1) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sunt:
a) concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii;
b) concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
c) concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;
d) concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;)
este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
ART. 8
(1) Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;
b) pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, in conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*) privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*), cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(3) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
(4) Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
------------
*) Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002 a fost abrogata. A se vedea Legea nr. 95/2006.

ART. 9
Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Lista cuprinzand urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:
a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplica si in cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada in care se afla in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si alin. (2) lit. c) si d).
(4) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2).
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
(6) La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca.
ART. 11
(1) Asiguratii beneficiaza de concedii si de indemnizatii, in baza certificatului medical eliberat de medicul curant, conform reglementarilor in vigoare.
(2) In intelesul prezentei ordonante de urgenta, medic curant este orice medic aflat in relatie contractuala cu casele de asigurari de sanatate, precum si orice alt medic cu autorizatie de libera practica valabila si care incheie o conventie in acest sens cu casele de asigurari de sanatate, in conditiile prezentei ordonante de urgenta



#205898 impozitul minim

Postat de (anisoara bobi) on 01 July 2009 - 10:51 AM in Arhiva

eu am avut un caz are suspendarea la orc in data de 22.05 -a dus la finante si a fost nevoit sa plateasca impozit forfetar dupa urmatorul calcul facut de o duduie amabila 2200lei/365zile*22zile=132.60leicu declaratie acestui impozit facuta pt luna a 6 si depusa in luna a 6, cu plata acestui impozit si cu o cerere a obtinut regimul derogatoriu; dupa cum spui tu ar tb sa platesti pt aceste 5 zile din luna mai



#205824 contabila greseste?

Postat de (anisoara bobi) on 30 June 2009 - 01:21 PM in Arhiva

da fapt si de drept TVA il incaseaza de la clienti; si eu am un caz cu o fabrica de lapte cunoscuta si pana la urma seful a inteles ca tb platit tva



#205822 Ajustare tva dauna totala

Postat de (anisoara bobi) on 30 June 2009 - 01:17 PM in Arhiva

poate iti este de folos: Atentionare ajustari TVA

S-au primit numeroase sesizari referitoare la situatiile in care organele fiscale teritoriale obliga la ajustarea TVA in cazul vanzarii de bunuri de capital care au fost vandute in regim de taxare in cadrul perioadei de ajustare prevazuta la art. 149.

Ajustarea de TVA prevazuta la art. 149 din Codul fiscal nu se efectueaza de persoana impozabila in situatia in care a dedus TVA la obtinerea bunului de capital si acest bun de capital, indiferent ca este bun imobil sau alt bun de capital definit la art. 149, este vandut cu TVA, chiar daca valoarea de vanzare este mai mica decat valoarea bunului respective inregistrata in contabilitate. In acest sens, rugam sa se analizeze circulara nr.52657/13.09.2007 semnata de dl. Secretar de stat Catalin Doica, in care se atrage atentia ca la vanzarea sub pret nu se efectueaza ajustari de TVA.

Mentionam ca la o analiza atenta a art. 149 din Codul fiscal se poate remarca ca, in fapt, ajustarea reprezinta o procedura aplicabila atunci cand s-a dedus TVA pentru un bun si ulterior, in perioada de ajustare bunul este ori vandut in regim de scutire, ori este casat, ori isi inceteaza existenta in cadrul activitatii companiei respective din orice alt motiv decat vanzarea cu TVA.

Avand in vedere ca scopul acestei sectiuni a website-ului INFO TVA este de a atrage atentia in cazul in care se constata abateri de la interpretarea corecta a prevederilor legale, vom oferi urmatorul exemplu ilustrativ pentru situatia expusa, pentru o mai buna intelegere:

- la data de 1 ianuarie 2008 o companie inregistrata in scopuri de TVA cumpara un mijloc fix ( care nu este bun imobil) in valoare de 2000 lei pentru care deduce TVA in suma de 380 lei. Perioada de ajustare este de 5 ani, respectiv pana in anul 2012 inclusiv.

- daca in cadrul perioadei de ajustare, respectiv in iulie 2009, bunul este vandut altei persoane la valoarea de 1000 lei, colectandu-se TVA de 190 lei, nu sunt incidente prevederile art. 149, respectiv nu se fac ajustari de TVA

- daca in cadrul perioadei de ajustare, respectiv in iulie 2009, bunul respectiv este casat, atunci se fac ajustari de TVA, astfel:

380 (TVA dedus) / 5 (perioada de ajustare) x 4 (perioada ramasa din perioada de ajustare) = 304 lei.
Suma de 304 lei se inscrie in decontul de TVA al lunii iulie 2009 in randul 24 cu semnul minus.



#201878 diferente de curs ?

Postat de (anisoara bobi) on 16 May 2009 - 05:58 AM in Arhiva

Se trateaza ca o diferenta de curs valutar; corect era ca aceasta diferenta sa se inregistreze la fiecare plata efectuata deci pe parcursul celor 2 ani astfel incat la ultima plata ai fi avut doar diferenta de curs aferenta acesteia;



#197058 incetare/desfacere CIM

Postat de (anisoara bobi) on 18 March 2009 - 08:45 AM in Arhiva

Lichidatorul numit pentru dizolvarea societatii va avea grija ca sa inceteze contractul de munca suspendat.... oricum lichidarea/dizolvarea societatii dureaza ceva timp... poate pana atunci iese cim din suspendare...eu zic sa nu iti mai bati tu capul...lasa-l pe lichidator sa munceasca un pic... :biggrin:



#196602 baza legala prescriere drepturi salariale

Postat de (anisoara bobi) on 12 March 2009 - 09:24 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Baza legala as zice ca este art 166 din codul Muncii "Art. 166.prescripția acțiunii pentru plata salariului
(1) Dreptul la acțiune cu privire la drepturile salariale, precum și cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligațiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripție prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaștere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului "



#193899 concediu de odihna pentru timp partial

Postat de (anisoara bobi) on 12 February 2009 - 12:14 PM in Arhiva

tot 21 zile adica intr-o luna nu efectueaza cele 5 ore de munca ci este in concediu cu o indemnizatie egala cu cea pentru 5 ore (media veniturilor realizate in ultimele trei luni)



#193896 Ecotaxa

Postat de (anisoara bobi) on 12 February 2009 - 12:11 PM in Arhiva

taxa eco este inscrisa in factura de achizitie deci o platesti furnizorului care, daca e producator o vireaza la fondul de mediu
eu gandesc astfel operatiunile 446=401, 5311=446 o incasezi de la consumatorul final si 401=5311 sau 5121 dupa caz; daca altcineva are alta parere, asteptam :wink:




Cometa SQL