Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gianinutza's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Gianinutza's Content

There have been 104 items by Gianinutza (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#240319 Creditori diversi

Postat de Gianinutza on 12 April 2011 - 11:56 AM in MONOGRAFII CONTABILE

SI 471 asta la un moment dat cu ce se inchide?Ce rost are?



#240195 Ce fel de contabili suntem!?

Postat de Gianinutza on 07 April 2011 - 02:32 PM in Arhiva

S-a pus problema asa:cand vine in control cineva, incercam s-a dam la pace, cat poate sa ceara?Si ,laq o adica, platesc atunci.Da, dar cand tu te cramponezi de 2000 lei tva, ai sa platesti sute de milioane pe loc?Si raspunderea e a ta?EU AM AVUT SURPRIZA ca patronul sa ia mult bani din casierie si la un control sa zica:eu am facut ce mi-a zis contabila, daca-mi zicea ca n-am voie, nu luam.Desi il atentionasem.Noroc ca inspectorul si-a dat si el seama cum merg lucrurile si n-a insistat.Vor sa bag tot felul de cheltuieli dar cand le calculez impozitul pe profit se crucesc, nu se poate, ca ei doar au adus facturi.cam asta e.



#240132 Ce fel de contabili suntem!?

Postat de Gianinutza on 06 April 2011 - 07:40 AM in Arhiva

Am si eu o mare nelamurire.Tin contabilitatea unei firme acasa si as vrea sa-mi spuneti voi daca EU am luat-o razna.Patronul vrea sa-i bag pe firma facturi cu lucruri pe care le foloseste el acasa.Are obiect de activitate consultanta si management in afaceri(de fapt factureaza comisioane pt Avon Bucuresti).Am olosit facturi cu canapele, am zis treaca-mearga pt ca are si la sediu dar nu 2-3.Imi aduce mereu bonuri de la Carrefour cu alimente, eu le-am considerat protocol, unele le-am bagat direct pe 604 pt ca pt consultanta am zis ca mai servesti clientul, desi sunt cam multe.Imi vine apoi cu faianta MOV cand el la sediu are doar un WC mic cu faianta alba....si multe altele.Are un copil mic si-mi aduce bonuri de scaun bebe(auto), fotografii, apoi cizme dama.Cand intreb incepe sa-mi zica ca a intrebat un alt contabil care are o firma asemanatoare si acela zice ca "merge".Si ce credeti ca mai merge:medicamente, costume(haine de tot felul, Acum si-a schimbat dantura si m-a anuntat bucuras ca are o factura mare, ca sa-i scada cheltuielile si mai ales tva-ul de plata.Poate ca nu am eu destula experienta dar mi se par deplasate asemenea chestii.Primesc mereu acelasi raspuns:dar eu ce cheltuieli sa bag, pentru ca am nevoie de bani, asa nu ajung nicaieri.Deci ei se comporta ca si cu un PFA, desi au SRL.Degeaba i-am explicat ca are dividende dupa un an, ca ala este de fapt "salariul lui", daca nu vrea sa fie si angajat(ca sa nu plateasca contributii).El scoate bani si-i foloseste doar in scop personal apoi alearga dupa tot felul de facturi ca sa se acopere.Dati-mi , va rog, pareri, multe pareri, pentru ca eu nu mai inteleg nimic.Daca printre voi exista persoane care au firme de consultanta si management ce cheltuieli aveti pt activitatea lor?Si voi aveti cheltuieli ale administratorului chiar si cu dantura si haine pe motiv ca trebuie sa "arati bine" pt o astfel de activitate?Dar oare nu toti ne imbracam si ne tratam la medic cand avem nevoie?De ce nu-mi deconteaza si mie seful asemenea cheltuieli?Ce inseamna pentru unii contabili cheltuieli care"merg".Pt mine sunt cele deductibile, partial deductibile , pt ca nu vad rostul sa ma incarc cu cheltuieli pe care apoi sa le impozitez.Oare nu platesc mai mult?Va rog sa va spuneti parerea. A...am uitat...are si o masina inchiriata pe firma care consuma benzina si mie imi aduce bonuri si de benzina si de motorina(de la masina personala).Si astea "merg".



#239727 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de Gianinutza on 24 March 2011 - 12:20 PM in Arhiva

Buna ziua!Am urmatoarea situatie:la inventarierea din 2010 am constatat 4 masini care au fost introduse din 2008 pe contul 303, respectiv 603.Ele figureaza in debitul lui 8035 si nu exista in 2133.Valorile sunt de 5100, 3000, 1000 si 200 lei.Toate sunt in stare avariata, doar cea de 3000 ron a mai fost utilizate in 2009 si 2010.Si figureaza si la Finantele locale cu impozite de plata.Cum pot rectifica aceasta situatie.Valoarea lor a fost recuperata direct prin 603, daca ar fi fost contate corect s-ar fi amortizat in mare parte pana acum.Se poate cunmva fara sa afectez veniturile si cheltuielile.E vorba doar de o contare gresita si de o recuperare "mai rapida" a valorii lor.



#236995 REPARATIE CENTRALA TERMICA

Postat de Gianinutza on 08 February 2011 - 01:47 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Poti sa treci direct pe 611.



#236817 REPARATIE CENTRALA TERMICA

Postat de Gianinutza on 07 February 2011 - 03:07 PM in MONOGRAFII CONTABILE

3024(inchis prin 6024), 628 pt manopera si 624 pt transport, toate cu 401 si tva(daca sunt defalcate in factura).Daca nu treci totul pe 628=401.

Sau pe 611.



#231998 monografie infiintare firma

Postat de Gianinutza on 12 October 2010 - 01:03 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Eu am folosit contul 462, mi se pare mai corect.Si,ai grija, nu deduce tva-ul pentru facturile de la infiintare emise pe numele persoanei fizice, chiar daca e administratorul, ti-l da jos la control.



#228453 rezerva legala

Postat de Gianinutza on 16 July 2010 - 07:20 AM in Arhiva

Multumesc frumos.



#228431 rezerva legala

Postat de Gianinutza on 15 July 2010 - 03:09 PM in Arhiva

Eu am o firma care s-a constituit in 2009 si a avut pierdere; nu am consituit rezerva legala.Cum fac la 30.06.2010? O calculez si o deduc dar tin cont s-o inregistrez in decembrie 2010?Acum sunt pe profit, dar daca si in dec voi fi pe pierdere?Cand constitui rezerva legala, in cazul in care am pierdere in primul an?Multumesc.



#228426 decl. CAS / 2010

Postat de Gianinutza on 15 July 2010 - 02:25 PM in Arhiva

Vezi postareamolnar andrea, la Jul 15 2010, 01:57 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o angajata in concediu de maternitate. Nu stiu cu ce salariu trebuie sa apara in declaratia CAS stiind ca se plateste CAS dupa salariul minim pe economie. Sau daca trebuie sa apara in declaratie. Salariul brut a angajatei este 1476 RON.
Multumesc anticipat.
Calculezi baza de calcul din veniturile pe ultimele 6 luni, inmultesti cu nr de zile de cm, aplici 85% si la acea suma retii doar cas la sal minim,nu e impozabil.In mod normal,calculeaza programul, daca a fost angajata tot la aceeasi firma.Daca nu ,calculezi manual si introduci datele in declaratie.



#228367 Monografie avans

Postat de Gianinutza on 14 July 2010 - 09:51 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Apoi se compenseaza 404=409, se storneaza avansul si se factureaza val finala, prin 404.



#224189 TVA taxare inversa

Postat de Gianinutza on 13 April 2010 - 09:04 AM in Arhiva

Fz inreg 4111=704(de ex), cel care primeste factura inreg 301=401 cu val de 100 lei si 4426=4427 cu val de 19 lei.Se scrie in fact val de 100 lei, se scrie si 19 lei la tva cu mentiunea -taxare inversa, dar totalul facturii este de 100.De obicei programele de cont. au optiunea taxare inversa si-ti fac automat 4426=4427 cand introduci baza.Ai grija si la decontul de TVA.



#224179 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de Gianinutza on 13 April 2010 - 08:30 AM in Arhiva

Daca beneficiaza de regim derogatoriu nu are voie sa aiba venituri din exploatare, cheltuieli e normal sa aiba ;eu am platit la RC pentru suspendare, am platit imp minim cateva zile si le-am inreg.Vezi ord.1221/2009.



#224015 pfa nou infiintat

Postat de Gianinutza on 09 April 2010 - 11:53 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Buna ziua.Am infiintat un pfa in martie 2010.Am primit cif-ul, am achiz registrele.Am mai multe nelamuriri:
1.Rg inv si incoplati il trimit la parafat acum ,cand e necompletat?
2.In legislatie scrie ca reg inv se complet la innfiintare,la inventariere etc.Ce sa trec pe el la infiintare?
3.Am incheiat contract de comodat cu locuinta mea ca sa-mi deduc 30% din chelt cu utilitati.Prin asta eu inteleg gaze ,curent, poate chiar fact la internet si telefonie,dar cum fac asta , tai dispozitie de plata si atasez copie dupa facturi ca sa se vada calculul?
4.Banuiesc ca nu se compl reg de casa ci doar de incasari si plati si probabil nu se folosesc conturi.Corect?
5.Pot face aport eu ca pfa pentru ca pana sa-mi iasa cif-ul am platit contractul de comodat, am cump carti de legislatie pe care mi s-a spus ca pot sa le folosesc.Sau trec intai incasarea pt ca am incasat in martie 150 lei cu chitanta si fac dp cu decont de cheltuieli pt acele bonuri?
6.La inceput am completat d 220 privind venitul estimat si mi s-a spus ca anul viitor o sa mai depun declaratii.Dar nu sunt lamurita, chiar nu mai trebuie sa depun nimic pana atunci?Si la anul ce depun ?Cand si cum platesc impozitul?
7.Am treaba cu finantele, alte declaratii?
8.A avut cineva control pe PFA?
9.Se depune vreo raportare anuala asa cum se depun SFA anuale la societati comerciale?

Multumesc frumos pt cei care au timp si rabdare sa-mi raspunda la intrebari!



#223685 instalatii cu valori mari cumparate pentru a fi vandute-ce cont?

Postat de Gianinutza on 31 March 2010 - 02:26 PM in Arhiva

Multumesc mult amandurora.Eu stiam de intentia de a le vinde de cand le-a cumparat si i-am spus sa-si introduca comert ca activitate secundara, mai ales ca mai vrea sa vanda in continuare.Si de aici taraboiul.Ca i-a spus altcineva ca poate sa vanda si fara comert prevazut, ca poate sa vanda la acelasi pret etc.Deci e mai corect sa le consider mf de prima data.Le pun adaos de 1% la nir si le vand cand o sa aiba in ob de activitate comert(a demarat deja procedura).



#223668 instalatii cu valori mari cumparate pentru a fi vandute-ce cont?

Postat de Gianinutza on 31 March 2010 - 09:46 AM in Arhiva

Buna ziua.Am o problema destul de delicata.Adm meu a cump instalatii sudura (8000 lei /Bucata) initial pentru pdoductie.In aceeasi luna s-a hotarat sa le vanda.Acum vine problema:pentru ca le vinde imediat eu consider ca trebuie sa le pun pe 371 si sa le vand cu ADAOS. Adm vrea sa le vanda insa cu acelasi pret.I-a zis lui alt contabil ca se inreg ca mijloace fixe si ca poate sa le vanda imediat la acelasi pret .Nu mai stiu cum e corect.Eu m-am gandit ca nu are rost sa le inreg ca mijloace fixe daca le vand in cel mult o luna.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.



#222432 achizitii intracomunitare / topic 2010

Postat de Gianinutza on 16 March 2010 - 02:44 PM in Arhiva

Buna ziua!Firma mea a ,platitoare de tva in Romania achiz.marfa pe care o vinde unui platitot tva din UE.Cum facturez?E la fel ca la servicii,adica scutit cu drept de deducere si celalalt aplica taxare inversa?Multumesc.



#222425 Inchiriere auto intracomunitar

Postat de Gianinutza on 16 March 2010 - 01:55 PM in Arhiva

Trebuie sa faci 390 recapitulativa cu termen pe 15 aprilie si daca esti platitor la trimestru devii platitor la luna pt tva.

pardon,termenul e 15 martie!



#222424 tva servicii intracomunitare

Postat de Gianinutza on 16 March 2010 - 01:50 PM in Arhiva

Vezi postareadaniela_vede, la Mar 6 2010, 11:57 PM, a spus:

Vreau sa stiu daca " inchirierea unui utilaj + menetnata lui de catre personalul romanesc trimis acolo" ( mijloc fix) a unei firme din Romania catre o firma din UE face parte din exceptiile privind prestaea de servicii intracomunitare.
Vreau sa stiu daca este taxare inversa.

multumesc.
Daca tu faci factura de chirie, cred ca este o prestare de servicii scutita de tva, cu drept de deducere.



#222307 regim lohn

Postat de Gianinutza on 15 March 2010 - 02:59 PM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua.am si eu o firma care imi trimite materia prima si eu ii facturez niste containere pe care le sudez.Le trimit inapoi la acea firma, in Olanda.Marfa pe care mi-o trimite nu mi-o factureaza,doar o singura data mi-a facturat.Eu am considerat ca fac o lucrare cu mat.clientului.Am citit in CF ca daca am marfa primita pe care o prelucrez si o trimit inapoi tr.sa tin reg mf primite plus evidenta prin 8032.Nu stiu daca ma incarez aici pt ca asemenea firma nu detine un certificat de perfectionare activa.Cum trebuie sa inregistrez,aceste mat prime trebuie sa le evidentiez undeva.Banuiesc ca exista niste avize,doc de expediere dar sefa nu mi-a aratat nimic si cand intreb ma intreaba:"ce te intereseaza?"Nu mai stiu unde ma incadrez.Am facturat prestare servicii intracomunitare, care e op.scutita cu drept de deducere.E bina asa?



#222048 val.ramasa neamortizata este chelt.deductibila?

Postat de Gianinutza on 12 March 2010 - 09:29 AM in Arhiva

Vezi postareaGianinutza, la Mar 11 2010, 04:42 PM, a spus:

Buna ziua Am urmatoarea situatie:am cumparat mijloace fixe si ulterior adm vrea sa le vanda.Precizez ca le-am cumparat in fev.2010 si vrea sa le vanda daca mai poate tot cu factura pe februarie, daca nu pe martie.Deci nu apuc sa le amortizez.Pot sa le vand la acelasi pret cu care le-am cumparat pt ca e pretul lor de piata si fac 461=7583 si concomitent 6583=2131? 6583 e deductibil fiscal in acest sens nu, pentru ca nu vand la un pret mai mic decat 6583.Practic am o ch =un venit deci numi infl contul 121.E corect asa!?.Va rog sa ma ajutati, e cat se poate de urgent.
nu-mi,imi cer scuze pt greseli,din graba...



#221905 val.ramasa neamortizata este chelt.deductibila?

Postat de Gianinutza on 11 March 2010 - 02:42 PM in Arhiva

Buna ziua Am urmatoarea situatie:am cumparat mijloace fixe si ulterior adm vrea sa le vanda.Precizez ca le-am cumparat in fev.2010 si vrea sa le vanda daca mai poate tot cu factura pe februarie, daca nu pe martie.Deci nu apuc sa le amortizez.Pot sa le vand la acelasi pret cu care le-am cumparat pt ca e pretul lor de piata si fac 461=7583 si concomitent 6583=2131? 6583 e deductibil fiscal in acest sens nu, pentru ca nu vand la un pret mai mic decat 6583.Practic am o ch =un venit deci numi infl contul 121.E corect asa!?.Va rog sa ma ajutati, e cat se poate de urgent.



#221895 Constituire si deducere rezerva legala

Postat de Gianinutza on 11 March 2010 - 01:44 PM in Arhiva

Revin cu o noua intrebare.Cum fac daca am pierdere la primul bilant de la infiintare?Mai constitui rezerva legala?



#221894 val.reziduala leasing financiar esalonata pe 12 luni

Postat de Gianinutza on 11 March 2010 - 01:32 PM in Arhiva

Am citit si topicul cu leasing si nu m-am lamurit.Eu mi-am dedus Tva la 2 facturi de val rez reesalonata cu gandul ca valoarea de transfer e ultima rata si la aceea nu deduc tva Acum nu mai sunt sigura.Si totusi in IAS 16 scrie clar ca valoarea amortizabila este cost de achizitie minus valoarea reziduala.Rog pe cei in cunostinta de cauza sa-mi confirme/infirme.Multumesc.



#221694 Constituire si deducere rezerva legala

Postat de Gianinutza on 10 March 2010 - 11:50 AM in Arhiva

multumesc mult.




Cometa SQL