Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zsimona's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zsimona's Content

There have been 14 items by zsimona (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#165245 gaj fara deposedare

Postat de zsimona on 07 March 2008 - 10:20 AM in MONOGRAFII CONTABILE

in urma semnarii unui ctr pt o linie de credit am primit un extras in care scrie gaj fara deposedare; este corect sa il inregistrez in contul 267? Multumesc



#155559 inregistrare firma la ITM

Postat de zsimona on 11 December 2007 - 04:22 PM in ITM, Inspectia Muncii

Stie cineva, va rog, inspector Constantinescu Irina este acum in Giulesti sau in Walter Maracineanu? Nu as vrea sa bat drumul degeaba.
Multumesc



#151359 Taxare inversa

Postat de zsimona on 22 November 2007 - 09:38 AM in Arhiva

Buna dimineata. Sa inteleg ca daca am cumparat in 2007 un teren cu taxare inversa si il vand in 2008 il voi factura cu tva???



#144222 Declaratie sanatate CASS

Postat de zsimona on 19 September 2007 - 09:27 AM in Arhiva

Buna ziua. Va rog frumos, o parere. O societate depune 100 trimestrial, nu are salariati, depune decat imp pf 16%, si asociatul unic a vrut sa isi retraga dividendele in august 2007. Intrebarea este in ce luna voi declara imp pe dividende in decl 100, in luna imediat urmatoare, adica in septembrie, sau la trimestru, in octombrie? adica fac decl 100 special numai pt imp dividende?



#136643 concediu medical dar e si pensionar

Postat de zsimona on 09 July 2007 - 08:43 AM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Jul 9 2007, 08:46 AM, a spus:

Vezi postareazsimona, la Jul 4 2007, 12:17 PM, a spus:

stiu ca pentru pensionari nu trebuie sa calculez si sa platesc somaj, dar cand am introdus concediul respectiv in programul de salarii, imi calculeaza somaj pt zilele de concediu medical, si nu cred ca este corect, asa-i?

da, pt pensionari nu se calculeaza somaj, ar trebui sa poti face un artificiu in program ca sa ti-l ia corect, daca ai posibilitatea sa dai salariul zero, dar numai pt somaj, depinde ce optiuni ai in programul de salarii.
Ceea ce nu inteleg eu, este legatura intre titlul acestui topic : concediu medical dar e si pensionar si intrebarea ta. Oricum, concediu medical se calculeaza la fel indiferent daca salariatul e si pensionar sau nu, somaj se retine in cazul concediului medical, dar fiind vorba de pensionar atunci oricum nu se retine somaj.
pai asta este problema mea, ca imi calculeaza somajul atunci cand introduc concediul medical pt salariatul care este pensionar. Si stiu ca in mod normal nu ar trebui. Aaaaa, si lucrez cu Ciel si nu prea stiu ce artificiu sa fac. Dar vroiam confirmarea cuiva ca asa este corect, adica sa nu calculeze retinerea ctrb somaj.
Multumesc.



#136097 concediu medical dar e si pensionar

Postat de zsimona on 04 July 2007 - 11:17 AM in Arhiva

stiu ca pentru pensionari nu trebuie sa calculez si sa platesc somaj, dar cand am introdus concediul respectiv in programul de salarii, imi calculeaza somaj pt zilele de concediu medical, si nu cred ca este corect, asa-i?



#136024 concediu medical dar e si pensionar

Postat de zsimona on 03 July 2007 - 03:28 PM in Arhiva

ce trebuie sa am in vedere cand calculez un concediu medical pt un salariat care este si pensionar? este vorba de cod 006 urgenta medico-chirurgicala si lucreaza la noi din martie. Ma gandesc ca trebuie sa tin cont de faptul ca e pensionar la ctrb pt somaj, adica sa nu ii calculez, asa-i? Si ce alte deosebiri ar mai fi? Va roog....



#130984 dobanda aferenta credit pe termen scurt

Postat de zsimona on 11 May 2007 - 04:27 PM in Arhiva

Va rog sa imi spuneti si mie, daca este corecta inregistrarea dobanzii aferente unui credit pe termen scurt, pe cheltuieli 666, pe total, o singura data, in prima luna a acordarii.
Am preluat ctb unei societati de la o firma de ctb, si am obs ca inreg dobanzii s-a efectuat in luna acordarii, pe total, adica cat ar fi pentru tot anul, cat dureaza imprumutul. Si apoi lunar s-a inregistrat din contul de credit pe termen scurt plata ratei si a dobanzii.
Adica dobanda nu trebuia inregistrata lunar pe contul de chelt? pe 666?
Multumesc, ca de fiecare data, de altfel........



#130315 export forta de munca

Postat de zsimona on 04 May 2007 - 10:49 AM in Arhiva

Seful meu vrea sa faca export de forta de munca. de fapt nu stiu daca e corect spus export pt ca e posibil sa fie tara din UE. Stiti sa imi spuneti ceva despre asta, sau sa imi spuneti unde sa citesc?
Multumesc



#128922 cursuri perioada de stagiu

Postat de zsimona on 17 April 2007 - 01:13 PM in Arhiva

Spuneti-mi va rog, nu am inteles in mod cert, daca este obligatorie prezenta la cursurile lor, dupa ce ai fost declarat admis la examenul de acces la profesia de expert contabil. Vreau sa stiu la ce sa ma astept. Pt ca asta ar insemna multe invoiri de la birou, si nu stiu cat timp ar merge....
Multumesc



#128276 mijloc fix neinregistrat

Postat de zsimona on 11 April 2007 - 09:29 AM in Arhiva

Am descoperit ca un autoturism achizitionat in 2006 nu a fost inregistrat in ctb. Nu stiu ce sa fac cu cheltuiala cu amortizarea, in sensul ca, o voi inregistra normal ca si chelt deductibila, sau nu, tinanad cont ca este aferenta altui exercitiu financiar?
Multumesc



#127464 accize

Postat de zsimona on 01 April 2007 - 12:20 PM in Arhiva

Va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu o parere.O societate are ca obiect de activitate comertul electronic. Pe site, sunt prezentate diverse produse, printre care ocazional vor aparea si sticle de vin vechi, sau bijuterii de argint. In cazul in care vreun client solicita respectivul produs, acesta va fi achizitionat si livrat clientului. In conditiile acestea credeti ca trebuiesc platite accize?



#124731 PLATA CASH IN VALUTA

Postat de zsimona on 10 March 2007 - 11:09 AM in Arhiva

Lucreaza cineva cu CEC-ul, pt ca pe extrasul meu in euro, nu scrie nici un curs.



#116672 sume poprite

Postat de zsimona on 17 January 2007 - 02:35 PM in Arhiva

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti si mie ce inregistrari contabile ar trebui sa fac in urmatoarea situatie: din cauza ca societatea nu si-a achitat taxele salariale la stat, banca ne-a anuntat ca ni s-a blocat contul curent si singurele operatiuni pe care le putem face sunt plata respectivelor taxe. Pe extras apare ca sumele existente la momentul respectiv in banca au fost "luate" in baza adresei anaf. Deci am extras pe 0. Pe masura ce duceam ordine de plata imi virau din bani (contravaloarea ordinelor de plata). Intrebarea mea este ce cont folosesc in partida cu 5121?




Cometa SQL