Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu79b's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ovidiu79b's Content

There have been 41 items by ovidiu79b (Search limited from 20-November 07)



Sort by                Order  

#265129 de la micro la impozit profit in cursul anului 2014

Postat de ovidiu79b on 04 November 2014 - 08:51 AM in Arhiva

Si daca, spre exemplu, impozitul pe profit pe 2014 rezultat din calcul este 6000 lei iar impozitul pe venit micro platit pe primele 3 trimestre este 7500 lei, cum se procedeaza cu diferenta, cum se poate recupera?
Multumesc.



#265001 de la micro la impozit profit in cursul anului 2014

Postat de ovidiu79b on 27 October 2014 - 05:29 PM in Arhiva

Dar in urmatorul caz cum se procedeaza cu pierderea fiscala din anii anteriori, la o SC care a fost platitoare de imp pe profit pana la 01.02.2013, apoi imp 3% pana in oct 2014 cand depaseste 65000 euro?

Decl 101 pe 2012: pierdere = 6933 lei
Decl 101pe ian 2013: profit in ianuarie 383lei - 6933lei pierdere anii precedenti = pierdere 6550 lei
Din febr 2013 pana in dec 2013 nu s-a calculat fiind micro.

Acum la calculul imp pe profit pe 2014, de care se tine cont?
Multumesc.



#259605 TVA la incasare

Postat de ovidiu79b on 10 January 2014 - 12:39 PM in Impozitare - TVA

Formularul 097



#259559 TVA la incasare

Postat de ovidiu79b on 09 January 2014 - 02:06 PM in Impozitare - TVA

Buna ziua.
Cum e corect de inregistrat in contabilitate facturile de la furnizori pentru o societate care aplica sistemul TVA la incasare:
1. La introducere facturi furnizori la "Taxare TVA" se alege "La incasare" indiferent daca furnizorul aplica sau nu TVA la incasare? (adica TVA se deduce numai cand se plateste indiferent daca furnizorul aplica sau nu TVA la incasare?) sau

2. La introducere facturi furnizori la "Taxare TVA" se alege "La incasare" pentru furnizorii care aplica sistemul si "Normala" pentru cei care nu aplica? (adica TVA se deduce numai cand se plateste daca furnizorul aplica TVA la incasare si se deduce la data facturii, fara sa se tina cont de plata daca furnizorul nu aplica sistemul?)



#222522 Marfa cu pret redus

Postat de ovidiu79b on 17 March 2010 - 10:23 AM in CONTABILITATE STOCURI

Am gasit in Legea 12/1990 republicata:

Art. 1. — Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:

g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;

Oare nu exista o solutie in contabilitate la problema de mai sus?
Poate cineva care s-a confruntat stie.
Multumesc.



#222299 Marfa cu pret redus

Postat de ovidiu79b on 15 March 2010 - 01:23 PM in CONTABILITATE STOCURI

Spuneti-mi va rog daca un administrator isi suspenda activitatea la un SRL de comert cu amanuntul si vrea sa vanda o parte din marfa la un PFA tot de comert cum se procedeaza?
Se mai vinde cu adaos sau se poate face cu un adaos foarte mic? PFA -ul are voie sa cumpere de la SRL cu amanuntul si sa revanda?
Multumesc.



#218965 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de ovidiu79b on 11 February 2010 - 12:23 PM in Arhiva

O intrebare asemanatoare cu cea de mai sus:
Daca o firma si-a suspendat activitatea pe 01.09.2009 fara sa ceara regim derogatoriu dar mai face plati la furnizori, la bugetul de stat (unde are si majorari ct 6581) in octombrie, noiembrie, decembrie cum se face bilantul la 31.12.2009 ?(se inregistreaza in contabilitate in lunile respective sau la reluarea activitatii?).
Avand in vedere ca majorarile sunt cheltuieli nedeductibile si lasand la o parte impozitul minim, se mai face calculul impozitului trimestrial?
Va multumesc.

Si declaratia 101 cum se face, se prind si cheltuielile cu majorarile, cu comisionul bancar din octombrie, noiembrie, decembrie? Sau se ia in considerare doar perioada pana la 01.09.2009?



#218960 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de ovidiu79b on 11 February 2010 - 12:05 PM in Declaratii PFA

Iata un raspuns de la finante

Fisiere atasate




#211509 perisabilitati

Postat de ovidiu79b on 05 October 2009 - 02:14 PM in CONTABILITATE STOCURI

Am aceeasi problema.Cum ati rezolvat-o? Stie cineva cum se poate rezolva?

Tot nu stie nimeni? :lostit (13):



#209698 Proiect ordonanta

Postat de ovidiu79b on 26 August 2009 - 01:18 PM in Arhiva

Proiect

Fisiere atasate




#207804 cota contributie sanatate

Postat de ovidiu79b on 22 July 2009 - 09:04 PM in Arhiva

La Suceava se plateste tot 6,5% la asociati, adica 39 lei pe luna de la 01.01.2009.



#198148 cladiri

Postat de ovidiu79b on 31 March 2009 - 06:12 PM in Arhiva

In cazul vanzarii unui mijloc fix (cladire) la un pret mai mare decat valoarea neamortizata, rezultand profit (ct. 7583 - ct. 6583), se repartizeaza acesta la surse proprii de finantare la sfarsitul exercitiului?Inainte de impozitare?
Si daca da, care sunt inregistrarile?



#195965 documentatie pentru lucrari contractate

Postat de ovidiu79b on 05 March 2009 - 04:36 PM in ALTE DOCUMENTE

Multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca varianta d-lui Mares este o solutie.Ma gandeam insa sa fac intrarile in conturile de materiale si apoi sa le dau in consum.
Am mai aflat ca 408 ar trebui sa contina si TVA. In fine, eu caut o portita, caci daca era totul bine era de la inceput...



#195734 documentatie pentru lucrari contractate

Postat de ovidiu79b on 04 March 2009 - 10:45 AM in ALTE DOCUMENTE

Va rog mult un sfat.
Cum s-ar putea rezolva problema urmatoare: in decembrie 2008 s-au facturat executari lucrari de canalizare si executare lucrari reparatii catre alta firma, s-a facut deviz dar lucrarile s-au efectuat efectiv in ianuarie si februarie 2009 si s-au facut intrari de materiale tot in ianuarie si februarie. Facturile au fost incasate cu chitanta in ianuarie.
Lasand la o parte nerespectarea pasilor cu contractul, devizul, situatia de lucrari, cum as putea inregistra cat mai corect in contabilitate?Sa trec facturile in contul 472 - dar apoi nu am nici o baza sa fac 472=704.



#192401 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de ovidiu79b on 27 January 2009 - 09:24 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

O solutie ar fi sa ramai si angajat cu salariu minim ca sa fii asigurat la pensii si sa faci PFA si platesti 16% impozit pe profit si 5,5% la sanatate.
Daca nu ramai doar PFA si platesti 16% impozit pe profit, 5,5% la sanatate si 28% la o suma oarecare (din informatiile primite de la Casa de pensii nu este un minim) la pensii.
Cu un SRL te complici.
Cred ca veniturile ca PFA se iau in considerare in cazul unui credit.



#192231 diferente de curs valutar

Postat de ovidiu79b on 25 January 2009 - 10:00 AM in Arhiva

Va multumesc.
Nu eram sigur daca se inregistreaza numai in lei in contul de valuta, m-am lamurit.
Sanatate si succese!



#192211 diferente de curs valutar

Postat de ovidiu79b on 24 January 2009 - 07:30 PM in Arhiva

Va rog o lamurire!
S-au cumparat 10.000 zloti la un curs al bancii(licitatie) de 1,09, apoi s-a platit un furnizor o factura in valoare de 9.900 zloti la un curs de 1,07.In contul 5124 raman 100 zloti dar soldul in lei e de 307 lei.Cum se face la sfarsitul anului regularizarea contului 5124, care sunt inregistrarile contabile?
Va multumesc.



#191311 TVA vanzare teren si cladire

Postat de ovidiu79b on 16 January 2009 - 10:47 AM in Arhiva

Multumesc pentru aceste lamuriri care m-au luminat!
Am mai aflat de la finante ca daca facturez fara TVA (scutit fara drept de deducere) trebuie sa calculez si prorata.
La pct.54 alin(12) din norme cf precizeaza ca daca suma rezultata in urma ajustarii e mai mica de 1000 lei nu se mai face ajustarea.
Din codul fiscal am inteles ca modernizarile se iau in calcul la ajustare si reparatiile si intretinerea nu, dar reevaluarile au legatura cumva?
Oricum cladirea, in cazul meu, s-a vandut prin contract la o valoare mai mare decat in contabilitate.



#191206 TVA vanzare teren si cladire

Postat de ovidiu79b on 15 January 2009 - 12:08 PM in Arhiva

Am o situatie similara.
Societatea vinde(conntract vanzare-cumparare) in decembrie 2008 unei persoane fizice (administratorul) o cladire achizitionata in 1997 de la alta societate. Daca nu se datoreaza TVA cum se face factura? Ce inseamna in practica ajustarea TVA? Factura se poate face in ianuarie 2009?
Multumesc.



#189647 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de ovidiu79b on 16 December 2008 - 05:33 PM in Important in meseria de contabil

Eu intocmesc cam 80% din receptii.
La numarul de articole din registrul jurnal, programul numeroteaza fiecare pozitie de marfa intrata - se ia in calcul?
Iar pentru lucrarile separate cam cat ?



#189594 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de ovidiu79b on 15 December 2008 - 03:24 PM in Important in meseria de contabil

Cam cat ati cere voi pe o contabilitate completa la o societate cu urmatoarea situatie: comert cu amanuntul 3 gestiuni, 40-50 niruri lunar + cateva facturi servicii, 4 conturi la banci, 4 salariati, mijloace fixe(dintre care si un mijloc transport), obiecte de inventar, intocmire si depunere declaratii?
Multumesc anticipat.



#187409 Sugestii Cont Bancar

Postat de ovidiu79b on 15 November 2008 - 11:49 AM in Arhiva

Vezi postareaClaudiuG, la Nov 12 2008, 12:25 AM, a spus:

Vezi postareagcip, la Nov 11 2008, 07:49 PM, a spus:

Buna ziua,

urmaresc cu interes forum de ceva vreme. Zilele acestea am reusit sa finalizez inregistrarea unui PFA cu venit real, fara TVA.

Am mers la finante pentru inscriere acum astept decizia de impunere pentru perioada ramasa din 2008.

Mai am cateva aspecte care nu-mi sunt inca foarte clare. Prin urmare va rog frumos daca se poate sa ma ajutati
cu cateva sugestii.

1. Doresc sa deshid un cont bancar pentru PFA.

- Sunt tentat sa aleg un cont pt. persoana fizice de la ING in locul unor servicii
"dedicate" persoanelor fizice autorizate. Motivul este legat de costurile mult mai mari (am comparat costurile acestui serviciu la: BRD, Unicredit, BT, Volksbank,
Raiffeisen) pt. serviciile dedicate.

- Contul deschis la ING va fi folosit doar pt incasari/plati pt. PFA

Este vreo problema daca folosesc un cont de persoane fizice si nu unul dedicat?

2. Plata CASS -ului este obligatorie, corect? Cu toate ca am si un contract de munca incheiat cu un SRL.
Pentru a sti cat am de plata trebuie sa merg cu decizia de impunere la CASS?

3. Cu exceptia impozitului mai sunt si alte taxe de platit?

4. Ma poate ajuta cineva cu un model de completare a RJIP?

5. Facturierul si chitantierul poate fi achizionat de la orice librarie? Trebuie sigilate in vreun fel sau mers cu ele la finante asa cum am facut cu
registrele?


Multumesc.

Eu iti raspund la 5 pentru ca am intrebat la finante, avand aceiasi nedumerire ca si tine. Registrele RJIP si invertar nu trebuie inregistrate, parafate sau stampilate la organul fiscal. Nici facturierul, nici chitantierul. Eu le-am facut la o firma (personalizate), dar daca ai un program de conta care stie sa genereze si facturi/chitante atunci e suficient. Apropo, eu folosesc un program de contabilitate in partida simpla si sunt foarte multumit de facilitatile oferite. Iti usureaza munca enorm.

Eu nu platesc CASS, nu stiu sigur, dar parca citisem pe aici ca nu e obligatoriu (mai ales daca esti si angajat si se plateste deja acolo)

Numai bine.
Se poate sa ne spui si noua ce program folosesti? E cu plata, e gratis?
Multumesc.



#187294 Factura de peste 5000 lei

Postat de ovidiu79b on 14 November 2008 - 10:28 AM in Arhiva

Ca sa fie si mai si!
Dar daca este o factura de 5300 ron si o alta factura de discount (400 ron) ce se refera la prima factura, se poate achita cu chitanta 4900 ron?



#182833 recuperare tva, retroactiv?

Postat de ovidiu79b on 25 September 2008 - 07:16 AM in Arhiva

Stiti cumva care este procedura de ajustare a TVA pentru bunuri de natura stocurilor si servicii?
Se trece in decont sau trebuie duse acte la finante?
Multumesc.



#182656 cheltuieli cu chitanta fara factura

Postat de ovidiu79b on 23 September 2008 - 09:40 AM in Arhiva

In 2006 am convins asociatia de proprietari sa emita factura lunar (in momentul platii) pentru cheltuielile aferente unui apartament de serviciu trecut pe firma. Bafta!




Cometa SQL