Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tix's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tix's Content

There have been 57 items by tix (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#269091 emitere factura cazare UE

Postat de tix on 25 June 2015 - 08:55 AM in Arhiva

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, de fapt doua:
hotel emit factura de cazare unei firme din UE.
Este corect asa ?
- emit factura cu TVA in conformitate cu prevederile art. 133 alin. (4) lit. a din Codul fiscal
- nu o declar in D390
- o declar in D300 ca o livrare normala la rd.19

Pentru aceasta tranzactie trebuie sa fiu inregistrat in ROI?

Multumesc



#256711 casa schimb valutar

Postat de tix on 04 August 2013 - 03:16 PM in MONOGRAFII CONTABILE

va rog sa ma ajutati cu o monografie la o casa de schimb valutar fara comision. mai exact : care este venitul unei case de schimb valutar care nu percepe comision ?
din ce am mai citit ar fi diferenta de curs intre cursul BNR si cursul de cumparare/vanzare al casei, la valoarea valutei tranzactionate. este corect?



#251491 conventie civila administrator

Postat de tix on 21 December 2012 - 10:36 PM in Contabilitate AP

multumesc ptr material !



#250959 conventie civila administrator

Postat de tix on 13 November 2012 - 12:30 PM in Contabilitate AP

Va rog daca ma puteti ajuta cu o nelamurire. O persoana fizica (nu este autorizata, nu este salariata sau pensionara) preia activitatea de administrare a uni bloc. Pentru asta face o conventie civila cu Asociatia de Proprietari.
Eu zic ca in baza conventiei civile este obligatia Administratiei (care are o identificare fiscala) sa-i declare si sa plateasca impozitul, CAS, CASS (prin retinere la sursa). Este corect, nu? Impozitul poate fi final 16%, sa nu declare 10% + regularizarea de 6% dupa noile modificari ale CF?
Si inca o intrebare, daca incheie aceasta conventie , persoana fizica mai trebuie sa faca Formularul 020 (declaratie mentiuni pt persoane fizice)?

Va multumesc anticipat pentru raspuns (uri) !



#247147 descarcare gestiune pfa

Postat de tix on 16 January 2012 - 02:24 PM in Contabilitate PFA

Vezi postareaTzica, la 16 January 2012 - 02:12 PM, a spus:

"de regula, in cazul PFA/I.I. subventiile sunt considerate venituri neimpozabile". Argumente "transparente" gasim in CF la art.42.
din cat tot am "sapat" asa il consider si eu, venit neimpozabil, chiar dc in Ordinul 1040 nu zice nimic de notiunea de venit neimpozabil; mi-s familare subventiile la soc comerciale, dar zic la PFA sa nu aibe alta forma de impozitare . Multumesc din nou



#247142 descarcare gestiune pfa

Postat de tix on 16 January 2012 - 01:54 PM in Contabilitate PFA

Vezi postareaTzica, la 16 January 2012 - 10:39 AM, a spus:

1 , 2, > Nu;
.............

Multumesc pentru opinie



#247126 descarcare gestiune pfa

Postat de tix on 16 January 2012 - 08:51 AM in Contabilitate PFA

Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri in cazul unei intreprinderi individuale purtatoare de TVA (contabilitate in partida simpla deci) care are activitate de productie:

1. venitul facturat si neincasat intra in baza de impunere a venitului net?
2.materialele consumate in activitatea de productie daca nu au fost platite furnizorului scad din baza de impunere pe masura consumului lor?
3. materilale achizitionate daca ar fi platite integral ele scad baza de impunere pe masura consumului sau pe masura platii lor? (ex. am luat materiale de 1000 fara tva, le-am platit integral, am cosumat 10 lei si am facut si incasat o factura de vanzare de produs finit de 15 lei, cum se calculeaza impozitul?)
4.subventiile primite pt achizitie de imobilizare sunt venituri neimpozabile?

Multumesc anticipat!



#229851 TVA fact prestare constructii

Postat de tix on 14 August 2010 - 10:45 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: firma romaneasca executa lucrari de constructii in Germania. Care este regimul de TVA al facturii emise?

Multumesc pentru ajutor!



#204959 bon fiscal sub 100 ron nedeductibil?

Postat de tix on 20 June 2009 - 02:32 PM in Arhiva

La cursul de consultanti fiscali de la sfarsitul lunii mai s-a spus ca nu mai este deductibila cheltuiala de pe un bon fiscal, chiar daca este mai mic de 100 ron (cu exceptia bonului de carburant)....si asta pt ca baza legala pt deductibilitate bonului era Ordin nr. 293/2006 din 22/02/2006 pentru modificarea Ordinului 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă , Hotarare ce a fost abrogata de Hotărârea nr. 105/2009 la data de 20 februarie 2009...adica rezumatul e ca Ordinul unde era specificat deductibilitatea unui bon fiscal sub 100 ron este moficarea unei Hotarari care s-a abrogat, deci si Ordinul a picat :sad: ...Ce parere aveti?



#185808 factura externa partener UE

Postat de tix on 28 October 2008 - 09:42 PM in Arhiva

multumesc mult pentru raspuns.
pctele 2 si 3 sunt indeplinite, dar din pacate nu si pct-ul 1; nu inteleg de ce neamtul nu si-a comunicat decat codul de inregistrare fiscala din Romania. o sa inregistrez factura direct pe cheltuiala, fara sa-i fac taxare inversa.



#185692 factura externa partener UE

Postat de tix on 27 October 2008 - 08:57 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti daca factura trebuie sa fie emisa cu TVA in urmatorul caz:
un furnizor neamt (deci din UE) care e inregistrat in scopuri de TVA in Romania emite o factura unui client roman de produse livrate din Germania in Romania. Eu zic ca e o livrare obisnuita intracomunitara, deci furnizorul neamt emite factura fara TVA, iar clientul roman o inregistreaza cu taxare inversa.
Ma incurca inregistrarea lui in Romania in scopuri de TVA, mai ales ca el are si cont bancar in Romania si factura o emite in lei.... Ce parere aveti?

Multumesc



#177587 contract imprumut / finantare

Postat de tix on 08 July 2008 - 07:25 PM in CONTRACTE comerciale

cineva mi-a zis ca societatea poate imprumuta asociatul unic; exista aceasta varianta?, eu nu am auzit de asa ceva.



#177201 bILANT IUNIE 2008

Postat de tix on 03 July 2008 - 09:40 PM in Arhiva

Stiti cumva daca ptr ONG se depune raportarea semestriala?

Multumesc



#172491 Asistenta in programul Evo XPerience

Postat de tix on 15 May 2008 - 05:16 PM in Arhiva

Va multumesc!, partea cu descarcare de gestiune e sensibila mai la toate programele, dar sper sa nu fie diferente flagrante, dar pe parte de salarizare ce parere aveti?



#172315 Asistenta in programul Evo XPerience

Postat de tix on 13 May 2008 - 09:54 PM in Arhiva

ati folosit/folositi programul Evo XPerience ? puteti sa-mi spuneti parerea voastra despre el?

multumesc



#172093 a fi sau a nu fi platitor de tva

Postat de tix on 12 May 2008 - 10:37 AM in Arhiva

Vezi postareaBea, la May 12 2008, 11:29 AM, a spus:

prin depunerea declaratiei de modificare a vectorului fiscal, se poate schimba statutul de platitor/neplatitor TVA.

deci pot sa ma duc cu o noua declaratie 010 si in cursul anului sa-i schimb statutul

multumesc mult Bea pt raspuns!



#172091 a fi sau a nu fi platitor de tva

Postat de tix on 12 May 2008 - 10:23 AM in Arhiva

O societate neplatitoare de TVA care nu a avut activitate in 2008 si bineinteles nu a depasit plafonul de 35000 de euro CA, vrea sa faca noi activitati dar ca platitoare de TVA. Poate sa isi schimbe statutul din neplatitoare in platitoare de TVA in cursul anului? Care sunt formalitatile? Eu stiu ca se poate doar la inceputul exercitiului financiar prin declaratia 010, dar nu stiu daca este singura varianta.

Va multumesc!



#168915 Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)

Postat de tix on 07 April 2008 - 11:40 AM in Arhiva

Stiti ceva, exista vre-o carte de teste pt examenul de aptitudini editata de CECCAR? (ca cea editata pt examenul de acces)



#168836 medical

Postat de tix on 06 April 2008 - 12:14 PM in Arhiva

La un angajat cu salariul minim pe stat aflat in concediu medical din octombrie 2007, trebuia sa-i actualizez salariul conform noului salariu minim de la 01.01.2008?



#167881 BONURI BENZINA

Postat de tix on 28 March 2008 - 02:28 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti daca bonurile de benzina sunt limitate ca si cheltuiala deductibila la 100 de ron, sau ele reprezinta exceptie la acest plafon.
Multumesc



#165799 primire factura de avans

Postat de tix on 12 March 2008 - 08:34 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti : este vre-un termen maxim in care trebuie "inchisa" factura de avans? Caz concret, am incasat un avans pentru o marfa pe care nu am livrat-o si am emis factura de avans pentru suma incasata; este vre-un termen maxim in care trebuie sa-i livrez marfa si sa-i fac factura finala de marfa (+stornarea avansului incasat)?

Multumesc



#165053 PRODUSE ACORDATE GRATUIT

Postat de tix on 05 March 2008 - 05:38 PM in Arhiva

Va multumesc inca o data pentru ajutor!



#164788 PRODUSE ACORDATE GRATUIT

Postat de tix on 03 March 2008 - 07:55 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti daca stiti daca a aparut o lege de curand care nu mai permite (cica de la 1 martie) oferirea catre clienti a produselor gratuite. De exemplu o firma care presteaza catre populatie la o anumita valoare incasata de la un client ii ofera un produs gratuit (de ex o carte (greu vandabila)) si nu numai atat - are si afisata aceasta promotie in magazin (achizitia acestor produse eu am inregistrat-o ca si achizitie de materiale : NIR de materiale - deci fara a evidentia pret vz amanunt + Bon consum). Am inteles ca nu mai are voie sa afiseze aceasta promotie, personal mi se pare aberant, dar .....

Va multumesc!



#164416 CAS vs Impozit Venit

Postat de tix on 28 February 2008 - 12:44 PM in Arhiva

Sursa: www.cnpas.org
1. Conform Legii nr. 19/2000, înainte de adoptarea Legii nr. 250/2007, baza de calcul a contribuției de asigurări sociale era următoarea:
􀂙Baza de calcul a contribuției individuale, datorate de angajat, o reprezenta salariul individual brut realizat lunar, inclusiv sporurile și adaosurile prevăzute de lege sau contractele colective de muncă.
􀂙Baza de calcul a contribuției angajatorului o reprezenta fondul total de salarii brute lunare realizate de asigurați, defalcat pe condiții de muncă.

2. Odată cu intrarea în vigoare a Legii nr. 250/2007 s-a modificat doar baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale fără a fi corelată în mod corespunzător și baza de calcul a contribuției datorate de angajator.
Astfel, Legea nr. 250/2007 a introdus următoarele reglementări referitoare la baza de calcul a contribuției:
􀂙Baza de calcul a contribuției individuale este venitul brut lunar realizat care cuprinde salariul individual brut realizat, sporurile, adaosurile și alte indemnizații primite din fondul de salarii – fără a fi plafonate;
􀂙Baza de calcul a contribuției angajatorului a rămas neschimbată, fiind plafonată la 5 salarii medii pe economie.
Modificările aduse Legii nr. 19/2000 prin Legea nr. 250/2007 au condus la neconcordanțe între baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale și cea datorată de angajator, implicit la un tratament diferențiat între cei doi participanți la plata contribuției, generând și unele probleme la nivelul angajatorilor care lucrau cu baze de calcul diferite.
􀂙Pentru aplicarea Legii nr. 250/2007 a fost emis Ordinul MMFES nr.680/2007, în vigoare începând cu 1 august 2007, care definește venitul brut realizat lunar ca fiind:

a) salariile de bază brute corespunzătoare timpului efectiv lucrat în program normal și suplimentar potrivit formei de salarizare aplicate, inclusiv indemnizațiile de conducere, salariile de merit, indexări, compensări și alte drepturi care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bază;
b) sporurile, indemnizațiile și sumele acordate sub formă de procent din salariu ori sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu, plătite pentru: condiții deosebite de muncă (condiții grele, periculoase, nocive, penibile); activitate desfășurată în mediul rural, în zone izolate; activitate desfășurată de nevăzători; munca prestată în schimbul de noapte; îndeplinirea unor sarcini, activități și responsabilități suplimentare funcției de bază; sporul de fidelitate și altele asemănătoare;
c) sumele plătite pentru timpul nelucrat (concedii de odihnă, indiferent de perioada efectuării, concedii de studii, zile de sărbători, zile de repaus săptămânal, concedii plătite pentru evenimente familiale deosebite, ziua profesiei, zile necesare instalării pe post în cazul transferului, întreruperi ale lucrului din motive neimputabile salariaților);
d) sumele acordate cu ocazia ieșirii la pensie;
e) premiile anuale și cele din cursul anului sub diferite forme, altele decât cele reprezentând participarea salariaților la profit;
f) sumele plătite conform legii sau contractelor colective de muncă (al 13-lea salariu, prime de vacanță, aprovizionare de iarnă, prime acordate cu ocazia sărbătorilor naționale sau religioase etc.);
g) alte adaosuri la salarii, aprobate prin lege sau stabilite prin contractele individuale ori colective de muncă (bonusuri, compensații, indemnizația pentru concediul de odihnă neefectuat, ajutoare, precum și alte sume, reprezentând venituri curente sau aferente perioadelor anterioare, inclusiv cele achitate în lunile în care asigurații beneficiază de prestații de asigurări sociale fără a avea zile lucrate sau nu au fost prezenți la serviciu etc.);
h) sumele rezultate prin <<plata cu ora>>, gărzi, indemnizații clinice;
i) sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, în comitetul de direcție și în comisia de cenzori;
j) sumele primite de reprezentanții în organisme tripartite, potrivit legii;
k) indemnizații de ședință acordate membrilor comisiilor constituite la nivelul autorităților și instituțiilor publice, potrivit legii;
l) alte sume acordate potrivit legii.
3. Pentru înlăturarea inadvertențelor create de Legea nr. 250/2007 a fost elaborată Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 91/2007 prin care s-au corelat bazele de calcul pentru contribuția de asigurări sociale, atât cea individuală, cât și cea datorată de angajator.
Astfel, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr.91/2007:
􀂙Baza de calcul a contribuției individuale este venitul brut lunar realizat;
􀂙Baza de calcul a contribuției angajatorului reprezintă totalul veniturilor brute lunare realizate de asigurați, care constituie bază de calcul pentru contribuția de asigurări sociale individuală.

Urmare acestui act normativ s-a emis Ordinul ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 1019/2007 prin care venitul brut realizat este definit ca fiind totalitatea veniturilor în bani sau în natură, indiferent de fondurile din care acestea se achită, realizate de asigurații care se află în una sau mai multe dintre situațiile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. În venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse și acele venituri în bani sau în natură care sunt obținute ca urmare a desfășurării unor activități remunerate, în folosul unor entități, altele decât angajatorul/angajatorii la care se derulează activitatea de bază. Acest ordin nu a nominalizat în mod expres ce categorii de venituri intră în baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale.
4. Urmare numeroaselor întrebări formulate de agenții economici s-a promovat Ordinul ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 92/2008 prin care se detaliază sintagma venitul brut realizat lunar ca fiind, atât veniturile brute realizate în bani, cât și cele în natură.
Identificarea elementelor care fac parte din venitul brut realizat prevăzut în Ordinul ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 92/2008 au avut la
bază definițiile utilizate de Institutul Național de Statistică și cele regăsite în Codul Fiscal.
5. Având în vedere interpretările și comentariile cu privire la includerea anumitor categorii de venituri în baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, în special cele cu privire la avantajele în natură, cadouri și ajutoare, precum și posibilitatea aplicării neunitare a acestor dispoziții, ministrul muncii a hotărât emiterea unui nou ordin prin care să se clarifice și să elimine orice fel de interpretări.
În acest context, s-a avut în vedere și faptul că nu există o definiție clară, stabilită prin lege, a venitului brut realizat lunar, care să fie aplicabilă întocmai pentru plata contribuțiilor sociale obligatorii, de aceea se impunea stabilirea unei astfel de definiții pentru sistemul public de pensii, prin norme metodologice de aplicare a Legii nr. 19/2000.
Astfel, a fost emis Ordinul ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr.122/21.02.2008 potrivit căruia sintagma „venit brut realizat lunar” cuprinde:
„a) salariile/indemnizațiile de bază brute corespunzătoare timpului efectiv lucrat în program normal și suplimentar potrivit formei de salarizare aplicate, inclusiv indemnizațiile de conducere, salariile de merit, indexări, compensări și alte drepturi care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bază;
b) drepturile de soldă lunară și alte drepturi acordate soldaților și gradaților voluntari;
c) sporurile, indemnizațiile și sumele acordate sub formă de procent din salariu ori sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu, plătite pentru: condiții deosebite de muncă (condiții grele, periculoase, nocive, penibile); activitate desfășurată în mediul rural, în zone izolate; munca prestată în schimbul de noapte; îndeplinirea unor sarcini, activități și responsabilități suplimentare funcției de bază; sporul de fidelitate și altele asemănătoare;
d) sumele plătite pentru timpul nelucrat (concedii de odihnă, indiferent de perioada efectuării, concedii de studii, zile de sărbători legale, zile de repaus săptămânal, concedii plătite pentru evenimente familiale deosebite, ziua profesiei, zile necesare instalării pe post în cazul transferului, întreruperi ale lucrului din motive neimputabile salariaților);
e) sumele acordate cu ocazia ieșirii la pensie;
f) premiile anuale și cele din cursul anului, sub diferite forme, altele decât cele reprezentând participarea salariaților la profit;
g) sumele plătite conform legii sau contractelor colective de muncă (al 13-lea salariu, prime de vacanță, aprovizionare de iarnă, prime acordate cu ocazia sărbătorilor naționale sau religioase);
h) alte adaosuri la salarii, aprobate prin lege sau stabilite prin contractele individuale ori colective de muncă (bonusuri, stimulente, compensații, indemnizația pentru concediul de odihnă neefectuat, precum și alte sume, reprezentând venituri curente sau aferente perioadelor anterioare, inclusiv cele achitate în lunile în care asigurații nu au prestat activitate salarizată);
i) sumele rezultate prin &laquo;plata cu ora&raquo;, gărzi, indemnizații clinice;
j) sumele acordate, potrivit legii, contractului colectiv de muncă sau contractului individual de muncă, în cazul încetării raporturilor de muncă, încetării raporturilor de serviciu ale funcționarilor publici, a mandatului sau a calității de membru cooperator, ca
urmare a concedierilor individuale sau colective, indiferent de denumirea, cuantumul și durata acordării acestora;
k) indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții alese în cadrul persoanelor juridice fără scop lucrativ (sindicate, asociații, fundații);
l) sumele primite de reprezentanții în organisme tripartite, în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, în comitetul de direcție și în comisia de cenzori;
m) indemnizații de ședință acordate, potrivit legii, membrilor comisiilor constituite la nivelul autorităților și instituțiilor publice;
n) drepturile în natură acordate salariaților sub formă de remunerație;
o) alte sume identificate conform art.55 alin.(1) și (2) din Codul Fiscal ca fiind forme de remunerație, acordate potrivit legii sau contractelor colective de muncă.”

Fisiere atasate




#164072 CALCUL CONTRIBUTII CONCEDIU MEDICAL 2008

Postat de tix on 26 February 2008 - 12:30 PM in Arhiva

Am un salariat angajat din 2006 cu salariul minim si care este in Conc Medical de vreo 4 luni, in conditiile cand nu are nici o intrerupere de CM , dar schimband spitalele are mai multe certificate initiale, pot sa-i actualizez salariul din contractul de munca la salariul minim actual?




Cometa SQL