Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
valery's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


valery's Content

There have been 11 items by valery (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#288015 Jurnale in engleza

Postat de valery on 12 September 2019 - 10:54 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Buna! Are cineva jurnalul de cumparari si vanzari actual in engleza?
M-ar ajuta si Balanta, registru jurnal, fisa cont, traduse in engleza.
Multumesc mult!



#273471 Colectare TVA

Postat de valery on 25 March 2016 - 01:45 PM in Impozitare - TVA

Multumesc mult!



#273469 decont tva (D300) - topic 2016

Postat de valery on 25 March 2016 - 01:33 PM in Arhiva

Se declară doar cele din sold la rândurile A și B apare TVA neexigibilă în sold din toată perioada anterioară (fără limită, poate fi de 1, 2 ani etc dacă sumele nu sunt încasate sau plătite), iar la A1 și B1 să fie doar cele în sold din ultimele 6 luni.



#273415 Colectare TVA

Postat de valery on 22 March 2016 - 02:08 PM in Impozitare - TVA

Am un contract de prestari servicii cu o societate din Luxemburg.
Serviciile se presteaza in Romania la sediul unei terte companii. Eu facturez in Luxemburg dar cum fac din punct de vedere TVA?

Multumesc!



#253393 Credit fiscal

Postat de valery on 21 March 2013 - 10:05 AM in Arhiva

Am urmatoarea situatie:

Am facut servicii catre o soc din China. Pt acestea partenerul Chinez a platit impozit cu retinere la sursa in val de 80.000 RMB.
Valoarea serviciilor este de 216.910 USD

Cum inregistrez in conta (note contabile si suma)?

Multumesc



#239364 decl mediu / topic 2011

Postat de valery on 14 March 2011 - 01:46 PM in Arhiva

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns referitor la DEEE
Suntem inregistrati in registrul de importatori DEEE din Ianuarie 2011

In ce declaratie se declara deseurile electrice si electronice, si cand?



#233403 Import

Postat de valery on 22 November 2010 - 12:14 PM in Arhiva

As vrea sa stiu definitia termenului "import cu titlu profesional", folosita in legea privind inregistrarea ca producator de eee a fondului de mediu, deoarece pt o societate IT care importa 1-2 aparate pt care testeaza softul si care de obicei se re exporta sau pur si simplu raman la noi cu anii pana se termina implementarea trebuie sa ma inregistrez ca producator de eee

va multumesc



#183385 concediu risc maternal

Postat de valery on 02 October 2008 - 03:27 PM in Arhiva

mersic mult..... dar impozit se retine?



#183269 concediu risc maternal

Postat de valery on 01 October 2008 - 01:46 PM in Arhiva

Buna ... poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza indemnizatia la risc maternal, care sunt retinerle si daca se iau in baza de calcul medicalele precedente?



#148995 Calcul TVA achizitii intracomunitare

Postat de valery on 26 October 2007 - 11:54 AM in Arhiva

Si eu am aceeasi problema, adica societatea a achizitionat o masina din Germania si am primit factura fara TVA eu furnizandu-le un cod valid de TVA.
Daca ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile, daca trebuie sa platesc TVA, unde o declar in D300, daca o declar in D390, si daca trebuie sa-i fac taxare inversa.
Mentionez ca masina este pt nevoile firmei nu pt comercializare

Va multumesc mult



#137034 raportare semestriala facturi

Postat de valery on 12 July 2007 - 01:57 PM in Arhiva

pana acum nu cred ca s-a publicat in monitorul oficial, este doar pe pagina la ANAF
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...U1kpdF:v9jbjpn1




Cometa SQL