Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MoniKys84's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MoniKys84's Content

There have been 15 items by MoniKys84 (Search limited from 20-November 07)


Sort by                Order  

#179170 examen acces 2008

Postat de MoniKys84 on 25 July 2008 - 01:21 PM in Arhiva

A aparut cartea de intrebari si studii de caz editia 2008. Se gaseste la CECCAR Bucuresti - Bdul. Mircea Voda si costa 70 Lei (asta pentru cei care stau/vin in Bucuresti).
La o prima vedere s-a modificat destul de mult fata de editia de anul trecut. Ca o prima diferenta va pot spune ca s-au scos toate subiectele de tip grila din carte. :thumbup:
Asta confirma faptul ca examenul de anul asta nu va mai cuprinde si grile.
Spor la invatat! E nevoie de mult spor la cat de stufoasa e cartea si tematica!

:frusty:



#174140 Factura de peste 5000 lei

Postat de MoniKys84 on 04 June 2008 - 03:12 PM in Arhiva

In conditiile in care factura are o valoare mai mare de 5.000 lei eu am inteles ca pot face o plata cu chitanta (sub 5.000 lei, bineinteles) si diferenta prin banca. Nu pot face 2 plati cu chitanta (cu o valoare cumulata sub 5.000 lei) si diferenta prin banca, intrucat nu am voie sa emit 2 chitante pentru incasarea unei fact. ce are o valoare totala mai mare de 5.000 lei.


Eu asa am procedat pana acum si, din motive de siguranta, asa am sa procedez si de acum inainte. :wink:



#174133 Garantii

Postat de MoniKys84 on 04 June 2008 - 02:41 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Am deschis la banca un cont nou in care se vor colecta garantiile incasate de la clienti. Dobanda care va reveni in urma acestor sume incasate nu va fi repartizata clientilor, ci va ramane in cadrul firmei noastre.

De acele sume nu ne vom atinge, decat in cazul in care chiriasii nu isi achita datoriile la timp sau in urma unei somatii. Acum revin cu cele doua intrebari pe care le-am pus si in post-ul anterior:

* eu incasez niste sume de bani de la chiriasi. Pentru aceste sume trebuie sa emit facturi catre acestia de garantie?

* ce formule contabile sunt folosite pentru a inregistra aceste operatiuni?


Va multumesc pentru ajutor!

:thumbup:



#174055 Garantii

Postat de MoniKys84 on 03 June 2008 - 04:26 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Ma confrunt si eu cu o problema similara:

Societatea pentru care lucrez a incheiat contracte de inchiriere a unor spatii comerciale. Conform contractelor incheiate, societatea trebuie sa incaseze garantii de la clienti, garantii care vor fi pastrate intr-un cont distinct al societatii pana la data expirarii/rezilierii contractului de inchiriere al spatiului. In cazul in care nu incasam contravaloarea chiriei de la chiriasi, vom considera garantia ca fiind incasarea chiriei. Mentionez faptul ca respectivele contracte sunt incheiate pe o perioada mai mare de un an.

Am doua nelamuriri legate de acest caz:

1. Trebuie sa emit facturi fiscale pentru sumele incasate? Garantiile sunt sau nu impozabile din punctul de vedere al TVA-ului?

2. Care sunt inregistrarile contabile aferente acestei tranzactii? Eu m-am gandit la urmatoarele inregistrari contabile:

* emitere factura garantie clientului:

461 = 167

* incasare garantie de la clienti:

5121 = 461.

Astept si alte pareri si, eventual, o baza legala care reglementeaza aceste aspecte.



#169344 acoperire pierdere ani precedenti

Postat de MoniKys84 on 10 April 2008 - 11:50 AM in Impozitare - PROFIT

Determinare baza de calcul pt cheltuieli de protocol = Rezultat ct. 121 (pf. contabil) + Chelt protocol (ct .623) + Chelt. impozit profit (ct. 691) = X
Protocol deductibil in limita a X * 2% = ??
In cazul tau cheltuielile de protocol sunt deductibile integral. (Am facut calculul si fara sa stiu impozitul pe profit: 178.358 * 2% = 3567 lei - asta e limita maxima admisa).

Presupunand ca majorarile sunt intergal nedeductibile (sunt datorate la bugetele de stat): Rezultat fiscal = (175.681 + 5.811 + iz/pf - dc e cazul) - 127.979 lei (pierdere din anii anteriori) = Y

Asupra lui Y se aplica impozitarea de 16 %.

Sper ca iti va fi de ajutor explicatia mea.

O zi buna.



#162632 Monografie leasing, contract novatie

Postat de MoniKys84 on 14 February 2008 - 12:07 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaelenmiru, la Oct 31 2007, 11:04 AM, a spus:

Cum ati procedat pt taxa de prima inmatriculare care s-a refacturat de catre firma de leasing , factura continand TVA aferent taxei ? se considera decontari in numele clientului si se inregistreaza 635=401 4426=4427 ?

Multumesc! O zi frumoasa!

Raspund si eu... cu intarziere, dar poate mai ajut pe cineva.
Eu am inregistrat intotdeauna taxa de prima inmatriculare in valoarea automobilului proaspat achizitionat.
Adica, la primirea de la firma de leasing a facturii reprezentand taxa de prima inmatriculare am facut urmatoarele inregistrari:

% = 404

2133
4426

Motivul? Taxa de prima inmatriculare este o taxa irecuperabila... masina poate fi inmatriculata de mai multe ori, dar o singura data se plateste taxa de PRIMA inmatriculare. Asa ca am inclus aceasta valoare in valoarea masinii.

Cele bune,

Monica



#146295 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de MoniKys84 on 02 October 2007 - 04:51 PM in Arhiva

Vezi postareaMarinna, la Oct 2 2007, 05:44 PM, a spus:

Rezultate Braila

Multumesc mult!!! :smile:



#146292 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de MoniKys84 on 02 October 2007 - 04:42 PM in Arhiva

Vezi postareaMarinna, la Oct 2 2007, 05:36 PM, a spus:

rezultatele de la Brasovpentru ce judete mai vreti?Sau acum poate sa intre toata lumea?

Daca poti sa afisezi lista de la Braila.... multumesc anticipat!



#146253 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de MoniKys84 on 02 October 2007 - 02:18 PM in Arhiva

Vezi postareaana68, la Oct 2 2007, 03:03 PM, a spus:

Stie cineva, rezultaul la contestatii se va publica tot pe site?
In anii trecuti cum a fost?

Doamna de la CECCAR careia i-am inmanat eu contestatia mi-a spus sa consultam site-ul CECCAR-ului, ca nu se stie inca data cand vor fi corectate contestatiile... asa ca mai avem de asteptat!



#146246 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de MoniKys84 on 02 October 2007 - 02:01 PM in Arhiva

Vezi postareaflorina baicu, la Oct 2 2007, 02:44 PM, a spus:

Vezi postareaRoxanee, la Oct 2 2007, 01:50 PM, a spus:

Vezi postareamichellearti, la Oct 2 2007, 12:41 PM, a spus:

dar nu cred ca toata lumea care a avut varianta 8 la fisc este total nepregatita si doar ei au raspunsul corec,doar se corecta gandirea profesionala nu altceva...... :smile:


Si eu tot 8....se pare ca varianta asta la fiscalitate ne-a terminat pe toti, daca e cineva care a avut varianta 8 la fiscalitate si a promovat l-as ruga sa ne posteze si noua ceva rezolvari .......macar sa comparam cu ce am facut noi oropsitii.....

si eu am avut varianta 8 la fiscaliate? cred..erau 3 probleme cu tva, un impozit micro si un calcul de impozit profit?

Ma alatur celor care au picat si au avut varianta 8 la fiscalitate. Am luat 5.72 as mai avea nevoie de 28 de sutimi... care inseamna totusi ceva.... cica

Bafta tuturor!



#146113 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de MoniKys84 on 02 October 2007 - 09:10 AM in Arhiva

Vezi postareamagie, la Oct 2 2007, 07:54 AM, a spus:

Vezi postareaMoniKys84, la Oct 1 2007, 11:58 PM, a spus:

Vezi postareabic.contab, la Oct 1 2007, 11:42 PM, a spus:

Vezi postareaMoniKys84, la Oct 1 2007, 11:30 PM, a spus:

Offf... ce examen de toata jena... :smile: :sad: :sad:

Nci un pic de uniformitate a notelor... cum e posibil ca la conta sa fi luat 9.28, la drept 9.88, la audit 9.44, la evaluare 9.72, la control 7.56 si sa pic la fiscalitate cu 5.72.... RESPINSA cu media generala 8.75!!!! Ar trebui sa mai fac contestatie pentru 0.28 pcte la fiscalitate???? Cine mi le da...??????? :angry:

In orice caz ii felicit pe toti ce care au luat examenul... si pe cei care nu au luat pentru curajul de a-l sustine... Suntem buni!

Am crezut ca sunt singurul care are medie de 8,70 si e picat tot din cauza fiscalitatii :laugh:

Nu iti face griji. Suntem mai multi care avem medie mare si am picat la cine stie ce materie... :angry: Tu cu cat ai picat? Faci contestatie?

Am picat cu 8.70 din cauza fiscalitati la care am luat aproape 4. Mai are rost sa fac contestatie?

Eu cred ca nu ai nimic ce pierde daca incerci... exceptand timpul si nervii... :sad: Dar ai medie generala mare, asa ca nu se stie... Mult SUCCES!!!



#146040 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de MoniKys84 on 01 October 2007 - 10:58 PM in Arhiva

Vezi postareabic.contab, la Oct 1 2007, 11:42 PM, a spus:

Vezi postareaMoniKys84, la Oct 1 2007, 11:30 PM, a spus:

Offf... ce examen de toata jena... :smile: :sad: :sad:

Nci un pic de uniformitate a notelor... cum e posibil ca la conta sa fi luat 9.28, la drept 9.88, la audit 9.44, la evaluare 9.72, la control 7.56 si sa pic la fiscalitate cu 5.72.... RESPINSA cu media generala 8.75!!!! Ar trebui sa mai fac contestatie pentru 0.28 pcte la fiscalitate???? Cine mi le da...??????? :angry:

In orice caz ii felicit pe toti ce care au luat examenul... si pe cei care nu au luat pentru curajul de a-l sustine... Suntem buni!

Am crezut ca sunt singurul care are medie de 8,70 si e picat tot din cauza fiscalitatii :laugh:

Nu iti face griji. Suntem mai multi care avem medie mare si am picat la cine stie ce materie... :angry: Tu cu cat ai picat? Faci contestatie?



#146022 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de MoniKys84 on 01 October 2007 - 10:30 PM in Arhiva

Offf... ce examen de toata jena... :smile: :sad: :sad:

Nci un pic de uniformitate a notelor... cum e posibil ca la conta sa fi luat 9.28, la drept 9.88, la audit 9.44, la evaluare 9.72, la control 7.56 si sa pic la fiscalitate cu 5.72.... RESPINSA cu media generala 8.75!!!! Ar trebui sa mai fac contestatie pentru 0.28 pcte la fiscalitate???? Cine mi le da...??????? :laugh:

In orice caz ii felicit pe toti ce care au luat examenul... si pe cei care nu au luat pentru curajul de a-l sustine... Suntem buni!



#142208 2007 - examen expert contabil

Postat de MoniKys84 on 05 September 2007 - 02:30 PM in Arhiva

Si eu stiu la fel:

Sambata: contabilitate, fiscalitate si drept

Duminica: audit, expertiza, evaluare si control (adica restu` :biggrin: )


Multa bafta tuturor!



#141120 cereri CURSURI

Postat de MoniKys84 on 28 August 2007 - 03:25 PM in Arhiva

Buna ziua,

Va rog frumos, puteti sa imi trimteti si mie pe mail: monicavoinea2004@yahoo.com cursurile de la CECCAR?? Am citit ca le-a postat cineva pe un yahoogroup, dar nu stiu adresa. Daca puteti sa imi spuneti adresa respectiva si parola, mi-ar fi de mare ajutor!

Va multumesc! :notworthy:




Cometa SQL