Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mariana07's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mariana07's Content

There have been 256 items by mariana07 (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#270541 rotunjire tva si impozit

Postat de mariana07 on 02 October 2015 - 07:23 AM in Arhiva

OMFP 1802/2014, punctul 352 :

352. (1) Operațiunile care nu pot fi înregistrate direct în conturile corespunzătoare, pentru care sunt necesare clarificări ulterioare, se înregistrează, provizoriu, în contul 473 "Decontări din operațiuni în curs de clarificare". Sumele înregistrate în acest cont trebuie clarificate de către entitate întrun termen de cel mult trei luni de la data constatării.



#257537 examen consultant - 2013

Postat de mariana07 on 19 September 2013 - 07:51 AM in CONSULTANT FISCAL

@dragos pop

32 de intrebari (adica trebuie sa obtii minim 80 de puncte)



#256223 factura marfa pret si val 0

Postat de mariana07 on 09 July 2013 - 07:21 AM in CONTABILITATE STOCURI

Ar fi trebuit sa le dai valoare (nu 0).

In Ord. MFP 3055/2009 la functiunea contului 758 "Alte venituri din exploatare" se precizeaza :
"In creditul contului 758 se inregistreaza :
........
-bunurile sau valorile primite gratuit (301, 302, 303 etc)"



#252184 verificare societati in scopuri de TVA

Postat de mariana07 on 31 January 2013 - 10:21 AM in Arhiva

Pai daca la fiecare furnizor/client ai in sistemul informatic si CIF-ul ("RO"-ul) e foarte usor. Cei cu CIF sunt platitori de TVA, cei fara, nu.



#252183 jurnal vanzari si cumparari

Postat de mariana07 on 31 January 2013 - 09:23 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Fisier atasat  Jurnal Cumpărări.xls   19K   130 downloadsFisier atasat  Jurnal vanzari.xls   19.5K   91 downloads



#251317 cheltuieli deductibile sau nu ?

Postat de mariana07 on 10 December 2012 - 08:50 AM in Arhiva

Cheltuiala este nedeductibila fiscal (art. 21, alin. 4, lit. c - Cod fiscal).



#250493 proces verbal de predare primire acte contabile

Postat de mariana07 on 09 October 2012 - 07:40 AM in ORGANIZAREA ACTELOR CONTABILE

Predarea banilor din casierie catre alt casier se face pe baza de inventariere! - vezi Ord. 2861/2009 pt. aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii- pct. 2, alin 1, lit. c



#250433 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 04 October 2012 - 07:07 AM in Diverse subiecte

Particularitatea ochilor feminini consta in faptul ca ei sunt capabili sa vada un fir de par pe sacoul sotului de la cinci metri, dar nu sunt in stare sa vada usa garajului de la un metru.

Celor care inca mai cred ca rabdarea-i o virtute, nu le doresc decat sa aiba parte de o conexiune la net mai mică de 2 Mb/s.



#250279 tva - taxare inversa / topic 2012

Postat de mariana07 on 21 September 2012 - 07:11 AM in Arhiva

"Polistirenul este unul din cele mai raspandite tipuri de masa plastica" - sursa : Wikipedia
Deci eu zic ca livrarea deseurilor de polistiren se incadreaza la taxare inversa.



#250088 model raspuns obiectiuni expertiza contabila judiciara

Postat de mariana07 on 30 August 2012 - 06:57 AM in Arhiva

incearca sa pui intrebarile si pe forumul ceccar-ului, sunt mai multi experti contabili cu experienta acolo care poate stiu raspunsurile
http://evid.ceccaro.ro/forum/



#249265 NU functioneaza

Postat de mariana07 on 18 June 2012 - 06:52 AM in Arhiva

Vezi postareaDana42, la 17 June 2012 - 09:16 PM, a spus:

Nu pot sa ies din cont, degeaba apas butonul "Iesire", nu functioneaza si apar tot on line. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!
Aceeasi problema si la mine!



#248705 legislatie privind contul 462

Postat de mariana07 on 05 April 2012 - 07:43 AM in Arhiva

In anexa la Ordinul MFP 3055/2009, la capitolul VII - Functiunea conturilor - o sa gasesti explicatiile pe care le cauti.



#248479 Redirectionare din impozit venit PFA

Postat de mariana07 on 13 March 2012 - 08:45 AM in Legislatie specifica PFA

Art. 84, alin. 2 din Codul fiscal prevede ca si contribuabilii care obtin venituri din activitati independente pot opta pentru directionarea a 2% din impozitul datorat pe venitul net anual impozabil catre asociatii nonprofit, unitati de cult, burse private.



#248417 inregistrare contabila AUDIT certificare SRAC

Postat de mariana07 on 08 March 2012 - 08:25 AM in Arhiva

Nu este imobilizare, este o cheltuiala a perioadei - cont 628.



#247722 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 07 February 2012 - 10:09 AM in Diverse subiecte

Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan. :laugh:

- Daca stiam cat esti de sarac, nu ma mai maritam cu tine!
- Si eu cand iti ziceam ca esti tot ce am pe lume, de ce nu ma luai in serios?

Ce vor avea afisat la pompa, in 2015, benzinariile?
Fa-ti plinul si primesti cadou o masina. :biggrin:



#247471 reevaluare mijloc fix

Postat de mariana07 on 27 January 2012 - 09:44 AM in Arhiva

Da, intr-adevar diferenta de 13,97 reprezinta amortizarea modernizarii efectuate, dar ea nu s-a inregistrat datorita datelor foarte apropiate intre modernizare si reevaluare (13 si 15.12.2010), deci eu cred ca inregistrarile pe care ti le-am scris pentru 2011 raman valabile.
In ce priveste transferul din 105 in 1065, OMFP 3055/2009 prevede ca surplusul din reevaluare reprezinta un castig realizat fie integral la data scoaterii din gestiune a activului reevaluat (cum ti-am scris si mai inainte - la casare/vanzare - eu asa fac, mi se pare mai usor...), fie pe masura amortizarii sale (caz in care da, trebuie sa faci lunar 105=1065 10,53). Avand in vedere ca tot anul 2011 nu ai facut aceasta inregistrare, daca alegi varianta aceasta, da, trebuie sa faci la decembrie 2011 105=1065 126,36 si sa declari aceasta suma in Decl. 101).
Oricum vei proceda, ai grija ca la platile trimestriale ale impozitului pe profit sa tii cont de aceste "venituri".



#247446 reevaluare mijloc fix

Postat de mariana07 on 26 January 2012 - 10:15 AM in Arhiva

Amortizarea lunara in 2011 este intr-adevar 141,16 lei (78.200/554 luni), dar banuiesc ca a fost deja calculata (am vazut ca si vechea contabila a adus valoarea activului la valoarea reevaluata, respectiv 78.200 lei). Inregistrarile tale la decembrie 2011 ar trebui sa corecteze soldul conturilor 281 si 105 :
1. 281=212 5.377,80
2. 212=105 5.377,80 (5.835,80-458)
Nu stiu de unde programul de contabilitate calculeaza o amortizare de 131,47 lei, poate are inregistrata alta durata ramasa de amortizare?
In ce priveste tratamentul fiscal al amortizarii rezervei din reevaluare aceasta este deductibila, dar concomitent este considerata si venit impozabil (incepand cu mai 2009), trecandu-se in Declaratia 101 la "Elemente similare veniturilor".
Amortizarea rezervei este 5.835,80/554 luni=10,53 lei, cred ca ceva este eronat in datele tale daca iti rezulta diferenta dintre amortizarea dupa si inainte de reevaluare de 24,51 lei...
Contul 105 se debiteaza in momentul scoaterii din functiune a activului, deci la casarea/vanzarea cladirii.



#247425 reevaluare mijloc fix

Postat de mariana07 on 25 January 2012 - 10:14 AM in Arhiva

Noua contabila are dreptate!
Reevaluarea prin metoda valorilor nete presupune 2 pasi :
1. amortizarea cumulata este eliminata din valoarea activului;
2. valoarea ramasa este adusa la nivelul valorii reevaluate.
Deci inregistrarile tale, la 30.12.2010, trebuiau sa fie urmatoarele :
1. 281=212 5.377,80
2. 212=105 5.835,80 (78.200 - (77.742 - 5.377,80))
Parerea mea e ca trebuie sa corectezi inregistrarile initiale acum (la decembrie 2011).



#247421 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 25 January 2012 - 08:44 AM in Diverse subiecte

Daca cineva arunca cu o piatra in tine, tu sa arunci in el cu o floare.
Dar mai intai, asigura-te ca floarea este in ghiveci !


Sotia: Ai mancat ? Sotul: Ai mancat ?
Sotia: Ma imiti ? Sotul: Ma imiti ?
Sotia: Te iubesc ! Sotul: Da, am mancat !


Wikipedia spune: eu stiu totul; Google spune: eu am totul; Facebook spune: eu ii cunosc pe toti;
Internetul spune: fara mine nu sunteti nimic; Electrica zice: Serios?!!


Ca sa o verifice pe nevasta-sa, cat de mult tine la el, intr-o buna zi Ion se preface ca a murit.
Nevasta-sa :
- Cu ce sa-l imbrac?! Sa-i pun pantofii astia noi? … Lasa ca-s buni si tenisii!
- Sa-i pun costumul asta bun?!… Lasa ca-i bun si treningul …
Il pune in sicriu si incepe sa jeleasca:
- Unde te duci tu Ioaneeeeee??!!! Unde te duci?!!!
Din sicriu, Ion:
-La stadion, ca asa m-ai imbracat!!!!



#246385 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 05 December 2011 - 09:37 AM in Diverse subiecte

Pachetul salvator U.E. - explicat foarte simplu.

Vremea este mohorata intr-un orasel din Irlanda. Ploua si toate strazile sunt goale.
Vremurile nu sunt nici ele mai bune si lumea cam traieste de pe o zi pe alta.
In asa o zi se face ca apare un turist german in orasel, opreste la un hotel, ii spune proprietarului ca ar dori sa innopteze aici dar vrea sa vada mai intai camerele. Iar drept gaj depune o bancnota de 100 Euro. Proprietarul ii preda cateva din cheile camerelor.
Cum musafirul a urcat scarile, hotelierul ia bancnota, fuge la macelar si-si plateste datoria.
Macelarul ia cei 100 Euro, fuge de-a lungul strazii si-l plateste pe taran.
Taranul ia cei 100 si-si achita datoria la depozitul asociatiei taranesti din orasel.
Angajatul ia banii, alearga la carciuma unde achita consumatiile date pe credit.
Carciumarul ia cei 100 Euro si ii da prostituatei de la bar pentru ca si ea a avut zile grele, dupa ce a oferit placeri pe credit.
Femeia fuge la hotel si plateste camera cu 100 Euro.
Hotelierul aseaza bancnota pe tejgheaua de la receptie, moment in care apare turistul, cere gajul inapoi si pleaca pentru ca nu i-a placut nicio camera din cele la care a avut chei si paraseste oraselul.
DECI:
Nimeni nu a produs nimic.
Nimeni nu a castigat nimic.
Toti participantii au scapat de datorii si privesc din nou cu optimism spre viitor.

Acum cel putin ati aflat cum functioneaza pachetul salvator al U.E.



#246322 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 29 November 2011 - 09:03 AM in Diverse subiecte

Doi indragostiţi în parc:
- Iubito, inaintea mea cu cine te plimbai in parc ?
- Cu nimeni.
- Serios ?!?
- Da. Toti aveau masina!


Pentru verticalitatea dumneavoastra evitati excesul de sare, lamaie si tequila.


Sotul vine seara acasa obosit si nervos. Sotia ii sare bucuroasa in brate:
-Dragul meu, sunt insarcinata!
-Si tu?


Iubitule unde e cadoul meu?
-Iubito, vezi Ferrari ala rosu de afara?
- Wow iubitule...
-Ti-am luat un ruj de aceeasi culoare.


Stimate Doamne si Domnisoare, cand auziti fraza: ''Nu exista femei urate, exista bautura putina'', raspundeti cu incredere: ''Nu exista barbati urati, exista bani putini''.


Nu intotdeauna viata se termina cu moartea. Uneori se termina cu nunta.


Dupa noaptea nuntii, mirele spune putin ofticat:
- Din cate vad, draga, eu nu sunt primul...
Sotia, in timp ce fuma o tigara raspunde:
- Din cate vad si eu, nu vei fi nici ultimul...

Ce este iubirea?
Lumina vietii.
Ce este casatoria?
Factura la lumina.

El: Iubito ce ai zice sa avem un weekend fabulos??
Ea: Cred ca este o idee excelenta.
El: Ok, atunci............ ne vedem luni!!!!



#241392 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 19 May 2011 - 07:09 AM in Diverse subiecte

Ultimul proverb:
"Oricat de jos ar cadea dolarul, apleaca-te si ia-l!"


Psihiatrul intreaba:
- Au mai existat in familia dumneavoastra cazuri cu boli mintale?
- Da, acum trei ani sora mea a refuzat sa se casatoreasca cu un american miliardar...


O femeie cauta o carte in bibloteca.
Sotul o intreaba:
- Ce cauti draga?
- Stii unde-i cartea aia "Cum sa traim pana la 140 de ani?"
- Da, tocmai am aruncat-o...
- De ce?
- Incepuse maica-ta s-o citeasca!


Profesorul la ora de fizica intreaba elevii:
- Cine imi poate spune ce este vidul?
La care Bula ii raspunde:
- Dom` profesor, am in cap dar nu va pot spune...



#241239 Zambiti, va rog !

Postat de mariana07 on 13 May 2011 - 07:43 AM in Diverse subiecte

Doctore, am voie sa beau bere? intreaba un alcoolic.
- Doamne fereste! raspunde doctorul. Asta v-am interzis acum doi ani!
- Da, dar mi-am inchipuit ca medicina a mai facut progrese...


O pacienta ii spune dentistului sau:
- Doctore, n-o sa ma doara ? Mor de frica! Cred ca decat sa-mi scot o masea mai bine fac un copil.
- N-am nimic impotriva. Dar hotarati-va, ca sa stiu cum sa pun scaunul.


O ambulanta goneste pe strazi si la o intersectie rastoarna si accidenteaza un pieton. Soferul coboara imediat, ridica victima, o instaleaza pe targa si continua drumul spre spital. La un moment dat, se intoarce zambind spre accidentat si ii spune:
- Ce noroc formidabil ati avut ca treceam pe aici!


- Sa stii inculpat ca orice marturie mincinoasa se pedepseste cu inchisoarea de pana la 6 luni!
- Da, dar daca spun adevarul, risc 6 ani!


Niste turisti la tara :
Ea: - Iubitule, peisajul asta ma lasa muta.
El: - Perfect, campam aici.


Sotul si sotia pleaca intr-o vacanta la Ierusalim. Sotia are un accident si moare.
Ghidul, fiind amabil, ii explica sotului posibilitatile pentru inmormantarea sotiei :
- V-ar costa 5000 de dolari sa o trimiteti acasa cu vaporul sau o puteti inmormanta aici pentru 150 de dolari.
- Cred ca o sa aleg prima varianta, raspunde sotul.
- De ce, doar puteti sa-i faceti o ceremonie frumoasa aici si este mai ieftin!
- Acesta este locul unde un om a murit, l-au ingropat si dupa trei zile a inviat! Nu vreau sa risc....


Doi politisti se întalnesc:
- Ma, se apropie Pastele, ti-am cumparat un ou Kinder.
Se întîlnesc si a doua zi:
- Ce zici, ti-a placut oul?
- Ciocolata era excelenta, dar capsula am înghitit-o cam greu....


Un angajat intarzie la servici, seful sau nervos tipa la el:
- Ar fi trebuit sa fii aici la 8:30! Tipul raspunde:
-De ce? Ce s-a intamplat la 8:30?



#239352 NUMAR CONTACT IN FACTURA

Postat de mariana07 on 14 March 2011 - 09:19 AM in Arhiva

Ord. MFP 29/2003 privind aplicarea HG 831/1997, art. 2, alin. 4 :
"Pe facturile fiscale care se utilizeaza pentru prestari de servicii se vor mentiona, in mod expres, numarul si data contractului..."

Dar HG 831/1997 a fost abrogata cu HG 105/2009, deci si respectivul ordin si-a incetat aplicabilitatea.



#239348 mesaj pe pag. de mail yahoo

Postat de mariana07 on 14 March 2011 - 08:43 AM in Arhiva

De fapt, "advertisement" tradus din engleza inseamna "reclama".




Cometa SQL