Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
xgeo's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


xgeo's Content

There have been 4 items by xgeo (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#144589 Probleme cu norma de venit la circa financiara

Postat de xgeo on 22 September 2007 - 08:25 AM in Arhiva

Apelez la ajutorul vostru, in speranta ca voi reusi: poate sa-mi dea cineva o copie dupa o decizie de impunere in care sa se vada clar codul 7222 si norma de venit?



#144552 Probleme cu norma de venit la circa financiara

Postat de xgeo on 21 September 2007 - 04:06 PM in Arhiva

Citeaza

7222 Consultanță și furnizare de alte produse software

Această clasă include:

- analiza, proiectarea și programarea sistemelor la cheie;

- analiza cerințelor și problemelor utilizatorului, consultanță privind

soluția optimă;

- elaborarea, producerea, furnizarea și documentarea soft-ului la comandă,

bazat pe cerințele utilizatorilor;

- scrierea de programe, urmând indicațiile utilizatorului;

- proiectarea de pagini web.

Această clasă exclude:

- reproducerea soft-ului nespecializat, la cerințele clientului, vezi

22.33;

- consultanța în domeniul sistemelor de operare, vezi 72.10.

Inteleg ce spui, dar totusi am prieteni care s-au incadrat perfect la norma de venit cu 7222.



#144544 Probleme cu norma de venit la circa financiara

Postat de xgeo on 21 September 2007 - 03:09 PM in Arhiva

Problema e ca cei la administratia financiara au zis asa:

CAEN 7222: Consultanta si furnizare de alte produse software este diferit de 104. Servicii de informatica.

Prin concluzie, "calculatorul nu accepta declaratia dvs". Nici nu vad cum as putea sa ma autorizez pentru servicii de informatica avand in vedere ca aceasta activitate nici nu exista in codul CAEN.



#144416 Probleme cu norma de venit la circa financiara

Postat de xgeo on 20 September 2007 - 03:09 PM in Arhiva

Salut!
Recent m-am inregistrat ca PFA. Dupa primarie si registrul comertului am mers la circa financiara ca sa completez declaratia 221. In autorizatie am ales activitatea principala "7222: Consultanță și furnizare de alte produse software", pe care am trecut-o si in declaratia 221, dupa care am bifat ca vreau sa fiu impozitat la norma. Dupa cateva zile am fost sunat de la administratia financiara si mi s-a solicitat sa trec pe sistemul real de impozitare pentru ca activitatea mea nu se regaseste in nomenclatorul activitatilor cu norme de venit. Intr-adevar, in acel nomenclator nu exista nici o activitate "Consultanță și furnizare de alte produse software", insa exista "Servicii de informatica" care, evident, include si activitatea mea. Cei de acolo insista totusi ca nu ma pot trece la norma de venit, chiar dupa ce le-am explicat acest aspect. Am prieteni care folosesc deja acest sistem de impozitare, cu aceeasi activitate cu a mea. Diferenta e ca eu apartin de jud. Ialomita, iar cei de acolo nu sunt familiari cu acest gen de cazuri.

Ce e de facut in acest caz? Nu vreau sa platesc o gramada de bani din cauza incompetentei inspectorilor de acolo.




Cometa SQL