Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
xds's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


xds's Content

There have been 2 items by xds (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#148505 Masina achizitionata pe firma?!

Postat de xds on 20 October 2007 - 12:37 PM in Arhiva

Multumesc pentru indumarile prompte.
Ieri am fost la dealer si am dat avans. Am hotarat sa o iau pe persoana fizica, avand in vedere ca firma nu este platitoare de TVA si nici profit nu are, iar la revanzare nas vrea sa mai dau statului ceva impozit ca o vinde firma, am hotarat sa o iau pe pers fizica.
Poate ma ajutati cu un model de contract si ceva indicatii in asa fel incat sa pot scade cheltuielile intretinere, reparatii, revizii, combustibil etc (cat mai multe cheltuieli).
In plus nu se poate stipula in contractul de comodat ca firma sa restituie valoarea primelor de asigurare cat masina este folosita de firma pe perioada contractului de comodat?
Nu stiu, intreb si eu. Pt ca toata lumea doreste sa cheltuie cat mai putini bani si sa recupereze cat mai mult.
Multumesc inca odata.



#148404 Masina achizitionata pe firma?!

Postat de xds on 19 October 2007 - 01:20 PM in Arhiva

Buna ziua!
De la inceput mentionez ca nu ma pricep in contabilitate-fiscalitate.
Am un srl cu impozit pe venit de 1 an.
Acum vreau sa iau o masina cu banii jos din sponsorizari parinti.
Cum este mai bine sa procedez:
1. Sa platesc si sa o iau pe firma, in ideea ca imi voi recupera costul masinii, asigurari, reparatii etc (pe firma)
2. Sa o iau pe persoana fizica, sa fac cotract de comodat cu firma mea si sa scad de acolo cheltuielile de intretinere, carburant.
Voi cum credeti ca e mai bine?
Multumesc anticipat!




Cometa SQL