Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teoden's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


teoden's Content

There have been 42 items by teoden (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#217080 cheltuielile cu dobanda si diferenta de curs valutar sunt deductibile?

Postat de teoden on 19 January 2010 - 03:00 PM in Arhiva

In feb 2009 am achizitionat o masina in leasing, intrebarea mea este ch cu dobanda leasingului 666 este deductibila si cele du diferentele de curs valutar 665???
Va multumesc anticipat



#217079 cheltuielile cu dobanda si diferenta de curs valutar sunt deductibile?

Postat de teoden on 19 January 2010 - 02:59 PM in Arhiva

In feb 2009 am achizitionat o masina in leasing, intrebarea mea este ch cu dobanda leasingului 666 este deductibila si cele du diferentele de curs valutar 665???
Va multumesc anticipat



#216509 factura leasing calcul diferente de curs valutar exemplu

Postat de teoden on 13 January 2010 - 09:20 AM in Arhiva

in luna feb 2009 am achizitionat o masina in leasing.in feb am dat un avans; pe factura de avans scrie un curs valutar 1 euro =4.2940 lei. dupa acest curs valutar s-a inregistrat masina in contabilitate.in martie vine prima rata a autoturismului; pe factura scrie 1 euro=4.3315 lei; capital 462.34 lei si dobanda 207.82 lei (fara tva); rata masinii (capitalul) este de 106.74 euro dobanda 47.98 euro ( fara tva).cum le inregistrez eu?
eu am facut asa:
capital 167 106,74 euro x 4.2940 lei= 458.34 lei
la dobanda 666 47,98 euro x 4.2940lei = 206.03 lei
si la dif 665 462,34 lei - 458,34 lei = 4 lei si la dobanda 207,82 lei - 206,03 lei = 1,79 lei total 5,79 lei la dif de curs valutar

pe aceasta factura nu scrie nici o dif de curs valutar, pe celelalte sunt scrise dar nu daua celeasi sume.In contract scrie ca acele diferente reprezinta diferenta dintre cursul valutar in momentul emiterii facturii si data incasarii facturii.
Cum fac?cine are leasing?cum inregistrati aceste diferente de curs valutar??
va rog ajutati-ma pt ca mai trebuie facuta si reevaluarea.Asta ce mai reprezinta????



#216075 TVA autoturism leasing

Postat de teoden on 07 January 2010 - 06:07 PM in Arhiva

Vezi postareates, la Jan 7 2010, 05:52 PM, a spus:

Ti-a zis contabila conturile astea?
Capitalul in 167, dobanda in 666, iar casco in 613 (daca e lunar); daca e trimestrial in 471 si descarci lunar.
Nu am inteles faza cu selectat tva.



da si asa am facut din februarie, cum mai reglez eu acum?
da casco este lunar dar face si amortizarea la ea lunar avand valoare mare.
eu lurez in contab sql si exaita o optiune acolo si trebuie selectat k fiind tva din bunuri de capital. sa apara in jurnal
ce mai fac eu acum? :pullhair:



#216069 TVA autoturism leasing

Postat de teoden on 07 January 2010 - 04:38 PM in Arhiva

buna ziua!
In luna feb 2009 am achizitionat o masina in leasing.pe fiecare luna, facturile le introduc asa:in contul 1621 capitalul masinii, in 1682 dobanda iar in 167.01 casco.Este corect???
contabila m-a pus sa selectez tva ca fiins din bunuri de capital.acum intrebarea mea este: ma afecteaza cumva la decl 300?
ce trebuie sa fac?mai trebuie sa fac ceva?



#215846 CM persoana nou angajata - diferite situatii

Postat de teoden on 04 January 2010 - 11:22 AM in Arhiva

Buna ziua!Am si eu o problema.Am o salaraita angajata pe 02.11.2009, pe 04.11.2009 vine cu concediu medical urgenta cod 06 si apoi 01;Ea a lucrat inainte la o alta sc care i-a incetat contractul pe 30.10.2009, nu are continuitate o zi la cim.
Ii calculez concediu medical???
cum? pe ultimele 6 luni lucrate la firma anterioara sau ....cum?
Astept raspunsuri urgent
Va multumesc
La multi ani 2010!!!!!



#210532 Contract pentru munca prestata

Postat de teoden on 11 September 2009 - 01:09 PM in CONTRACTE comerciale

Buna ziua!Suntem un centru de calificare, si avem formatori care preda la cursuri.Intrebarea mea este daca le putem face contrcat de prestari servicii sau de colaborare???Ei vin cam 8-9 ore pe saptamana.Exista vreo diferenta intre contractul de pretari servicii si conventii civile???este unul si acelasi.Va rog mult dati-mi si mie un sfat.Va multumesc!!!!



#200988 somaj

Postat de teoden on 07 May 2009 - 12:18 PM in Arhiva

daca un salariat are contractul incheiat indisciplinar poate lua somaj.are 12 luni lucrate in ultimii 2 ani dar din cauza unui viciu l-au dat afara, si cred ca indisciplinar.astept pareri



#197084 punct de lucru in alt oras

Postat de teoden on 18 March 2009 - 01:01 PM in Arhiva

buna ziua!vrem sa deschidem un punct de lucru intr-un alt oras la o asociatie.In statul societatii se specifica ca "asociatia poate infiinta birouri si filiale in orice alta localitate din tara", mai trebuie sa fac ceva la finante?mentionez ca vom avea peste 5 angajati acolo.cam 3 cu functie de baza si restul cu 2 ore,Vor fi cam 15-20 salariati.A mai trecut cineva prin asa ceva.Ce trebuie sa mai fac si unde?Astept opinii urgent.Va multumesc!!!



#194795 declaratia 230

Postat de teoden on 20 February 2009 - 04:59 PM in Arhiva

buna ziua!Toti angajatii asociatiei noastre vor sa doneze sa zic asa 2% din impozitul anual la o organizatie nonprofit.La asociatie noi avem multe persoane fara functie de baza.Stiti cumva daca si acestia pot sa vireze acesti 2%????Cei de la finante nu stiu sigur, nu au stiu sa-mi spuna.Ajutati-ma va rog!!!!!!!astept raspuns.Va multumesc!!!



#192399 concediere

Postat de teoden on 27 January 2009 - 09:18 AM in CONFLICTE DE MUNCA

daca desfintez un post mai pot sa am alti angajati pe acelasi post?am trei sal pe postul de instalator tehnico-sanitare si pe unul, din cauze economiei va intra in somaj pe ceilalti ii mai pot tine pe acelasi post sau trebuie sa le schimb incadrarea????
va rog mult da-ti-mi sfaturi....



#191700 somaj

Postat de teoden on 20 January 2009 - 11:21 AM in Arhiva

cu acest articol un angajat poate intra in somaj art.61 lit d).????



#191317 somaj

Postat de teoden on 16 January 2009 - 11:58 AM in Arhiva

Din cauza crizei, din pacate nu mai putem sa tinem multi salariati si asa unul dintre ei l-am concediat.El ar vrea sa intre in somaj ca a fost el la itm si sa-i desfac cim cu art.65.Eu il incetez cu art.65, desi eu stiu ca trebuie sa aiba 1 an vechime el are doar 6 luni.Pe mine ma afecteaza daca fac asta?????
va multumesc mult



#189053 suspendare CIM

Postat de teoden on 08 December 2008 - 10:24 AM in Arhiva

avem o angajata cu 2 ore fara funtie de baza care este plecata in strainatate fara a avea bunul simt sa ne anunte si pe noi.Cei de la itm mi-au sp sa-i suspend contractul.Cum fac?avand in vedere ca ea nu este?sau o bag in concediu fara plata?astept raspunsuri ....



#188755 despre concediile medicale intrebari simple

Postat de teoden on 03 December 2008 - 11:12 AM in Arhiva

deci nu se retine nici cass, nici somaj si nici impozit la ceste rubrice a fa trecut 0 (zero) pe stat?doar cas se calculeaza la nr de zile de cm de maternitate?
am inteles bine?va multumesc mult de tot daca mai am nelamuriri o sa apelez la ajutorul dvs.



#188668 despre concediile medicale intrebari simple

Postat de teoden on 01 December 2008 - 09:05 PM in Arhiva

va multumecs mult de tot acum mai am alte nelamuriri:
1.somajul stiu ca se ia la tot incepnad cu 2008 adica per lucrata+ cm societate + cm fnuass, va rog mult care ste legea pur si simplu nu mai tin minte legea???ang ajat
2.la concediu de maternitate ce nu se retine?? somajul???astept raspunsurile cat mai repede
am nevoie de ele



#188382 despre concediile medicale intrebari simple

Postat de teoden on 27 November 2008 - 04:35 PM in Arhiva

Buna ziua!Sunt incepatoare in acest domeniu si as avea niste nelamuriri,va rog ajutat-ma:
1.Primele 5 zile sunt platite de societate aceste zile sunt calendaristice sau lucratoare?eu le-am luat lucratoare.
2.Baza de calcul la CASS (sanatate) angajat este venit per lucrata+cm suportat de societate sau doar veni per lucrata fara cm?????????
3.Baza de calcul la somaj angajat cand are si zile lucrate intr-o luna este venit per lucrata+ cm suporat de angajator+cm Fnuass si cand este luna intreaga in cm este 0 ???????
4.daca salariul este ffff amre cum se face calculul?am auzit ceva de 6 sal medii pe economie.....Cine stie lamuriti-ma si pe mine,pls????????
va multumesc mult de tot!!!!!!!



#188267 concediu medical salariu de baza+sporuri

Postat de teoden on 26 November 2008 - 07:23 PM in Arhiva

SI MAI AM CATEVA NELAMURIRI VA ROG MULT SA MA AJUTATI,CEVA DE CARE NU SUNT FFFF SIGURA:
1.CARE ESTE BAZA DE CALCUL LA SOMAJ ANGAJAT 0.5%:EU STIU CA PER LUCRATA+CM SUPORTAT DE ANGAJATOR+CM SUPORATAT DE FNUASS IAR CAND ESTE O LUNA INTREAGA DE CM SOMAJUL ESTE 0 (ZERO).DAR CARE ESTE BAZA LEGALA?
2.LA CASS 5.5% ANGAJAT CARE ESTE BAZA DE CALCUL?
ASTEPT RASPUNSURI VA ROG SI LEGEA



#188245 concediu medical salariu de baza+sporuri

Postat de teoden on 26 November 2008 - 03:41 PM in Arhiva

am un angajat care are sal de 700 lei si un spor de vechime de 5% la media zilnica se ia 700 lei sau 735 cu spor????
astept urgen raspuns multumesc mult



#186424 somaj

Postat de teoden on 05 November 2008 - 12:04 PM in Arhiva

vrem sa desfintam un post, ii inchidem cim cu art 65 alin 1 si apoi el poate intra in somaj????
in ultimele 12 luni el a avut si concediu medical. este vreo problema?
il poate impiedica asta sa intre in somaj?
cum se procedeaza?

nimeni nu a mai desfiintat vreun post? nimeni nu ma poate ajuta?va rog



#182384 deducere gresita

Postat de teoden on 19 September 2008 - 08:30 AM in Arhiva

O salariata are sal 1080 fara persoane in intretinere si din neatentie in loc sa trec deducerea 240 am scris 250 in statele din aprilie-iulie.Cum repar greseala?A mai facut ceneva asa?Cum ati procedat????



#182216 recuperare FNUAASS

Postat de teoden on 17 September 2008 - 10:53 AM in Arhiva

Eu am facut compensare.Se poate face.si apoi faci cerere pentru diferenta de bani pe care o mai ai la ei



#182210 concediu fara plata

Postat de teoden on 17 September 2008 - 10:18 AM in Arhiva

Buna ziua!Suntem un centru de calificare si avem formatori cu un cim de 2 ore.In perioada 01.06.2008-31.08.2008 i-am bagat in concediu fara plata ei neavand cursanti.Acum ii mai pot baga in continuare pe cei care nu incep cursuri nici in aceasta toamna?Ii mai pot baga in concediu fara plata?
astept parerile dvs.



#181757 declaratii CAS

Postat de teoden on 10 September 2008 - 04:43 PM in Arhiva

eu nu i-am bagat in declaratie



#181593 somaj ilfov

Postat de teoden on 08 September 2008 - 03:16 PM in Arhiva

am o angajata incepand cu data de 08.05.2008, din pacate magazinul nu prea da roade asa ca ne vedem nevoiti sa-l inchidem.Dna(angajata) doreste sa mai ramana la noi inca 2 luni pentru ca apoi sa-si poata lua somaj.Dupa 6 luni lucrate poate intra in somaj????si cat timp?un an sau doar sase luni?are nevoie pentru a iesi la pensie.Astept raspuns cat mai repede.Va multumesc mult.




Cometa SQL