Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
picutex's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


picutex's Content

There have been 17 items by picutex (Search limited from 20-November 07)


Sort by                Order  

#285935 Impozitare dividende

Postat de picutex on 30 November 2018 - 02:14 PM in Impozitare - VENIT

Buna ziua. Puteti va rog sa ma ajutati si pe mine, am cautat pe forum dar tot nu sunt lamurita. Am repartizat in octombrie dividende din profitul anilor 2016-2017, am facut AGA, voi declara si plati in D100 pentru trim.IV 2018 impozitul de 5%, asta m-am lamurit.
Cu CASS-ul asta nu m-am lamurit-datorez 5.5% din valoarea dividendelor- pt sumele repartizate din 2016 ( asa cum era atunci); 10% ( 2280lei, daca depaseste plafonul) pt sumele din profitul anului 2017? Sau datorez 2280 (ca se depaseste plafonul) indiferent carui an ii corespund dividendele?
Depun DU pt toate sumele? Daca da pana cand se depune si se plateste?
Multumesc.



#278373 import - factura comisionar

Postat de picutex on 24 April 2017 - 11:41 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc. Asa am facut, dar mai aveam nevoie de o parere, ca sa fiu eu sigura. :biggrin:



#278349 import - factura comisionar

Postat de picutex on 24 April 2017 - 08:26 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua. am si eu urmatoarea problema. Am facut un import din India,nu este primul, doar ca acum comisionarul vamal mi-a emis o factura cu TVA si taxa vamala (pana acum plateam direct TVA si taxe vamale la vama). Intrebarea este cum inregistrez factura respectiva si daca o declar in 394.



#274153 stornare in 2016 factura emisa in 2015

Postat de picutex on 10 May 2016 - 08:42 AM in Impozitare - TVA

Multumesc. O zi buna.



#274113 stornare in 2016 factura emisa in 2015

Postat de picutex on 09 May 2016 - 09:12 AM in Impozitare - TVA

Buna ziua. In noiembrie 2015 am livrat si facturat marfuri unui client - cota TVA 24%. Clientul respectiv a vandut partial din marfuri iar acum in mai 2016, imi returneaza marfurile nevandute si imi achita contravaloarea celor pe care le-a comercializat. Intrebarea mea este urmatoarea - cum fac factura de stornare, cu TVA 24% ? Daca fac cu 20% , cum inregistrez diferenta? Va multumesc.



#263013 calcul impozit 3% microintreprindere

Postat de picutex on 18 June 2014 - 10:27 AM in Arhiva

Am si eu o problema - contul 609 intra sau nu la calculul inpozitului pe venitul microintreprimderilor?



#259693 calcul impozit 3% microintreprindere

Postat de picutex on 13 January 2014 - 07:04 PM in Arhiva

Sumele provenite din recuperarea taxei de poluare intra la calcului impozitului de 3%? Precizez ca taxa a fost platita in 2008, cand eram platitoare de impozit pe profit si a fost considerata cheltuiala nedeductibila, acum sunt platitoare de impozit pe venit. Aceste sume oricum au fost compensate direct cu datoriile pe care le aveam la stat.



#259083 proforma

Postat de picutex on 07 December 2013 - 06:36 PM in Arhiva

Multumesc mult pt. raspuns, voi incerca luna asta sa remediez greseala.



#259015 proforma

Postat de picutex on 05 December 2013 - 11:55 AM in Arhiva

Buna ziua. Am urmatoarea situatie: factura proforma emisa in octombrie si platita cateva zile mai tarziu. mi am dedus TVA -ul, avand in vedere ca am platit si ca am vb cu furnizorul sa mi emita factura in aceeasi luna. Dar mi s-a emis factura la sfarsitul lui noiembrie. Cum inregistrez astfel incat sa nu ma incurc la decontul de TVA. Am inclus si in decl 394 fact respectiva si acum nu stiu cum sa fac. Multumesc.



#257375 contributie sanatate NEachitata de angajator = lipsa stagiu cotizare salariat ?

Postat de picutex on 11 September 2013 - 08:11 PM in Arhiva

Am urmatoarea situatie - asociat unic, in septembrie 2012, suspenda firma si se angajeaza, sotia ramane insarcinata in aceeasi perioada. Pentru a beneficia de indemnizatie i ar mai trebui cateva luni la stagiul de cotizare. El pe anul 2012 si-a distribuit dividende si a platit impozitul. Se poate lua in considerare ca stagiu de cotizare perioada ianuarie - sepembrie a anului 2012?



#247222 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de picutex on 18 January 2012 - 03:16 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

ideea este ca vanzarea respectiva e deja inregistrata odata in casa de marcat - prin emiterea bonului- in raportul de inchidere zilnica pe care il inregistrez. Eu facturile pe care le emit si sunt achitate prin bon fiscal nu le mai inregistrez inca o data, le trec doar in decl.394.



#247211 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de picutex on 18 January 2012 - 10:35 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua. Am urmatoarea situatie: la magazinul cu amanuntul s-a prezentat un client care a luat produse, a solicitat factura dar cu plata prin banca. Ulterior el s-a prezentat la magazin si a platit cu numerar, vanzatoarea i-a batut bon de casa. Eu am inregistrat factura respectiva si acum sunt in situatia in care aceeasi vanzare am inregistrat-o de doua ori. Pe ce baza pot anula factura inregistrata care imi apare ca neachitata?



#244891 somaj dupa CIC

Postat de picutex on 03 October 2011 - 09:42 AM in Arhiva

imi cer scuze daca s-a mai discutat - am o angajata care termina cic in 13.10.2011 si vrea sa mearga in somaj. stiu cum se procedeaza dar m-am blocat la adeverinta de somaj. Cum completez la contributia salariatului, las spatiu liber- avand in vedere ca e in CIC si nu a contribuit. Va rog mult sa ma ajutati.



#234913 Desfiintare post ------angajat in somaj

Postat de picutex on 07 January 2011 - 02:35 PM in SOMAJ

Daca salariata se afla in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani. pot sa o dau in somaj atunci cand termina concediul? Precizez ca nu s-a desfiintat punctul de lucru, dar volumul de activitate a scazut - deci s-a desfiintat postul.



#218918 somaj

Postat de picutex on 10 February 2010 - 08:58 PM in Arhiva

am si eu o intrebare - urmeaza sa concediez o angajata care este si studenta. precizez ca are vechime de 1an si jumatate. poate beneficia de somaj si daca nu ma poate ajuta cineva cu legislatia unde se precizeaza acest lucru. multumesc mult



#190095 Ecotaxa

Postat de picutex on 31 December 2008 - 12:38 PM in Arhiva

pentru sacosele mari de 2 sau mai multe kg mai merge taxa de 20 bani pe bucata, dar cum as putea sa procedez eu care ofer clientilor pungute de dimensiuni mici - ex. 5cm*6am sau 10cm*15cm. Se percepe si pt alea taxa?



#182053 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de picutex on 14 September 2008 - 05:06 PM in MONOGRAFII CONTABILE

si eu am o problema asemanatoare: patronul si-a cumparat termopane pentru casa pe firma,
le-am inregistrat pe 471 urmand sa le dau pe cheltuieli, dar intre timp patronul a zis sa emit factura
pe numele lui pentru aceste termopane. ma poate ajuta cineva cu niste inregistrari contabile.
multumesc!




Cometa SQL