Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Alexandru78's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Alexandru78's Content

There have been 8 items by Alexandru78 (Search limited from 12-November 07)


Sort by                Order  

#177113 Zambiti, va rog !

Postat de Alexandru78 on 02 July 2008 - 11:07 PM in Diverse subiecte

Vezi postareajulia607, la Mar 19 2007, 11:31 PM, a spus:

Misogin ≠ afemeiat, muieratic
Sursa: Antonime
cf dexonline.ro

Daca te gandeai la un cuvant cu sensul "femeie care uraste barbatii", nu stiu daca exista in limba romana asa ceva ( inca... dar nu-i tarziu... ). Sugestie : androfob ( fobie in sensul de repulsie, nu de teama; se foloseste in ambele sensuri)

FOBÍ//E ~i f. 1) Stare de teamă obsedantă. 2) Repulsie excesivă față de ceva; aversiune nerezonabilă. [Art. fobia; G.-D. fobiei; Sil. -bi-e] /<fr. phobie

Gresit, femeia care dispretuieste barbatii se numeste misandra.



#177091 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de Alexandru78 on 02 July 2008 - 07:32 PM in INFORMATII DIVERSE

Conform sectiunii 11 - Activitati incompatibile cu exercitarea profesiei de liber-profesionist contabil, partea B – Aplicabila liber profesionistilor contabili din Codul etic national al profesionistilor contabili, elaborat si aprobat de CECCAR prin Hotararea nr. 1 din 23.10.1995, cu modificarile si completarile ulterioare, „Realizarea de acte de comert sau indeplinirea de activitati salarizate sunt incompatibile cu exercitarea concomitenta ca liber-profesionist a oricarei activitati specializate ce formeaza profesia contabila”.

In concluzie expertul contabil ce are calitatea de angajat al unei societati comerciale poate sau nu sa organizeze, sa conduca si sa supravegheze contabilitatea altor societatii comerciale, sa intocmeasca si sa semneze situatiile financiare ale acestor societati ?



#176513 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 27 June 2008 - 04:13 PM in Arhiva

Vezi postareanadia p, la Jun 27 2008, 04:54 PM, a spus:

Noroc ca suntem tineri si rezistam :frusty: ca am putea muri de inima de la stresul asteptarii
S-au afisat undeva???????????????????????????


dragi colegi, eu zic sa nu va mai stresati asa de tare. Considerati ca ora de afisare este 20.00 si pana atunci incercati sa va linistiti pentru ca daca aveti emotii asa de mari la scris, atunci cu siguranta nu vi se va lua piatra de pe inima cu adevarat chiar daca ati trecut cu succes de proba scrisa pentru ca la fel de bine puteti sa picati la oral (doamne fereste).

Oricum eu zic ca mai dureaza destul pana vor afisa rezultatele.



#176503 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 27 June 2008 - 03:51 PM in Arhiva

Vezi postareaioanavoda, la Jun 27 2008, 04:47 PM, a spus:

Sper sa merite asteptarea asta...poate s-au gandit sa mai rotunjeasca un pic notele...si de aia se lungesc atata. :frusty:

:biggrin:


"Que Sera Sera (Whatever Will Be, Will Be)"



#176498 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 27 June 2008 - 03:46 PM in Arhiva

Vezi postareagfggfgf, la Jun 27 2008, 04:31 PM, a spus:

AM SUNAT LA FILIALA ORADEA SI MI S-A SPUS CA INCA NU AU PRIMIT REZULTATELE!! LA ORA 16:28. DUPA CE CA AM SI FOST ACOLO LA AMIAZA SI MI-AU SPUS CA LA 16 FIX SE AFISEAZA.
VA DATI SEAMA CE INSEAMNA ASTA?
NICI SEARA LA ORA 20 NU LE VOM AFLA!
TARA DE RAHAT!
ASTEPT VESTI SI DIN ALTE ORASE.

In anuntul oficial de pe site-ul Ceccar-ului se precizeaza ca rezultatele se vor afisa DUPA orele 16:00... asta poate sa insemne 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 19:00 etc.

Eu nu mi-am facut sperante ca se vor afisa rezultatele la ora 16.00 fix ;)

Suntem in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul :frusty:



#176432 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 27 June 2008 - 12:41 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 27 2008, 01:14 PM, a spus:

Vezi postareaiuliana2006, la Jun 27 2008, 12:46 PM, a spus:

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 27 2008, 12:33 PM, a spus:

Vezi postareaiuliana2006, la Jun 27 2008, 12:42 PM, a spus:

Mi se pare regretabil sa vedem atata rautate din parte unei colege. Ar trebui sa incetezi ..... si asa stresul este foarte mare.
Este urat din partea ta.



Puteti sa cititi ceva? Eu n-am stare..... Nu pot sa citesc nimic.
Multa bafta tutror!

Ma uimeste atata solidaritate intru...
Ar fi mai necesara in alte situatii!!!
Va urez tuturor mult succes! Nu putini vor obtine inca un "carton" care nu are acoperire...O calificare obtinuta usor NU ARE VALOARE!!!
Succes!


Nu cred ca poti fi tu in masura sa apreciezi calificarea altor persoane pe care nici macar nu le cunosti.
Cat despre colegialitate si integritate nici nu poate fi vorba din partea ta.
Oricum nu merita efortul de ati raspunde.

Crede-ma ca nici tu nu meriti efortul...
Colegialitate...integritate...Te scuz pentru ca esti prea prinsa de stresul examenului!
Despre calificare...pregatire...cred ca o spune site-ul (postarile unora dintre candidati!) in locul meu!
Dar va tin pumnii tuturor!!!

Carton fara acoperire, experti fara valoare ...foarte frumos din partea ta sa-i jignesti pe altii, dar ma intreb tu ce valoare ai tu draga Mihala.Ela, pentru ca daca esti asa cu adevarat o capacitate profesionala nu inteleg de ce te-ai simti amenintata de acesti oameni pe care ii desconsideri cu atata usurinta sau pentru ce motiv ti-ai pierde timpul pe acest forum avand in vedere superioritatea neta a intelectului si cunostiintelor tale ?

In ceea ce priveste urarile "va tin pumnii tuturor", "succes" avand in vedere dispretul afisat anterior pentru potentiali "experti fara valoare" cum i-ai numit tu... nu cred ca cineva le poate lua in considerare.

Multumim pentru contributia adusa la acest thread si iti uram si noi toate cele bune, inclusiv mai putine frustrari si insatisfactii profesionale, personale etc.

Multa bafta tuturor.



#176402 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 27 June 2008 - 11:13 AM in Arhiva

Vezi postareardelia, la Jun 27 2008, 11:38 AM, a spus:

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 27 2008, 11:19 AM, a spus:

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareamihaela.ela, la Jun 26 2008, 03:11 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia elena, la Jun 26 2008, 02:46 PM, a spus:

si eu sunt in aceeasi stare; incerc sa citesc ceva la oral dar degeaba...; intrebare pentru cei care din nefericire au picat anul trecut: cat a-ti facut din lucrare?
cine a facut contestatie ,cum i-a recorectat? care e procedura?
eu sunt cam la limita pt ca am gresit in problema si daca nu i-mi puncteaza deloc pierd 2.4 din start, plus la celelalte daca mai i-mi gasesc ceva ....
sper sa promoveze toti !

Iti urez sa promovezi examenul...Personal, cred ca cel mai mult te vor depuncta la...gramatica!!!
Expertii contabili nu au nici o scuza ca nu stiu sa scrie corect romaneste!!!

Mult succes!

PROMOVÁ
promovez, vb. I. Tranz.
A ridica, a înainta pe cineva în funcție; în grad, într-o demnitate etc., a avansa. &laquo;&raquo; A declara pe cineva absolvent al unui an de învățământ, permițându-i trecerea în anul următor. &laquo;&raquo; A termina cu succes o clasă sau un an de învățământ.
A susține, a sprijini

ma abtin de la orice comentarii .....

Chiar ca nu ai avea ce comenta!!!! Daca intre timp te-ai apucat de studiul limbii romane (a se vedea explicatia din DEX - multumesc pentru explicatii!!!!), poate ai aflat si cum se scrie corect ...ati, imi...ca sa nu mai amintesc de ..."mai i-mi gasesc ceva"!!!!..."incerc sa citesc ceva la oral"..."am gresit in problema"...Fara alte comentarii!!!!
Sincer iti urasem succes!!! Acum m-am razgandit! Nu pari decat o persoana avida sa-si mai bifeze un rand in CV - "da" bine calitatea de "expert contabil"! N-ar fi o pierdere prea mare pentru organizatia numita CECCAR...

Mihaela, in conditiile in care toti cei de-aici suntem stresati in asteptarea rezultatelor, consider ca cele scrise de tine mai sus sunt rautate gratuita.

:good:



#176162 aptitudini 2008

Postat de Alexandru78 on 25 June 2008 - 07:39 PM in Arhiva

Vezi postareaFLORY1980, la Jun 25 2008, 08:34 PM, a spus:

M-am uitat acum pe site-ul <a href="http://www.ceccarbacau.ro/" target="_blank">http://www.ceccarbacau.ro/</a> si deja apare la "comunicari" "rezultate examen aptitudini"pagina in lucru


e de luni asa ;)




Cometa SQL