Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mega_Bytu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mega_Bytu's Content

There have been 5 items by Mega_Bytu (Search limited from 13-December 07)


Sort by                Order  

#235978 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de Mega_Bytu on 26 January 2011 - 09:07 AM in Arhiva

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie, as putea sa fac o sponsorizare de 200 RON aferent T4 - 2010.

- Am depus declaratia de impozit pe profit la ANAF, si am platit impozitul pe profit, cu anul incheiat acum, platind impozitul din T3 2010, urmand ca impozitul regularizat sa se plateasca in T1 2011.
- Nu am cuprins in contabilitate sponzorizarea deoarece nu stiam exact care poate fi valoarea ei. Daca imi da cineva un contract de sponsorizare datat pe 2010, pot sa il sponsorizez si sa scad din suma ce urmeaza a fi platita in T1 2011 in contul impoz. pe profit? Trebuia sa il inregistrez deja, sau inregistrez doar plata?

Daca plata se face in ian. 2011 poate intra aferenta 2010? Multumesc!



#200100 FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA

Postat de Mega_Bytu on 26 April 2009 - 08:56 AM in Arhiva

Vezi postareakatinca, la Apr 25 2009, 11:06 PM, a spus:

Regula speciala se aplica numai in cazul in care prestatorul nu este stabilit in Comunitate iar beneficiarul este o presoana neimpozabila stabilita in Comunitate in rest se aplica regula de mai sus.

Multumesc! :)



#200078 FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA

Postat de Mega_Bytu on 25 April 2009 - 06:33 PM in Arhiva

Multumesc mult pentru raspuns! Dar in cazul serviciilor de telecomunicatii furnizate pe cale electronica (gazduire web), pentru ca acesta este obiectul nostru de activitate?



#200040 FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA

Postat de Mega_Bytu on 25 April 2009 - 11:18 AM in Arhiva

Buna ziua!

M-ar interesa si pe mine un raspuns la urmatoarele intrebari deoarece nu am reusit sa aflu un raspuns nici de la Finante. Suntem o firma care PRESTAM SERVICII (in domeniul IT, in principiu intangibile), platitoare de TVA 19% inregistrata in Romania si avem clienti din afara tarii. Cum trebuie sa facturam catre fiecare din cazurile de mai jos, cu sau fara TVA 19%?

1. catre persoana fizica din UE, unde exista TVA ?
2. catre persoana fizica din UE, unde nu exista TVA ?

3. catre persoana fizica din afara UE, unde exista TVA (exemplu Rusia)?
4. catre persoana fizica din afara UE, unde nu exista TVA (exemplu USA)?

5. catre persoana juridica din UE, unde exista TVA?
6. catre persoana juridica din UE, unde nu exista TVA?

7. catre persoana juridica din afara UE, unde exista TVA (exemplu Rusia)?
8. catre persoana juridica din afara UE, unde nu exista TVA (exemplu USA)?

Va multumesc mult si astept un raspuns cat de repede, chiar nu mai stiu pe cine sa intreb.



#169343 Intrebare legata de bilantul de pe mfinante.ro

Postat de Mega_Bytu on 10 April 2008 - 11:44 AM in Arhiva

Salut!

Am si eu o intrebare, cand se publica bilantul financiar al persoanelor juridice pe anul 2007 pe www.mfinante.ro?

Multumesc!




Cometa SQL