Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
i96nds's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


i96nds's Content

There have been 17 items by i96nds (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#257863 conventie civila administrator

Postat de i96nds on 03 October 2013 - 09:05 PM in Contabilitate AP

Foarte util fisierul, multumim !

A mai aparut vreo modificare in 2013 la aceste contributii ?

Ma intereseaza partea cu conventia civila pentru persoana care asigura curatenia la bloc - adica ingrijitorul - ce poate fi considerat ca face o activitate independenta.
Sper ca inca mai e OK sa aiba conventie civila de prestari servicii....



#223385 compensare dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza

Postat de i96nds on 25 March 2010 - 08:18 PM in Arhiva

Cred ca angajatorul tau face o mare confuzie.
In perioada concediului de maternitate / lauzie, contractul tau NU este suspendat.
Stiu ei ceva de o suspendare, dar nu aici era ci la concediul de ingrijire a copilului - CIC - adica perioada aia cand primesti banii direct de la stat, nu de la firma.

Va rog sa ma corectati de gresesc.



#214296 CONCEDIU PATERNITATE-ROG AJUTOR

Postat de i96nds on 21 November 2009 - 09:25 PM in Arhiva

Buna ziua,

Ca sa nu mai deschid inca un subiect, indraznesc sa intreb aici....

E vorba de legea concediului paternal - legea nr. 210/1999 din 31/12/1999 Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 654 din 31/12/1999.

Mai precis este vorba de articolul 4:

Art. 4. - (1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obținut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condițiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.

Paragraful 2 al articolului 4 a fost creat pentru a se evita situatii cand un angajat ar putea veni cu doua astfel de atestate pentru a beneficia de 20 de zile de concediu paternal, unul dupa altul, pentru acelasi copil nou-nascut.

Insa unii angajatori interpreteaza acest paragraf in sensul ca acest concediu de 10 zile se acorda o singura data in viata, adica pentru cel de-al doilea copil angajatul NU are dreptul la un alt concediu paternal suplimentar de 10 zile.

O astfel de interpretare este evident eronata intrucat ar duce la DISCRIMINARE intre copii. Mai mult, daca mi-as schimba locul de munca si as merge la alta firma, cea de-a doua firma nu are cum sa stie ca am mai beneficiat in trecut de concediu de paternitate pentru un alt copil... Deci as beneficia de un astfel de concediu parternal pentru al doilea copil doar daca imi schimb locul de munca ! Evident o astfel de abordare este gresita.

Asadar : Cum fac sa demonstrez ca tatal are dreptul la cele 10 zile suplimentare si pentru al doilea copil ? Mai e vreo alta lege sa ma ajute? Legea asta are o exprimare cam nefericita....

Multumesc anticipat.



#197333 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de i96nds on 20 March 2009 - 07:45 PM in Arhiva

Salut Mihai,

Eu nu vreau sa ma distrez cu nimeni. Crede-ma ca nu fac asa ceva.... doar nu sunt nebun sa pierd atata timp aici ca sa incurc lumea. Ma gandeam ca e OK sa avem o discutie bazata pe argumente clare care sa combata pe celalalt. Doar cu argumente solide putem sa ajungem la adevar.

Eu citisem doar legea ce zice doar de medie. Acest document al tau zice clar cum e cu media zilnica... Asa ca trebuie sa iti dau dreptate, ai venit cu argumente clare. Multumesc pentru clarificare.

Sincer mi se pare putin anormal modul acesta de aplicare - vezi cazul II de mai sus cand omul va lua mult mai multi bani daca e in concediu medical decat daca se intoarce la munca !!!

Dar... vorba ta... legea, buna, proasta, asa cum o fi... trebuie respectata asa cum e.
Raman insa multe situatii neacoperite prea clar de acest regulament de aplicare - vezi cazul I cand numarul de zile nu se poate stabili in mod clar....

Ce sa mai zic, deja ii inteleg mai bine pe cei ce calculeaza salarii zi de zi - cand se plang ca unele chestii sunt neclare... si prea alambicate....
Eu daca as fi om la salarizare si ar trebui sa calculez concediul medical in cazurile I II si III prezentate mai jos.... chiar ca nu as sti ce sa fac - in mod evident legea cum e ea acum nu acopera situatiile acestea.

Cat despre intrebarea ta... Da, esti "bolnav" doar 4 ore/zi daca asa iti e contractul... adica doar aceste ore ti le va acoperi concediul medical - exact acele ore cat nu ai putut veni la serviciu datorita bolii.
Dar astea sunt doar divagatii, ai dreptate, nu mai incurc lumea aici.

Multumesc inca o data pentru clarificare.

Toate bune,
Stefan



#197324 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de i96nds on 20 March 2009 - 04:55 PM in Arhiva

Buna Mihai,

Am inteles unde bati. Sunt de acord sa stam pe aproape de lege. Din cate stiu eu, in lege nu exista nici conceptul de medie zilnica ! Pur si simplu se zice MEDIA si atat. Acum e interpretarea noastra ce fel de medie e aia.

Sunt de acord cu limitarile alea sa nu munceasca omul mai mult de 48 ore/sapt.

Hai sa iti dau un exemplu din care sa reiasa ce am vrut sa zic.
Te rog sa faci un calcul dupa metoda ta pentru un om care:
- a lucrat 8 ore/ zi in anul 2008 - deci a avut 1000 lei noi pe luna salariul brut in fiecare luna. Pentru usurinta calculului sa zicem ca fiecare luna are doar 20 zile lucratoare.

Incepand cu 1 ianuarie 2009 - el se hotaraste sa treaca la un contract de 24 ore/saptamana.
Sa zicem ca se imbolnaveste exact incepand cu 1 ianuarie.... toata luna ianuarie !

Cum faci calculul ? Daca iei media pe iulie-dec 2008.... eu zic ca nu va fi bine !
Media aia a ta va fi zilnica, da?
Si apoi trebuie sa ii aplici procentul - sa zicem 85 %... .si sa o inmultesti cu numarul de zile.

Marea problema acum ! Cate zile lucratoare va avea acest om ???
Poate el lucra de luni pana miercuri cate 8 ore, deci 8 * 3 = 24 !
Sau poate lucra 5 ore in fiecare zi, mai putin vinerea cand lucreaza 4 ore....

Si uite ca media ta zilnica nu prea poti sa o aplici.

Cazul II - sa zicem ca de la 1 ianuarie are contract cu 4 ore pe fiecare zi lucratoare - ca sa simplificam necunoscutele - toate zilele sunt lucratoare.
Asa cum calculezi tu concediul medical, ar rezulta un concediu medical mult mai mare decat salariul lui normal incepand cu ianuarie (pentru cele 4 ore).
Atunci omul nu mai are nici un interes sa mai vina la munca - e mai bine in concediu ! :)

Parerea mea e ca legea nu e limitativa - doar noi singuri ne impunem aceste limite plecand de la cazurile cele mai uzuale.

Cazul III - si mai complicat.....

iulie-sept a lucrat cate 6 ore / zi
oct - dec a lucrat cate 8 ore/zi
Din ianuarie a schimbat contractul pe 4 ore/zi..... si s-a mai si imbolnavit.
Daca faci calculul cu media zilnica eu zic ca e cam greu sa iesi la liman .


Legea nu pleaca ca idee cum ca omul are acelasi salariu in fiecare luna sau ca lucreaza acelasi numar de zile in fiecare luna.
Cel mai simplu exemplu e ca la americani - plata cu ora.
Sa zicem 10 lei noi/ora - venit brut.
Sunt multe persoane ce pot fi platite asa - iar numarul de ore lucrate poate varia foarte mult de la o luna la alta. Sunt astfel de contracte- ceva de genul - vino si lucreaza cand poti si te voi plati pt cate ore ai stat aici.

Cum calculezi in aceste cazuri ?
Se va lua exact salariul lui brut orar.... inmultit cu procentul pt acel concediu - sa zicem 85% - si apoi inmultim cu numarul de ore lucratoare pe care nu le-a putut lucra din cauza ca a fost bolnav. De obicei in contract e stipulat minim 4 ore....

Concediu pe 3 zile - vom avea: 3 zile * 10 lei * 0.85 * 4 ore.

Parerea mea.....

Sincer, ai gasit in lege ca zice media ZILNICA ?

Multumesc,

Stefan



#197283 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de i96nds on 20 March 2009 - 11:11 AM in Arhiva

Mihai, eu zic ca ne-am obisnuit noi sa gandim prea simplist !

Media aia se va face ca medie orara in cazul cand zilele lucrate nu au intervale de timp egale !!!
Tu esti obisnuit ca toti lucreaza 8 ore si atunci are sens media ta - poti sa aduni acele sume.

E cu totul altceva cand un om ce lucreaza pe santier are 2000 lei brut pentru ca a muncit 25 zile in acea luna (a cate 8 ore) - comparativ cu unul care are tot 2000 lei brut - insa care a muncit doar 21 de zile !
Omul ala a muncit si sambata - deci salariul lui pe zi a fost mai mic. Apoi pentru luna cand e in concediu medical... se pun toate zilele lucratoare de la acea firma. Vezi ca cei din constructii au derogare vara de la cele 40 ore/sapt.

Nu mai zic de cazul cand un om chiar are ore suplimentare !
De exemplu el are in mod normal 2000 lei daca ar lucra 20*8 = 160 ore intr-o luna.
Daca are intr-o luna 4 ore suplimentare... sa zicem intr-o duminica... acestea sunt platite suplimentar, la un tarif mai mare decat orele normale.
Si uite ca salariul lui va deveni 2200 lei in acea luna.

Si cand calculezi concediu nu are NICI un sens sa aduni 2000 dintr-o luna cu 2200 din cealalta luna si sa imparti la 2 !!!
Pentru ca tu astfel ai aduna mere cu pere - lipsit de sens.

Asa ca un calcul corect se face cu media orara !

De cele mai multe ori ne-am obisuit sa gandim ca toate zilele au 8 ore si toti lucreaza luni-vineri - caz in care 8 apare si la numitor si la numarator.... ca la matematica... se simplicifca... si utie ca ajungem la modul tau de calcul !

Legea NU zice cum sa se faca acea medie !!!! Nu zice ca e medie zilnica. Noi ne-am obisnuit sa ii zicem medie zilnica pt ca asa e in 95% din cazuri. Insa nu e corect.
Bunul simt zice ca poti sa faci media orara si apoi vei inmulti acea medie orara cu numarul de ORE lucratoare cat acel agajat nu poate veni la serviciu din cauza bolii.

Din ceea ce ai zis tu... pur si simplu aduni sumele castigate de Irene cat a muncit doar 4 ore/zi cu sumele cat a muncit 8 ore/zi !
Pai ti se pare corect ?
Dublarea aia a sumelor de care ziceam.... e doar teoretica, cum am zis, va duce la acelasi rezultat cum va fi media orara.
Daca ti se pare prea fortata, atunci hai sa facem media orara.

Sunt deschis la o discutie - as aprecia mult daca ai pune aici exact punctul tau de vedere cu calculul precis.

Multumesc anticipat,

Stefan



#197142 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de i96nds on 18 March 2009 - 10:29 PM in Arhiva

Ah, acum am vazut....

Ce e mai sus e corect, cu o mica problema la calculul lui M2.
Tu ai avut 4 ore/zi timp de 5 luni si apoi 8 ore / zi pt inca o luna - decembrie.

M2 se va calcula ca medie orara in acest caz . Ca la americani... salariul/ora.

Dar ca sa iti fie tie simplu, e ca si cum cei 1219 pt 4 ore sunt echivalenti la 1219*2 = 2438 lei / luna (8 ore/zi) brut
si faci media:

M2 = (2438 * 5 + 4705) / (nr total de zile....)

In cazul tau e mai simplu, de aceea se poate asa. Gandeste-te ce era daca aveai 3 ore/zi in oct, 5 ore/zi in august si 4 ore/zi in rest... atunci chiar ca trebuia sa faci media orara.

Sper ca te-am lamurit...
Era pe aici pe forum un topic care explica mai detaliat cum se calculeaza un concediu medical cand contractul de munca e cu timp partial. Dar ideea e inclusa in ce am scris eu aici.

Bafta !

Stefan



#197140 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de i96nds on 18 March 2009 - 10:23 PM in Arhiva

Buna Irene,

Din cate stiu eu, la concediile medicale e mereu vorba de zile calendaristice - deci ar fi 90 zile calendaristice. Dar nu sunt 100% sigur.
Motivul e destul de simplu: unele firme - de exemplu in constructii in perioada de vara - pot avea cate 6 zile lucratoare pe saptamana. Si asa ar rezulta o discriminare intre salariatii din sectoare diferite.
De multe ori concediile medicale prin si weekendul... Daca iti da vineri concediu pe cinci zile, numeri si weekendul !

Cat despre concediul tau medical - ca sa fie simplu tot acest exemplu, imagineaza-ti ca ai primi intr-adevar banii de concediu de la ambele firme. E ca si cum ai duce foaia aia la ambele firme.
Insa evident tu nu ai cum sa mai iei bani de la vechea firma.... ca nu mai ai raporturi contractuale cu ei.
Insa daca presupunem ca inca mai lucrai la ambele - atunci aveai dreptul sa iei concediul medical de la AMBELE firme - pentru ca ai contribuit in amebele locuri la buget !

Gandeste-te ce s-ar fi intamplat de te imbolnaveai in octombrie.... Pai luai doua hartii de la medic - una la o firma si alta la cealalta, nu ? Ca doar iti trebuia justificare de ce nu te-ai prezentat la munca. Si fiecare firma facea propriul calcul. Deci primeai bani din 2 locuri - tu luai la final totalul, nu?

La toate calculele astea se aplica in primul rand regula bunului simt !!!

Insa in cazul tau, s-au incheiat contractul cu prima firma - asa ca cea de-a doua e obligata sa o substituie pe prima - pe baza adeverintei de la prima firma ce arata veniturile brute. In plus ar tb sa prezinti si hartia prin care se arata ca s-a incheiat contractul de munca cu ceilalti (eventual poate e deja pe cartea de munca scris....) si asfel firma B tb sa faca si acest calcul - desi stim ca nu le place... dar nu au ce face !

Daca nu vor... mergi la ITM-ul local unde lucrezi - adica la Brasov. Chiar daca firma e din Tg Mures, ea are punct de lucru la Brasov si tb sa raspunda in fata ITM Brasov. La ITM zici ca nu ti se respecta drepturile salariale. Eventual si la casa de sanatate, cum s-a zis aici deja.

Deci cum vor face calculul:
Trebuie sa calculeze baza de calcul - e prezentat deja pe aici pe forum cum se face, adica media zilnica in ultimele 6 luni calendaristice.
Deci luam iulie - decembrie.
Pe aceasta baza facem calculul pt ianuarie. Intrucat concediul e lung, aceeasi baza se pastreaza si pentru urmatoarele concedii medicale.

Primul calcul e ca si cum ai fi fost numai la firma 1:
adica faci media:

5078+4705+4643+4906+5431 + 0 (asta e pe decembrie...) / numarul total de zile din iulie-decembrie.
Desi pare ciudat, eu zic ca pui si decembrie la calcul ! Acum cauta tu exact cate zile au fost in acele luni... sa zicem 21, 22, 21, 20, 21, 22
= ......... / (21+22+21+20+21+22)
Iti va iesi un numar care e media zilnica = M1.

La fel, acum faci media pentru firma a doua M2 = (1219*5+4705) / (21+.....+22) = .....

Baza ta de calcul va lua in cosiderare M = M1 + M2

Asta va fi utilizata pt a calcula concediul medical pe ianuarie:
B1 = Brut pe ian pentru primele zile lucrate = calculezi normal, adica proportional cate zile ai lucrat din totalul zilelor = sa zicem 5/20 * 4705.
B2 = Brutul pentru perioada 12-18: 100% * M * 5 (adica cate zile lucratoare nu ai venit la serviciu)
B3 = Brutul pt perioada 19-31 : 75% * M * 10 (numarul de zile lucratoare cat nu ai venit din cauza acestui tip de concediu)

Faci suma ... si asta e brutul total. B = B1 + B2 + B3.
Din acest brut se vor scadea ceva contributii - nu sunt expert la astea dar sunt ceva exemple pe forum aici. Contributiile astea se calculeaza diferit pt perioadele cand chiar ai muncit si pt perioadele cat ai fost in concediu medical. Era ceva ca pt zilele cu medical se ia in considerare minimul pe economie pt calcularea acestor contributii... etc.

Dar eu zic ca ti-ai facut o idee cam unde se ajunge.

Bafta !

Stefan



#196262 concediul de maternitate - topic 2009-2010

Postat de i96nds on 08 March 2009 - 03:23 PM in Arhiva

Graviduta, te-ai zapacit....

Deci: sunt 2 chestii diferite:

1. concediul medical pe care ti-l plateste firma din cauza sarcinii - e vorba de cele 126 zile - banii ii ridici de la firma ta.

2. Alta chestie e indemnizatia pe care o ia mama de la stat cat timp sta acasa sa creasca copilul pana la 2 ani. Aceasta indemnizatie se

O luam incet:

1. Concediul medical - cele 126 de zile din care parca 42 dupa nastere. Pentru aceasta tu iei de la doctorul de familie un certificat medical iar cei de la salarizare de la firma ta iti calculeaza banii - tinand cont de veniturile din ultimele 6 luni. Se face media zilnica... etc....
Daca intr-o luna ai venit mai mare de 600*12 = 7200 , atunci la calculul acestei medii se ia in cosiderare doar 7200 lei pentru respectiva luna, chiar daca tu ai castigat 20.000 lei in acea luna. Deci asta e o plafonare ca sa nu se plateasca concedii medicale enorme.

2. Dupa cele 126 de zile tu poti decide sa pleci in concediu de ingrijire a copilului, timp in care firma NU te mai plateste deloc ! Insa mergi cu adeverintele de venit de la serviciu si le depui la directia de asistenta sociala si protectia copilului.
Acolo iti calculeaza o indemnizatie de 85% din media pe ultimele 12 luni (parca asa era). Noteaza aceasta suma pe o foaie.
Daca suma e sub 600 lei... primesti cei 600 lei - e un fel de minim garantat.
Daca suma e peste 4000 lei... primesti cei 4000 lei - e maxim posibil.

Daca suma e intre 601 si 3999... atunci primesti acea suma lunar. Dar aceasta suma o primesti de la STAT, nu de la firma ta.

Sper ca am explicat cat de cat.... sa imi zici de nu m-am exprimat bine.

Exista un exemplu despre cum functioneaza aceasta plafonare aplicata concediului medical platit de firma (ma rog..nu numai firma .. .dar de acolo ridici banii) aici http://www.conta.ro/...showtopic=34509
si se vede cum se face ca nu poti lua mai mult de vreo 7000 lei pe luna... nici daca ai avut salariu 100.000 lei pe luna.



#195941 concediul de maternitate - topic 2009-2010

Postat de i96nds on 05 March 2009 - 03:23 PM in Arhiva

Din cate stiu eu, se face media zilnica pentru ultimele 6 luni.

Dar aceasta medie se face DOAR pentru zilele lucrate efectiv de tine (si cele cu concediu de odihna), nu se tine cont de zilele cat ai fost in incapacitate de a munci (si pentru care primesti o indemnizatie de concediu medical)

Pentru acele luni se ia DOAR venitul pe care l-ai obtinut pentru zilele muncite (eventual cele cu concediu de odihna), nu se ia si indemnizatia de CM.

Deci daca in luna August ai venit in mod normal 3565 - daca lucrai toata luna, atunci tu ai muncit doar 21 zile - 4 concediu medical = 17 zile.

Pentru aceste 17 zile esti platita cu un salariu brut de 3565 * 17 / 21 = 2885 Lei noi - Brut.

Aceasta valoare intra in calculul pentru concediul medical dintr-o anumita luna, calculand media pe ultimele 6 luni.

Adica

Luna L-6 - venit 2885 cu 17 zile lucrate
Lunile L-5.... L-1 - venit 3565 cu 20, 21, 21, 20, 21 zile lucrate

Faci media zilnica astfel: (2885 + 3565*5 ) / (17+20+21+21+20+21) = (2885 + 3565*5 )/120 = .....

In cazul tau e putin mai complicat ca ai mai multe luni cu concediu. Dar principiul acesta ar fi.

Va rog sa ma corecteze cineva daca nu e asa - eu asa stiu, ca NU se iau in calcul zilele din ultimele 6 luni cat ai fost in concediu medical.



#195889 concediul de maternitate - topic 2009-2010

Postat de i96nds on 05 March 2009 - 11:46 AM in Arhiva

Buna,

Dureaza un pic sa faci calculul - dar aici pe forum s-au explicat exact regulile de calcul - trebuie sa faci media pe ultimele 6 luni - tinand cont de numarul de zile lucrate in fiecare dintre aceste luni.

Sa tii cont de:

Impozit Nu se retine, cf.Art.42 lit.a din Codul Fiscal

ART. 42 - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizațiile și alte forme de sprijin cu destinație specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale și din alte fonduri publice, precum și cele de aceeași natură primite de la alte persoane, cu excepția indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

In cazul tau probabil codul de concediu prevede 85% din salariu, nu?



#195460 calcul concediu medical cand salariul e negociat NET

Postat de i96nds on 01 March 2009 - 04:16 PM in Arhiva

Da, asa e Stefan, aici m-am lamurit.

Situatia asta de care ziceam e un pic mai veche si a ramas nerezolvata. Banuiesc ca se va putea face o "corectie"... sa vedem.
Explicatia acelui contabil a fost destul de slaba - e clar ca nu stia exact ce si cum.
Situatia e putin mai complicata pentru ca e o reprezentanta in Romania a unei firme straine - deci nu e inregistrata ca SA sau SRL la noi - de aia are voie sa plateasca chiar si banii direct in EUR.

Dar cum ziceai si tu, taxele toate vor fi in RON - deci va exista un echivalent BRUT in RON de la care se fac calculele pentru toate contributiile, plecand de la un anume curs de schimb.

Acum am o "tema" si mai tare, oarecum ipotetica dar are ceva adevar in ea. Se pare ca sefa cea mare a firmei va pleca in concediu medical - pentru ca va naste in martie 2009.

Presupunem ca intra in concediul acela post-natal la 01.03.2009 - pentru 126 zile.
Ca sa i se calculeze salariul pentru aceasta, se iau cele 6 luni anterioare..... brutul... etc.
Dar am eu o banuiala ca brutul ei este MARE MARE..... nu zic cat.

Dar stiu ca exista o limitare la 12 salarii minime pe economie, nu ? Deci sigur va da peste aceasta limitare.
Hai sa presupunem ca toate lunile au doar 20 zile lucratoare ca sa fie calculul simplu.
In toate lunile vom aplica aceasta plafonare:

sept-dec 2008 - plafonare 540 * 12 = 6480
ian-feb 2009 - plafonare 600*12 = 7200

Deci venitul brut zilnic este aprox. 336 lei adica 6720 pe luna.
De aici scadem CAS calculat la minim pe economie - adica 57 lei... si cam atat, ca nu platim impozit.

Deci sa inteleg eu ca cineva aflat in concediu de maternitate nu poate lua mai mult de 6670 lei pe luna, oricat ar fi fost ENORM salariul ei inainte, nu ?

Multumesc daca ma veti ajuta sa inteleg si acest caz extrem - care pune in evidenta modul de aplicare a limitarii.

Toate bune,
Stefan



#195456 subventie pentru cresterea copilului

Postat de i96nds on 01 March 2009 - 03:06 PM in Arhiva

Banuiesc ca nu va referiti la alocatia copilului - care e de 200 lei (in mod normal) - platiti lunar, pana cand copilul face 2 ani.

La fel, banuiesc ca nu va referiti la concediul de ingrijire a copilului - platit mamei pana cand face copilul 2 ani. Doar ati zis ca acum lucrati - deci e altceva.

Poate va referiti la acel stimulent si nu subventie.
Orice mama care hotaraste sa revina la lucru inainte de a implini copilul 2 ani poate beneficia de 100 lei lunar.
Aceasta e o mini-compensatie intrucat mama renunta la acel CIC platit de stat.

Cei 100 lei lunar (pana face copilul 2 ani) se platesc tot de directia de asistenta a copilului.



#195454 calcul concediu medical cand salariul e negociat NET

Postat de i96nds on 01 March 2009 - 02:38 PM in Arhiva

Va multumesc mult pentru exemplul pe care l-ati adaugat, e foarte bun.

Acum urmeaza "meciul" :)

Imi este clar si modul de calcul - precizarile dumneavoastra sunt binevenite.
Sincer si mie mi se parea ca BRUT-ul din fiecare luna e cel care conteaza... dar uite ca nu toti oamenii au aceleasi pareri. Doar de aia suntem oameni ;)

Multumesc mult inca o data,

Stefan



#194199 calcul concediu medical cand salariul e negociat NET

Postat de i96nds on 14 February 2009 - 11:27 PM in Arhiva

Buna,

Am cautat pe net problema aceasta dar nu am gasit nici pe acest forum.

Daca salariul e in RON pe cartea de munca.... atunci din cate stiu eu toate calculele pentru calculul concediului medical se fac pornind de la acel brut.
Daca de exemplu e acel tip de concediu cu 85 % se face pornind de la brut.

Insa am o situatie mai aparte, cand contractul de munca prevede o suma clara in EUR iar aceasta suma nu e bruta ci este NETA.
E vorba de o reprezentanta a unei firme straine.. si de aceea se poate....

In aceasta situatie cum se calculeaza ? Ma refer atat la ceea ce primeste omul drept indemnizatie cat si la contributiile firmei catre buget pentru acea perioada.

Se pare ca am dat de o contabila care a calculat 85% din net si nu din brut, intrucat ea zice ca nu exista acest brut, contractul prevede doar acea suma care e NETA.

Mie mi se pare ciudat si de aceea m-ar ajuta foarte mult parerea voastra.

Sa luam de exemplu un salariu de 1000 EUR net - asa ar fi in contract.
Cum se face corect ? Cat primeste omul ? 85% din acesti 1000 adica 850Eur - evident, echivalent in lei... ? Sau se calculeaza care a fost brutul in RON in fiecare luna (corespunzator ratei de schimb din acea luna) si apoi se aplica regulile normale - cand un om are un venit variabil de-a lungul timpului ?

Problema asta cu rata de schimb face toata istoria mai complicata... Un exemplu orientativ m-ar ajuta.

Va multumesc anticipat !



#169409 calcul CAS

Postat de i96nds on 10 April 2008 - 07:30 PM in Arhiva

Buna!
Va deranjez si eu cu o intrebare...

articolului 23 din Legea 19 / 2000 a fost modificat - asa ca din august 2007 contributia la CAS nu mai e plafonata la 5 salarii brute (adica la 6350 lei) ci e acum nelimitata.
Asta a adus ceva probleme celor cu salarii mari.

Acum intrebarea mea e: Acesti oameni vor beneficia de mai multe puncte la pensie sau nu? Stiu ca fiecare primeste acasa de la casa de pensii o sinteza a punctelor acumulate.
Dupa vechea lege, ei nu puteau contribui cu mai mult de 5 salarii medii, deci nu puteau aduna mai mult de 5 puncte. Dupa noua reglementare... ei vor putea lua o pensie corepunzator a 10 puncte, de exemplu ???
Mie asa mi s-ar parea normal, ca omul a contribuit....



#169407 CM sarcina si lehuzie ian.2008

Postat de i96nds on 10 April 2008 - 07:12 PM in Arhiva

Buna,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu plafonul maxim pentru concediul postnatal - cel cu 85%.

In Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 scrie asa:
(9) Baza de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2) nu poate
depasi plafonul a 12 salarii minime brute pe tara.

Au mai fost si ceva modificari in Legea Nr. 399 din 30 octombrie 2006:

(9) Baza de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2) nu poate depasi plafonul a 12 salarii minime brute pe tara."

Mie mi se pare ca e acelasi text.
Acum: Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni
din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora
se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

***********

Luam acum situatia in care o angajata a avut salariul brut de 10.000 lei noi pe toate lunile anterioare, deci mult mai mult decat plafoanele alea.
12*390=4680
12*500=6000
Presupunem ca a intrat in concediu incepand cu 1 aprilie 2008.
Ca sa fie mai simplu calculul, presupunem ca toate lunile au 20 zile lucratoare, sa nu ne incurcam cu detaliile astea - care in realitate trebuie luate in calcul.

Baza de calcul pentru octombrie 2007 pana in martie 2008 ar fi de 10.000 lei insa ea trebuie plafonata.

Problema mea e: cum se face plafonarea ?

Mie mi se pare corect asa:
Baza de calcul = 10.000 RON X 6 luni / 6 = 10.000 RON, asta fiind media.
Cum media este peste 6000 = 12 * 500, inseamna ca va trebui sa consideram baza = 6000 RON. Abia la aceasta se va aplica cota de 85%.

E corect ? Cineva mi-a zis ca ar trebui sa se aplice si salariul de 390 pentru lunile din anul 2007, ceea ce mi se pare ciudat - legea nu zice nimic de asa ceva.




Cometa SQL