Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
eoliann's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


eoliann's Content

There have been 7 items by eoliann (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#269455 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 21 July 2015 - 09:16 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,
Revin la problema mea deoarece intampin dificultati de colaborare. Daca varianta cu Conventie Civila, varianta optima pentru mine, este necunoscuta ca procedura legala de catre unii contabili, iar Contractul de cesiune de drepturi de autor suna a limba chineza, ma intrebam daca borderoul de achizitii este valabil in cazul meu (creare site-uri) sau macar sa imi spuneti cum sa explic acestor contabili despre procedurile cu privire la Conventia Civila si/sau Contract de cesiune drepturi de autor si modul de intrebuintare in activitatea lor.
Multumesc anticipat pentru raspunsul si buna-vointa acordata!



#269293 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 09 July 2015 - 01:18 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,
Revin la problema mea deoarece intampin dificultati de colaborare, provocate de contabilii cu informatii invechite sau comozi. Daca varianta cu Conventie Civila, varianta optima pentru mine, este necunoscuta ca procedura contabiliceasca, iar Contractul de cesiune de drepturi de autor suna a limba chineza, ma intrebam daca borderoul de achizitii este valabil in cazul meu(creare site-uri) sau macar sa imi spuneti cum sa explic acestor contabili despre procedurile cu privire la Conventia Civila si/sau Contract de cesiune drepturi de autor si modul de intrebuintare in activitatea lor.
Multumesc anticipat pentru raspunsul si buna-vointa acordata!



#264293 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 18 September 2014 - 08:59 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Excelenta solutie. Ca de obicei promptitudine si informatie explicita si necesara. Inca o data imi intaresc convingerea ca acest forum este bine-venit in mediul online.

Va doresc un week-end frumos si multa sanatate!



#264283 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 18 September 2014 - 07:43 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 March 2014 - 02:41 PM, a spus:

cu drag ! :biggrin2:
multumesc frumos pt urari !

sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place !

Buna ziua,

Revin cu privire la problema mea si anume: de curand am purtat o discutie preliminara cu administratorul unui PFA in vederea construirii unui website. Proiectul dorit dureaza intre 1-5 zile maximum. In momentul in care a venit vorba de acte, i-am explicat ca putem face o conventie civila (exact cum m-ati indrumat), dar doamna in cauza s-a declarat si contabila si sustine ca aceasta conventie civila nu este nicidecum valabila. A spus ca nici un act fara stampila nu este valabil. Adica eu, beneficiarul de venituri trebuie sa stampilez un act pentru a fi legal valabil in contabilitatea ei. Nu am nici o forma juridica, dupa cum se poate reciti in postarea anterioara. Va rog sa ma indrumati si de aceasta data pentru ca nu mai inteleg nimic.

Multumesc!



#261579 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 29 March 2014 - 02:38 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Activitatea mea, nu indeplineste nici unul dintre criteriile punctului 2, deci nu poate fi considerata activitate dependenta. Eu lucrez de acasa, cu instrumentele mele, cu orarul la libera mea alegere si in afara de tariful stabilit pentru "lucrare", beneficiarul "lucrarii" nu-mi mai plateste nimic.

Multumesc frumos pentru promptitudine, explicatii detaliate si documente informative.

Va doresc sanatate si succes!



#261547 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 28 March 2014 - 06:28 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaLexiroxi, la 28 March 2014 - 04:57 PM, a spus:

activitatea pe care vrei sa o desfasori nu este ocazionala- nu se poate incheia o conventie civila intre peroana juridica si persoana fizica, deci singura forma legala este contractul individual de munca, eventual pe o perioada determinata

ce inseamna activitate ocazionala?
cum pot proceda in cazul meu? deoarece nu am cum sa fac niciun fel de contract cu firmele in cauza.



#261017 Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

Postat de eoliann on 03 March 2014 - 01:41 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Am citit toate postarile anterioare si am o problema: nu sunt angajat, nu sunt nici angajator (SRL, PFA, ii etc), cunosc tehnici de creare, optimizare, intretinere si administrare site-uri. De curand am intalnit oportunitatea de a promova si intretine site-ul unei persoane juridice pe o perioada de 3 luni (este varianta posibila si pentru 6 sau 12 luni). Cum as putea proceda pentru a putea sa isi inregistreze in contabilitate plata prestarii serviciilor mele pe 3 luni (6 sau 12 luni)?

Multumesc anticipat!




Cometa SQL