Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mvali's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mvali's Content

There have been 10 items by mvali (Search limited from 16-November 07)


Sort by                Order  

#287739 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 30 June 2019 - 12:59 AM in Impozitare - VENIT

Nu ma deranjeaza sa platesc 10% din ce incasez (fara deducere de cheltuieli) atat timp cat este doar atat de plata, si nu doresc sa ma complic cu registre contabile si alte acte.

De declarat am dat toata suma poate cu 7 lei in plus ca nu am stiut daca un retur de la o comanda prin ebay/paypal este considerat plata sau incasare cu toate ca sunt sume trecute la debit si la credit, dar la amandoua este specificat "data entry carduri"
In total pe 2018 am avut 10 tranzactii plus cele 2 de 7 lei
Unele pagini web sunt creatie proprie, altele sunt modificari la aplicatii deja existente. Clientii sunt din afara spatiului UE, nu am contract semnat. In lipsa contractului banuiesc ca nu pot demonstra ca sunt din drepturi de autor. Nu sunt semnate ca un articol sau opera de arta. Pot demonstra cumva ca sunt DPI? trebuie clientul sa imi dea ceva scris?

Exact ce am spus la ANAF la asistenta v-am relatat si aici.
Totul este sa nu ma incadreze la activitati la care sa am nevoie de autorizatie, si sa ma amendeze pentru lipsa ei. Nu doresc sa ma bag singur in gura lupului.
Nu este o activitate permanenta, mai mult un hobby. Cand sunt probleme sunt solicitat.

Acum eu mai trebuie sa depun 020 sau alte documente daca nu ma inregistrez cu DPI din exterior?
Daca raman asa PF la anul declar suma corecta ca alte venituri sin strainatate, mi se ia 10% si gata?

Multumesc foarte mult pentru timpul si suportul acordat.



#287729 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 27 June 2019 - 11:32 PM in Impozitare - VENIT

Pai exista amenda pentru declarare gresita? voi ma faceti sa cred ca mai bine nu declaram.



#287727 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 27 June 2019 - 11:18 PM in Impozitare - VENIT

Pai sincer de acum incolo nu mai transfer in contul din banca decat dupa ce ma angajez ca sa am parale de amenda.. da ma astept la asa ceva. Si da se pare ca aveti dreptate amandoua. Dar asa am fost sfatuit, asa am facut. Eu am explicat problema corect ca sa nu existe dubii.



#287715 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 26 June 2019 - 09:57 PM in Impozitare - VENIT

Declaratia Unica am depus-o exact cum mi s-a spus: sa bifez "Alte Venituri"
Acum ca va trebui sa depun si alte acte.. vad atunci. Deocamdata au raportat ca documentul a fost depus cu succes si am si recipisa.
Ideea generala este ca trebuie depusa.. chit ca zic ca mi-a trims varul Sandel din Spania. Venitul trebuie declarat, altfel amenzile ne omoara.
Sa nu credeti ca nu vorbesc in cunstinta de cauza. Am fost la Interviuri si se cere marea cu sarea, nu te accepta cu toate ca ai ani in spate, pentru ca nu stii ce vor ei. Prefera sa tipe ca nu au oameni, sa plece lumea de la ei decat sa plateasca mai mult pentru oameni calificati, sau sa califice personal. Asa este aici in Romanica

Var ca declaratia 390 este pentru PFA (nu sunt) pentru contracte din UE. Eu lucrez in afara ei. Probabil imi vor cere alte acte. Vom trai si vom vedea



#287699 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 26 June 2019 - 01:56 PM in Impozitare - VENIT

Da asa este per proiect, dar disponibile numai pentru seniori care stiu all in one la un nivel super high. Cele din orasele mai mici ofera 500E/luna.. bataie de joc.. minim pe economie brut. Mai bine lucrez de acasa si dupa cum se preconizeaza anul acesta iese mai bine.
Un sfat pentru toti care vor viziona acest thread: sunati la ANAF la asistenta contribuabili si va ghideaza ei cu tot. Eu asa am rezolvat.
Dana o intrebare daca se poate: pe pfa platesti numai norma de pfa? daca depasesti norma cat platesti?.
Multumesc



#287681 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 25 June 2019 - 10:26 AM in Impozitare - VENIT

Din cate citesc activitatea de prestari servicii (IT) nu poate fi prestata ca persoana fizica. Trebuie o forma de organizare juridica. Numai ca eu nu am clienti din Ro care cer/au nevoie de factura. Exista vreo posibilitate de declarare a acestor venituri pe persoana fizica ?
Din cat am citi poate fi DPI Drepturi de Proprietate Intelectuala, sau din alte surse.



#287675 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 25 June 2019 - 08:36 AM in Impozitare - VENIT

Pe anul in curs am facut deja 5000 ron (a mers mai bine) dar trebuie sa minimalizez cat am de dat pentru ca nu stiu ce amenda sau penalitati vor venii pentru anul trecut. Banuiesc ca pot declara pentru 2019 1000 ron si la anul in martie sa pun suma corecta.
De unde sa mai pun si pentru sanatate cand mai sunt si parinti de intretinut? In spital tot trebuie sa dau pentru consult, la medicul de familie tot trebuie sa dau altfel e cu programare. Dar acesta este o alta discutie.



#287671 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 24 June 2019 - 07:42 PM in Impozitare - VENIT

Ma voi conforma si voi depune declaratia unica.
Stiti cumva dupa cate zile imi va sosi decizia de impunere cu cat am de plata?
Cat timp voi avea la dispozitie sa platesc aceasta suma?

Multumesc de ajutor



#287585 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de mvali on 16 June 2019 - 02:49 PM in Impozitare - VENIT

Eu lucrez ca persoana fizica (freelancer), realizand diferite pagini web si sunt platit numai prin paypal si transferwise din care transfer in contul din banca. Clientii sunt doar din exteriorul Romaniei.
Deoarece sumele obtinute sunt mult sub minimul pe economie (undeva la 600ron/luna: o luna da, alte 2 luni nimic) nu am declarat la fisc nimic. Nu am depus declaratii fiscale pe persoana fizica niciodata. Ultima a fost facuta de firma la care am fost angajat in 2016.
Acum mi se cere sa declar sumele din 2018 si in avans pe cele din 2019.
1. La ce categorie de venituri sa ma incadrez? in formularul declaratiei unice?
2. La ce amenda sa ma astept?
Multumesc



#181034 incetare/desfacere CIM

Postat de mvali on 24 August 2008 - 03:42 AM in Arhiva

Trebuie sa i'mi dau demisia din functia de Project Manager. Este aceasta functie pozitie de conducere si eu sa ma incadrez la preaviz de 30 de zile? sau pot pune linistit 15 zile?
Si ar mai fi o problema: In acte (contractul de munca) sunt angajat ca analist programator. Ar fi trebuit angajatorul sa incheie alte acte pentru a'mi schimba incadrarea functiei?
Eu nu stiu ce a facut si nici ce nu a facut dat fiind ca noi semnam pana si statele de plata impaturite si luam banii in plic (la negru). Nu vreau sa fac galagie mare dar stiu ca s'a purtat urat (a intarziat actele cat a putut) cam cu toti care au plecat. Eu vreau doar sa plec cat mai repede si fara scandal.




Cometa SQL