Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teofilia's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


teofilia's Content

There have been 208 items by teofilia (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#264395 Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal

Postat de teofilia on 26 September 2014 - 02:08 PM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Am gasit in dreapta jos un buton unde te lasa sa alegi document mode emulated 8 si acum se vede dosarul fiscal. Multumesc!



#264393 Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal

Postat de teofilia on 26 September 2014 - 01:58 PM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Nici cum nu gasesc User agent string? Doar dom explorer, console.... Bat la usa gresita?



#264385 Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal

Postat de teofilia on 26 September 2014 - 09:41 AM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Dar daca am Internet explorer 11 si acceasi problema redata mai sus? Ma poate ajuta cineva cu setarile?



#263805 Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal

Postat de teofilia on 13 August 2014 - 04:34 PM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Buna!
Stii cumva cum se fac setarile daca ai IE 11?



#262421 PFA la inceput de drum ...

Postat de teofilia on 17 May 2014 - 05:56 PM in Contabilitate PFA

"Care sunt registrele obligatorii pe care trebuie sa le detin?
Care din ele trebuie inregistrate la Finante?"

Raspuns: registrul jurnal si registrul inventar sunt registrele obligatorii care se utilizeaza in contabilitatea in partida simpla adica pentru pfa. Aceste 2 registre trebuiesc inregistrate la Finante.

"Imi trebuie si facturier sau doar chitantier?"

Raspuns: Daca prestati servicii catre persoane juridice si le incasati numerar o veti face pe baza de factura si chitanta. Puteti achizitiona aceste formulare tipizate sau le puteti emite computerizat; nu au regim special. Atentie, daca prestati catre persoane fizice trebuie sa aveti casa de marcat. Daca va incadrati la profesii liberale atunci sunteti exceptat de la aceasta reguala.

"Si inca o nelamurire ar fi in legatura cu specimenul de semnaturi. am auzit diverse variante cum ca ar trebui depus un specimen de semnaturi la Finante ( doamnele de acolo sunt mai nestiutoare decat mine si in alte privinte, deci nu am putut obtine nici o informatie corecta) sau doar la notariate. Depunerea specimenului de semnaturi la notariat e obligatorie?"

Raspuns: La finante nu este necesar sa depuneti nici un specimen de semnatura. Doamna de la Finante " cea nestiutoare" nu va putut lamuri deoarece acest aspect trebuie sa-l cunoasteti d-voastra , nu are legatuta cu activitatea financiar-contabila ci cu desfasurarea activitatii de traducator. Legalizarea traducerilor efectuate de dumneavoastra trebuie facuta de un notar; mergeti la notarul cu care veti lucra ca sa va lamureasca.



#262411 Societate nou înființată - cum procedez cu activitatea intracomunitară?

Postat de teofilia on 16 May 2014 - 02:51 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua!
Daca solicitati cod special de tva pentru operatiuni intracomunitare si in tara ramaneti neplatitor de tva la achizitie furnizorul din UE va emite factura fara tva daca comunicati vat-ul, d-voastra veti achita doar suma facturata catre furnizor dar aveti obligatia de a plati in tara tva cota 24% aferente achizitiei efectuate. Daca nu solicitati cod special de tva, pentru achizitie de bunuri din UE pana la un plafon de 10.000 euro la cursul de aderare al Romaniei la UE, sunteti scutit de a va intregistra in ROI si de a solicita cod de tva. Analizati cota de tva a tarii din care faceti achizitia si daca e mai mica decat a Romaniei de 24% atunci pentru dumneavoastra este mai avantajos in cadrul acestei operatiuni sa nu fiti inregistrat cu cod tva special si sa vi se emita factura din UE cu tva.

Pentru prestari de servicii/ livrari de bunuri in Ue sau pentru achizitii de servicii nu beneficiati de plafon de scutire si sunteti obligati sa solicitati cod de tva si sa va inscrieti in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Normele de aplicare ale Codului Fiscal in vigoare prevad faptul ca puteti beneficia de plafonul de scutire la achizitii intracomunitare de bunuri chiar daca v-ati inregistrat pentru prestari de servicii/ livrari de bunuri/ achizitii de servicii din UE, pana la atingerea plafonului.



#261507 impozit microintreprinderi sfera de aplicare

Postat de teofilia on 27 March 2014 - 04:17 PM in Arhiva

O societate aflata in insolventa in procedura simplificata pentru faliment in 2013 (falimentul nu s-a pronuntat) este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor sau pe profit? La intrarea in procedura insolventei in aprilie 2013 era platitoare de impozit pe venit. In codul fiscal este prevazuta doar " dizolvare cu lichidare" ca sa treci la profit. Imi scapa ceva?



#257867 bilant ONG

Postat de teofilia on 04 October 2013 - 09:50 AM in ONG

Va multumesc!



#257859 bilant ONG

Postat de teofilia on 03 October 2013 - 06:52 PM in ONG

Buna seara! Exista temei legal pentru afirmatia " ong-urile cu maxim 3 membri care nu sunt de utilitate publica nu sunt obligate sa intocmeasca raportul cenzorului pentru depunerea bilantului"? Am intalnit aceasta afirmatie pe mai multe site-uri de profil dar nu am gasit si temeiul legal.



#254229 impozit microintreprinderi sfera de aplicare

Postat de teofilia on 14 April 2013 - 02:54 PM in Arhiva

In cadrul unui contract de inchiriere a unui imobil am obligatia contractuala de a refactura cheltuielile de intretinere.



#254199 impozit microintreprinderi sfera de aplicare

Postat de teofilia on 12 April 2013 - 03:35 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns. Citisem si eu partea cu exceptiile dar m-am gandit ca nu strica sa intreb si pe altii poate e ceva ce eu nu sesizez. In cazul refacturarii cheltuielilor e destul de nedrept sa platesti impozit chiar aberant dar unde-i lege nu-i tocmeala.
Va multumesc si va doresc week-end placut!



#254133 impozit microintreprinderi sfera de aplicare

Postat de teofilia on 10 April 2013 - 08:47 PM in Arhiva

Buna seara!
As vrea sa stiu si parerile altora cu privire la impozitarea de catre o societate care aplica impozit pe veniturile microintreprinderilor a urmatoarelor tipuri de venituri:
- venituri din refacturarea cheltuielilor;
- venituri din sponsorizari;
La o prima citire a codului fiscal si a normelor as fi de parere ca sunt impozabile.



#250105 PFA -prestarii servicii contabile Cod CAEN 6920

Postat de teofilia on 31 August 2012 - 12:53 PM in Legislatie specifica PFA

Trebuie sa verificati in nomenclator daca pentru caen 6920 este permisa impozitarea la norma de venit. Din cate stiu eu nu este.



#250085 contributiile sociale datorate de persoane fizice autorizate, întreprinderi i...

Postat de teofilia on 29 August 2012 - 08:00 PM in Arhiva

Nu se face retinere la sursa decat pentru expertize judiciare.



#250084 PFA-ruile sunt abuzate fiscal de Statul român

Postat de teofilia on 29 August 2012 - 07:55 PM in Arhiva

Termenul de plata al contributiei CASS este 25 septembrie. Pana in 25 vor veni si deciziile definitive pe 2011 si cu siguranta cei de la finante vor posta clarificari in legatura cu modalitatea de calcul.



#250071 PFA - Traducator autorizat

Postat de teofilia on 28 August 2012 - 05:16 PM in Arhiva

Registrele obligatorii pentru pfa sunt registrul de incasari si plati si registrul inventar care trebuiesc inregistrate obligatoriu la finante. Registrul unic de control din punctul meu de vedere este optional cu toate ca multi colegi vor sustine contrariul. Mai departe daca sunteti platitor de tva se completeaza jurnal de cumparari si jurnal de vanzari ( se pot face pe calculator) daca aveti activitate completati si un registru de intra-iesiri, poate si un registru al numerelor de inventar daca achizitionati obiecte de inventar si mijloace fixe.
Spor la lucru si succes in activitate!



#250050 PFA-ruile sunt abuzate fiscal de Statul român

Postat de teofilia on 26 August 2012 - 03:27 PM in Arhiva

Eu ma refeream strict la cazul prezentat de d-voastra adica "transformarea angajatilor in pfa" si presteaza pentru un angajator unic, la program fix, cu baza de lucru a beneficiarului, adica sunt angajatii firmei dar nu cu contract individual de munca ci taie o factura ca pfa. Asta inseamna regim de dependenta si veniturile respective se impoziteaza exact cu aceleasi cote ca si salariile deci nu e mai rentabil. Nu faceam referire la veniturile obtinute de pfa-uri din profesii liberale exercitate in mod independent care intr-adevar se impoziteaza cu 16% impozit pe venitul net si 5,5% la sanatate si 0 la pensii daca ai si contract de munca pe undeva. Totusi trebuie sa luam in calcul si faptul ca desfasurarea unor profesii in mod independent mai aduce si alte costuri cum ar fi la notari cota de 5% din venituri pentru camera notarilor sau la experti contabili cota variabila de 2% din venituri+ cota fixa la CECCAR, tot felul de asigurari obligatorii si taxe de autorizare pentru organizatiile profesionale la care esti afiliat.



#250048 PFA-ruile sunt abuzate fiscal de Statul român

Postat de teofilia on 26 August 2012 - 01:02 PM in Arhiva

Vezi postareamgabi, la 21 August 2012 - 11:29 AM, a spus:

SRL-urile mai platesc si 5,2% snatate , si somaj,CCI, fond garantare, handicapari, fond risc ... etc.

Moda cu transformarea angajatilor in PFA cu contract a aparut tocmai pentru ca platesti in total mai putine taxe ca si PFA decat ca si angajat.

Da, dar SRL-urile mai platesc acest contributii pantru salarii nu pentru toate veniturile lor ca pfa-urile, cat despre tranformarea angajatilor in pfa, s-a "inventat " regimul de dependenta si singurul avantaj ramas nu este de natura fiscala ci juridica si este acela de a putea renunta la serviciile unei persoane mai usor decat daca este salariat. Din punct de vedere fiscal se platesc aceleasi contributii, cu retinere la sursa ca pentru un angajat.



#249967 decl. 112 / topic 2012

Postat de teofilia on 20 August 2012 - 08:51 AM in Arhiva

in cazul unui pensionar care presteaza servicii in baza unei conventii civile pentru care pana acum retineam 16% impozit acum ar trebui sa retin si cota la sanatate. In ultima varianta de declaratie 112 nu poti opera doar aceste doua contributii caci programul calculeaza automat si cas si nu ma lasa sa modific baza sau contributia. Stie cineva cum rezolvam problema sau asteptam un nou formular?



#248920 tva transport intracomunitar

Postat de teofilia on 06 May 2012 - 05:29 PM in Arhiva

Vezi postareaCristina Grigoras, la 02 May 2012 - 02:03 PM, a spus:

Se factureaza cu TVA. Doar in cazul in care marfa este in regim vamal (carnet TIR sau T1) - deci transport extracomunitar se factureaza fara TVA
Si daca reprezinta o "dislocare"? Am factura emisa de transportator fara tva si-mi justifica prin faptul ca reprezinta o dislocare iar dislocarea spune el, inseamna ca a mers dupa marfa la o destinatie in baza unei comenzi iar marfa nu era gata si nu a fost preluata. Beneficiarul de fapt nu a platit servicii de transport ci "dislocare " , adica un fel de taxa de deranj. Toata operatiunea are loc in Italia. Atat prestatorul cat si beneficiarul sunt pj Ro inregistrate in scopuri de TVA in Ro.



#248881 tva transport intracomunitar

Postat de teofilia on 30 April 2012 - 05:23 PM in Arhiva

As dori o parere despre modalitatea de facturare din punct de vedere al tva a serviciilor de transport de bunuri prestate de o sc romana inregistrata in scopuri de tva catre o sc romana inregistrata in scopuri de tva, serviciul avand loc in Uniunea Europeana.
Exemplu: sc A din Bucuresti factureaza catre sc B din Sibiu serviciu de transport marfa din Germanai in Franta. Exista vreo scutire de tva in acest caz sau se aplica regula B2B2?



#247463 depunere decl. ONLINE / topic 2012

Postat de teofilia on 26 January 2012 - 08:22 PM in Arhiva

E ok; merge, dar nu si cu mozilla.



#247462 depunere decl. ONLINE / topic 2012

Postat de teofilia on 26 January 2012 - 08:06 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 26 January 2012 - 04:55 PM, a spus:

Vezi postareateofilia, la 24 January 2012 - 01:25 AM, a spus:

Eu reusesc sa ma logez doar ca la "spatiu privat" nu mai am randul cu acces la dosar fiscal ci doar cu vizualizare declaratii depuse. S-a conectat cineva recent? Poate au schimbat locatia pe site.
nu te-ai logat cu iconita cu cheita inainte de a accesa "dosarul fiscal" ; merge foarte bine si rapid, desi nu este actualizat la zi-dar asta e alta poveste.
ba da, m-am logat iar la spatiu privat nu am dosar fiscal ci doar vizualizare declaratii depuse.



#247379 depunere decl. ONLINE / topic 2012

Postat de teofilia on 24 January 2012 - 01:25 AM in Arhiva

Eu reusesc sa ma logez doar ca la "spatiu privat" nu mai am randul cu acces la dosar fiscal ci doar cu vizualizare declaratii depuse. S-a conectat cineva recent? Poate au schimbat locatia pe site.



#247326 depunere decl. ONLINE / topic 2012

Postat de teofilia on 21 January 2012 - 09:47 PM in Arhiva

Anul acesta nu am putut accesa deloc dosarul fiscal pe anaf. Stie cineva de ce? Are site-ul oproblema sau am eu?




Cometa SQL