Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cornny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cornny's Content

There have been 82 items by Cornny (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#268771 reducere TVA la alimente

Postat de Cornny on 29 May 2015 - 04:07 PM in Contabilitate PFA

Am fost la societatea care a fiscalizat casa si mi s-a spus ca daca esti neplatitor de TVA trebuie setat pe bonul fiscal TVA= 0%

oare este legal acest lucru?



#268743 reducere TVA la alimente

Postat de Cornny on 26 May 2015 - 09:26 PM in Contabilitate PFA

Cum trebuie sa procedeze un magazin alimentar neplatitor de TVA de la 01 iunie cu conta in partida simpla?

Daca face invetarierea stocului si aplica reducerea de TVA nu poate recupera diferenta de la stat

Logic ar fi sa lase preturile asa pana la epuizarea stocul actual, dar intrebarea este pe Bonul fiscal ce TVA trece? Si cum dovedeste ca a epuizat sau nu stocul vechi pentru evidenta global valorica?

Exista ceva reglementat in lege pentru aceasta situatie?



#267839 Completare RJIP

Postat de Cornny on 07 April 2015 - 06:28 PM in Contabilitate PFA

Conform noului cod fiscal in ce conditii se poate tine RJIP pe suport informatic?

- se poate de la 01.01.2015 sau doar de la 01.03.2015?
- se imprima lunar sau anual?
- totalul se face lunar sau anual?

Si inca o intrebare: la plata cu cardul (de ex la Metro) trebuie deschis cont bancar pe PFA iar in RJIP se inreg la coloana cu planti prin banca?



#267837 Casa de marcat PFA

Postat de Cornny on 07 April 2015 - 06:23 PM in Contabilitate PFA

Daca topicul este despre casa de marcat, am si eu o intrebare: mai este nevoie de justificarea banilor din casa de marcat atunci cand se tine conta in partida simpla?



#257049 PFA si TVA

Postat de Cornny on 23 August 2013 - 08:32 PM in Contabilitate PFA

In ce masura poate afecta TVA 9% pt paine un PFA neplatitor de TVA?

Trebuie sa modific casa de marcat astfel incat sa emita bonuri fiscale cu 9% TVA? E posibil ca o casa de marcat sa emita TVA diferit pentru anumite produse?
Sau e nevoie de doua case de marcat?



#251615 Cheltuieli deductibile

Postat de Cornny on 07 January 2013 - 10:19 AM in Contabilitate PFA

Dar daca plata asigurarilor sociale (care se face trimestrial) pe lunile OCT, NOV si DEC 2012 o voi face in 2013 cum procedez la deducerea acestor cheltuieli?

E vreo problema daca fac deducerea in 2013?



#248655 D112 pt PFA

Postat de Cornny on 29 March 2012 - 09:57 AM in Declaratii PFA

Am un angajat pe PFA si trebuie sa depun declaratie 102 trimestrial. Intrebare: aceasta declaratie trebuie depusa doar online (cu semnatura electronica) sau se poate depune si pe hartie?



#239256 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de Cornny on 10 March 2011 - 10:06 AM in Declaratii PFA

Tocmai de aceea am optat pentru contabilitate in partida simpla sa nu ma complic cu astfel de aplicatii si declaratii

Insa, am fost ieri la finante cu declaratie 392B ...pe hartie si surpriza: trebuie sa vin cu ea pe DISCHETA. M-am conformat, am cumparat discheta, am descarcat aplicatia si cand sa bag discheta mi-am dat seama ca nu am unde... Niciunul din laptop-uri nu are asa ceva.



#239229 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de Cornny on 09 March 2011 - 12:41 PM in Declaratii PFA

Ce baza de date? Tin contabilitatea in partida simpla fara o aplicatie pe calculator
Acum sunt nevoit sa iau toate facturile si sa verific atributul fiscal al furnizorilor



#239184 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de Cornny on 08 March 2011 - 01:52 PM in Declaratii PFA

Am un magazin alimentar pe PFA si am CA sub 35000 EURO. Trebuie sa depun declaratia 392B?
Daca da, ce trec la livrari de bunuri catre? Clientii mei sunt platitiori de TVA sau nu? Presupun ca nu...
La achizitii de unde stiu eu daca firma care imi aduce marfa este platitoare de TVA?



#238300 Deducere benzina

Postat de Cornny on 22 February 2011 - 04:30 PM in Arhiva

Cum a ramas cu restrictia de a deduce benzina pana la 31.12.2010
S-a mai prelungit? Putem acum s-o deducem?



#230954 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de Cornny on 08 September 2010 - 02:29 PM in Arhiva

Iar daca sunt si salariat si PFA mai platesc CAS si somaj? Pentru ca pana acum n-am facut-o



#230506 Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal

Postat de Cornny on 27 August 2010 - 08:51 AM in Arhiva

Cum este posibil ca in contabilitatea in partida simpla sa calculezi veniturile nete lunare? De ex: am un magazin alimentar si in iulie am marit stocul si am o pierdere de 3000 RON. In august voi vinde marfa si voi avea un profit de 4500 RON. In declaratia la CAS pe iulie nu voi plati nimic, in august voi plati 450 RON.

Insa, in realitate pe cele doua luni profitul este de 1500 RON, dar eu am platit taxele la profit de 4500 RON.



#228226 Noutati PFA - casa de pensii plata retroactiv

Postat de Cornny on 12 July 2010 - 08:04 AM in Arhiva

Din cate stiu eu contributia la pensii se plateste daca nu esti angajat



#226149 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 24 May 2010 - 08:58 AM in Arhiva

Din cate stiu eu DA, cu conditia sa fie emisa pe numele PFA-ului ci nu a persoanei fizice care detine autoturismul.
Poate mai raspunde cineva intrucat nu sunt sigur



#225872 taxe noi la pfa?

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:14 PM in Arhiva

Mda, nu cred ca se referea la contributia platita de PFA-uri...
Am citit undeva ca ar putea creste de la 10,5% la 14%.



#225871 Completare RJIP

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:09 PM in Contabilitate PFA

Sper sa nu spun vreo prostie, dar stiam ca un platitor de TVA trece in RJIP sumele fara TVA?

Eu cred ca v-au confundat cu un SRL. Apropo, ce fel de control ati avut? De la Fisc sau de la Garda?



#225869 taxe noi la pfa?

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:00 PM in Arhiva

Din cate am vazut eu doar contributia la sanatate va creste la 14%.



#225189 impozitare stoc de marfa

Postat de Cornny on 05 May 2010 - 10:54 AM in Arhiva

Cu acest mod de calcul am pierdut intr-un singur sens, acela ca a trebuit sa platesc penalitati in urma recalcularii impozitului. In rest s-a mutat impozitul pe stocul de marfa la inceputul activitatii, fata de sfarsitul activitatii cum prevede legea (e clar ca la inchiderea magazinului nu voi mai plati impozit). Sper ca am fost coerent...



#225159 impozitare stoc de marfa

Postat de Cornny on 04 May 2010 - 03:24 PM in Arhiva

Da, asa este am mai discutat, si insist pe aceasta pana cand mai apare cineva care a patit acelasi lucru (poate imi dati un link catre forumurile respective)

In urma controlului am incercat sa cer cateva explicati asupra acestui mod de calcul (mai ales ca aveam de platit penalitati mari in urma recalcularii impozitului) dar mi s-a spus sec ca ei stiu mai bine cum se calculeaza si trebuia sa ma interesez asupra acestui mod de calcul.

Oricum, am un document oficial care atesta aplicarea acestui mod de calcul (procesul verbal), document pe care il voi invoca atunci cand inchid magazinul si refuz sa platesc impozit pe stocul de marfa.

Referitor la exemplul dumneavoastra: atata timp cat in primul an ch cu marfurile nu au fost deductibile, nici nu se va aplica impozit pe stocul de marfa.

Daca s-au dedus cheltuielile cu marfurile aprovizionate mi se pare normal sa fie impozitat stocul, dar daca nu s-au dedus nu trebuie aplicat impozit pe stoc



#224695 PFA - "Invitatie" de la sanatate sa le duc dovada cu veniturile din 2005

Postat de Cornny on 22 April 2010 - 12:49 PM in Arhiva

Si eu am patit acelasi lucru acum 1 an: am platit CASS pe 3 ani in urma (doar principalul), dar nu am platit penalitatile de 800 Ron.
Cand am fost anul asta si am intrebat ce mai am de platit mi-au spus ca doar contributia pe primul trimestru pe 2010. Oare au uitat de acele penalitati?



#224399 impozitare stoc de marfa

Postat de Cornny on 16 April 2010 - 03:09 PM in Arhiva

Nu inteleg de ce stocul de marfa este supus impozitarii atata timp cat cheltuielile cu achizitionarea lui nu sunt deductibile? Cel putin asa s-a intamplat la mine, inspectorii de la fisc au calculat venitul net in primul an de funtionare astfel: V (incasari) - Cheltuieli facturi (mai putin ch aferente achizitionarii stocului) - Ch deductibile

In anul urmator Ven net se calculeasa astfel: V net = V (incasari) - (Ch facturi Anul N + Stoc la val de Aprov Anul N-1 - Stoc la val de Aprov Anul N) - Ch deductibile



#222448 Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse

Postat de Cornny on 16 March 2010 - 03:47 PM in Contabilitate PFA

Sa recapitulam:

1) In Fisa pentru operatiuni diverse - se trece suma intreaga.

Intrebare: Daca o cheltuiala este deductibila integral se mai intocmeste aceasta fisa?

2) In Jurnalul privind operatiuni diverse - se trece suma plafonata considerata deductibila

Intrebare: Se trece si suma cheltuielilor deductibile integral sau nu mai este cazul?

3) In Documentul cumulativ - se trec cheltuielile nedeductibile, diferenta ramasa de la o cheltuiala ductibila plafonat

Intrebare: Se trec si cheltuielile nedeductibile integral?!?

4) In RJIP se trec sumele integrale ale cheluielilor, in oricare din cazuri (cheltuiala deductibila integral, partial sau nedeductibila)



#220211 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 24 February 2010 - 03:02 PM in Arhiva

Factura de energie electrica este deductibila partial (in baza contractului de comodat) intrucat o parte din energia electrica este indreptata catre consumul casnic.

Am doua intrebari:

1. Cum dovedesc ce cota parte din energie este utilizata de catre firma?

2. Ce suma trec in RJIP: doar valoarea corespunzatoare consumului pe firma sau intreaga factura?



#219916 Contract PFA - CEZ

Postat de Cornny on 22 February 2010 - 04:09 PM in Arhiva

A incheiat cineva un contract cu CEZ? PFA-ul este considerat ca si client necasnic? Daca DA, exista tarife mai mari decat la consumatorii casnici?




Cometa SQL