Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dana42's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dana42's Content

There have been 1000 items by Dana42 (Search limited from 19-November 07)



Sort by                Order  

#266585 sold creditor cont 5121

Postat de Dana42 on 04 February 2015 - 06:07 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

pe vremuri :)...cand bilanturile se verificau de catre inspectori anterior depunerii, am avut si eu o asemenea speta si a trebuit sa trec suma in 5125.



#265815 va multumesc !

Postat de Dana42 on 26 December 2014 - 11:26 PM in Despre forum

Sarbatori frumoase si un An Nou mai bun, asa cum si-l doreste fiecare, cu multa sanatate, bucurii, prosperitate si cei dragi alaturi de noi!!!!!!!!!! :smile:



#265523 D205 pt 2014 !

Postat de Dana42 on 06 December 2014 - 06:08 PM in Arhiva

Pai si in 2014 s-a declarat statul de plata in D.112, asta inseamna ca pentru anul 2014, nu mai depunem D.205 in anul 2015, care este foarte aproape :)



#265521 Proiect de modif. a Legii contabilitatii

Postat de Dana42 on 06 December 2014 - 06:04 PM in Arhiva

Corect Otilia!!! Hai sa votam, numai sa ajute la ceva...



#265495 ultima zi de depunere a declaratiilorin luna decembrie 2014

Postat de Dana42 on 04 December 2014 - 07:54 PM in Arhiva

Vezi postareakmkz, la 02 December 2014 - 03:56 PM, a spus:

Un strigat nou, tara il strabate: 19 decembrie 2014, ultima zi de depunere a declaratiilor si de plata a obligatiilor fiscale pentru luna noiembrie 2014. Da, domnule, se vede ca lucram nemteste!
Ha-ha, trebuie sa te contrazic, noi mergem inapoi ca racul (dupa cum se vede), inca nu lucram nemteste! :smile:.

2014-12-10 | Comunicat de presă
Termenul de depunere a declarațiilor fiscale pentru obligațiile aferente lunii noiembrie 2014 și respectiv termenul de plată al acestora a fost stabilit pentru 22 decembrie 2014.
Decizia, inclusă într-o OUG, a fost luată astăzi de Guvern, la propunerea MFP, în scopul sprijinirii mediului de afaceri.
Facem precizarea că, anterior acestei decizii, termenul era 19 decembrie 2014.



#265491 Proiect de modif. a Legii contabilitatii

Postat de Dana42 on 04 December 2014 - 07:48 PM in Arhiva

Otilia Alupei:" Acelasi "tango" intre economisti si CECCAR ... il "dansam" de ani de zile "

:laugh: esti de milioane, Otilia, ai gasit expresia perfecta!




#261429 Calcularea impozitului pe profit la trecerea de la platitor pe venitul microi...

Postat de Dana42 on 25 March 2014 - 08:46 AM in Arhiva

Parerea mea:

1. DA
2. DA

Anul 2013 este an fiscal, nu avem 2 ani in unul, pierderea fiscala din intreg anul 2013 (I-XII) se va recupera incepand cu anul 2014.
Eu am verificat astfel:calcul I + calcul (II+XII) =calcul (I-XII)



#261423 Calcularea impozitului pe profit la trecerea de la platitor pe venitul microi...

Postat de Dana42 on 24 March 2014 - 07:45 PM in Arhiva

...scuze, am completat luand in calcul perioada febr.-dec.2013 pt.ca ian.a fost declarata in 101 din ian.2013...



#261419 Calcularea impozitului pe profit la trecerea de la platitor pe venitul microi...

Postat de Dana42 on 24 March 2014 - 04:33 PM in Arhiva

Dragilor, pana la urma cum ati completat 101 pt.soc.care in ian.2013 au fost platitoare de imp.pe profit , din 01.02. au trecut la micro si in cursul anului au devenit platitoare de imp.pe profit??? Eu am completat pt. perioada 01.2013-12.2013 si din calcul, pt.ca soc. are pierdere fiscala, mi-a reiesit imp.de rambursat exact cat a fost impozitul pe venitul micro.declarat in cursul anului.



#261283 Impozit profit- marfa lipsa inventar

Postat de Dana42 on 14 March 2014 - 01:43 PM in Arhiva

Societate cu activitate de comert cu amanuntul, lipsa marfa la inventar: de ex.100 lei, poate sa imi explice si mie cineva cum se ajunge la calculul impozitului pe profit aferent lipsei de marfa in gestiune prin formula: 100 x adaos comercial mediu x16% ?



#261077 contabilitate II - vanzare amanunt carne si prod. din carne

Postat de Dana42 on 06 March 2014 - 10:12 AM in Contabilitate I.I.

Conform cap.II, pct.20, Ordin 1040/2004 si a cap.IV, Registrul jurnal de incasari si plati se numeroteaza, snuruieste si depune la Adm.FIn. la inceperea activitatii.
Lunar preiei sumele totale din Reg. jurnal pe care il vei avea in Saga si le completezi in Reg. jurnal depus la Adm.fin. Iti dau un extras aici din Ordin:
"REGISTRUL - JURNAL DE INCASARI SI PLATI
(cod 14-1-1/b)

Servește ca:
- document de înregistrare a încasărilor și plăților;
- document de stabilire a situatiei financiare a contribuabilului care conduce evidența contabilă în partidă simplă;
- proba în litigii.
Se întocmește într-un singur exemplar de catre contribuabili, facându-se înregistrarea operațiunilor efectuate pe baza documentelor justificative, distinct, pe fiecare operațiune, fără a se lasa randuri libere, după ce a fost numerotat, snuruit, parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial.
Pentru fiecare asociatie fără personalitate juridica se va întocmi câte un registru-jurnal de încasări și plăți.
În Registrul-jurnal de încasări și plăți se înregistreaza nu numai operațiunile în numerar, ci și cele efectuate prin contul curent de la banca.
Contribuabilii platitori de taxa pe valoarea adaugata vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adaugata.
Operatiunile înregistrate în Registrul-jurnal de încasări și plăți se totalizeaza anual.
Registrul-jurnal de încasări și plăți se numeroteaza și se snuruieste. Numerotarea filelor se va face în ordine crescatoare, iar după completarea integrala se deschide un nou registru înregistrat și parafat, care va fi numerotat în ordine crescatoare.
Acest registru se parafeaza de catre organul fiscal teritorial la inceperea și la incetarea activitatii.
În conditiile conducerii evidenței contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operațiune economico-financiară se va înregistra în ordine cronologica, în funcție de data de întocmire sau de data de intrare a documentelor. În aceasta situatie Registrul-jurnal de încasări și plăți se editeaza lunar, iar paginile vor fi numerotate pe masura editarii lor.
Registrul-jurnal de încasări și plăți, parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial, va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări și plăți obtinut cu ajutorul tehnicii de calcul.
Se arhivează împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui."



#260943 Contabil cu pregatire si practica in strainatate

Postat de Dana42 on 26 February 2014 - 05:51 PM in Cum poti deveni contabil

Eu nu iti voi raspunde...singurul lucru pe care ti-l spun este ca in locul tau as merge in Anglia :smile: .



#260895 Gestiune en-gross

Postat de Dana42 on 25 February 2014 - 09:40 AM in CONTABILITATE STOCURI

Gestiunea se tine cantitativ valoric, descarcarea gestiunii se face prin metoda aleasa: FIFO, CMP, LIFO, cu formula pe care ai scris-o 607=371.



#260711 suspendarea / abrogarea certificarii D101

Postat de Dana42 on 18 February 2014 - 06:58 PM in Arhiva

Sunt "extraordinari", conform punctului 6, nivelul de risc scade daca 101 este certificata de catre un consultant fiscal...



#260709 diferente intre cont 711 si 701

Postat de Dana42 on 18 February 2014 - 06:55 PM in CONTABILITATE STOCURI

Din moment ce nu aveti mancare pe stoc soldul contului 711 este zero la sfarsit de luna, nu? Nu inteleg care este problema, contul 701 nu trebuie sa fie egal cu 711, sunt diferite. In 701 aveti veniturile din vanzarea produselor finite (mancarea copiilor), iar in 711 inregistrati productia la cost de efectiv.



#260703 Penalitatea de NEdeclarare !

Postat de Dana42 on 18 February 2014 - 04:03 PM in Arhiva

Pot sa va spun ca deja este o jecmaneala in cel mai adevarat sens al cuvantului la controale-am prevazut acest lucru cand s-au trimis acele oribilitati de hartii la firme, in care din start erai considerat infractor; am avut un control si sunt atat de dezgustata incat nu va povestesc acum nimic, decat ca nici macar nu te lasa sa vorbesti si nu ii intreseaza decat sa ia bani cu lopata, am avut senzatia ca sunt instruiti la militie.
In ceea ce priveste aceasta inventie nu ma mai mira, au nevoie de bani pt. ca au furat tara asta si inventeaza si vor inventa orice , chiar si penalitate la penalitatea penalitatii numai sa poata lua bani de la amaratele de firme, pentru a putea fi tinuti in functii cateva sute de trandavi si prosti.
Mie nu mi se pare NORMAL sa se calculeze aceasta penalitate, NU suntem perfecti si legea este facuta atat de prost, incat sa lasa loc la n-spe mii de interpretari; pe langa majorarile si penalitatile care oricum se calculeaza la sumele constatate diferenta se mai adauga aceeasi Marie cu alta palarie?
Din pacate noi suntem cei prosti si de vina... :sad: !



#260699 Declaratia 112 - topic 2014

Postat de Dana42 on 18 February 2014 - 03:48 PM in Arhiva

Da, trebuie completate manual, in final ajungi sa "declari" si statul de plata, din cate am observat eu.



#260513 OMFP_79_2014_Situatii financiare anuale

Postat de Dana42 on 12 February 2014 - 09:39 AM in Noutati legislatie

Fisier atasat  OMFP_79_2014.doc   924.5K   94 downloads



#260427 suspendarea / abrogarea certificarii D101

Postat de Dana42 on 08 February 2014 - 10:02 PM in Arhiva

hmm este strigator la cer si da, ei nu sunt bugetari romani :angry2: !



#260425 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de Dana42 on 08 February 2014 - 09:59 PM in Arhiva

De acord in totalitate cu Otilia!!!
L-am auzit si eu pe Mugur Isarescu, spunea ca nu exista nici o tara din lume in care sa se plafoneze cash-ul si dadea un mic exemplu care se refera la PF, un biet batran taran care doreste sa isi vanda terenul, sa trebuiasca sa mearga la banca, sa intocmeasca cele n-spe formulare si sa semneze pt.ele, in conditiile in care omul nu are habar sa scrie si nici nu poate intelege formularistica bancilor...cum nu inteleg nici eu de altfel...



#260423 Cumul de functii la acelasi angajator

Postat de Dana42 on 08 February 2014 - 09:52 PM in CODUL MUNCII

Eu am caz cu 2 CIM-uri cu part time la celasi angajator, 2 contracte, 2 fise a postului, in schimb in 112 trebuie sa cumulezi, nu iti accepta 2 CNP-uri.



#260421 TVA la incasare

Postat de Dana42 on 08 February 2014 - 09:47 PM in Impozitare - TVA

Kmkz, din fraza ta trebuie scos cuvantul "daca" si semnul intrebarii, in rest totul este ok! :smile:

Otilia, bineinteles ca ne amintim de anul trecut cu trecerea la micro, alta brambureala...nu ii intereseaza de tara asta, din pacate...



#260307 suspendarea / abrogarea certificarii D101

Postat de Dana42 on 06 February 2014 - 10:13 AM in Arhiva

Nu este nici o diferenta, Svaiter si nu are nici o raspundere consultantul fiscal, asa cum am mai discutat pe Forum. Stai, ca acum am vazut un proiect pt. asistent consultant fiscal. Doamne, mare-i gradina ta!
O alta masura, o alta porcarie, de acord cu Otilia, sa mai scoata niste bani... pe care sa ii cheltuie pt. ei, ca investitii nu s-au facut anul trecut, deci 2014 va fi un an "mort"; stati sa vedeti ce vor mai inventa :angry2: ! Stie cineva: unde sunt banii nostri???



#260305 TVA la incasare

Postat de Dana42 on 06 February 2014 - 10:06 AM in Impozitare - TVA

Da, nu am primit nimic si suntem in 06.02.2014. La noi s-au depus vrafurile de hartie (097, 010 etc.) la secretariat, de acolo trebuie sa "mearga" la alt compartiment, asa, in format de hartie, unde sunt preluate manual si verificate de cucoanele de acolo...cat crezi ca poate sa dureze kmkz cu o asemenea organizare :sad: ??? Eu voi considera firmele pt. care am depus notificare, ca iesite din sistem, altfel ne apuca Pastele...
A propos, in afara de exceptii, cine a intrat in sistem de la 01.01.2014? Eu nu stiu decat de 01.02. si 01.04., au modificat legi retroactiv si acum nu puteau sa nu mai fragmenteze anul si sa nu ne mai incurce?



#260301 reangajare

Postat de Dana42 on 06 February 2014 - 09:51 AM in REVISAL

Ii faci un nou contract!




Cometa SQL