Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MARIA-CARMEN's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MARIA-CARMEN's Content

There have been 120 items by MARIA-CARMEN (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#202217 Inchidere / radiere PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 21 May 2009 - 07:43 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

au mai fost cazuri...mergeti la administratie si discutati cu ei, explicati-le ca nu v-au dat cif in 2007 si atunci ori va radiaza acum ori mai intai va elibereaza cif si dupa aceea faceti inchiderea;cu registrele nu stiu cum sa zic..trebuia sa le aveti dar daca nu ati stiut si nici nu ati intrebat luati doua registre de la librarie, numerotati-le, scrieti-va numele pe ele si mergeti la administratie...s-ar putea sa mearga, fiindca unele administratii spun ca nu trebuiesc neaparat stampilate registrele



#202182 Inchidere / radiere PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 20 May 2009 - 09:39 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

este super simplu, mergi la administratia financiara unde vei completa declaratia -070; in care vei vedea ca treci incetarea activitatii, returnezi cif-ul (cui) la administratie, duci registrele asa goale sa le vizeze si atat!



#202010 CONTRIBUTII CAS SI CASS

Postat de MARIA-CARMEN on 18 May 2009 - 09:53 PM in Arhiva

La care casa de pensii ai fost? Daca nu ti-au dat chitanta putin probabil ca va recunoaste persoana respectiva ca ai platit...



#200767 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de MARIA-CARMEN on 05 May 2009 - 12:30 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

DE OBICEI SE FACE CONTRACT DE MUNCA CU TIMP PARTIAL SI SE DEPUNE LA ITM, CU TOATE OBLIGATIILE DECLARATIVE SI DE PLATA CE DECURG DE AICI: PENSII, SMAJ, SANATATE, DECLARATII ADMINISTRATIA FINANCIARA



#200414 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de MARIA-CARMEN on 29 April 2009 - 02:49 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

DUCETI CARTEA DE MUNCA LA CASA DE PENSII SI DOVEDITI CU COPIE CARTEA DE MUNCA SI DECIZIA DE LA ADMINISTRATIA FINANCIARA PT PFA PE NORMA FIXA



#200399 nelamurire depunere declaratie

Postat de MARIA-CARMEN on 29 April 2009 - 12:59 PM in Arhiva

nu, atat



#199082 Completare RJIP

Postat de MARIA-CARMEN on 10 April 2009 - 07:32 PM in Contabilitate PFA

Asta s-a mai discutat si in alte parti: treceti toata suma de pe chitanta iar in fisa de operatiuni diverse treceti suma si procentul deductibil-de acesta tineti cont cand faceti declaratia 200.



#198991 Inchidere an ptr. PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 09 April 2009 - 08:34 PM in Arhiva

Oricum depunea declaratia 200 oricare ar fi fost veniturile in Registrul Jurnal de Incasari si Plati -mai mici sau mai mari; termenul este 15 mai



#196845 Contracte prestari servicii

Postat de MARIA-CARMEN on 14 March 2009 - 08:41 PM in Arhiva

NU



#195905 Contabilitate PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 05 March 2009 - 12:28 PM in Contabilitate PFA

eu am depus la OPSNAJ declaratia pentru 2009- e un formular tip, se depune pana la 15 martie, conform cu decizia anticipata pe 2009



#195749 Contabilitate PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 04 March 2009 - 12:32 PM in Contabilitate PFA

ba da, trebuie sa faceti declaratie pana in data de 15 martie pentru sanatate ca pfa...



#195161 In decont primeaza data emiterii facturii sau data incasarii efective in cont?

Postat de MARIA-CARMEN on 25 February 2009 - 12:30 PM in Arhiva

declaratia 392- daca in 2008 ai avut cifra de afaceri mai mica de 10.000 euro; termen azi



#195118 In decont primeaza data emiterii facturii sau data incasarii efective in cont?

Postat de MARIA-CARMEN on 24 February 2009 - 09:02 PM in Arhiva

Si eu am citit asta!



#195097 In decont primeaza data emiterii facturii sau data incasarii efective in cont?

Postat de MARIA-CARMEN on 24 February 2009 - 05:14 PM in Arhiva

Ce are venitul cu tva-ul? Tva-ul se raporteaza la data facturarii, venitul la data incasarii. Inseamna ca daca il raportati in momentul incasarii (eronat) atunci nu va da decontul cu declaratia 394 si cu ce raporteaza clientul-care isi inregistreaza la timp factura, atunci cand i-ati predat-o!



#193953 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 12 February 2009 - 06:12 PM in Arhiva

DA, ASA E CU TVA-UL! SA NE TINETI LA CURENT!



#193939 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 12 February 2009 - 04:47 PM in Arhiva

CAND ESTE EMISA FACTURA...NU ARE LEGATURA INCASAREA, TREBUIE SA IASA IN CONCORDANTA CU DECONTUL! CE ATI REZOLVAT CU ADMINISTRATIA?



#193692 plafon pt pfa cu norma de venit

Postat de MARIA-CARMEN on 10 February 2009 - 10:22 AM in Arhiva

este un plafon de 35.000 euro - daca il depasesti devii platitor de tva; daca ai avut o sg luna activitate atunci suma se imparte la 12, cursul e 3,3817 lei pt. un euro; in caz ca depasesti plafonul (cca 2900 e/luna) te inregistrezi ca platitor dar ramai pe norma



#193545 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 08 February 2009 - 05:19 PM in Arhiva

Omul a zis ca e platitor de tva...



#193448 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 06 February 2009 - 06:04 PM in Arhiva

Activitatea dvs. nu se incadreaza la norma. Aici sunt activitatile pentru care ati fi putut opta sa fiti impozitat la norma sau nu.



#193447 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de MARIA-CARMEN on 06 February 2009 - 05:57 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Nu vei fi pe norma fixa de venit fiindca activitatea nu se incadreaza la nici o norma. Aici ai activitatile ce se incadreaza la norme de venit.

In privinta tva-ului (daca sa treci ca platitor sau nu) parerea mea personala este urmatoarea: la prestari de servicii nu o sa ai ce sa deduci atat de mult incat sa fii avantajata sa fii platitor de tva; daca firma ti-ar da de ex. 2000 de euro, atunci banii ar fi ai tai dupa ce deduci anumite cheltuieli si platesti impozitele, insa daca firma ar fi de acord sa plateasca aceasta suma teoretica si in ea ar fi inclus si tva-ul tu ai avea de castigat mai putin!



#193325 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de MARIA-CARMEN on 05 February 2009 - 01:49 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

ESTE CUNOSCUT FAPTUL CA PENTRU UN PFA SUNT CHELTUIELI MAI MICI DECAT PENTRU UN SALARIAT-IAR DIFERENTA E MAI MARE CU CAT SALARIUL E MAI MARE. MAI TREBUIAU SA-TI SPUNA CA ESTI OBLIGATA SA PLATESTI FONDUL DE SANATATE-5,5% SI FOND DE PENSII DE STAT-CCA 100 LEI LUNA. RESTUL CRED CA E CUM TI-AU ZIS!



#193193 Contabilitate PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 04 February 2009 - 01:04 PM in Contabilitate PFA

Citeaza

Draga mea, contabila inregistreaza documentele in registre, programe informatice, etc. dar consilierea cu privire la alte activitati e alta mancare de peste



Nu trebuie sa amestecam treburile - putea sa-i zica contabila ca trebuie sa treaca pe la Casa de sanatate; asta nu inseamna ca facea "alte activitati"!



#193191 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 04 February 2009 - 12:56 PM in Arhiva

PAI NU NUMAI SUMELE, CI SI FURNIZORUL-CLIENTUL SI CIF-UL, IMPREUNA CU VALOAREA FACTURILOR. ADICA LE FACI DIN NOU. DACA LE AI FACUTE INTR-UN PROGRAM-EX SAGA SAU PCONT, ATUNCI AI SCAPAT DE MUNCA...

Daca ai vreo intrebare despre cum sa faci declaratia ma poti contacta pe mail contabilitate_pfa@yahoo.com! Sa ne zici si noua daca ai scapat de amenda!



#193184 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 04 February 2009 - 12:21 PM in Arhiva

TREBUIA SA O DEPUNETI PANA LA DATELE DE 25 IULIE SI 25 IANUARIE ALE FIECARUI AN PT. SEMESTRUL ANTERIOR. DECONTURILE DE TVA LE-ATI DEPUS (TRIMESTRIAL)?



#193177 declaratie 394

Postat de MARIA-CARMEN on 04 February 2009 - 11:54 AM in Arhiva

PLATITORII DE TVA O DEPUN SEMESTRIAL. SUNTETI PLATITOR DE TVA?




Cometa SQL