Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delgado's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


delgado's Content

There have been 117 items by delgado (Search limited from 19-November 07)



Sort by                Order  

#281561 deducere personala la calcul salarii

Postat de delgado on 10 January 2018 - 05:37 PM in SALARII

Multumesc si scuze pentru comoditate! Deci pentu un minor deducerea se aplica la ambii parinti.



#281509 Calcul salariu 2018

Postat de delgado on 08 January 2018 - 05:35 PM in SALARII

Buna ziua! Deci la un salariu in 2017 de 2000 lei brut un salariat cu o pers. in intretinere lua 1446 lei (aprox) iar in 2018 cu acelasi salariu brut de 2000 lei ia 1235 lei in mana. :angry2:



#281507 deducere personala la calcul salarii

Postat de delgado on 08 January 2018 - 05:22 PM in SALARII

Buna ziua si LA MULTI ANI! Si anul acesta deducerea se acorda ambilor parinti?



#281199 cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 06 December 2017 - 03:42 PM in Declaratii PFA

Multumesc frumos!



#281161 cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 30 November 2017 - 03:10 PM in Declaratii PFA

Buna ziua! Intreb si eu: CAS si CASS sunt deductibile sau nu, se iau in considerare in vreun calcul su nu? Cand am depus d200 pe 2016 stiti ca au cerut la cheltuieli exclusiv CAS si CASS, Deci una am estimat si alta am realizat pt ca am bagat in 2016 la cheltuieli si contrib. soc. Si inca ceva, baza de calcul la CAS estimat pe 2017 mi-au pus-o 12.994 lei(pe care nu stiu de unde au luat-o); de ce nu e baza venitul net estimat care e mult mai mare? O sa vina sa regularizeze la anul si.....Multumesc!



#278829 Declaratia 200

Postat de delgado on 30 May 2017 - 09:20 AM in Declaratii PFA

Da e vorba de impozitul pe salarii. Ma gandeam ca fiind vorba despre o plata si facand rectificativa, sa nu influenteze d200, desi plata am facut-o anul acesta.



#278815 Declaratia 200

Postat de delgado on 26 May 2017 - 05:13 PM in Declaratii PFA

Buna ziua! Datorita unor probleme la programul de contabilitate, in lunile noiembrie si decembrie 2016 programul nu mi-a retinut impozitul la un angajat. Cand am observat am facut rectificativa 112 la cele doua luni iar in luna februarie am retinut impozitul la angajatul cu pricina. Am facut si ordin de plata cu diferenta de impozit care trebuia platita. Trebuie sa fac rectificativa si la D200 pentru ca in momentul cand am observat eroarea depusesem deja D200?



#277045 deducere personala la calcul salarii

Postat de delgado on 12 January 2017 - 10:32 PM in SALARII

Deci baza de calcul e 2000 x 0.75 = 1500 lei. La 1500 lei deducerea cu un copil in intretinere e 400 lei.
Acum am inteles. Va multumesc!



#277035 deducere personala la calcul salarii

Postat de delgado on 12 January 2017 - 03:44 PM in SALARII

Buna ziua! La un salariu brut de 2000 lei deducerea este 270. Acum am un salariat cu acest salariu care a avut CM toata luna decembrie iar programul ii calculeaza deducerea la 400 lei si nu 270 ca pana acum. E normal?



#276933 Calcul concediu medical

Postat de delgado on 06 January 2017 - 02:52 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna ziua si LA MULTI ANI! Mai am niste nelamuriri in legatura cu ce am postat mai sus. Acum in ianuarie, trebuie sa fac statul pe decembrie si am 2 concedii medicale 1-20 dec si 21-31 dec ambele in continuare. Cel initial este in noiembrie. As vrea sa stiu daca pentru decembrie se pastreaza venitul brut (mai-oct) respectiv nr. zile lucrate ca si pentru luna noiembrie sau se decaleaza o luna respectiv (iun-nov). Urmatoarea intrebare este ca mai am in decembrie o zi din cele 5 suportate de firma. Cum procedez, trec in stat 20 zile CM iar pe concediul medical fac calculul cu 19 zile? Va multumesc!



#276697 Calcul concediu medical

Postat de delgado on 09 December 2016 - 06:43 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Multumesc!



#276679 Calcul concediu medical

Postat de delgado on 08 December 2016 - 09:19 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie: un angajat mi-a adus 2 concedii medicale, unul initial 28-30 nov si altul in cotinuare 1-20 dec. Stiu ca primele 5 zile sunt suportate de angajator, dar cum? Cel initial are 3 zile dar 30 nov e nelucratoare deci calculez cu doar doua zile? Cel initial mai trebuie dus la casa de sanatate? Celelate 3 zile de concediu suportate de angajator (din cele 5) le iau din concediul de continuitate? Va multumesc!



#275573 Salariu necalificati

Postat de delgado on 06 September 2016 - 01:09 PM in DIVERSE SALARIALE

Va multumesc pentru raspunsuri! Trebuie sa angajez pe cineva cu 4 ore
.



#275545 Salariu necalificati

Postat de delgado on 05 September 2016 - 08:51 PM in DIVERSE SALARIALE

Buna seara! M-ati putea spune cat e salariul minim al unei angajate necalificate, respectriv femeie de serviciu in domeniul privat? E minimul pe economie sau se incadreaza in alta grila?



#265369 documente pentru PFA - cabinet stomatologic

Postat de delgado on 21 November 2014 - 12:29 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua! Este necesara eliberarea de factura in cazul cabinetelor de tehnica dentara? Pana recent eliberam doar chitanta dar acum am inteles ca trebuie si factura daca suma e mai mare de 10 ron. Nu am gasit documentatie in acest sens.
Un medic mi-a solicitat asta ca urmare a unui control ANAF.



#263387 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 08 July 2014 - 03:26 PM in SALARII

Deci in pozitia ei voi trece doar salariul de baza iar restul vor fi zero. Multumesc!



#263367 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 07 July 2014 - 09:33 AM in SALARII

Buna ziua! Suspendarea CIM in cazul CCC, ce implica in statul de salarii? Salariatul apare pe stat cu 0 zile si 0 ore lucrate, salariul de baza se trece? Practic salariatul apare, dar cu zero pe statul de plata?



#263007 concediu postnatal urmat de cic

Postat de delgado on 18 June 2014 - 09:19 AM in Arhiva

Buna ziua! Angajata mea termina concediul postnatal la 30 iunie urmand sa intre in CIC cu 1 iulie 2014. Luna aceasta vrea sa depuna dosarul pentru CIC si ii trebuie printre altele si decizia de suspendare a CIM. Mi-a facut cerere de suspendare CIM. Eu pot sa fac decizia se suspendare luna asta ca sa ii pot da actul necesar? Daca da, cu cat timp inainte de suspendare (1 iulie) trebuie facuta decizia? Revisalul stiu ca se trimite pana la 20 ale lunii iulie. Va multumesc!



#262749 Amortizare mijl. fixe

Postat de delgado on 31 May 2014 - 02:47 PM in Arhiva

Aveti perfecta dreptate! Daca furnizorul imi da o perioada de functionare, pot sa amortizez exact acea perioada? Chiar daca nu corespunde perioadei din catalog? Mai spunea ca in caz ca aparatul se deterioreaza iremediabil pot sa-l casez si diferenta care a ramas de amortizat o pot scade in contabilitate fara sa mai platesc impozit la o eventuala inspectie fiscala.



#262735 Amortizare mijl. fixe

Postat de delgado on 30 May 2014 - 03:52 PM in Arhiva

Are garantia 1 an, deci perioada de folosinta e mai mare de un an (perioada de folosinta si garantia, nu e acelasi lucru). In acest caz e mijloc fix si o sa amortizez la el 8 ani! In speranta ca gasesc o varianta mai simpla, asta mi-a spus inspectorul meu fiscal :angry2:



#262673 Amortizare mijl. fixe

Postat de delgado on 30 May 2014 - 09:14 AM in Arhiva

Buna ziua! As dori sa-mi spuneti care este perioada minima de amortizare a unui micromotor folosit in tehnica dentara si a carui valoare e aprox. 2700 ron. Am gasit acel tabel cu perioadele de amortizare, dar nu stiu daca intra la aparaturi stomatologice unde perioada de amortizare e de 8 ani. Sa amortizezi 2700 ron in 8 ani....



#262059 Cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 25 April 2014 - 04:43 PM in Contabilitate PFA

77 ron regularizare inspectie si 180 ron e cealalta suma. Le trec la cheltuieli aferente lunii aprilie.



#262043 Cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 25 April 2014 - 12:40 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua! Acum un an am avut inspectie fiscala si bineanteles ca au gasit cate ceva. Ca urmare a trebuit sa platesc o diferenta de impozit si o regularizare la sanatate. Acum cateva zile am primit o somatie de la finante pe doua sume reprezentand restante la sanatate: una e regularizarea de la inspectie iar cealalta nu stiu nici cei de la finante pentu ce este (a ramas sa verifice). Cand am fost sa platesc diferentele in urma inspectiei, la ghiseu mi s-a spus o suma pe care am platit-o, astfel am crezut ca am platit tot dar din pacate nu mi-au bagat si sanatatea. Acum am fost si am platit cele doua sume cu penalizarile de rigoare. Intrebarea mea este daca aceste sume se pot deduce, le pot baga la cheltuieli? Se deduc si penalizarile sau doar sumele propriu-zise?



#261755 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 07 April 2014 - 02:40 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Va multumesc mult pentru intelegere si lamuriri! Si eu am un program destul de bun si complex pt. activitatea pe care o desfasor (cabinet medical).Tot asa am procedat si eu adica am bagat datele si mi-a calculat tot inclusiv cererea de rambursare si centralizatorul (anexele 4 si 5). Nelamurirea mea era diferenta de plata dintre statul de salarii si ce imi aparea de plata in d112, pentru ca pana acum ce era de plata pe stat era si in d112. Acum m-am linistit! O zi buna sa aveti! :smile:



#261707 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 05 April 2014 - 10:00 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Am rezolvat cu calculul, adica am bagat in program datele si mi-a calculat singur tot.

As avea alta nelamurire si mai precis, contributiile de platit aferente statului de plata difera de ceea ce e de plata aferent declaratiei 112. Adica in declaratia 112 e scazuta contributia la concedii si indemnizatii. Specific ca pe statul de salarii sunt mai multi angajati si intreaga suma CCI e scazuta in 112. Pe stat e de plata in total 950 iar in declaratie e de plata 939. Oare asa trebuie sa fie? Foile de varsamant le fac pe 950 sau 939? Va multumesc!




Cometa SQL