Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil2009's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil2009's Content

There have been 6 items by contabil2009 (Search limited from 13-December 07)


Sort by                Order  

#276633 stagiu anul I

Postat de contabil2009 on 06 December 2016 - 08:18 PM in PERIOADA DE STAGIU

Daca are cineva problema urmatoare, va rog sa ma ajutati cu rezolvarea.

O soc prezinta urmatoarea sit.:
contracte de constructii-20000,din care garantii acordate-2000
marfuri-pret de achiz. 10000;ad. com.-2000
minusuri la inventare-500
contracte de vanzare in rate-10000;rate incasate-2000;rate neincasate-800
dobanda 500
avize de expeditie-pret de vanz.cu tva 3570
bonuri fiscale-238
Auditorul a verificat tva neex.calculat de entitate si a ajuns la concluzia ca este corecta suma determinata.Care este tva neexigibil calculat?



#227496 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de contabil2009 on 29 June 2010 - 12:12 PM in Arhiva

Buna ziua,
In situatia in care SC X SRL din Romania are ca asociati 2 societati comerciale straine SRL-uri, ce se depune in locul cazierului juduciar?
Sau nu se depune nimic?
Va multumesc



#226072 Examen acces stagiu Experti contabili 2010

Postat de contabil2009 on 20 May 2010 - 01:42 PM in Arhiva

Buna ziua tuturor,
Daca are cineva rezolvarile la disciplinele de la experti contabili, chiar si de anul trecut daca de anul acesta nu se poate, si doreste sa le posteze pe forum sa avem si noi cu ce sa incepem.
Multumesc frumos



#225780 Examen acces stagiu Experti contabili 2010

Postat de contabil2009 on 13 May 2010 - 12:23 PM in Arhiva

Vezi postareaalexandra., la May 10 2010, 10:21 PM, a spus:

Si-a cumparat cineva cartea cu Studii de caz 2010? Sunt multe modificari fata de cea din 2009?
Cum stati cu invatatul?
Am cumparat azi cartea cu Intrebari si Studii de caz 2010, costa 75 lei.
Inscrierea se va face la inceputul lunii Iunie, costa 175 Euro.
Nu am reusit sa ma apuc de invatat, cam greu cu timpul, chef de invatat in nici un caz.



#212247 achizitii intracomunitare / topic 2009

Postat de contabil2009 on 16 October 2009 - 01:09 PM in Arhiva

O societate X de transport marfuri, din Romania, efectueaza o cursa, in Italia, in numele clientului Y din Franta. Aceasta prestare de serviciu a fost facturata catre Y fara TVA cf. Cod Fiscal art. 133 alin.2, lit. c., aceasta factura fiind achitata integral.
Apoi am primit o factura fara TVA de la client Y (Franta) pe care scrie incarcare-descarcare (livrare gresita) reincarcare-descarcare (am inteles ca s-a gresit poarta la care trebuia sa se descarce). Aceasta factura are atasata o copie dupa factura primita de ei de la clientul lor Z din Italia, ambele facturi sunt fara TVA. Pe copia primita de ei din Italia scrie ca este fara TVA cf. cu art. 43-44 din Directiva 112 TVA. Cum inregistrez aceasta factura cu sau fara TVA? Clientul Y a devenit furnizor cf. acestei facturi. Ce cont de cheltuiala folosesc?
Pot face compensare la aceasta factura:
401 Y = 4111 Y 500 Euro
Multumesc



#202376 tva factura combustibil Slovenia

Postat de contabil2009 on 22 May 2009 - 03:19 PM in Arhiva

Vezi postareaperijoccerasela, la May 12 2009, 05:00 PM, a spus:

am o factura de motorina din slovenia, pe care imi apare suma in euro cu tva-ul din Slovenia de 20%. Pe factura imi apare si suma in lei la cursul din data facturarii , dar fara a evidentia si Tva-ul. Se deduce Tva-ul sau nu?
Factura respectiva o evidentiezi in decontul de TVA la rd. 21 op. scutite si neimpozabile. Se poate face cerere de rambursare TVA extern in functie de suma de la TVA (daca se merita), exista societati specializate ce se ocupa de rambursare externa TVA.
In legatura cu valoarea TVA din factura iti pot spune ca am primit 2 raspunsuri de la o societate de contabilitate:
1. tva inreg. ct. 473 pana la 31 dec., apoi vedem "noi" :sad:
2. tva+comb=ct. 6022, dar aici intervine principiul independentei exercitiului. :lnr (51):




Cometa SQL