Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
&&&&&'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


&&&&&'s Content

There have been 18 items by &&&&& (Search limited from 16-November 07)


Sort by                Order  

#246977 vanzare auto

Postat de &&&&& on 09 January 2012 - 02:25 PM in Arhiva

buna ziua,
am si eu nevoie de un raspuns la o problema
am o societate fara activitate care in 2008 a achiz un auto din Germania pe care as dori sa il vand unei pers fizice, autoturismul nu este amortizat integral si este si avariat.intrebarea mea este daca pot sa-l vand la un pret sub valoarea ramasa de 5000lei+TVA ? dif pana la val.ramasa 15000lei este chelt deductibila fiscal sau nu?marturisesc ca pt auto avariat am si proces verbal de la service.va multumesc anticipat



#228060 FACTURI FISCALE

Postat de &&&&& on 08 July 2010 - 11:25 AM in Arhiva

Buna ziua,
imi poate spune cineva daca trebuie sa depun o adresa la finante in legatura cu facturile fiscale (imprimate ) facute in Excel.
multumesc



#227975 imprimate facturi fiscale

Postat de &&&&& on 07 July 2010 - 08:11 AM in Arhiva

buna ziua,
poate sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac in cazul in care am facturi si chitantiere facute la calculator.ar trebui sa depun o adresa la finante pt a le da in folosinta?
multumesc.



#226097 vanzare auto

Postat de &&&&& on 21 May 2010 - 11:27 AM in Arhiva

buna,
multumesc pentru raspuns



#226068 vanzare auto

Postat de &&&&& on 20 May 2010 - 12:35 PM in Arhiva

buna ziua,
help!help!help!
am si eu o societate la care intentionez sa suspend activitatea.Problema este ca in 2008 s-a achizitionat un autoturism din Germania, s-a calculat amortizarea aferenta si s-a platit impozit auto.Intrebarea mea este daca as vrea sa vand acest autoturism la valoarea pietei mult mai mic decat valoare ramasa , diferenta dintre val.ramasa si valoarea facturata este cheltuiala deductibila sau nu? si daca diferenta este o cheltuiala deductibila putei sa imi spuneti care sunt inreg. contabile ?
multumesc anticipat



#224737 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de &&&&& on 23 April 2010 - 09:50 AM in Arhiva

buna ziua,
am si eu o rugaminte daca m-a poate ajuta cineva : patronul meu ar vrea sa suspende societatea dar pe firma are o masina la care plateste impozit pe mijl.auto si calculeaza amortizare lunar.Intrebarea mea este daca in aceasta situatie se poate suspenda societatea si ce se intampla cu imp.pe mijl.auto.
multumesc anticipat



#220652 Tva Google Adwords

Postat de &&&&& on 01 March 2010 - 10:42 AM in Arhiva

buna ziua,

am o societate platitoare de tva care are achizitii intracomunitare , si care a inreg.taxare inversa .intrebarea mea este daca taxarea inversa trebuie inreg.si in jurnalele pentru tva(cumparari si vanzari )
multumesc.



#218296 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de &&&&& on 03 February 2010 - 02:17 PM in Arhiva

multumesc mult pt.ajutor



#218282 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de &&&&& on 03 February 2010 - 12:11 PM in Arhiva

Buna ziua,
va rog ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu completarea dec.101 pt.ca este prima data cand completez si nu stiu la ce rand trebuie sa completez.

am o societate care nu are activitate , am completat dec.100 -trm.I-0
trm.II-367-imp.minim
trm.III-550imp.minim
trm.IV-550 imp.datorat

multumesc anticipat



#211336 tva platit in vama

Postat de &&&&& on 30 September 2009 - 10:46 AM in Arhiva

buna ziua,
soc.la care lucrez a achizitionat din China un aparat pt.care am platit taxe vamale si tva in vama.m-a puteti ajuta cu un sfat cum as putea intreg.in conabilitate tva -ul aferent avand in vedere ca firma de curierat din vama a facturat taxela vamale.
multumesc.



#211139 vanzare auto

Postat de &&&&& on 25 September 2009 - 06:39 AM in Arhiva

multumesc mult pentru raspuns



#211091 vanzare auto

Postat de &&&&& on 24 September 2009 - 08:04 AM in Arhiva

buna, am si eu o problema pentru care va cer ajutorul : administratorul firmei la care lucrez a vandut o masina unei pers.fizice.Incasarea facturii se poate face numerar sau banii trebuie depusi la banca, avand in vedere faptul ca nu pot incasa numerar sume mai mari de 5000lei, si stiu ca nu nu se pot fragmenta facturile care depasesc val.mai mare de 5000.Ma puteti ajuta cum sa procedez cel mai corect sa nu gresesc? multumesc.



#208723 amortizare milj.auto

Postat de &&&&& on 07 August 2009 - 07:40 AM in Arhiva

buna ziua,
sunt contabila la o firma care nu are inca activitate ,dar anul trecut achizitionat o masina pt.care am calculat amortizare in fiecare luna .Imi poate spune cineva daca am procedat corect calculand amortizare desi soc.nu are activitate?
mai am o nedumerire , daca administratorul a imprumutat societatea , s-a intocmit un contract pt.acest imprumut, dar peste o luna imi expira valabilitatea contractului ,ce este de facut daca soc.nu poate restitui imprumutul , trebuie sa calculez tva la acest imprumut sau sa prelungescu contractul? multumesc



#205809 impozitul minim

Postat de &&&&& on 30 June 2009 - 11:37 AM in Arhiva

Vezi postareagasil, la Jun 30 2009, 09:08 AM, a spus:

Cauta aici sigur iti va fi de folos .
multumesc mult pentru tot.



#205771 impozitul minim

Postat de &&&&& on 30 June 2009 - 07:52 AM in Arhiva

buna ziua,
lucrez la o societate care inreg.pierdere , am inteles ca trebuie sa plateasca impozit pe profit .poate sa-mi spuna cineva cat impozit trebuie sa platesc pe lunile mai si iunie 2009?imi cer scuze ca nu stiu dar am fost plecata din tara si nu stiu unde sa caut.
multumesc mult.



#205706 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de &&&&& on 29 June 2009 - 12:06 PM in Arhiva

poate sa-mi spuna cineve daca pot sa vand un autoturism la o pres.fizica ,daca nu am casa de matcat



#205150 vanzare mijloc fix

Postat de &&&&& on 23 June 2009 - 08:58 AM in Arhiva

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 23 2009, 09:12 AM, a spus:

care tva de la stat? nu l-ai platit, ai inregistrat taxare inversa, dupa cum spui



da , am inreg.taxare inversa dar eu m-am referit la de tva-ul de la vanzare ,aferent masinii cumparate din ue , daca exista vreo posibilitate de al recupera sau este tva colectat si atat.multumesc.



#205130 vanzare mijloc fix

Postat de &&&&& on 23 June 2009 - 06:44 AM in Arhiva

buna ,am si eu o rugaminte daca stie cineva sa ma ajute : anul trecu am achizitionat o masina din UE ,am inregistat taxare inversa 4426=4427, am inreg.si in decontul de TVA,acum de la un an de la cumparara as vrea s-o vand .Intrebarea mea este daca exista vreo posibilitate de a recupera TVA-ul de la stat? multumesc anticipat




Cometa SQL