Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trifan Adriana's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trifan Adriana's Content

There have been 4 items by Trifan Adriana (Search limited from 22-November 07)


Sort by                Order  

#276379 pfa in lumina legii 182/2016

Postat de Trifan Adriana on 14 November 2016 - 01:20 AM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
Am calitatea de salariata a unui Cabinet medical, contabila, cu studii superioare., cu timp partial
Ca urmare a aparitiei legii 182/2016, care prevede ca un Pfa poate avea doar 3 salariati - sunt angajate 3 asistente medicale - eu fiind a 4 a salariata, cum ma sfatuiti sa procedez, pentru a putea continua colaborarea cu acest cabinet. Mentionez ca intentionez sa dau examen de acces la ceccar, dar doar in toamna anului 2017- anul acesta m-am trezit prea tarziu.
Fiind contabilitate in partida simpla, imi pot autoriza un PFA cu cod CAEn 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul si sa pot factura ca o prestare de servicii?
Multumesc



#247158 cheltuiala mijloc fix cabinet medical

Postat de Trifan Adriana on 16 January 2012 - 06:14 PM in Legislatie specifica PFA

In urma convorbirii avute la AF cu inspectorul responsabil cu inspectia PFA mi s-a confirmat faptul ca se poate opta in continuare pentru una din cele doua variante> amortizarea fiscala sau trecerea pe cheltuieli a sumelor achitate pentru achizitionarea mijlocului fix cu conditia ca acesta sa fie utilizat pentru perfectionarea cabinetului.
Atr.9 alin 1 spune>
(1) Veniturile realizate din activitatea cabinetului medical se impozitează potrivit dispoziţiilor legale privind impunerea veniturilor realizate din activitatea desfăşurată pe bază de liberă iniţiativă.
iar alin. 2/
(2) Cheltuielile efectuate pentru perfecţionare continuă, investiţii, dotări şi alte utilităţi necesare înfiinţării şi funcţionării cabinetelor medicale, organizate în forma prevăzută la art. 1 alin. (3) şi la art. 15 alin. (1), se scad din veniturile realizate.
din ceea ce am vazut mai sus, doar alin 1 s-a abrogat.
Va rog sa imi spuneti parerea dumneavoastra referitoare la acest acpect
Multumesc



#246837 cheltuiala mijloc fix cabinet medical

Postat de Trifan Adriana on 02 January 2012 - 07:05 PM in Legislatie specifica PFA

Vezi postareaTzica, la 31 December 2011 - 02:16 PM, a spus:

52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.
(omfp 1040/2004)

Din acest articol, eu inteleg ca sumele platite pentru achizitionarea mijloacelor fixe sunt considerate nedeductibile, doar amortizarea (cheltuielile cu amortizarea) fiind deductibila.Consider ca am putea calcula amortizarea daca l-am luat in primire conform ucazuri legiuitor.

Imi cer scuze, cred ca nu m-am exprimat corect si complet de la bun inceput

Art 24 al.16 din codul fiscal 2011 prevede:
Contribuabilii care investesc în mijloace fixe destinate prevenirii accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, precum şi înfiinţării şi funcţionării cabinetelor medicale, pot deduce integral valoarea acestora la calculul profitului impozabil la data punerii în funcţiune sau pot recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare.
Problema este ca de la 01.01.2012 s-a abrogat acest articolul 9 alin 1.1 din oug 124/1998



ART. 9

(1) Veniturile realizate din activitatea cabinetului medical se impozitează potrivit dispoziţiilor legale privind impunerea veniturilor realizate din activitatea desfăşurată pe bază de liberă iniţiativă.

(2) Cheltuielile efectuate pentru perfecţionare continuă, investiţii, dotări şi alte utilităţi necesare înfiinţării şi funcţionării cabinetelor medicale, organizate în forma prevăzută la art. 1 alin. (3) şi la art. 15 alin. (1), se scad din veniturile realizate.

Revin cu intrebarea mea: mijlocul fix a fost achizitionat si achitat un avans in decembrie 2011, cand art. era inca in vigoare. Cum voi proceda in 2012 ? scad avansul achitat si trecut pe cheltuiala in 2011 si calculez amortizarea pentru diferenta in 2012?
Va multumesc mult



#246814 cheltuiala mijloc fix cabinet medical

Postat de Trifan Adriana on 30 December 2011 - 09:27 PM in Legislatie specifica PFA

Buna seara

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: in cazul unui cabinet medical, pentru achizitionarea unui mijloc fix , utilizat in scopul functionarii cabinetului, cheltuiala se inregistreaza in momentul punerii in functiune a mijlocui fix fara amortizare?


In cazul in care se achita un avans in 2011 pentru acest mijloc fix, avansul poate fi considerat cheltuiala integrala?


Cum procedez cu diferenta de plata care se va achita in 2012?


Calculez amortizare la acel mijloc fix achizitionat in 2011?

Va multumesc mult





Cometa SQL