Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tef's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tef's Content

There have been 12 items by tef (Search limited from 16-November 07)


Sort by                Order  

#242532 contabilitate pensiune turistica

Postat de tef on 22 June 2011 - 02:12 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:trebuie sa tin contabilitatea primara la o pensiune turistica si as dori sa stiu ce documente primare trebuie intocmite .(documente primare pentru bucatarie si receptie)Va multumesc!



#239973 descarcare gestiune marfa, va rog, urgent

Postat de tef on 31 March 2011 - 10:35 AM in CONTABILITATE STOCURI

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de protocol.La o pensiune ,printre care are si regim de restaurant,se mai practica si protocol adica sefu mai vine cu diverse persoane si trebuie sa se achizitioneze marfa (alimente)pentru acest lucru.Intrebarea mea este daca se face NIR si cum se descarca gestiunea in bucatarie.Ma refer doar la contabilitatea stocurilor.

Va multumesc!



#232410 redevente miniere

Postat de tef on 26 October 2010 - 10:35 AM in Arhiva

buna ziua,

va rog sa-mi spune-ti si mie ,cei care cunosc legea,cum pot sa verific in contabilitate corelatia cu cele declarate de compartimentul tehnic privind raportarea trimestriala a redeventelor miniere.(in special cantitatile de balast raportate)

Va multumesc



#231225 Infiintare PFA

Postat de tef on 15 September 2010 - 07:36 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

va rog sa ma indruma-ti si pe mine daca este bine sa infiintez un pfa ,pentru ca vreau sa cumpar o rulota si sa merg in targuri cu ea sa vand preparate din carne pregatite ,cafele ,sucuri .as vrea sa am si un angajat sa se ocupe de vanzarea produselor.ce cod caen mi se potriveste?



#231068 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de tef on 12 September 2010 - 03:14 PM in Arhiva

va rog sa-mi spuneti ce fel de program de contabilitate sa folosesc pentru o firma de constructii mai micuta si de unde pot sa-l iau (dupa net gratis sau sa-l cumpar)?multumesc



#231067 pot tine contabilitatea ?

Postat de tef on 12 September 2010 - 03:08 PM in Cum poti deveni contabil

buna ziua,va rog sa-mi spune-ti si mie ,cei care sunteti in tema ,daca as putea sa tin contabilitatea generala la o societate cu profil in domeniul constructii?am liceul economic si am terminat si facultatea cu profil de contabilitate si informatica de gestiune,nu sunt contabil autorizat si nici expert contabil.sunt angajata la o firma pe post de contabil de gestiune.daca nu am drept de semnatura pot apela la o persoana care are asa ceva?si ce fel de contract pot face cu aceasta firma de constructii daca eu am deja un contract colectiv de munca la prezentul meu job.Astept raspuns cat mai repede.Mutumesc!



#230897 contabilitatea in farmacii

Postat de tef on 06 September 2010 - 08:00 PM in Arhiva

va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se tine contabilitatea unei farmacii.e la fel ca la SRL-uri?



#230774 custodie

Postat de tef on 02 September 2010 - 07:09 AM in PRODUCTIE

sigur ca s-a inregistrat cantitatea de ciment consumata la prepararea betonului.de aceea a scazut cantitatea de ciment din custodie.pe acelasi principiu m-am gandit si eu sa inregistrez(la pretul de achizitie).merci



#230737 custodie

Postat de tef on 01 September 2010 - 10:10 AM in PRODUCTIE

va rog sa ma ajutati cu o problema legata de custodie.Am ciment in custodie pentru diverse persoane.La o anumita data s-a consumat din el pentru a prepara beton .Acum trebuie sa reintregesc custodia cu cantitatea respectiva.Intrebarea mea este cu ce pret il inregistrez ,pt.ca la custodie am un pret mult mai mic decat cel venit prin facturi de la furnizori.ca sa reintregesc custodia s-a cumparat ciment de la furnizori si trebuie sa bag cantitatea de ciment in codul cimentului de custodie,dar cu ce pret,cel de cumparare?



#229749 descarcare gestiune marfa, va rog, urgent

Postat de tef on 12 August 2010 - 01:09 PM in CONTABILITATE STOCURI

am o rugaminte sa-mi spune-ti si mie cum este corect:am un aviz si bonul de consum aferent avizului cu materialele care merg pe lucrare.Ce document inregistrez pentru descarcare :avizul sau bonul de consum?



#228873 productie

Postat de tef on 26 July 2010 - 10:09 AM in PRODUCTIE

multumesc de sfat ,dar ar fi jale pentru ca valoarea se ridica in jurul sumei de 18.000 de ron.cine ar plati suma asta din salariu?oricum sorturile vor fi bagate iar in statia de sortare pentru spalare si probabil va veni cu o productie ,cert mai mica ca valoare si asa ar putea diminua din cheltuiala.



#228791 productie

Postat de tef on 23 July 2010 - 02:08 PM in PRODUCTIE

va rog sa ma ajutati cu o preblema legata de sorturi pe care o am la locul de munca.seful statiei de sortare a venit cu un referat ce cuprindea urmatoarele:o cantitate de sorturi pe care le avea in stoc s-a deteriorat in sensul ca s-au amestecat cu diverse impuritati si nu mai puteau fi folosite pentru prepararea betonului,iar stocul de agregate urma sa se diminueze cu cantitatea respectiva ,si sa fie crescut stocul de balast cu aceasi cantitate.Am diminuat stocul de agregate ,mergand cu cheltuiala pe statia de sortare.Seful statiei a fost nemultumit,in sensul ca nu trebuia sa merg cu cheltuiala pe statia de sortare.Atunci unde trebuia sa merg cu cheltuiala ,pe cheltuielile generale ale firmei?Va rog sa ma ajutati!




Cometa SQL