Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adyd's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adyd's Content

There have been 25 items by adyd (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#231452 organizare judiciara

Postat de adyd on 21 September 2010 - 02:32 PM in Arhiva

Buna, am de intocmit un raport trimestrial al activitatii debitorului aflat in reorganizare judiciara, care trebuie prezentat comitetului creditorilor si implicit inregistrat la grefa tribunalului conform legii 85/2006 art. 106. Daca cineva are un model sau orice ajutor e binevenit. Multumesc.



#231418 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de adyd on 20 September 2010 - 02:42 PM in Arhiva

Buna, ma confrunt cu urmatoarea problema. Pana la sfarsitul anului societatea va achizitiona utilaje necesare in procesul de productie urmand sa se foloseasca amortizarea accelerata in primul an de functionare, apoi liniara deoarece uzura morala si tehnica este mare.
Pana in prezent societatea a optat pentru amortizare liniara pentru toate mijloacele fixe.
1. cum voi proceda in continuare cu amortizarile, se va merge cu amortizare liniara si accelerata simultant pentru fiecare fiecare mj. fix?
Din cate stiu eu trebuie o decizie a consiliului de administratie de trecere de la un regim de amortizare la altul si se aplica de la inceputul exercitiului financiar.
2. in Codul Fiscal conform art. 21 alin (3) lit i, amortizarea este deductibila fiscal in limita prevazuta la art. 24 din aceeasi lege, unde la punctul ( 9 ) este descrisa amortizarea accelerata; de aici inteleg ca amortizarea accelerata este deductibila fiscal integral.
3. coform Legii 15/1994 la art. 19 precizeaza obligativitatea aprobarii de catre directia generala a finantelor publice si controlului financiar de stat a regimului de amortizare propus de consiliul de administratie. Este in vigoare sau s-a abrogat. In cazul in care s-a abrogat va rog cadrul legal.
4. este nevoie de o expertiza tehnica care sa stabileasca durata de viata a mj. fixe precum si corecta aplicare a metodei de amortizare in cazul amortizarii accelerate?
Va multumesc de ajutor.



#229451 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de adyd on 05 August 2010 - 04:09 PM in Arhiva

Buna ziua, in urma cu cateva zile am angajat o persoana, care din pacate s-a inbolnavit. Anterior n-a mai lucrat. Cum calculez venit baza calcul? El n-a mai realizat venituri anterioare angajarii. Va multumesc anticipat



#226867 Examen acces stagiu Experti contabili 2010

Postat de adyd on 12 June 2010 - 06:21 PM in Arhiva

Vezi postareaarabelaoana, la Apr 19 2010, 09:55 PM, a spus:

eu mai am putin si termin de invatat la toate obiectele si voi inca cereti materiale ....s-a apucat cineva de facut probleme? am si eu cu cine sa schimb o vorba doua? sau inca cereti materiale? spune-ti si mie un alt forum unde sa mai intreb....va rog
Buna Arabelaoana, sunt in aceeasi situatie, m-am apucat de rezolvat problemele. In general as dori sa dezbatem cele nerezolvate si as dori sa incep cu fiscalitatea sau conta, ce zici?



#226866 Examen acces stagiu Experti contabili 2010

Postat de adyd on 12 June 2010 - 06:04 PM in Arhiva

Vezi postareaMonicela, la May 31 2010, 04:05 PM, a spus:

Buna tuturor celor care vor sa dea anul acesta examenul la experti contabili. Am atasat raspunsurile la Doctrina si deontologie. PARTEA I (cele de anul acesta - 2010).
Spor la invatat tuturor....si sa speram sa fie bine pentru toata lumea....


Ciao Monicela, ca si alti colegi in devenire, te rog frumos sa-mi trimiti partea II si a III cu raspunsurile de la Doctrina si deontolofie pe adresa de e-mail adyconta29@yahoo.com. Multumesc mult. Daca te pot ajuta cu ceva te rog sa-mi spui. Apropo am intrat pe adresa creata examen_ceccar_2010@yahoo.com si n-am gasit nimic.

Vezi postareadiaru, la Mar 27 2010, 04:19 PM, a spus:

A inceput careva sa invete? Putem discuta pe marginea problemelor de la fiscalitate?

Buna sunt la capitolul fiscalitate, daca doresti sa facem schimb de opinii in rezolvarea problemelor consider ca avem de castigat. O zi buna.



#226579 Impozitare tichete de masa?

Postat de adyd on 04 June 2010 - 12:26 PM in Arhiva

Buna, ati aflat daca intre timp a aparut Ordonanta de Urgenta cu impozitarea tichetelor de masa? Vreau sa achizitionez astazi tichetele pe luna mai si nu stiu daca ma mai incadrez la scutite de impozitare sau nu. Doresc tuturor un week-end placut.



#226071 bilant-administrator judiciar

Postat de adyd on 20 May 2010 - 01:33 PM in Arhiva

Buna, am si eu o intrebare. Pentru o societatea pt care s-a deschis procedura de insolventa si careia nu i s-a ridicat dreptul de administrare bilantul trebuie vizat si de catre administratorul judiciar? Daca da, unde se precizeaza acest lucru. Din Legea 85/2006 la art 20 lit e) nu prea e clar.



#226066 biletul la ordin

Postat de adyd on 20 May 2010 - 12:02 PM in Arhiva

Buna, am studiat Legea 58/1934 privind cambia si biletul la ordin, insa n-am gasit nicaieri daca se tine si cum se tine evidenta pentru biletele la ordin in alb aflate in gestiunea propie. Am nevoie de ajutor. Multumesc mult.



#225293 Lege nr. 31/1990 din 16/11/1990 privind societățile comerciale@

Postat de adyd on 05 May 2010 - 05:54 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Vezi postareamadalinad, la May 5 2010, 05:29 PM, a spus:

leg 31

Multumesc mult



#225205 Lege nr. 31/1990 din 16/11/1990 privind societățile comerciale@

Postat de adyd on 05 May 2010 - 03:10 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Buna, am nevoie de Legea 31/1990 actualizata 2010. In speranta ca cineva ma poate ajuta multumesc anticipat.



#225142 raport Z

Postat de adyd on 04 May 2010 - 08:57 AM in Arhiva

Buna, stiu ca s-a abrogat obligativitatea depunerii la finante a raportului fiscal lunar. Intrebarea mea este daca mai este obligatoriu scoaterea raportului lunar si arhivarea in cadrul societatii si in ce legislatie este prevazuta asta. In OU 28/1999 actualizata nu am gasit. Poate este in Codul Fiscal, insa nici aici nu am citit.



#223934 OG 15/1996

Postat de adyd on 08 April 2010 - 07:48 AM in Arhiva

Buna, ma poate ajuta cineva cu Ordonanta Guvernului 15/1996 privind intarirea disciplinei financiare completa? Pe google n-am gasit-o in forma completa. Multumesc mult de ajutor.



#223541 monografii contabile servicii lohn

Postat de adyd on 29 March 2010 - 08:43 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 05:35 PM, a spus:

venit lohn 4111=704,
colectez cheltuieli 641, 645, 628, 681, 603, 602 etc
fac valoare serviciilor in curs (deviz) 332=712 descarc etc Vezi 3055/2010

Conform O 3055/2009 cu ajutorul ct 332 se tine evidenta serviciilor in curs de executie existente la sf. perioadei, respectiv lunii, iar ct 712 la fel. Aceste conturi sunt, dupa parerea mea, corespondente cu ct 331 si 711 produse in curs de executie, respectiv venituri folosite in productia neterminata la sf. lunii.
In cazul meu prelucrarea in lohn incepe si se incheie in cursul unei luni calendaristice, deci nu cred ca ar trebui sa utilizez ct 332 si 711. Daca gresesc va rog sa-mi spuneti concret cu procedati. Venit 411=704 , colectez cheltuielile aferente ,insa se mai evidentiaza intr-un fel, are corespondenta ca la productie (345,711)?



#222779 plan conturi 2010

Postat de adyd on 19 March 2010 - 08:09 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareatex, la Feb 26 2010, 07:01 PM, a spus:

va rog, ma ajuta cineva sa contez un avans pentru un import din turcia. fara factura, in data de 8 ian 2010, iar marfa soseste in martie ?
multumesc !


Din cate stiu eu in Codul Fiscal
ART. 125
Semnificația unor termeni și expresii
(1) În sensul prezentului titlu, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
1. achiziție reprezintă bunurile și serviciile obținute sau care urmează a fi obținute de o persoană impozabilă, prin următoarele operațiuni: livrări de bunuri și/sau prestări de servicii, efectuate sau care urmează a fi efectuate de altă persoană către această persoană impozabilă, achiziții intracomunitare și importuri de bunuri;
ART. 136
Faptul generator și exigibilitatea pentru importul de bunuri
(1) În cazul în care, la import, bunurile sunt supuse taxelor vamale, taxelor agricole sau altor taxe comunitare similare, stabilite ca urmare a unei politici comune, [u]faptul generator și exigibilitatea taxei pe valoarea adăugată intervin la data la care intervin faptul generator și exigibilitatea respectivelor taxe comunitare.
(2) În cazul în care, la import, bunurile nu sunt supuse taxelor comunitare prevăzute la alin. (1), faptul generator și exigibilitatea taxei pe valoarea adăugată intervin la data la care ar interveni faptul generator și exigibilitatea acelor taxe comunitare dacă bunurile importate ar fi fost supuse unor astfel de taxe.

(3) În cazul în care, la import, bunurile sunt plasate într-un regim vamal special, prevăzut la art. 144 alin. (1) lit. a) și d), faptul generator și exigibilitatea taxei intervin la data la care acestea încetează a mai fi plasate într-un astfel de regim.
Sper sa-ti fie de folos chiar daca e mai tarziu.



#222702 bilant 2009

Postat de adyd on 18 March 2010 - 03:54 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna, am o asociere in participatiune intre o persoana juridica si persoana fizica. PJ tine evidenta contabila pe asociati, deci veniturile si cheltuielile pt PF se inregistreaza in ct 4581 respectiv 600=4581 si 4581=700. In concluzie in ct 121 se inchid veniturile si cheltuielile doar cu diferenta.Problema pe care o intampin este la Contul de Profit si Pierderi din Bilant unde imi da profitul cumulat din 121+4581. Din punctul meu de vedere nu este corect pentru ca in balanta este dinstinct pe ct 121 si 4581 insa nu stiu cum sa fac. Ma poate ajuta cineva?



#221850 chelt deductibile delegatii

Postat de adyd on 11 March 2010 - 09:02 AM in Arhiva

Buna, va supun atentiei urmatoarea dezbatere. Intre doua societati A si B s-a incheiat un contract de prestari servicii privind delegarea unor angajati ai soc. A de a lucra pentru soc. B in alta localitate, ceea ce implica delegarea. In contract se stipuleaza ca soc. A factureaza soc. B in valoare pausala de 70 euro/zi in care sunt incluse cheltuielile cu delegatia si chelt salariale de personal iar soc. B suporta direct chelt de transport si cazare pentru persoanele in cauza.
1. soc. B poate sa-si deduca TVA iar chelt sa fie deductibila pentru chelt cu trasportul si cazarea pentru persoanele angajate ale soc. A care se deplaseaza in interesul soc. B?
2 soc. A are dreptul cf contractului sa factureze o suma care este mai mare decat val. totala a chelt cu delegarea si chelt cu personalul, si, la randul sau pt soc B chelt este deductibila integral?
Sunt binevenite toate solutiile in acest caz si va multumesc anticipat de ajutor.



#221845 monografii contabile servicii lohn

Postat de adyd on 11 March 2010 - 08:12 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 02:25 AM, a spus:

activitatea in lohn este serviciu, nu productie.
345, produsul finit, trebuie sa fie al meu, proprietar, si sa reflecte pretul materialelelor, manopera, generala etc. Si nu este la lohn care ar include doar manopera si generale, materialul este al clientului.


atunci din punctul tau de vedere care este monografia contabila la servicii lohn?



#221844 contract munca durata determinata

Postat de adyd on 11 March 2010 - 08:07 AM in Arhiva

Multumesc mult de ajutor. O zi frumoasa in continuare.



#221692 monografii contabile servicii lohn

Postat de adyd on 10 March 2010 - 11:47 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareagfctitti, la Mar 9 2010, 07:50 PM, a spus:

eu tot de vreo 10 ani lucrez in lohn iar soc. mea de 20 si mereu a folosit contul 345 pt. ca nu este sigur ca toate produsele executate sunt livrate in aceeasi luna si trebuie sa apara manopera acestora nefacturata in balanta. Nici garda si nici fiscul nu s-a legat de acest lucru, dar au cautat mereu daca am evidenta materialelor clientilor .



Buna, multumesc de ajutor. Din ceea ce ai relatat inteleg ca folosesti pentru servicii aceleasi conturi ca la productie 345,711, 348?



#221544 contract munca durata determinata

Postat de adyd on 09 March 2010 - 03:50 PM in Arhiva

Buna, in Codul Muncii se mentioneaza ca CIM se poate incheiea pe perioada determinata in conditii expres prevazute de lege.Va rog ajutati-ma cu cadrul legal. Am un CIM pe perioada determinata la care s-a facut prelungire printr-un act aditional tot pe perioada determinata. Mai am voie sa prelungesc pentru a doua oara contractul pe perioada determinata?Multumesc anticipat.



#220977 contract de inchiriere

Postat de adyd on 04 March 2010 - 08:04 AM in CONTRACTE comerciale

O zi buna tuturor. Va supun atentiei urmatoarea problema.O societate a inchiriat pe baza de contract un spatiu de birou cu o persoana fizica. In contract se stipuleaza ca chiriasul va suporta integral cheltuielile de intretinere aferente spatiului resptectiv ( gaz, curent apa etc) In aceasta situatie facturile sunt emise pe propietar, persoana fizica.
1. Societatea are dreptul sa-si deduca TVA-ul din facturile respective chiar daca nu sunt emise pe numele sau? Din cate stiu eu nu se poate, insa am auzit vehiculandu-se aceasta idee, de aceea doresc mai multe opinii;
2. Cheltuielile cu aceste utilitati sunt deductibile insa in ce valoare:
a) cu toata valoarea facturii inclusiv TVA-ul tinand cont ca nu-l deduc;
b) chelt deductibila luand in considerare numai valoarea de baza a facturii fara TVA, iarTVA-ul este chelt nedeductibila pentru societate.
Imi puteti preciza unde este mentionat acest lucru in Codul Fiscal ?
Va multumesc de ajutor.



#220950 Monografie contabila asociere in participatiune

Postat de adyd on 03 March 2010 - 07:08 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Am mare nevoie de ajutor la contractul de participatiune. Dupa parerea mea CA se diminueaza proportional cu procentul din asociere insa nu stiu daca e corect.

Multumesc mult.



#220820 autofacturare

Postat de adyd on 02 March 2010 - 07:28 PM in Arhiva

Vezi postareaadyd, la Mar 2 2010, 05:16 PM, a spus:

Buna, din pacate am intampinat urmatoarea situatie: o societate A care lucreaza in lohn a primit spre prelucrare materie prima si materiale realizand produse finite si bineinteles s-au facut si cosumurile de materiale. Ulterior s-a contatat ca produsele finite obtinute nu corespund cu caracteristicile tehnice impuse de beneficiar societatea B , care in baza unui proces verbal intocmit a imputat firmei( cea care prelucreaza in lohn A) consumul de materiale prin emiterea unei facturi cu enumerarea materialelor in cauza. Firma A la inregistrarea facturii ar fi trebuit sa faca autofacturare si sa plateasca TVA aferent, insa acest lucru nu s-a intamplat. Ce se intampla daca se intocmeste factura de autofacturare dupa 2 luni de la evenimentele mentionate si care sunt implicatiile fiscale si penale?Multumesc de ajutor.

Cei de la finante nu accepta erori materiale, M-am gandit la varianta de a merge pe regularizari, se poate?



#220788 monografii contabile servicii lohn

Postat de adyd on 02 March 2010 - 04:33 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna, aduc in dezbatere urmatoarea problema: lucrez la o societate care prelucreaza in lohn materia prima si materialele puse la dispozitie de beneficiar. Acestea le-am evidentiat in ct 8032 extrabilantier insa nu stapanesc bine inregistrarile contabile pentru servicii. La productie se folosesc ct 345, 331, 348 si 711, precum si repartizarea cheltuielilor directe si indirecte de productie. Cum este in cazul prelucrarii caci si aici putem vorbi de cheltuieli directe-personalul energia etc. cat si indirecte?Imi cer scuze daca aceasta tema a mai fost dezbatuta si eu n-am observat-o pana acum si totodata va multumesc de ajutor.



#220779 autofacturare

Postat de adyd on 02 March 2010 - 04:16 PM in Arhiva

Buna, din pacate am intampinat urmatoarea situatie: o societate A care lucreaza in lohn a primit spre prelucrare materie prima si materiale realizand produse finite si bineinteles s-au facut si cosumurile de materiale. Ulterior s-a contatat ca produsele finite obtinute nu corespund cu caracteristicile tehnice impuse de beneficiar societatea B , care in baza unui proces verbal intocmit a imputat firmei( cea care prelucreaza in lohn A) consumul de materiale prin emiterea unei facturi cu enumerarea materialelor in cauza. Firma A la inregistrarea facturii ar fi trebuit sa faca autofacturare si sa plateasca TVA aferent, insa acest lucru nu s-a intamplat. Ce se intampla daca se intocmeste factura de autofacturare dupa 2 luni de la evenimentele mentionate si care sunt implicatiile fiscale si penale?Multumesc de ajutor.




Cometa SQL