Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mady90's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mady90's Content

There have been 44 items by mady90 (Search limited from 21-November 07)



Sort by                Order  

#248614 factura cu valoare zero

Postat de mady90 on 23 March 2012 - 08:58 PM in CONTABILITATE STOCURI

intre timp m-am lamurit, asa ca atasez si raspunsul, poate si altcineva are nevoie! traiasca forumul conta si legislatia de pe net! :wub:
deci, rezolvarea este: inregistrarile contabile le face beneficiarul, el face plata el inregistreaza si cheltuiala! altfel beneficiarul ar face plata si partenerul ar inregistra cheltuiala, ceea ce nu este tocmai corect. partenerul face doar o evidenta extracontabila, in clasa 8! :blush:



#248596 factura cu valoare zero

Postat de mady90 on 21 March 2012 - 03:05 PM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua. Lucrez pe un proiect POSDRU ca si partener. In cadrul proiectului primim alimente destinate cursantilor cu titlul de hrana. Alimentele vin insotite de aviz de expeditie si factura cu valoare zero. Deci sunt platite de beneficiar noi doaaaar le distribuim cursantilor. In acest caz, eu ar trebui sa le inregistrez in contabilitate, sau doar extracontabil sa fac fise de magazie si bonuri de consum/produs, adica o evidenta operativa? Daca cineva a intalnit situatia si ma poate ajuta, multumesc din suflet si anticipat! Have a good day!



#248585 ONG - fonduri europene

Postat de mady90 on 20 March 2012 - 09:21 PM in Arhiva

Buna ziua all! Sper sa ma puteti ajuta si pe mine! Mentionez ca sunt contabil incepator. Din pacate, lucrez pe un proiect cu fonduri europene nerambursabile si am preluat actele dupa 1an si 6 luni de la debutul acestuia, cu o contabilitate varzaaa! Am reusit usor usor sa dezleg toate misterele, citind foarte mult aici in forum si in legislatie. Acum insa am dat de alta belea si m-am cam speriat pt ca nu stiu de unde sa ma apuc sa o rezolv. Iata problema: ONGul care este beneficiar proiect tine niste cursuri. cursantii primesc hrana zilnic, in produse! Problema mea este ca toate produsele au venit cu avize de expeditie, au fost date cursantilor in baza unor liste pe care le semnau, toate intocmite de responsabilul de centru. Acuuum, mi se cere sa iau toate avizele, sa le inregistrez si sa ma scad de produse apoi. Teoretic cam stiu ce inregistrari fac. Ce ma sperie este ca nu stiu ce trebuie sa intocmesc, adica: fise de magazie, bon consum sau ce sau cate altele? Daca cineva imi poate spune ce am de facut, inregistarri, documente, scadere din gestiune, etc sau macar legile care ma pot lumina, raman indatorata! Sper sa vada cineva postarea, deoarece este urgent! Va rog tare muuult sa ma ajutati!



#248532 ajutor pt. cerere rambursare chelt. - proiect fonduri UE

Postat de mady90 on 16 March 2012 - 10:42 AM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Imi cer scuze pt greseala! Nu am stiut ca nu e voie sa dam adresa de mail, deoarece am vazute si in alte postari! Oricum aveti dreptate, acolo intreaba o persoana, aici raspunsul ramane! Multumesc pt intelegere!



#247865 ajutor pt. cerere rambursare chelt. - proiect fonduri UE

Postat de mady90 on 12 February 2012 - 03:25 PM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

dragii mei, am revenit! :biggrin: Va anunt ca am reusit sa termin rambursarea, am terminat contabilitatea nefacuta din martie 2011 pana acum, si maaai mult, sunt mandra ca am reusit sa descopar greseli facute de contabila dinaintea mea, caaaare, in treacat fie spus era exp. contab. Asa caaaaa, de acum, daca cineva are nevoie de sfaturi in acest domeniu, cu mare drag va voi ajuta, mie mi-a luat o luna de cautari pe net si carti, dar am reusit. am mai avut si o situatie cu concediu medical ce mi-a dat batai de cap, dar si pe aceea am lamurit-o! Ce pot sa spun este caaa, la aprox 1 an de conta.ro ii dau dreptate dnei Otilia care imi spunea la inceput ca va trebui sa studiez mult mai mult decat ce am facut in facultate si ca, daca voi fi foarte meticuloasa si ambitioasa voi reusi. Multumesc dna Otilia, va doresc un 2012 cu reusite! :wub: si muuuulta sanatate ca sa ne puteti sfatui in continuare! Idem si pt dl Mares Stefan!



#247440 monografie concediu medical

Postat de mady90 on 25 January 2012 - 10:08 PM in Arhiva

nu pot sa cred ca nu a raspuns nimeni. este un subiect f interesant. eu sunt incepatoare si nici la facultate nu am facut un exemplu cu inreg in caz de concediu medical. ar prinde bine ca cineva cu experienta sa explice concret un caz, cu cifre, conturi si explicatii. Doamne ajuta sa vada cineva postul si sa imi si raspunda! ms anticipat!



#246852 Vinovatii post-desfatare

Postat de mady90 on 03 January 2012 - 03:37 PM in Arhiva

Doamneeee, ca bine mai graiesti!!! :laugh: :wub:



#246618 cerere de practica / mentor / indrumator

Postat de mady90 on 15 December 2011 - 01:16 PM in Practica in domeniul contabil

Am terminat Contabilitate si inf de gestiune anul acesta. lucrez deja contabil in cadrul unui ONG pe fonduri nerambursabile, dar mi-as dori tare mult un MENTOR care sa ma ajute sa patrund tainele practice ale acestei meserii pt ca mi-as dori sa tin evidente contabile acasa. Mentionez ca in cadrul firmei lucrez pana la balanta deoarece sunt contabil pe un partener iar bilantul se face la bucuresti Eu sunt din Buzau!!! Deci, daca vre-un contabil sau exp.contabil amabil imi citeste mesajul si doreste sa imi intinda o mana de ajutor, raman datoare pe viata! pt contact, email mady_imobiliare@yahoo.com



#246617 ajutor pt. cerere rambursare chelt. - proiect fonduri UE

Postat de mady90 on 15 December 2011 - 12:45 PM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Vezi postareaizabell_10, la 14 December 2011 - 03:55 PM, a spus:

model de cerere de rambursare trebuie sa ai in ghidul solicitantului. trebuie sa stii ce program operational si ce axa are proiectul tau si cauti pe google.
spor
ms mult. intre timp m-am mai luminat, am mai cautat pe net, trebuie sa aprofundez f bine cheltuielile, sa le impart in eligibile si neeligibile si sa vad care sunt pt personal si care administrative. M-am mai linistit putin si ma bucur sa constat ca totusi mai exista oameni dispusi sa indrume. Sarbatori fericite!



#246563 monografie fonduri UE

Postat de mady90 on 13 December 2011 - 08:47 PM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Vezi postareamady90, la 10 December 2011 - 03:30 PM, a spus:

Am o intrebare: pt rambursare fonduri europene nerambursabile... stiu teoria, cand se face, daaar... in toate materialele am gasit o inregistrare iar in ghidul nou de la CECCAR, pt proiecte cu finantare europeana am gasit altceva.\
Deeeci, lucrez ca si contabil la un proiect operational cu fonduri europene. Am o situatie neclara, si, desi am cautat in cursul dl Rapcencu de la ASE, cartea dlui Morosanu si ghidul ord. 3055 nu am gasit ce trebuie. Problema mea este la derecunoasterea unei subventii! In materialele amintite imi apare ca inreg Venituri amanate (475) = Disponibil (5121/5124). Problema mea este ca, in normele noastre si ghidul de la CECCAR apare ca inreg:
Venituri amanate = Datorii si apoi Datorii = Disponibil!
Mentionand ca sunt incepatoare Imagine postata si ca poate este pueril ce intreb, sincer nu stiu care cont de Datorii este folosit???
adica, efectiv, nr. contului??? Sper sa nu ma fac prea tare de ras si sa ma ajutati! Imi cer scuze pt timpul pe care vi-l rapesc si multumesc anticipat!
vad ca nu imi raspunde nimeni dar intre timp m-am luminat! datorii este contul 462. mai am inca multe enigme. daca exista cineva amabil, care lucreaza cu fonduri europene si doreste sa ma lumineze si pe mine, il astept la mess/mail mady_imobiliare@yahoo.com. in speranta unei viitoare colaborari va urez sarbatori fericite tuturor celor care cititi acest mesaj si mai ales doamne otilia alupei care este o dragutza!



#246537 ajutor pt. cerere rambursare chelt. - proiect fonduri UE

Postat de mady90 on 12 December 2011 - 10:15 PM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Am o mare suparare! Am terminat CIG anul trecut. Am reusit sa ma angajez contabil la un proiect cu fonduri europene, dar numai pana la balanta. am reusit singura sa descalcesc utilizarea unui progr de contab si eram chiar bucuroasa ca incet incet reusesc sa mai invat ceva. din pacaaaate, acum mi se cere sa fac eu si cererea de rambursare a cheltuielilor, dar nimeni nu este dispus sa imi arate, sa imi explice. am incercat sa vb cu contabila sefa sa o rog sa imi explice, sa faca macar una cu mine pana vad cu ce se mananca dar mi-a raspuns SEC : nu am timpul fizic necesar si nici disponibilitatea. vreti toti sa va faceti contabili... societatea mai are nevoie si de muncitori :sad: . Mai fac o incercare... daca cineva din buzau sau bucuresti lucreaza pe acest domeniu si este dispus sa imi explice ceva sau macar aici cateva repere o poate face la mess mady_imobiliare@yahoo.com. Raman datoare pe viata. Va rooooog muuuult!



#246500 monografie fonduri UE

Postat de mady90 on 10 December 2011 - 03:30 PM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Am o intrebare: pt rambursare fonduri europene nerambursabile... stiu teoria, cand se face, daaar... in toate materialele am gasit o inregistrare iar in ghidul nou de la CECCAR, pt proiecte cu finantare europeana am gasit altceva.\
Deeeci, lucrez ca si contabil la un proiect operational cu fonduri europene. Am o situatie neclara, si, desi am cautat in cursul dl Rapcencu de la ASE, cartea dlui Morosanu si ghidul ord. 3055 nu am gasit ce trebuie. Problema mea este la derecunoasterea unei subventii! In materialele amintite imi apare ca inreg Venituri amanate (475) = Disponibil (5121/5124). Problema mea este ca, in normele noastre si ghidul de la CECCAR apare ca inreg:
Venituri amanate = Datorii si apoi Datorii = Disponibil!
Mentionand ca sunt incepatoare Imagine postata si ca poate este pueril ce intreb, sincer nu stiu care cont de Datorii este folosit???
adica, efectiv, nr. contului??? Sper sa nu ma fac prea tare de ras si sa ma ajutati! Imi cer scuze pt timpul pe care vi-l rapesc si multumesc anticipat!



#244087 cerere de practica / mentor / indrumator

Postat de mady90 on 29 August 2011 - 09:14 PM in Practica in domeniul contabil

Buna ziua! Sunt din Buzau, am absolvit ASE specializare CIG, am 41 de ani. Daca exista cineva din Buzau, practician, exp. contab sau contab autorizat si doreste sa imi intinda o mana de ajutor, as dori sa ma primeasca si pe mine cateva ore pe zi sa iau contact cu aspectul practic al acestei frumoase dar provocatoare meserii! Multumesc anticipat si sper sa existe cineva din buzau dornic sa ajute. pt contact mady_imobiliare@yahoo.com



#244086 diploma de licenta, doar o hartie ?

Postat de mady90 on 29 August 2011 - 09:00 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 02 August 2011 - 09:41 AM, a spus:

multumesc pt aprecieri ! :smile:
toata stima si pt. tine, sincer o spun ! nu e putin lucru sa absolvi 2 facultati, asta dincolo de orice altceva ! :sad:

cu siguranta vei gasi ajutor pe acest forum (mai ales ca stii cum sa il ceri), insa nu uita ca meseria de contabil NU se invata pe un forum de conta - indiferent care este acela, deci nu te baza exclusiv pe el !

chiar daca acum esti incepatoare, eu nu-mi fac griji ca nu-ti vei gasi un loc de munca in acest domeniu fiindca o persoana ca tine impresioneaza orice angajator cu mintea intreaga !

mult succes ! :happy:

PS : extras din regulament " Pe acest forum ne putem tutui fara ca aceasta sa reprezinte o lipsa de respect !!"
conf regulamentului, imi permit sa spun DRAGA OTILIA, stiu ca nu voi invata meserie pe forum, dovada este faptul ca intru f rar, in perioada asta am continuat sa invat, chiar f mult. am dorit sa dau exam pt acces la expert contabil, dar am constatat ca inca mai am unele lacune si cum nu imi place sa ma prezint la un exam nepregatita, am amanat pt anul viitor.Totusi, aici pe forum mai gasesti un sfat bun, o parere avizata sau macar sustinere morala pe care uneori nu o gasesti la cei apropiati. Sincer, de cand intru pe forum am prins ceva mai mult curaj pt k recunosc, eram oarecum descurajata. Mai mult, pt a incepe de undeva, am ales sa ma angajez ca si contabil (desi nu aveam nevoie, lucrand deja la firma sotului) dar sunt constienta ca fara un stagiu pe langa o persoana deja practician, nu am nici o sansa! Sper sa reusesc,pt k imi place f mult! pupicei all!

Vezi postareamagdabarbu, la 12 August 2011 - 01:43 PM, a spus:

Mady,felicitari,totusi,ai luat o nota destul de mare.
Merci muuult! pupicei!



#243450 diploma de licenta, doar o hartie ?

Postat de mady90 on 01 August 2011 - 05:10 PM in Arhiva

Mady, daca-mi permiti o parere strict personala, sincera si fara nici o urma de rautate : inainte de a incepe aceasta a 2-a facultate poate ca n-ar fi fost rau sa te fi documentat cum merge predarea la facultatea respectiva, cam cu ce cunostinte ramai dupa absolvirea ei si cam cat te ajuta aceste cunostinte sa profesezi imediat, daca ai sanse reale sa fii angajata intr-o firma/institutie cu stiinta care o vei capata in acea facultate.
din pacate, sunt aproape sigura ca nu te-ai gandit la asta acum 3 ani si, din aceasta cauza, mi-e teama ca te vei ciocni frontal cu realitatea de pe piata muncii simtind ca te-ai ciocnit cu trenul de la metrou. si ca tine, atatia altii ... :sad: care s-au apucat de studii superioare economice fara a-si analiza riguros si personalizat intreaga "investitie" .

numai bine. :smile:
[/quote]
dna Otilia, credeti-ma k m-am documentat inainte! Era cea mai buna varianta, nu este ID deci macar esti face to face cu profesorul, exista un dialog, mai mult (pt dl cuceritor), chiar cred ca am chemare pt ac meserie, este ceea ce am dorit sa fac din tinerete, din pacate la 18 ani mai joci si cum canta tata :happy: . Eu va dau cuvantul meu ca nu am facut nimic practic, doar ni s-a recomandat sa cautam un birou contabil unde sa ne adresam, ce ii intereseaza pe ei este doar semnatura ca ai facut practica. Asta este! Sincer eu sper sa reusesc, sunt inca in cautare de pers amabile si dornice sa ajute si alti incepatori. Daca voi reusi ... fiti sigura ca voi fi... peste ani... la fel de amabila ca si dv si imi voi dedica parte din timp sa sprijin orice incepator! Succes in activitate dna Otilia, toata stima!



#243449 diploma de licenta, doar o hartie ?

Postat de mady90 on 01 August 2011 - 05:01 PM in Arhiva

Vezi postareamagdabarbu, la 23 July 2011 - 06:57 PM, a spus:

mady,bafta la licenta si fruntea sus.
iti tin pumnii
mercik muuult! am luat 9,66 dar simt k am fost nedreptatita, pt k mi-am facut lucrarea singura, pr TVA, si am raspuns l;a absolut tot ce au intrebat! nush de ce m-au depunctat, in paralela cu o tipa din focsani care abia a deschis gura si a luat 9! ma rooog, asta e viata!



#243247 diploma de licenta, doar o hartie ?

Postat de mady90 on 22 July 2011 - 09:54 AM in Arhiva

subscriu la postul lui imagegrup(parca). Si, draga dna Otilia, de cand am intrat pe ac forum imi sunteti tare draga, daaaar, am un mic comentariu. Am 41 de ani, la baza sunt ing chimist. La 38 de ani m-am apucat de ASE spec CIG in speranta ca imi imbogatesc spectrul profesional. Zilele astea dau licenta, dar nu spun ce gust amar am dupa 3 ani de facultate. :( nu pot sa spun ca am invatat mare lucru. profii vin si predau in sila, parca atunci vad problemele pt prima oara. daca tu studentul novice, vezi o anomalie si incerci sa o descifrezi, ti se spune sec... data viitoare! Sa va mai spun ca nu s-a facut nimic practic cu noi? preferam sa ne dea teoria sa o tocim noi si profa de conta sa faca lucruri concrete cu noi, in contextul in care se stie ca e aproape imposibil sa gasesti un cabinet de exp.contabil dispus sa te ia in practica!!! M-am inscris si la cursurile de acces pe exp contab dar am aflat cu stupoare ca tot eu trebuie sa imi gasesc unde sa fac stagiul. In aceste conditii, dv vi se pare ca noi va intrebam lucruri banale dar prin prisma faptului ca noi nu stim de la ce capat sa apucam ac meserie, ca nu am intocmit in facultate nici macar un doc de contab primara, cred ca ati putea sa ne gasiti circumstante atenuante. Mai mult, daca ati face o sectiune de, sa ii zicem - practica, ne-ati fi de mare folos. Acolo am putea sa intrebam orice lucru relativ idiotesc pt cei cu experienta dar care pt novici poate fi o nebuloasa, fara ca noi cei incepatori sa ne jenam sau sa fim criticati. E clar ca nu se mai invata in facultate ca acum 18 ani cand am terminat eu politehnica, cand aveam ore de practica unde aplicam teoria, in incinta facultatii. Acum unde sa invatam? Se stie ca: teoria ca teoria dar practica ne omoara!!! AAA si precizez ca am fost sefa de promotie 3 ani la rand, dar asta ma nemultumeste si mai tare, deoarece eu personal realizez ca nu stiu mai nimic si ca, desi imi doream sa profesez, nu ma simt in stare!



#240426 examenul pentru experti contabili 2011

Postat de mady90 on 14 April 2011 - 02:45 PM in Arhiva

Inca o opinie: Pe parcurs ce rezolvati problemele din ghid, daca aveti timp va rog sa postati si aici, mai ales cele in care vi se par ca apar controverse. am vazut ca cei de anul trecut asa au procedat!!! Sper sa reusim o buna colaborare care sa ne ajute sa ne atingem tzelul! succes la invatat, si daca puteti spuneti-mi si mie pe ce puneti accent, ma refer la tematica!!!



#240409 functia de cautare

Postat de mady90 on 14 April 2011 - 11:04 AM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

va multumesc mult amandurora! :smile:
Am reusit sa efectuez cautarea! Si inca ceva... FELICITARI!!! Acest forum este celmai recomandat! Am fost la CECCAR pt exam de exp. contab si tot ac forum mi-a fost recomandat! :thumbup:



#239929 Casa de amanet/casa de schimb valutar/Western Union

Postat de mady90 on 30 March 2011 - 01:47 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareamadalinab, la Nov 9 2007, 01:16 AM, a spus:

Monografie contabila case de amanet
Primirea obiectelor in amanet, la valoarea convenita (negociata)
8033 = cu valoarea obiectelor amanetate
461 = 5311 - plata sumei de bani in schimbul obiectelor amanetate
La sfirsitul perioadei de amanet
= 8033 - restituirea bunurilor amanetate
5311 = 461 - restituirea sumei pentru care s-au amanetat bunurile
4111 = %
708
4427
5311 = 4111 incasarea comisionului
In cazul prelungirii perioadei de amanetare se incaseaza doar comisionul fara a se inregistra restituirea sumei pentru care s-au amanetat bunurile.
4111 = %
708
4427
5311 = 4111
te rog muuult, daca se poate, ce inreg se fac in cazul in care obiectele amanetate nu mai sunt ridicate iar casa de amanet hotaraste sa le pastreze in patrimoniul firmei... ca ob de inventar cred?! firma este platitoare de tva. cum se regularizeaza TVA???



#239918 functia de cautare

Postat de mady90 on 30 March 2011 - 12:20 PM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

Draga doamna Otilia! Sper sa vedeti postarea mea si sa imi dati si mie un raspuns... Sunt noua pe forum dar deja m-am indragostit iremediabil de el, si de dv implicit! Il; recomand tuturor, fiind studenta in ultimul an la contab. Chiar si o profa de a mea a gasit aici un raspuns util! :good:
Acum revin cu problema mea... Fiind noua nu prea ma descurc. Am fost deja o data atentionata ca am postat gresit, de aceea imi mai cer odata scuze. Am incercat sa folosesc fctia Cautare dar din nu stiu ce motiv, nu reusesc. Am dat de sus "cauta" am introdus la cuv cheie ce doream, de exp Casa de amanet, dar cand am dat cautare imi apare eroare si imi spune ca nu stiu sa folosesc fctia de cautare. Daca nu e un deranj prea mare, ma puteti lumina cum sa folosesc ac fctie pt a nu mai gresi. Mentionez ca proasta nu sunt :D, sunt ing chimist la baza, dar am 41 de ani si nu stau f bn cu informatica. Multumesc Anticipat, astept raspuns cu nerabdare si va doresc o activitate laborioasa in continuare!



#239374 descarcare gestiune marfa, va rog, urgent

Postat de mady90 on 14 March 2011 - 03:54 PM in CONTABILITATE STOCURI

Vezi postareaDana42, la Mar 14 2011, 01:59 PM, a spus:

Pt. mady90: ct. 711 nu s-a inlocuit, are o alta denumire (venituri aferente costurilor stocurilor de produse).
multumeeeesc!!! :thumbup:



#239363 omf 3055/2009

Postat de mady90 on 14 March 2011 - 12:46 PM in Arhiva

stiti cumva daca exista vre-un pdf cu corespondentele intre conturile vechi si noi modificate in conformitate cu ord 3055/2009?



#239362 declaratia 112 / 2011

Postat de mady90 on 14 March 2011 - 12:22 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 9 2011, 11:32 AM, a spus:

mady90,

ai topic special pt decl. 112, de ce scrii aici (la diverse salariale) si nu acolo ( la declaratii) ?? :smile: chiar vrei sa-ti pierzi dreptul de a posta ??

mesaje marcate pt mutare !
sorryyyyyy :thumbup:



#239361 descarcare gestiune marfa, va rog, urgent

Postat de mady90 on 14 March 2011 - 12:08 PM in CONTABILITATE STOCURI

imi poate spune si mie cineva, la descarcarea gestiunii de produse finite, 711=345, conf ord 3055/2009, contul 711 cu ce cont s-a inlocuit?




Cometa SQL