Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
afela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


afela's Content

There have been 21 items by afela (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#250887 Modificare salariu

Postat de afela on 07 November 2012 - 11:38 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Iti multumesc tare fain Otilia :)



#250873 Modificare salariu

Postat de afela on 07 November 2012 - 09:54 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 November 2012 - 12:12 PM, a spus:

nu :smile:

actul aditional nu este un document explicativ ale modificarilor, ci unul de enuntare efectiva a lor.
in cazul tau, actul aditional va avea enuntul de forma " se modifica clauza (sau elementul contractului) "salariu" si va avea urmatorul continut : ....)

:biggrin:

Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.Asa am facut toate actele aditionale, insa am sunat si la ITM Sibiu intre timp, iar cei de acolo mi-au spus ca e necesar sa scriu motivul, dar din pacate nu am intrebat conform carui articol.Oricum, controale am avut pe revisal, s-au uitat si la acele acte aditionale si nimeni n-a cerut specificarea motivarii scaderii/cresterii salariului.



#250827 Modificare salariu

Postat de afela on 05 November 2012 - 11:38 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. In cazul in care se face un Act aditional de modificare (in cazul de fata de micsorare) salar, este obligatoriu a se stipula in acel Act adit. motivul modificarii?

Multumesc anticipat.



#249242 coduri COR _ topic 2012

Postat de afela on 14 June 2012 - 04:09 PM in Arhiva

Multumim pentru fisa:)

Am si eu o intrebare; stiti cu ce COR as putea angaja un vanzator cu preluare de gestiune?Am deschis un magazin de produse alimentare si as vrea sa angajez o persoana care sa preia gestiunea dar sa fie si vanzator in acelasi timp.Care sunt demersurile pentru acest job...se mai retine un procent din salar, e obligatoriu?Ce baza legala se aplica?
Multumesc pentru intelegere(e prima data cand angajez in acest domeniu al comertului si nu m-am lovit de asa ceva)



#249178 PASI PENTRU A DEVENI ANGAJATOR

Postat de afela on 07 June 2012 - 11:36 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 May 2012 - 02:52 PM, a spus:

daca el zice ca e ok cu mandat, atunci ce-ti mai faci griji ?? ca doar el semneaza ctr., nu tu ! :smile:

te-a pus sa verifici informatia ?? adica sa verifici daca are dreptate ?? ca daca nu te-a pus, de ce te chinui ?? ... aaa, doar asa, de curiozitate - da, dar altfel tot el e cel care hotaraste - deci nu te mai framanta. :biggrin2:

OK, multumesc pentru lamuriri.
Va doresc sa aveti o zi frumoasa tuturor:)



#249136 PASI PENTRU A DEVENI ANGAJATOR

Postat de afela on 31 May 2012 - 02:24 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 May 2012 - 02:07 PM, a spus:

pai, daca X e avocat, ar trebui sa stie toate astea ... :laugh:

nu te supara, te rog :wub: , dar nu m-am putut abtine fiindca e hilara situatia !

Nu ma supar :) Pb este ca X mi-a psus ca are voi daca facem un contract de mandat, dar eu nu am auzit asa ceva, iar intr-un fel sau altul, raspund si eu de aceste acte ca si responsabil de RU. Am incercat sa caut in Legea 31 dar e cat o zi de post si ma cam depaseste.:-p



#249130 PASI PENTRU A DEVENI ANGAJATOR

Postat de afela on 30 May 2012 - 03:42 PM in Arhiva

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. :rolleyes:
S-a constituit firma SC "X" SRL care are doi asociati.(Unul dintre ei X-este avocat de meserie,dar firma este in alt domeniu si am inteles ca nu are voie sa fie denumit ca si administrator iar celalalt, Y-este denumit Admninistrator al firmei). Are voie X sa semneze CIM, Actele aditionale,etc. daca nu este angajat al acestei firme, doar asociat?Se poate numi Director General doar printr-o decizie AGA fara sa-si faca CIM?
Daca DA sau NU, imi puteti spune daca v-ati mai intalnit cu aceasta situatie? cf carei legi,art,etc?
Multumesc anticipat.



#249086 Detasare salariat

Postat de afela on 24 May 2012 - 03:19 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna,

Suntem firma de transport si am vrea sa detasam un sofer la o alta firma. pentru 2 saptamani.Mai este valabil acel contract de detasare?I se suspenda CIM de la firma X atata timp cat el lucreaza la firma Y? Ce documente sunt necesare pentru aceasta detasare?

Multumesc anticipat.



#248738 calcul CO la timp de munca inegal

Postat de afela on 10 April 2012 - 10:32 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 April 2012 - 03:57 PM, a spus:

cam cate ore lucrezi / luna - tot atatea ai si CO minim.
la 2 ore / sapt. = 8-10 ore / luna, deci CO iti iese minim 9 ore.
depinde si ce ai scris in CIM ... sau daca acum il concepi, atunci pune 10 ore ca sa nu-ti fragmentezi ziua de CO (nr. par).
poti sa-ti pui si mai mult, dar nu mai putin de 9 ore cat este media lunara.

Multumesc din suflet pentru raspuns.Da, acum il concep si o sa pun 10 h.
Toate cele bune.



#248698 calcul CO la timp de munca inegal

Postat de afela on 04 April 2012 - 04:16 PM in Arhiva

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un raspuns?
Daca lucrez 2h/saptamana, care este numarul zilelor de C.O minim legal?

Multumesc anticipat.



#247810 ROF

Postat de afela on 09 February 2012 - 02:50 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 01 February 2012 - 05:57 PM, a spus:

un ROF de la OSIM

Multumesc din suflet Otilia...si nu numai pt acest topic,ci pt tot ce faci in acest forum :)



#247613 ROF

Postat de afela on 01 February 2012 - 10:33 AM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

Buna ziua,

Aveti cumva un model de ROF pentru diverse departamente( R.U, CONTA, ADMINISTRATIV,ETC)?

Multumesc anticipat.



#245166 contract de munca inregistrat la ITM cu date eronate

Postat de afela on 13 October 2011 - 01:07 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareagramaco, la 13 October 2011 - 09:44 AM, a spus:

eu as opta pt varianta a doua , si ce daca 2 luni nu era ? decat amenda... :smile:


da,multumesc frumos pt sfat,dar si asa daca e sa vina un control,,,tot cu amenda ma aleg :(

Am mai vb cu cineva,si mi-a spus sa inregistrez cererea cu 01.06.2011 deoarece,cei de la ITM, nu mai verifica vechiul revisal,si se bazeaza doar pe cel nou si imp e ca de la 01 nov 2011 sa fie totul in regula.
Nu stiu ce sa mai zic...:(



#245156 contract de munca inregistrat la ITM cu date eronate

Postat de afela on 13 October 2011 - 09:34 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna,
Am o problema...cred ca e cat casa de mare si nu stiu cum as putea s-o rezolv :(
Lucrez la o firma de logistica si transport,iar coordonatorul de transport,a intrat in concediu prenatal din 23.05.2011; legal,tebuia sa angajam un alt coordonator de transport,sa nu ramanem descoperiti.Pe data de 01.02.2011,am angajat un om, pe alta functie dar care are si atestatul pt coordonator transport. Pe data de 01.06.2011 s-a facut o decizie interna pt ARR,cum ca noul angajat(cel care a fost angajat pe 01.02.2011) este in functia de coordonator transport,dar problema este ca in revisal nu s-a inregistrat modificarea functiei.Ce pot sa fac acum? Care e cea mai buna varianta dintre cele rele? Ma gandesc ca am urmatoarele variante: 1.Sa-l inregistrez acum cu functia de coordonator transport din data de 01.06.2011,ceea ce inseamna amenda sau 2.sa-l inregistrez cu data de 01.08.2011 (de cand a intrat in viguare noul revisal-inca nu l-am transmis) si sa ramanem descoperiti 2 luni fara coordonator de transport.

Va rog dati-mi un sfat,orice...chiar nu stiu cum sa procedez in aceasta situatie :(
Multumesc frumos



#244809 Contracte individuale de munca valabile din 01.05.2011

Postat de afela on 28 September 2011 - 01:09 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna,
Ma poate ajuta cineva in legatura cu,completarea pctului K.din CIM?(activit. birou) conform caror legi? Ramane valabil pt lit.a) si e) -conf LG 319/2006, pt.b) -in functie de risc ? dar pentru celelalte c) si d) ?
Multumesc frumos.



#244669 cod COR urgent

Postat de afela on 22 September 2011 - 03:00 PM in Arhiva

Multumesc din suflet!



#244667 cod COR urgent

Postat de afela on 22 September 2011 - 11:40 AM in Arhiva

Buna ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu o functie si un cod COR pentru o persoana care se ocupa de un site,posteaza produse pe acel site,mentenanta site....are facultatea de jurnalistica- comunicare si relatii publice, si un curs de web-design.
Multumesc



#244137 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de afela on 01 September 2011 - 09:13 AM in Arhiva

Ok,multumesc frumos pentru raspuns.

O zi buna s aveti in continuare:)



#244000 calcul CO - topic 2011

Postat de afela on 24 August 2011 - 01:19 PM in Arhiva

Buna ziua,
Multumesc inca o data pt rasp primit la celalalt topic.Dupa cum am mentionat si atunci,sunt nou in acest domeniu de HR,si poate din fericire sa zic asa,ma intalnesc cu tot felul de lucruri noi.Prima nelamurire,daca ma puteti ajuta:
1. O colega si-a reluat acttivitatea dupa concediul legal de maternitate si,si-a inceput activitatea pe data de 17.06.2011.Cf noului Cod al muncii,la cate zile de CO are voie? si le poate lua pe toate in august de exemplu?(mai e valabila formula aceasta:21/12*6.5? are voie 11 sau 12 zile?);este obligata sa-si ia cele 10 zile consecutiv si restul fractionat?
2.O a doua intrebare se refera la cererile de concediu....firma are head office-ul intr-un oras,si mai are un punct de lucru in alt oras;angajatii de la punctul de lucru,pot trimite cererile de concediu pe fax,sau scanate la head office pt a le aproba Directorul si pt a le putea atasa la dosarul de personal sau este obligatoriu sa fie in original?
3.Iar ultima intebare se refera la CO pt persoanele care vor fi angajate cu jumate de norma(4h/zi);au dreptul la 10sau 11 zile de CO?cele 10 zile trebuie luate consecutiv sau nu neaparat in sit aceasta?
PS.Mentionez ca intreg personalul are dreptul la 21 zile CO,nu 20.
Multumesc,si-mi cer scuze daca aceste intrebari sunt deranjante.



#243874 penalizare salariat

Postat de afela on 19 August 2011 - 08:34 AM in CONFLICTE DE MUNCA

Multumesc din suflet pentru raspunsuri
Colegii mei au ramas intr-un final doar cu un avertisment scris.



#243811 penalizare salariat

Postat de afela on 17 August 2011 - 11:22 AM in CONFLICTE DE MUNCA

Buna tuturor,
Am si eu o problema legata de nerespecatrea fisei postului.Sunt noua pe acest post de HR si nu stiu exact cum se procedeaza in urmatoarea situatie:Lucrez la o firma de transport marfa international,iar doi dintre soferi,au plecat in cursa,fara un document care trebuia sa fie in masina,alturi de talon,asigurari,etc.iar la granita,i-au oprit politia si le-a dat amenda.Cf fisei postului, acestia impreuna cu,coordonatorul de transport,trebuiau sa verifice daca au toate documentele,insa nu au verificat.Seful meu s-a decis astfel sa le faca un avertisment,o mustrare scrisa,prin care sa-i sanctioneze cu 50-100 lei din salar.Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de acest gen?
Multumesc




Cometa SQL