Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
kmkz's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


kmkz's Content

There have been 385 items by kmkz (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#289094 Comunicat MFP : Asigurări de sănătate – șomaj tehnic

Postat de kmkz on 14 July 2020 - 07:01 PM in Materiale ANAF (MFP)

Doamne ce nesimțiți! anaf nu e de vină, cnas dă comunicat că nu e de vină.
Între 22 mai și 25 iunie au modificat de 7 ori formularul. La urmă își dau mâna peste capul fraierului de contribuabil: "completare greșită de către angajatori"



#288647 Întrebări frecvente referitoare la șomajul tehnic, in contextul SARS-COV-2

Postat de kmkz on 02 April 2020 - 06:48 PM in Masuri in contextul pandemiei COVID-19

Off, s-au schimbat si conditile de acordare, nu mai e nevoie de certificat de situatii de urgenta si nici de declaratie ca a scazut cifra de afaceri



#288645 Întrebări frecvente referitoare la șomajul tehnic, in contextul SARS-COV-2

Postat de kmkz on 02 April 2020 - 01:18 PM in Masuri in contextul pandemiei COVID-19

Vai si-amar. Astia n-au aflat ca pentru PFA-uri s-a modificat indemnizația lunară la 75% din câștigul salarial mediu brut?
Statul tot stat.



#288583 Măsuri fiscal-bugetare pentru sprijinirea economiei și companiilor afect...

Postat de kmkz on 20 March 2020 - 04:27 PM in Masuri in contextul pandemiei COVID-19

"va implementa, va garanta, va suspenda, va acorda, va subventiona, va acoperi, va aproba"
Suntem in 20 martie ora 17:15, inca nu s-a facut nimic



#288547 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de kmkz on 05 March 2020 - 08:48 PM in Alte declaratii si raportari

Exista un proiect de modificare a legii, care prevede exceptarea de la depunerea declaraţiilor a entităţilor formate doar din persoane fizice, şi eliminarea depunerii declaraţiei anuale având în vedere obligaţia mai puternică de a depune o declaraţie oricând intervine o schimbare.
Sper sa le vina mintea la cap timpitilor care ne conduc.



#288521 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de kmkz on 27 February 2020 - 05:41 PM in Alte declaratii si raportari

În proasta tradiție dîmbovițeană, ONRC a dat un comunicat în care nu spune nimic concret. Citind printre rânduri, spre sfârșitul comunicatuliui,s-ar părea că termenul pentru anul ăsta ar fi 21 iulie.
Nu pot atașa fișierul, dar îl puteți vedea pe pagina ONRC.
Selectez doar:
În anul 2020, persoanele juridice înmatriculate până la data întrării în vigoare a legii, supuse obligației de depunere a declarației privind beneficiarul real vor depune o singură declarație, după aprobarea situațiilor financiare anuale, care va acoperi atât obligația reglementată de dispozițiile art. 62 alin.(1) din lege, cât și cea reglementată de dispozițiile art. 56 alin.(4).



#288490 plata TVA in UK / Romania

Postat de kmkz on 19 February 2020 - 12:56 PM in Impozitare - TVA

Nu e obligatoriu, dar poate fi mai simplu, asa e.
Firma din Romania se poate inregistra dpv al TVA in UK. Ce implicatii vor mai fi in legatura cu Brexit-ul, cine stie...



#288488 plata TVA in UK / Romania

Postat de kmkz on 18 February 2020 - 06:11 PM in Impozitare - TVA

Alte pareri ar fi ca trebuie sa se inregistreze dpv al TVA in UK, dar acolo sunt altele plafoanele de la care e obligatorie inregistrarea.
In UK plafonul este de 70000 GBP
https://europa.eu/yo...finalconsumer-1



#288453 Notificări privind impactul Brexit

Postat de kmkz on 05 February 2020 - 09:46 AM in Materiale ANAF (MFP)

Oare? Pe pagina Comisiei europene am gasit:
"Post-Brexit, the rules for direct taxation of companies in situations involving the UK will be those applicable to third countries."



#288451 Notificări privind impactul Brexit

Postat de kmkz on 04 February 2020 - 04:50 PM in Materiale ANAF (MFP)

Acuma, ca de obicei, la anaf îi cădea greu să spună concret dacă partenerii din Marea Britanie vor mai fi tratați sau nu ca parteneri intracomunitari până la sfârșitul lui 2020. Lor le e mai la îndemână să sforăie, ca de obicei, și să vină cu un text de care ți se face rău când îl citești. Eu vreau să știu concret: dacă am o achiziție din Marea Britanie în februarie 2020, cum o tratez?



#288075 Adresa ANAFpt. neconcordata date bilant/ D101

Postat de kmkz on 03 October 2019 - 10:22 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Daca declaratiile sunt completate in mod corect e din nou o mare prostie, tipica anafului. Ce legatura are impozitul pe profit (rd. 43 din D101) cu cifra de afaceri din F20? Te crucesti...



#287964 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de kmkz on 23 August 2019 - 07:52 AM in Arhiva

Am ajuns bătaia de joc a analfabeților care ne conduc. Dăncilă, Orlando Teodorovici și toată șleahta de sugative bugetare de la anaf, dispuse să-și mărească veniturile în orice moment, dar niciodată să-și facă treaba. Mi s-a făcut scârbă de meseria de contabil, așa cum mi-e scârbă de toată burtăverzimea din fruntea țării.
Să vă...



#287941 Microintreprindere neplatitoare de TVA, emitere factura fara TVA prestari ser...

Postat de kmkz on 18 August 2019 - 01:47 PM in Impozitare - TVA

1. DA, se obtine un cod de inregistrare TVA limitat, doar pentru prestari de servicii intracomunitare, inregistrarea in ROI se face automat. Se foloseste formularul 091.

2. NU, se face doar inregistrarea de TVA pentru acest tip de operatiuni intracomunitare

3. DA, cu codul nou de TVA

4. NU, daca este si acesta platitor de TVA inregistrat in tara de origine

5. DA, cea de mai sus



#287912 Sistemul de raportare contabila la 30.06.2019

Postat de kmkz on 12 August 2019 - 02:09 PM in Bilanturi

Moussaille!



#287597 Monografie contabila locuinta

Postat de kmkz on 19 June 2019 - 01:43 PM in MONOGRAFII CONTABILE

da, dar reclama e vanzator de apartamente



#287459 Problema CIC

Postat de kmkz on 30 May 2019 - 09:35 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Multumesc, Gabi. Acolo am ramas si eu suspendat, cred ca trebuie sa mai fac sapaturi pe la primarie, desi...



#287453 Problema CIC

Postat de kmkz on 29 May 2019 - 09:05 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Aș vrea să știu ce părere aveți, dacă o persoană care primește indemnizație pentru creșterea copilului începe să realizeze venituri din chirii este sau nu în pericol de a i se suspenda dreptul la indemnizație.



#287325 investitii in curs - iaz piscicol

Postat de kmkz on 07 May 2019 - 02:35 PM in IMOBILIZARI

eu cred ca problema vine de la perioada mare de amortizare: 24 ani

depinde si de cine este proprietarul terenului pe care se face iazul

incearca sa amortizezi investitia (sau cheltuiala in avans pe 471) in functie de perioada pentru care ai drept de folosinta asupra terenului (daca e inchiriat) sau cauta o solutie pentru ca sa amortizezi investitia pe o perioada mai mica



#287233 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de kmkz on 23 April 2019 - 10:16 AM in Arhiva

Intrebarea e daca facem sau nu rectificative cu sumele majorate la CAM?
Eu am incercat ieri, de curiozitate, sa depun un 112 cu CAM redus si declaratia a fost validata.
Inseamna ca fiecare e pe cont propriu? Cine e fraier plateste, cine e destept pastreaza reducerile?



#287229 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de kmkz on 19 April 2019 - 11:45 AM in Arhiva

Se pare ca facilitatile pentru angajatori trebuie sa respecte legea privind ajutorul de stat. Cum gindacii de la finante n-au avut timp sa conceapa legislatia, se pare ca se revine la cota normala.

In ordinul privind D112 scrie ca "Facilitățile ce vizează obligațiile fiscale datorate de angajatori se aplică cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat, după aprobarea schemei de ajutor."



#287207 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de kmkz on 17 April 2019 - 12:08 PM in Arhiva

De sărbători, o țeapă din partea guvernanților! Se revine la cota normală de CAM pentru construcții!
Și nu de mâine, ci de la 1 ianuarie. Ați calculat greșit, zice formularul anafului, adică sunteți slab pregătiți. Voi, nu ei!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: teapa.jpg



#286977 MFP transmite zilnic CNAS situația actualizată a contribuțiilor pen...

Postat de kmkz on 15 March 2019 - 02:14 PM in Impozitare - VENIT

Vă rog să mă scuzați, dar nu mă pot abține: un fel de ”menage a trois” în care contribuabilul e la mijloc!



#286911 Declaratia unica PFA - topic 2018/2019

Postat de kmkz on 11 March 2019 - 02:41 PM in Declaratii PFA

De parca s-ar putea depune pe zero! Finanțele trebuie să manâncă!



#286799 Nota explicativa 9 la bilant - Calcul indicatori economico-financiari

Postat de kmkz on 26 February 2019 - 02:50 PM in Bilanturi

Calculul cu soldurile celor 12 luni este mult mai aproape de realitate.



#286767 contributii perioada absente nemotivate

Postat de kmkz on 25 February 2019 - 09:38 AM in DIVERSE SALARIALE

Exista in Revisal suspendare CIM si pentru absente nemotivate si pentru CFS. Platesti contributii la salariul minim doar daca nu suspenzi contractul.




Cometa SQL