Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BlackR6's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BlackR6's Content

There have been 1 items by BlackR6 (Search limited from 20-November 07)


Sort by                Order  

#249322 PFA si TVA

Postat de BlackR6 on 22 June 2012 - 10:28 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA


Buna ziua. Sunt un PFA cu norma FIXA ce presteaza servicii de consultanta informatica.

Vreau sa import un produs din Olanda (de la producator, fara TVA) si sa-l vand in Romania printr-un magazin online.

Pentru colaborare, producatorul imi codul VAT. Avand in vedere datele datele de mai sus am inteles ca trebuie sa

fiu platitor de TVA , sa ma inscriu in ROI si sa folosesc codul CAEN pentru comert electronic.

[Precizez ca nu doresc sa-mi schimb PFA-ul de la norma ]


Am urmatoarele intrebari:

1. Care este calea cea mai usoara pentru a obtine acel VAT number? (infiintare S.R.L. ? sau II)


2. Daca infiintez SRL (fiind unic asociat )o sa trebuiasca sa ma angajez cu norma? (cu 2 ore prefer)

Atunci se poate sa nu mai platesc CAS si CASS pentru PFA?


3. In mare, costurile unui SRL , pe langa cheltuielilte de infiintare, ar fi (plata contabil + 3% pe venit + 16% din profit pe dividente)?

(in regim de microintreprindere ma refer).


4. Costurile de infiintare site + costurile de promovare (internet + afise) pot si deductibile?

Dar daca acestea au fost facute pe persoana fizica, inainte de a avea SRL-ul?


5. Imi puteti recomanda o firma de contabilitate din Bistrita care sa se ocupe cu infiintarea firmei + contabilitate?


Multumesc pentru timpul acordat!




Cometa SQL