Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DelR91's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DelR91's Content

There have been 10 items by DelR91 (Search limited from 19-November 07)


Sort by                Order  

#265469 Expertiza contabila majorare capital

Postat de DelR91 on 02 December 2014 - 08:28 PM in Arhiva

Buna seara


Am de facut un proiect de expertiza contabila extrajudiciara privind majorarea capitalului social la un S.A. din contul 4551 si am nevoie de minim 4 obiective. Doi dintre actionarii societatii au creditat soc din 2010 pana in 2013, iar acum se doreste majorarea capitalului cu sumele respective. Ca si obiective, mi-am propus:
1. Certificarea faptului ca documentele pe baza carora s-a efectuat imprumutul actionarilor sunt documente justificative. Se verifica contractul de imprumut, dispozitiile de incasare, actul constitutiv sa se faca dovada ca persoanele care au creditat societatea sunt actionari.
2. Verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a documentelor justificative. se vor verifica dispozitiile de incasare, registrul jurnal, fisa contului 4551, balante de verificare
3. Verificarea prezentarii corecte a datoriei in situatiile financiare, respectiv bilant, note
4. Determinarea capitalului social dupa majorare, actiunile ce vor reveni fiecarui asociat, formula contabila de majorare.
Problema ar fi la obiectivele 2 si 3, mi se pare ca ar trebui cumulate. Dar nu mai am idee ce alte obiective sa pun. Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat, cam ce probleme ar mai putea fi puse in cadrul obiectivelor.

Va multumesc!



#264367 Cheltuieli deductibile

Postat de DelR91 on 24 September 2014 - 03:29 PM in Contabilitate PFA

Deci fac borderou de achizitie. Dar nu ma prea pricep, deci mai bine intreb. La valoare ce trec? Calculatorul a fost achizitionat pe parti, dar pe aceeasi factura. s-a achizitionat monitorul si unitatea si licenta de windows. Valoarea la care l-am achizitionat eu a fost 2000. Acum cat e corect sa trec pe borderoul de achizitie? O valoare mai mica? Iar daca valoarea este mai mica decat 1800 trece pe obiecte de inventar?

Si as mai avea o intrebare in legatura cu fisa de magazie pentru formularele cu regim special. Ce formulare trebuie trecute? Facturiere, chitantiere. Registrul unic de control am vazut ca are serie si numar. trebuie trecut si acesta? iar registrul jurnal de incasari si plati si inventar se trec in aceasta fisa?

va multumesc



#264355 Cheltuieli deductibile

Postat de DelR91 on 23 September 2014 - 08:46 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua

Am si eu o nelamurire. Am un pfa cu activitate productie video. In cadrul activitatii lucrez cu un program pe care fac video. Pot trece cheltuiala cu programul ca fiind deductibila, desi calculatorul este al meu personal? adica nu este trecut pe pfa. se pot achizitiona la fel, componente pc, placa grafica, tastatura, mouse si cam tot ce e nevoie in caz ca se defecteaza pc-ul, iar toate aceste cheltuieli sa fie deductibile? sau trebuie trecut si calculatorul pe pfa? si in acest caz, ce documente trebuie intocmite?

Va multumesc



#264025 venituri din freelancing

Postat de DelR91 on 28 August 2014 - 03:18 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Multumesc frumos. Am reusit pana la urma sa sun la un numar de asistenta la Anaf si mi-au zis la fel. Dar ca trebuie inregistrare ca pfa. Nu se poate plati impozitul doar pe persoana fizica.



#264001 venituri din freelancing

Postat de DelR91 on 27 August 2014 - 10:26 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Buna ziua

Am nevoie de un sfat din partea d-voastra, caci pana acum am intrebat atat cativa contabili, cat si la Anaf si n-a stiut nimeni sa ma lamureasca.

Eu prestez servicii pe un site de freelanceri pentru diferiti clienti din strainatate, site-ul isi ia comisionul lui si mie imi da restul. Contract nu pot incheia nici cu site-ul respectiv, nici cu clientii pentru ca nu am niciun fel de date despre ei. Eu vreau sa incep sa declar veniturile la finante, caci vor fi destul de mari.

Acum vine buba. Nimeni n-a stiut sa ma indrume. Se pot incadra veniturile astea ca venituri din activitati independente, respectiv din drepturi de autor? Este neaparat nevoie sa fii pfa sau alta forma de organizare juridica? Sau poti declara pur si simplu ca persoana fizica si sa platesti impozit? Si ce declaratii ar trebui sa depun?


Multumesc!



#263755 administrator si salariat

Postat de DelR91 on 09 August 2014 - 01:31 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna ziua
V-as ruga sa imi dati niste sfaturi in legatura cu administratia unui SRL-D.
Suntem la inceput, un SRL-D care are 2 asociati, prin actul constitutiv sunt numiti sa asigure administrarea societatii cu puteri depline, separat.
Intrebarea mea este: daca sunt si asociati si administratori amandoi,pot fi si angajati in societate, pe un alt post?
Iar daca sunt specificati in actul constitutiv ca administratori, trebuie intocmit cim pentru aceasta functie? sau pot presta si fara cim?
Multumesc



#262981 contabilitate srl-d

Postat de DelR91 on 17 June 2014 - 11:18 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaDelR91, la 17 June 2014 - 10:47 AM, a spus:

Buna ziua
Am o societate nou infiintata, srl-d care are in obiectul de activitate comertul online. As vrea sa intreb, la inregistrarea in contabilitate a achizitiilor este suficient doar extrasul de paypal sau este nevoie si de factura din partea furnizorului?
Si mai am o intrebare legata de depunerea declaratiilor. am inteles ca se pot depune declaratii pentru un numar nelimitat de cui-uri cu un singur certificat digital. intrebarea mea este, certificatul trebuie sa fie neaparat detinut de un contabil? sa dau un ex, eu am firma mea iar mama mea este administrator la o asociatie de prop. se poate face imputernicire la notar sa semnez cu certificatul ei?

M-am grabit cand am intrebat de extrasul de paypal. Ma refeream la achizitii de la persoane fizice din afara tarii. De la persoane juridice voi primi factura. In cazul achizitiei de la persoane fizice ce documente mai este nevoie sa intocmesc?



#262979 contabilitate srl-d

Postat de DelR91 on 17 June 2014 - 10:47 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua
Am o societate nou infiintata, srl-d care are in obiectul de activitate comertul online. As vrea sa intreb, la inregistrarea in contabilitate a achizitiilor este suficient doar extrasul de paypal sau este nevoie si de factura din partea furnizorului?
Si mai am o intrebare legata de depunerea declaratiilor. am inteles ca se pot depune declaratii pentru un numar nelimitat de cui-uri cu un singur certificat digital. intrebarea mea este, certificatul trebuie sa fie neaparat detinut de un contabil? sa dau un ex, eu am firma mea iar mama mea este administrator la o asociatie de prop. se poate face imputernicire la notar sa semnez cu certificatul ei?



#251322 Licenta-Conceptul de performanta financiara si elaborarea contului de profit...

Postat de DelR91 on 10 December 2012 - 01:24 PM in Arhiva

Va multumesc mult pentru sugestii. Am tot incercat sa gasesc cartea "Performanta financiara a intreprinderii intre realitate si creativitate" de Stefanescu Aurelia si nu am reusit deloc sa dau de ea. Am incercat si pe internet si la biblioteci. Nu este pe nicaieri. Stiu ca poate suna stupid dar o are cineva in format electronic sau stie cineva cum pot face rost de ea? Multumesc anticipat



#251177 Licenta-Conceptul de performanta financiara si elaborarea contului de profit...

Postat de DelR91 on 27 November 2012 - 05:24 PM in Arhiva

Buna ziua. Sunt studenta in anul 3 si am de intocmit lucrarea de licenta cu tema "Conceptul de performanta financiara si elaborarea contului de profit si pierdere". Deocamdata am un cuprins sumar la capitolul 1:
1. Aspecte teoretice si aplicare practica privind conceptul de performanta
2. Intocmirea contului de profit si pierdere potrivit reglementarilor internationale vs. reglementarile nationale
3. Contul de profit si pierdere componenta a situatiilor financiare pentru nivelul performantei in entitate.
V-as fi deosebit de recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu cateva idei, o dezvoltare a subcapitolelor prezentate mai sus. Nu am facut deloc analiza financiara pana acum in facultate, nu am inca destul de bine clarificat conceptul de performanta financiara si nu stiu de unde sa incep. Si as mai vrea, daca se poate si cateva idei despre bibliografie. Stiu de Ias 1, ordinul 3055, o carte de analiza financiara. Ar mai fi si alte surse biliografice?

Va multumesc.




Cometa SQL