Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mva012's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mva012's Content

There have been 21 items by mva012 (Search limited from 30-November 07)


Sort by                Order  

#266981 Examene ACCA - topic 2015

Postat de mva012 on 21 February 2015 - 11:03 AM in ACCA

@luna plina
Am optat pentru sustinerea examenului la P3, asta dupa ce P1 am ajuns sa-l urasc de-a dreptu', cu toate ca initial materia parea digerabila. Inteleg ca P.urile sunt mai mult descriptive decat tehnic, fapt ce clar nu ma avantajeaza sau mai bine spus nu-mi este pe plac.
Pe parcursul ultimului an, timpul alocat studiului s-a tot redus, asa ca nu stiu cum voi reusi sa ma organizez pentru P3, dat fiind ca stim prea bine ca la orice examen acca cheia succesului este "practice, practice and practice again" :) Au mai ramas 4 examene, sper sa le trec pana la sfarsitul anului 2014.
Nu in ultimul rand multumim pentru suportul acordat pe parcursul acestor ani, sper sa ne mai "vedem" pe forum
Succes!

A se citi "sfarsitul anului 2016" :)



#266913 Examene ACCA - topic 2015

Postat de mva012 on 18 February 2015 - 12:15 AM in ACCA

Ptr echivalare tb sa faci dovada ca ai lucrat min 3 ani in audit
http://www.cafr.ro/sectiune.php?id=637




#266673 Examene ACCA - topic 2015

Postat de mva012 on 08 February 2015 - 08:07 PM in ACCA

Felicitari tuturor!

Felicitari Luna-plina! Bravooooo!!!!!!! Ai demonstrat ca totul este posibil, chiar si atunci cand tinta pare a fi de neatins.



#265483 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 04 December 2014 - 02:13 PM in ACCA

Bafta maine Luna-Plina, sa ai subiecte pe placul tau. Cu siguranta maine ne vei anunta ca finalizezi aventura ACCA🎓

Succes, iti tinem pumnii!



#262927 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 12 June 2014 - 10:58 PM in ACCA

Eu as spune ca p1 a fost un examen cu subiecte dificile, cam aiurea, nu am avut niciun subiect pe plac, o experienta interesanta totusi :)

Pana in August sa ne bucuram de vacanta, soare si mare, vom vedea apoi ce strategie de invatare vom aborda




#262825 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 04 June 2014 - 09:27 PM in ACCA

Succes, sa aveti parte de subiecte pe placul vostru.
Bafta!!!!!!



#261709 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 06 April 2014 - 09:17 AM in ACCA

@marcela
M-am inscris pentru P1, sper ca sa am o perioada mai buna luna urmatoare sa pot aloca ceva timp studiului. Tot bat pasul pe loc, fara niciun progres.

Sa aveti o duminica frumoasa si spor la treaba



#261577 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 29 March 2014 - 02:07 PM in ACCA

Alexandra, incerca pe masura ce parcurgi teoria sa citesti si rezolvarile problemelor, vei vedea ca incepe sa capete cat de cat sens. Invata definitiile pe de rost :), gasesti pe opentuition cateva teste (quick quiz), mie mi-au fost de ajutor.

Luna plina, ai vreo formula magica pentru P1? Pentru mine P1 este deocamdata cel mai urat examen. Nu reusesc sa inaintez deloc, as face orice numai sa nu ating manualul.



#260601 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 13 February 2014 - 11:22 PM in ACCA


examenele F1-F3 se sustin online in centrele partenere ACCA. BPP este certificat pentru CBE.



#260599 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 13 February 2014 - 11:15 PM in ACCA

Vezi postareaivascu_gaby, la 13 February 2014 - 04:16 PM, a spus:

mai am o intrebare referitor la ACCA, cum se sustin examenele, trebuie neaparat sa mergem la Bucuresti la BPP sa sustine examenle, eu nu sunt in tara de aceea intreb, as putea sustine examenle online? ce stiti despre asta?



#260583 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 12 February 2014 - 09:32 PM in ACCA

Nu prea mai cred ca ACCA te ajuta in a obtine in tara un plus in cariera de genul proiecte noi, pozitii mai bune si implicit un salariu mai atractiv. Cunosc povestea unui membru ACCA cu un CV remarcabil care in ultimii 2 ani nu a mai fost selectat pentru vreun interviu. De altfel, unii au spus pe buna dreptate ca piata muncii nu mai este o piata a angajatilor ci a angajatorilor.



#260473 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 10 February 2014 - 01:24 PM in ACCA

@alexandra

pot sa ti le imprumut



#260411 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 08 February 2014 - 05:05 PM in ACCA

Vezi postareapantim, la 08 February 2014 - 02:55 PM, a spus:

Va admir fetelor ca aveti atata forta si ambitie, voi m-ati impulsionat si pe mine. Vara trecuta am luat examenele si am facut pe viteaza si la examenul din decembrie F3 am fost cam superficiala si uite ca l-am picat cu 48 offfffffff. Gata ma pun pe treaba si invat, invat, invat...... E cale tare lunga dar mai incerc. Felicitari celor care au reusit la examene si forta celor care au cazut.
As mai avea o intrebare- cu ce as putea sa combin F3 la vara?


Daca as fi in locul tau eu m-as gandi sa nu aman pana in iunie examenul la F3, m-as inscrie la un provider/learning parner gen BPP pentru CBE- Computer Based Examination - cel mai tarziu in martie.14. Totodata, verifica si site.ul ACCA, din cate imi aduc aminte formatul examenelor F1-F3 se va modifica incepand cu 26 febr.14. Daca te simti confortabil cu tipul asta de examinare eu as astepta sa se introduca si F4 in CBE (probabil in toamna 2014) iar pentru iunie m-as inscrie/prezenta la F6 - UK Taxation.



#260409 examene ACCA - topic 2014

Postat de mva012 on 08 February 2014 - 04:38 PM in ACCA

@marcela100 - Multumesc pentru gandurile bune

@luna-plina - sunt convinsa ca la urmatoarea sesiune vei reusi sa finalizezi aventura acca, mult succes in pregatire.

Surprinzator a fost si pentru mine ca am trecut cu bine toate examenele sustinute in decembrie: F5-69, F8-66 si F9-54. Nu sunt lamurita cu rezultatul obtinut la Fin mng, cand am iesit din sala de examen am fost ferm convinsa ca cel mai bun rezultat il voi avea la F9, chiar si dupa publicarea rezolvarilor si baremului de corectare am considerat ca cel mai bine m-am descurcat la acest examen. Dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ :).

Una peste alta, in concluzie, sunt foarte fericita ca am reusit sa trec la modulul profesional.

Pentru sesiunea de vara ma gandesc sa combin P1 cu P3, ar fi de preferat sa le iau in ordine si sa incerc P1 cu P2, dar am constatat ca nu-mi este foarte confortabil sa dau examene in zile consecutive.


Un sfarsit de saptamana placut tuturor si spor la treaba!



#259341 examene ACCA - topic 2013

Postat de mva012 on 21 December 2013 - 01:32 PM in ACCA

Sarbatori fericite tuturor si sa speram ca vom avea si vesti bune in februarie.

In sesiunea de iarna m-am aventurat cu o combinatie letala :smile: de trei: F5, F8 si F9. Acum, sper totusi sa nu le fi ratat pe toate trei, pot spune ca am incercat si eu marea cu degetul, in conditiile in care nu am nici experienta in audit, iar despre F8 poti spune multe, dar nu ca este usor de parcurs.

Avand experienta acestei sesiuni imi permit sa dau un sfat celor care se gandesc sa incerce trei examene "la prima vedere" intr-o sesiune: NNNNNUUUUUUU va irositi resursele. Probabil ca .... nu este imposibil, dar practic iti consumi enegia cu minim de eficienta si in fond doar rezultatul conteaza, adica luat sau nu

@ Marcela, imi programez si eu P1 pentru iunie, combinat cu .... voi vedea dupa ce primim rezultatele.

La Multi Ani! si bafta in noul an



#256755 examene ACCA - topic 2013

Postat de mva012 on 08 August 2013 - 03:04 AM in ACCA

:tongue2: m-au trezit :) am primit rezultatele, F6 UK - 83% si F7 - 73%. Bafta tuturor, sa primiti numai vesti bune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:tongue2: m-au trezit :) am primit rezultatele, F6 UK - 83% si F7 - 73%. Bafta tuturor, sa primiti numai vesti bune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#252375 examene ACCA - topic 2013

Postat de mva012 on 08 February 2013 - 09:58 AM in ACCA

Buna Diana, eu am primit rezultatul prin mesaj/SMS, mi-am activat optiunea pe cont myacca si ... a functionat. Nici eu nu am reusit sa ma conectez pe site si vad din postarile de pe opentuition ca se confrunta si altii cu aceeasi problema (le-a picat serverul ......probabil)

Succes!!!



#252373 examene ACCA - topic 2013

Postat de mva012 on 08 February 2013 - 09:42 AM in ACCA

Felicitari tuturor si multumesc Dianei si Lunei pentru incurajari, am trecut de F4 cu 85%. Imi planific acum sesiunea din vara, incerc sa combin F7 cu F5. Sper sa fie OK.



#251462 examen acca

Postat de mva012 on 20 December 2012 - 11:08 AM in ACCA

Sa speram ca am trecut cu bine de sesiune, asteptam acum cu interes rezultatele.
Pot spune ca subiectele din aceasta sesiune la F4 au fost de bun simt, nimic imposibil, unele chiar frumoase sau cel putin din cele pe care eu mi le doream :).

Sarbatori fericite!



#250702 examen acca

Postat de mva012 on 26 October 2012 - 10:31 PM in ACCA

multumesc, la prima citire mi se pare destul de stufoasa materia/F4, este foarte interesant .... dar destul de multa informatie si timpul ramas ..... scurt (cred ca am intrat in panica :) )

spor la invatat si voua



#250690 examen acca

Postat de mva012 on 25 October 2012 - 10:19 PM in ACCA

buna seara tuturor,

primul examen pe care il voi sustine in dec. este F4, (F1-3 sunt echivalate), imi puteti impartasi din experienta, cum ati reusit sa treceti examenul?




Cometa SQL